Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonluk karşıtı olmanızın gerekçesi nedir?

Dini yoketmeye çalışıyorlar!
Devlet düzenini yıkarak tek dünya devleti kurmaya çalışıyorlar!
Şeytana tapıyorlar!
Güvendiğim kişiler karşı, bu nedenle karşıyım!
Diğer! (Yorum yapınız)
Masonluk karşıtı değilim.

Gönderen Konu: Mason karşıtı olmanızın gerekçesi nedir?  (Okunma sayısı 20786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 28, 2010, 11:05:30 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Karşıyım çünkü gizli hedefleri, ritüelleri, sırları var. Şeffaf olmayana karşıyım.
''Kızıl elmada buluşalım''

Aralık 29, 2010, 01:07:58 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

İnsanoğlu bir kişiye yada bir gruba tek nedenle karşı durur,sevmez,istemez...çıkar..hırsla beslenir..bugün ki anlayışla masum sayılabilenleri de var tabi;hayatta kalmak gibi...tabi hayatta kalmak kişiye göre farklı şekilde tasvir edilebilir...ancak jaguar'ım varsa,bankada x param varsa denilebileceği gibi,soluk almak diye :)daha romantik betimlenedebilir:)ama sonuçta bunun adı çıkardır...ve çıkarlar korunurken bazen yara alır.O zaman bakar insan,nerden geldi bu darp diye.Bazen görür,bazen ona birileri anlatır..neden-sonuç bağlantısı...işte o zaman hasmınızı yada olası hasmınızın hareketlerini görmek istersiniz...silahlarını:)tabi silah kelimesini açmama gerek yok...Şimdi,eğer bu olası hasım kendini net göstermiyor ve sözüm ona vukuatları dilden dile dolaşıyor ve birde insanın hayal ettiği noktalara ulaşıyorsa işte o zaman karşı durma,nefret,sınırlama isteği ortaya çıkar..Tamda bu nedenle ben kimseye iyi demem,kötüde demem..hayat akar..akarken ne olacağını bilmek mümkün değidir..Tek şansınız var izlemek...yaşam gerekirse kendini korur...

Aralık 29, 2010, 08:37:33 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Sun Masonluğa karşıymış...

Tamam. Olsun. Özgürlük var. Hem şu forumda bir kişi çıkıp da Masonluğa geneliyle karşı olsun ki tartışalım. Benim gibi şurasına burasına karşı çıkmak yeterli değil.

Ancak, böyle kalmasın... Tartışalım.... Tartışalım ki doğruları bulmaya daha çok yaklaşabilelim.

Masonluğun gizli hedefleri... Nedin bunlar. Bunları böyle şeylerin bulunduğunu belirten örnekleriyle, açık seçik bir şekilde ortaya koymalı ki tartışabilelim.

Masonluğun ritüelleri... İşte bu elbette olacak. Ritüel her yerde var. Dinsel kurumlarda, okullarda, askeri kuruluşlarda, devlet mekanizmasında, daha birçok kurumda. Eğer ritüellerin igisli olduğu söyleniyorsa onu tartışalım.

Sırları... Her ailenin, he şirketin, her kurumun hatta devleti sırları var. Dolayısıyla Masonluğun da olacak. Acaba burada "sır" sözcüğüyle başka bir şey mi ortaya konmak isteniyor? Açıklanmın ki, taertışalım.

Şeffaf olmayışı... Pek. Burada tartışmak için karşılaştırma yapmak gerekiyor. Hangi kurumlar şeffaf. Onu ortaya koymalı iddia sahibi ke sonra karşılaştırma üzerinde tartışalım.

Ancak Sayın Sun baştan bir karar vermeli ve onu açıklamalı. Bu tartışmayı yapabilirsek eğer,  şimdiden bu tartışmanın sonunda da Masonluğa karşı olmak konusunda kararlı mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 29, 2010, 04:33:15 ös
Yanıtla #13

Eğer Masonluktan bahsediliyorsa, bunun herhangi bir STK veya dernek veya parti, vb. ile karıştırılmaması gerekir. Masonluk ezoterik bir öğretidir. Her ezoterik topluluk gibi sırları ve ritüelleri olması kaçınılmazdır. Şeffaf olmak gibi bir gereklilik ise kesinlikle yoktur. Üstelik, buna gerek olmamasına rağmen, sadece bu forumda her soruya verilen içten cevaplar bile şeffaf olunmadığı savına cevaptır bence.

"Gizli hedefler" ibaresi ise, lütfen kimse kusura bakmasın, çok ama çok klişe geldi bana. Bu hedeflerden bari 2-3 tanesini duymayı gerçekten çok isterdim. Tabi bir de, hedefler bu kadar gizliyken, girdiğiniz nerdeyse her internet sitesinde yazıyor olması nasıl bir tutarlılıktır, bu da izaha mahkum bir husus. Bu "gizli hedefleri" ben bilmezken, nerdeyse herkesin çok iyi biliyor olmasını anlamakta zorluk çekiyorum.

Kişiler Masonluğa karşı olabilirler. Son derece doğal birşey, kişinin görüşüdür. Ancak, bu görüşe saygı duyulabilmesi için "karşıyım, çünkü..." cümlesinin somut ifadelerle doldurulması gereklidir. Benim düşüncem budur. Görüşler somutlaştırılmaz, klişelere hapis kalırsa, bunun adı "öğretilmiş kalıplar"dır. Konuşamazsınız bile buna karşı.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 29, 2010, 07:08:51 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Söylediklerim gayet açık. Masonluğu çok basit bir şekilde tartışıyorsunuz. Ben yıllarca Sn.Mason la sublimeprince la tartıştım mantıklı cevaplar alamadım. Sn.ADAM tartışmayalım çünkü bir yere varamadım, her zaman bir sıra takıldı sorularım.

Dediğim gibi karşıyım çünkü masonluk çok karanlık noktalar var. Ailelerinde sırları varmış. Yapmayın Allah aşkına o kadar basit mi bu konular ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Aralık 29, 2010, 08:08:18 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın sun, belkide fazla öngörülü davranıyorsundur?
Sır dediklerin belli kişiler arasında bilinir o sırrı öğrenmeden onun hakkında yorum yapmak sanırım yanlış olur.

Aralık 30, 2010, 02:41:27 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bende karşıyım.
İzninizle açıklamaya çalışayım, sonrada herkese yettiğimce cevap vermeye çalışacağım. Karşı olduğum fikirlere yapacağım eleştirileri lütfen soru soruyormuş gibi algılamanızı rica ediyorum.
Karşıyım;
1- Karşı olmak zorundayım,
Çünkü ben bilmediğim bir şeyi kabul ediyorum dersem yalancı olurum. Ve ben bilmediğim her şeyi bütün aklımca şüpheyle karşılamak zorundayım. Baştan bir kabulle yaklaştığım hiçbir şeyi ADAM gibi sorgulayamam. Karşı olmalıyım ki, ona bütün gücümle saldırabileyim ve o yinede yıkılmazsa kabul edeyim.
2-Karşıyım, bütün insanların iyiliğini isteyip, öğretilerini, bilgilerini, tecrübelerini, sahip olduklarını sadece seçilmişlere sunan bir kurumun yanında olamam.
Önceki çağlarda, fikirlerini, inançlarını topluma ters düşse bile savunanlar hedef tahtasıydı, kolaylıkla şiddete maruz kalabilirler hatta yok edilirlerdi. Şimdi dünya değişti, kişiler rahatlıkla gizlenip fikirlerini dünyaya yayabilirler. Burada bile böyle değil mi?
Masonlar gerçekten insanların iyiliğini istiyorlar ise ve öğretilerinin gerçekten işe yaradıklarını düşünüyorsa, neden gizliyorlar?  Kendilerini gizlemesine kimse bir şey diyemez, peki evrensel olan, bilgiyi ve sevgiyi niye seçilmiş bir guruba, yâda hak ettiğini düşündükleri insanlara veriyorlar? Kim bilir, ne Yunuslar vardır içimizde, ne Ömer Hayyam lar, ne Âşık Veyseller.
Onlar bir guruba girmeye çalışırlar mı sizce? Dertleri hiç bu olmuş olabilir mi? 
ya ATATÜRK?
Eğer masonların elinde, güzel şeyler varsa, bunları uluorta olsa bile, paylaşmanın kayıbı ne olabilir ki?
3-Karşıyım çünkü, Ritüellerin, insan beynini etkileyip, düşünceyi istediği gibi yönlendirdiğini biliyorum. Bakın, gerekli ritüeli yapıp, karnınıza kılıç saplayın damla kan gelmeyecektir. Dilinize şiş batırın hiç acı duymayacaksınızdır, 10 metre uzunluğunda ateşin üzerinde yürüyün ayaklarınız yanmayacaktır.
Saçmaladım mı?
Abarttım mı?
İspat istermisiniz?
İnsan beyni iki kısımdan oluşur, neokorteks ve rekorteks ama bunları burada incelersek, konu alır başını gider, onun içinde özel bir başlık açabilirim(Neyse)
4- karşıyım çünkü
Bir dönem sabah namazlarımı kaçırmazdım orucumu tutardım ve dinimi incelerken defalarca ağladım. Sonra ateist oldum. Sonra ikisini de terk ettim. Ama hiçbir dönemim için, budalalıktı demedim. Kimsenin de demesi de hoşuma gitmez, bunu söyleyen koyu bir dinci, ateist veya masonda olsa değişmez.
Anderson yasalarının çoğunu kabul edebilirim ama hiç kimsenin de ateist olduğu için budala olmasına gönlüm razı olmaz. Bende bi dernek kurar, budala bir mason olmadıkça derneğimize üye olabilir derim.
5-Karşıyım çünkü, Hem dini siyaseti, toplantılarınıza bile sokmazken hem de dinsizi, ateisti kabul etmeyeceksiniz? Bu ne perhiz, lahana için erken bi ay.
6-Karşıyım çünkü,
 Evreni ve ulu mimarını, etken ve edilgen gibi birbirinden ayırmayı beceremiyorum artık. Biri olmadan diğeri, diğeri olmadan da berideki bi işe yaramıyor. O yüzden evren yüzünden ulu mimara bi saygım yok. Yada ulu mimar yüzünden evreni sevmiyorum. Ancak ikiside gözümde harika, mükemmel, göz kamaştırıcı.
Bu bakış açısı çok önemlidir.

7- Karşıyım çünkü,
Bilen insanın sorumluluğunu biliyorum. Bilgi paylaşılmalı, kişilere, zümreler ait olmamalı. Bilgi için içimizde ki özel bişey diyemezsiniz. Bilgiye tek başınıza sahip çıkamazsınız. Bilgi özünde paylaşmayı getirir. Ve bilgiye sahip olan insanın sorumluluğu ilk önce onu yaymaktır. Bunu ben değil bilgileriniz size söyleyecektir zaten. Madem siz masonlar işi biliyorsunuz, öğretin bize, hak edip hak etmediğimize karışmayın. Kim bilir, belki fazlasıyla hak ediyor olup da istemeyebiliriz de.
8- masonluk İngilizlerin onayıyla gelecekse gelmesin, 2000 yıldır dünyayı sömüren, binlerce kuralı ilk önce yazdıkları için hak sahibi olacaklarını sanan budala İngilizlerin patentiyle adam olmak istemiyorum.
Bana bir mason çıkıp da, Masonluk, Yunus Emreden, hayatından, şiirlerinden daha güzeldir desin. Bu topraklarda, binlerce kültürün kaynaşıp ürettiği yemeklerden daha iyisi, şarkılardan daha iyisi, danslarından daha iyisi, deyişlerinden daha iyisi, paylaşımından daha iyisi nerede görülmüş. Hangi şairimizde ingilizin egosu vardı? Sahip olduklarıyla övünen bi insan nasıl olurda ahilikten dem vurur?
9-Ben mason olamam çünkü,
Bir yere ait değilim, başta düşüncelerim evrensel. Kafam dışarıda çemberin, bedenim içinde kalsa bile.
Kendi kafama göre yeni bir dünya kurdum kocaman, ufukları sonsuza uzanan. Bir güneş doğdu ki orada, ne ben kaldım ne yaradan.
Aidiyet hissi ile sadece bir yere kadar gidilebilir. İnsan gerçek özgürlüğü önce hayallaerinde yaşayabilmeli.

Bütün bunlar benim şahsi fikrim olsa bile, her şekilde tartışmaya açıktır. Hatta ne kadar yererseniz o kadar iyi.

Şimdi kişilere cevap vermek istiyorum.
Sayın Mustafa Kemal, sizden ricam o kişiyi çok sevseniz bile, ismini kullanmazsanız sevinirim. Kimse Mustafa kemal olamaz.
Hem şeffafız diyorsunuz, hem de ketum olduğunuzu kabul ediyorsunuz. Bu nasıl çelişki böyle? Şeffaf olana ketum denilebilir mi? Hem sırlarımız gizlerimiz var, paylaşmamamızı mazur görün diyorsunuz, hem de zaten şeffafız diyorsunuz.
Hayır değilsiniz.

Yada ben yanılıyor olabilirim, adım ş***, soyadım G***, İstanbul’da oturuyorum, bir oğlum var 9 yaşında, telefonum 0 5*** (gerekirse adresimi de verebilirim), hiçbir dine ait değilim, ateistte değilim. Ama gelişmek hoşuma gidiyor., Araştırmak, öğrenmek hoşuma gidiyor
Bakın şeffaflık budur.
Masonluk masonlardan öğrenilecekse, sizin moderatör olduğunuz ve kurallarını belirlediğiniz ortamda mı tartışacağız? Gelin haftada bir İstanbul toplantısı yapın. Oturup yüz yüze, çayımızı sigaramızı içerek sohbet edelim. Bırakın masonluğu açıklamayın, insan olmanın yolarınıda göstermeyin, insan olmanın erdemlerini anlatın. Ben ve en azından ve buradaki birkaç arkadaşımız bir aidiyet peşinde değiliz.
Sonsuza kadar geçerli bir sözleşme imzalamaya hazırız. Mason olmayacağımıza, müracaat etmeyeceğimize, sizi de bir daha rahatsız etmeyeceğimize dair bir ant içebiliriz.
Biz bir şey olmak istemiyoruz, en azından ben istemiyorum. Ama öğrenmeyi istiyoruz.

Sıra geldi sayın üstadım ADAM’A
Üstadım, aileler sizin çocukluluğunuzdaki aileler mi? Savunduğunuz değerlerin artık çöktüğünü görmüyor musunuz?  Görmüyorsanız, Ahlak, din, doğa, varoluş, erdem ve aklınıza gelebilecek her değerinizi kökten tartışmaya hazırım. Ama unutmayın, bu savunduğunuz değerler bu dünyayı bu güne getirdi. Hala savaşan, öldüren, işkence eden, hala korkan, sömüren, hala hırslı ve kendi yarattığı hayatsal olmayan değerler üzerine ahlağı, aileyi, dini ve her şeyini oturtan bu insan türü artık battı.
Hayır batmadı diyorsanız ispatlayın.
Hayır dünyayı daha güzele götürüyor diyorsanız ispatlayın. 
Hayır yanılıyorsun, çocuklar basit hastalıklardan ölmüyor diyorsanız, hala birileri sadece soyadı yüzünden daha şanslı değil diyorsanız ispatlayınız.
Hayır yanılıyorsun, 68 yılımı cennette geçirdim diyorsanız ispatlayınız.
Verdiğiniz örneklerin arkasında durabiliyorsanız ispatlayınız.

Aile sırrıymış, aileler ancak ayıplarını sır eder, her aile bir soyadı taşır, hiçbiri bunu gizlemez, Büyük harfle başlar hatta. Bir profesör, bir sanatçı, bir kahin, bir zengin çıktıysa hiçbir aile bunu aile sırrı yapmaz. Bahsettiğiniz aile sırrı ancak ayıptır. Herkesin sırrı olmalı deyip sır perdesini kullanmak istiyorsanız siz bilirsiniz.
Bu askeri kurum sırrıda olsa, devlet sırrıda olsa, kimden neyi saklıyorsunuz? Hangi kurum veya oluşum insandan önce gelebilir?
Açık olmak hangi insana, hangi devlete, hangi kuruma zarar getirmiş? Ata’mızın aşk mektupları bile apaçık değil mi?
Tayibin aşk mektupları olsa ne olurdu bi düşünün? (gelişiyorum derdi herhalde)
Bir sır saklayan, onun ağırlığında eziliyor demektir. Ben her sır denilen şeyimin arkasındayım. Sorana da söylerim. Budalalar hariç :))
Ama ikna olmuyorum haberiniz olsun.

Burada onaylayacağım tek hareket sayın sun’dan geldi. Yanlış veya doğru, sırrı olana karşıyım diyor, bilmediğime karşıyım diyor. Kim itiraz edebilir?
Bildirin, hala karşı geliyorsa eleştirin.
Ama, “Bu tartışmayı yapabilirsek eğer,  şimdiden bu tartışmanın sonunda da Masonluğa karşı olmak konusunda kararlı mı?” gibi bir tehdit yapmayın sayın üstadım, bi önkoşul bi şart koşmayın lütfen.

Saygılarımla…

Not: Masonluğa karşı değilim, inceliyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2010, 10:57:30 öö Gönderen: MASON »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 30, 2010, 11:02:12 öö
Yanıtla #17
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Prometheus,

Kendinize dahi ait olsa kisisel bilgilerinizi bu site dahilinde aciga vermeniz dogru degil. Bilgiler degistirilmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 30, 2010, 11:09:03 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Tanımadığınız,ne olduğunu bilmediğiniz,karşılaşmadığınız,yüzünü görmediğiniz,kavga etmediğiniz,kucaklaşmadığınız,gözlerine bakmadığınız,akrabalarını veya hemşehrilerini tanımadığınız,kanını akıtmadığınız veya kanınızı akıtmayan,kıznın gelin olduğu günü bile bilmediğiniz bir olguya veya bir kimseye karşı veya düşman olabilir mi siniz!?...

Elbette olursunuz...

Ayna,bunun en net delilidir!...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 30, 2010, 06:14:10 ös
Yanıtla #19

Sn. Prometheus'un, benim kışkırtıcı bulduğum yazısı üzerine cevap yazmak istedim.

Bir çok defa söylediğim birşeyi tekrar ederek başlayacağım. Herkes Mason olmak mecburiyetinde değil. Karşı iseniz çözüm kolay, Mason olmazsınız. Kimsenin, ama hiçkimsenin "herşeyinizi açıklayın, beğenmediğim yönlerinizi de düzeltin, ben de size karşı olmayayım" deme hakkı yoktur.

İkinci husus, herkesin kabul edeceği, herkesin beklentilerini karşılayacak, vs vs vs bir örgüt olabilir mi dünya üzerinde? Bu sebeple Masonluğun da istisnasız herkesin beklentilerini tatmin etmek gibi bir amacı yoktur, olması da en basitinden mantığa aykırıdır.

Gelelim maddeler halindeki "sorular"a:

1- Bilinmeyen birşeye karşı olmayı belki anlardım, neden bilmek için çaba göstermiyorsunuz sorusuna cevap bulabilsem.

2- Bilgilerin sadece seçilmişlere verildiğini söylemek, bu Forumun varlığını da inkar etmek olur. Nasıl bir çelişki bu? Bilgiler burada sorana ve anlamaya niyeti olana veriliyor zaten... İnanmamakta serbestsiniz, ama harici hayatta da her Mason "öğrenmek ve bilmek" amacıyla sorulan her soruyu elinden geldiği ölçüde cevaplar.

3-  Ritüelden ne anladığınız konusunda tekrar tartışmak yersiz. Hiçbir Mason karnına kılıç filan sokmaz. En basit haliyle Masonlukta ritüel nedir çok özet olarak bir kere daha hatırlatayım o zaman: "Belirli bilgileri sembolizma ile anlatmak, ve toplantı düzeni. Verilen örnekler bu tanımın içinde yer bulur mu acaba, bence uzaktan bile alakası yok.

4- Her topluluk üye alacağı kişilerin niteliklerini belirleme hakkına sahiptir. Bakınız giriş cümlelerim. Ateist üye olamaz ifadesi, ancak kısmen doğru, çünkü belirli obediyanslarda üye olamaz, üye olabileceği yerler Türkiye'de dahi vardır. "Stupid ateist" ibaresi sadece Rahip Anderson tarafından söylenmiştir, şu anda hiçbir Büyük Loca Tüzüğünde bu ibarenin yer aldığını zannetmiyorum.  Budala Mason almayacak dernek kurmak tercihinize kalmıştır, ama bence cidden komik ve son derece anlamsız olur.

5- Din ve siyasetin toplantılara sokulmadığı bilginiz hatalı. Taraflı ve ayırımcı olmadıkları sürece bu konular Localarda konuşulur. Keşke bu kuralı herkes hayatında da uygulayabilse. Deistler konusunda biraz daha okumanızı tavsiye ederim. Ateistler konusunda bakınız "4".

6- Bu tamamen kişisel fkriniz. Zihninizdeki bu karmaşa hakkında yorum yapmam yakışık almaz.

7- Bakınız "2".

8- İngiliz onayı gerekliliği bilgisini nerden edindiniz bilmiyorum, ama naçizane tavsiyem kaynaklarınızı gözden geçirmeniz. Çünkü böyle bir gereklilik yoktur. İngilizler hakkındaki fikirlerinize de yorum yapmam mümkün değil, ancak bilinmesini isterim ki bu ifadeler hiçbir millet için bir Mason Locasında edilmez. Bütün bir ulusu itham eden bu tür bir toptancı düşünce ve ırkçılık Masonlukta yeri olmayan şeylerdir.

9- Bakınız giriş bölümü. Zaten Mason olmak için aranan özelliklerin başında "temessül" gelir.

Şimdi gelelim bana yaptığınız "öneriye". Birincisi bir isme yüklediğini anlam, her lugatte karşısında "putperestlik" yazan bir yaklaşımdır. İkincisi, Atatürk ismi için bunu söyleseniz belki anlam veririm, ama Forumu okuyanlar bu ismi neden seçtiğimi zaten biliyor. Üçüncüsü ise, bana bu tür "akıl vermelerin" kimsenin haddi olmadığını düşünüyorum.

Kendi kişisel bilgilerinizi yayınlama çabanız da şeffaflık değildir. İlla bir kelime karşılığı bulmak gerekirse, ben buna ihtiyatsızlık derim ve akılcı bulmam. Şahsi görüşüm bu tabi ki.

Sn. adam'a hitaben yazdınız bölüm için, isterse, kendisi cevap verir tabi. Benim dikkat çekmek istediğim, bir cümle içerisinde bu kadar çelişkinin nasıl bir araya gelebildiği. Aileler çocukluğumuzdaki aileler mi? Benimki evet. Çevremde gördüğüm Kardeşlerim için de cevap evet. Yaşama biçiminin merkezine ahlağı, aileyi, dini oturtan aileler yüzünde toplumsal çöküş var iddiası ise gerçekten anlamakta en zorlandığım kısım oldu. Sakın bu değerler artık seyreldiği için "çöküş" yaşanıyor olmasın?

Buradaki toptancılığı yine bir tarafa bırakmak zorundayım. Toplumda değer yargılarında gerileme varsa, toplumdaki her fert geriledi demek benim mantığıma sığmıyor.

Sırların neden gizlendiği, kimlere söylenmeyeceği konusundaki tespite katılıyorum.

İncelemek eylemi eğer gerçekten öğrenmek amaçlı yapılacaksa, paradigmalardan kurtulmak gerekir. Zaten var olan önyargılara destek bulmak için payanda aramaya çalışmak, bence incelemek olarak nitelendirilemez.

Sorulara mantıklı cevap aranıyorsa, bu tartışarak sağlanamaz. Niyet gerçekten bilgi edinmekse, burada Sn. Mason ve Sn. Adam başta olmak üzere, herkes iyiniyetle çabalıyor zaten cevap vermeye.

Biraz uzun oldu ama son bir şey eklemek istiyorum. Bu Forum neden var, buradaki Masonlar niye uğraşıyor hiç düşünüldü mü acaba? Progaganda yapıp 3-5 kişiyi daha "kandırmak" için mi?Yapmayınız lütfen, burada harcanan emeğe büyük haksızlık edersiniz.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz