Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Öğrenci Andı'nın kaldırılması girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Andın  okunmamasını destekliyorum.
9 (32.1%)
Andın okunmasını destekliyorum.
14 (50%)
Andı okumak istemeyen öğrencinin uygulamadan muaf tutulmasını destekliyorum.
0 (0%)
Bu konuyu önemsiz buluyorum.
5 (17.9%)
Kararsızım.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 20

Oylama kapandı: Haziran 21, 2009, 06:05:58 ös

Gönderen Konu: Öğrenci Andı'nın kaldırılması tartışmaları  (Okunma sayısı 26754 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 28, 2009, 01:57:55 ös
Yanıtla #40
  • Ziyaretçi

Son 7 yıldır ülkemizde bu ve benzeri konular hükümet tarafından sık sık gündeme gelmektedir ve bununla birlikte Laik Demokratik

Atatürk İlke ve İmkılaplarına bağlı ülkemizde bu ana unsurlar sürekli tartışma söz konusu olmuştur.Hükümet tarafından verilen

yasa teklifleri,hükümet mensubu vekillerin Yurt genelindeki açıklamaları ve tavırları bunu NET olarak göstermiştir.Bunun

üzerinden yürürsek Bu teklifin öğrencilere işkencenin kaldırılmasından değil,öğrencilerin istememesinden değil,öğrenci velilerinin

istememsinden değil;aksine başka niyetler barındırarak oraya atıldığına inanıyorum.

Öğrencilerin bu andı zoraki olarak okumaları söz konusu değildir.Öğrenciler o andı zihinlerinin ilk gelişmeye başladığı,ilk eğitim

almaya başladıkları eğitim öğretim döneminde okumaktadırlar.Bence de bu andın okunması zihinlerine Atatürk bilincinin

yerleşmesi ve Atamızın değerinin bilinmesi ve huzurunda manevi olarak şaad edilmesi faydalıdır.

Kanun teklifi beni çok rahatsız etti.

Öğrenci Andı bazı arkadaşlarımızın yazdığı gibi başka hiçbir ülkede yoktur.Doğrudur.Bu bizim Atamızı ,Bağımsızlık savaşı veren

halkımızın değerlerini atfen ifade etmektedir ve gurur duymamız gereken bir konudur.

Milletmizin adını taşıyan,çalışkanlığından bahseden,dürüstlüğünden bahseden,

İlkesi küçüklerini korumak,büyklerini saymak gibi ahlak ve eğitim değerlerine sahip çıkan

Ülküsü YÜKSELMEK VE İLERİ GİTMEK OLAN,

Büyük Atatürk’e gösterdiği uygarlık,ilim,fen yolunda yolunda AND içeren bu Andın kaldırılmaya çalışması büyük hatadır.Bu and

öğrencileri değil;andı içmek istemeyen bazı zihniyetleri rahatsız etmiştir.

Haziran 01, 2009, 06:31:23 öö
Yanıtla #41
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

babaros anlatamayacakmısın? bize, söylediğiniz , "bu andın kaldırılmasının sebebi ataların ve sancağın yakılma"sı, iddianızı biraz açıklarmısınız...

"aksi herşey yalandır"
babaros değil Barbaros,
Ayrıca ne anlatmak istediğimi anlamadığınız için neyin gerçek neyin yalan olduğunu da kavrayabilmeniz elbette güç olacaktır.
Doğrusu bu siteyi diğer sitelerden ayıran bazı yönlerinin olduğunu düşünüyorum. Fakat sizin gibi laubali takınan insanları hiç hazzetmiyorum.
Bakın bir önce ki mesajımda size toplum bilincinden ve sorunun burdan kaynaklandığından söz ettim ama siz bunu tümden Milliyetçilikle harmanladınız ve tartışmayı bir nevi saptırdınız. Bu mesajınızla da bu 2. saptırma oluyor. Bu konudaki aramızda geçen diyologların kimseye bir faydası gözükmüyor. Bu yüzden konuyu uzatmanın da gereksiz olduğu kanaatine vardım(!). Bundan sonra kendi düşüncelerinizi kendinize saklayınız.

öncelikle toplum bilinciyle varmak istediğiniz nokta zaten belli. o olmasa bile neden o halde ilk mesajınızda "bu sancağı" yakmak gibi birşey kullandınız? sürekli benim anlamadığımı söylüyorsunuz,buyrun anlatın dinlerim. ayrıca benim üslubumu eleştirip,bir taraftan cümlelerinzde bana karşıda bir saygısızlık var. madem saygıyı varsayıyorsunuz neden o halde benim tersimi giyinmiyorsunuz ki?  

saygı ve düşünceyi varsaydığını söyleyen bir insan bir de şunları demiş:  "düşünceleriniz size kalsın"

tekrar söylüyorum,bize toplum bilinci ile anlatmak istediğinizi anlatırmısınız?

laubalilik gibi terimleri sizin gibiler pek anlamaz. ama ben felsefe ile uğraşan biri olarak onu da  sayar ve üstünde düşünürüm, çünkü o dahi düşüncenin ürünüdür bay babaros .

« Son Düzenleme: Haziran 01, 2009, 06:33:55 öö Gönderen: de_hund »

Haziran 03, 2009, 08:35:48 ös
Yanıtla #42
  • Ziyaretçi

Bende öğrenci andının kaldırılması taraftarıyım.Küçük beyinlere varlıklarını başka bir varlığa armağan etmek sözüne özellikle karşıyım.

Tartışmalar çok sert olmuş bazı arkadaşlar had bildirmeye kalkmış bunlarda beni çok üzdü bu tarz söylemlere bende muhatap olmuştum tartışmaların daha serin geçmesi dileğiyle sayın Skullg' size yapılan haksızlığa ve maruz kaldığınız durumu çok iyi anlıyorum ve sizleri bu konuda destekliyorum..

Saygılarımla..

Aralık 26, 2010, 06:55:11 öö
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konuda sadece şunu söylemek istiyorum;dünya'da 10 kişi kalsak ve hepimiz aynı düşünceyi paylaşsak bundan kim ne zevk alır..Ortada büyük bir haksızlık var ama  ne olduğunu kısa bir zaman sonra sadece kendi içimde bulacağım ...Yıllar önce bende okuyordum ve istiklal marşımız olsun andımız olsun hep okuduk bu ülkede yaşayan her insanın aynı ırk ,din ve dil de olduğunu düşünürsek aramızda bir fark olmadan diğer arkadaşlarımızın da okumuş olduklarını   düşünüyorum;askerlik yaptığım dönemlerde ben hiç hatırlamıyorum istiklal marşını söylediğimi orda yoktu böyle birşey hatta unutturulmuştu.Kim neyi değiştirmiş olursa olsun her zaman cevabını kendi içimizde bulacağımıza inanıyorum bu yüzden kimse hiç bir şekilde bir başkasını değiştiremez bu konuda...anlatılacak başka şeylerde var benim yaşadığım mesela lise son sınıfta okulumuzun toplam öğrenci sayısı 120 iken istiklal marşında sadece 30 kişinin sesinin çıkması gibi ...
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Aralık 26, 2010, 11:31:24 öö
Yanıtla #44

Bu konuda sadece şunu söylemek istiyorum;dünya'da 10 kişi kalsak ve hepimiz aynı düşünceyi paylaşsak bundan kim ne zevk alır..Ortada büyük bir haksızlık var ama  ne olduğunu kısa bir zaman sonra sadece kendi içimde bulacağım ...Yıllar önce bende okuyordum ve istiklal marşımız olsun andımız olsun hep okuduk bu ülkede yaşayan her insanın aynı ırk ,din ve dil de olduğunu düşünürsek aramızda bir fark olmadan diğer arkadaşlarımızın da okumuş olduklarını   düşünüyorum;askerlik yaptığım dönemlerde ben hiç hatırlamıyorum istiklal marşını söylediğimi orda yoktu böyle birşey hatta unutturulmuştu.Kim neyi değiştirmiş olursa olsun her zaman cevabını kendi içimizde bulacağımıza inanıyorum bu yüzden kimse hiç bir şekilde bir başkasını değiştiremez bu konuda...anlatılacak başka şeylerde var benim yaşadığım mesela lise son sınıfta okulumuzun toplam öğrenci sayısı 120 iken istiklal marşında sadece 30 kişinin sesinin çıkması gibi ...

Aslinda bu da dogru ya ..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 14, 2011, 07:34:24 ös
Yanıtla #45
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Dino tesekurler....

En azından bu tür oylama ve oyunların gorunen yuzunun ötesini gorerek amaca giden yolun ne oldugunu gayet guzel ifade etmişsiniz.. Bu gidişle yarın bir uluslar arası musakabada  dereceye girsek okunacak bir milli marsımız bile kalmayacak.Milli kimligimizi kaybediyoruz.

Turk olma olgusu, ummet olma olgusundan kat be kat onemlidir,

Kendini bilmek kimligini bilmekle baslıyor.özgurlugun kıymetini bilmeyenler malessef bunlardan habersiz.....
TÜRKÜM .........demek , kimligine sahip olabilmek kolay degilmis...TÜRKlük , Türklüğü tasıyabilen, ruhunda kanında bunu hissedebilendir,yokksa ne desek boşuna.

Aralık 07, 2012, 11:03:07 öö
Yanıtla #46

Öncelikle bu konuyu ele aldığınız için teşekkür ederim. Sabahın köründe veya öğleden sonra öğrencilerin toplanıp andımızı ve istiklal marşını söylemeleri çok mantıklı. Öğrenciler düzen ve disiplini belkide o sıralarda öğrenmeye başlıyorlar. Disiplin ve düzenden hiçbir ülke zarar görmez, aksine yükselir. İlköğretim çağındaki çocukların çoğu Andımızı ezbere okumaktadır. Çoğu söylediğini sorgulamadan tekrar etmektedir. Yıllardır bizimde söylemiş olduğumuz şeyleri 1 yıl boyunca eğitmen olarak da dinledim. Gerçekten söylenenler uygulama aşamasına geçilirse çok mantıklı. Öncelikle andımızın içinde de geçen özellikle

Türküm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

"Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim."

Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.

"Ne mutlu Türküm diyene!"

bu bölüme dikkat çekmelerini sağlamak gereklidir. Aynı şekilde eğitime başlamadan bütün sınıflarda asılı olan gençliğe hitabeyi de çocuklara ödev vererek ne anladıkları ve neler yapılabilir şeklinde sorular sorulmalıdır.Bunu bir işkence gibi gören arkadaşlara soruyorum. Askeriyede her gün içtima alınıyor. Sayımlar koğuşlarda yapılamaz mı? o zaman onlarda kalksın.Amaç yüzlerce insanı bir yere toplayıp üşütmek veya sıcağın altında yakmak mıdır sizce? Düzen ve disiplin gereklidir.! Saygılarımla....

Ocak 13, 2013, 07:41:13 ös
Yanıtla #47
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Andımızı eksik yazmayalım sonunda iyi dersler-sağol var.
Atatürk'ün matematiksel terimleri Türkçe'ye çevirdiğini bu forum sayesinde öğrendim.
Andımızdaki kavramları 1.sınıf çocuğu nereden bilecek.
Bence kaldırılmalı.

Ocak 13, 2013, 10:20:11 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

5 yaşındaki çocuklara Arapça Kur'an dersleri verilen bir sistemdeulusal kimliğini öğretmeyi yerinde görmeyenler, 5 yaşındaki çocuk Kur'an dan  ne anlayabilir. Bunun muhakemesini hiç yaptınız mı ?
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 13, 2013, 10:56:36 ös
Yanıtla #49
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yanlış hatırlamıyorsam andımız da "türküm doğruyum çalışkanım" şeklinde cümleler vardı. andımız okuyarak büyüyen bu çocukların alayı nedense büyüdüklerinde üç kağıtçı, düzenbaz, beleşci bir sülük olup çıktılar. sürekli tekrarlanan kelimelerin, manası yönünde ters etki yaptığına dair bilimsel bir çalışma var mı bilmiyorum. gördüğüm şu ki, türkler yıllarca doğruyum diye diye tam bir sahtekar olup çıktılar.