Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Para  (Okunma sayısı 16438 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 06, 2011, 01:10:01 öö
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Bakın, karıncalar para karşılığında çalışsa nasıl düzenleri bozulur (düşünün). Bu konudaki fikrimi ikiye ayırsam şöyle derim.
1- İmtahan       
2- Lanet
Ya bu para, bizim imtahan olmamızın bir aracıdır.
Ya da, lanetlendiğimizin bir göstergesidir.
Kesinlikle Şu değildir :  olmazsa olmazımız...
Dediğim gibi tersi de olabilirdi, Para ve takas olmayan bir dünya düzeni kurulmuş olurdu,ben burada ''bir kağıt icat etsek de, insanlar o kağıt karşılığında çalışsa'' deseydim,siz ''öyle saçma şey olur mu? '' derdiniz.
Dünyada çalışmaksa tek gaye bu, Parasız , takassız  bir düzende de  olurmuş.... Para ne? Aklın ürünü mü? Düşünüp düşünüp bunu mu bulmuşuz? komik
Saygılarımla

Mart 19, 2012, 07:50:21 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976  aşağıda sizin yazınızdan kopyaladığım yazı ya karşı yazacağım açıklama kesinlikle size karşı değildir ;

Son olarak para stoklayan müslümanları korkutayım: Hz.Muhammed'in eşi Hz.Ayşe'ye bir gece kendisine ne kadar paraları olduğunu sorar. Ufak bir miktar para olduğunu söylemesi üzerine bunu bir ihtiyaç sahibine verelim der. Hz.Ayşe de bu saatte nasıl bulurum yarın veririz demesi üzerine "eğer sabaha çıkamaz isem ben rabbime bu paranın hesabını nasıl veririm" diye korktuğu rivayet ediliyor. Tabiki ne kadar sahih hadistir o tartışılabilir.

BU TİP HADİSLER , SADECE MÜSLÜMANI İBLİS RUHLU ZENGİNE KÖLE YAPMAK İÇİN UYDURULMUŞ 'TUR  bence. Saygılar   :'( :'( :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 19, 2012, 07:52:31 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

ZENGİNLİK = MEDENİYET 'tir  anlayana . Saygılar  8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 19, 2012, 07:58:42 ös
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Şimdi aklıma geldi lütfen ARAP alemini örnek vermeyin. Okuduğum bir replikte yunanlı biri '' Sizin ATALARINIZ ağaçta gezerken bizimkiler FELSEFE yapıyordu ''  diye serzenişte bulunuyordu ,bu olay yakın zamanda komşumuzun başına gelmedimi ne çabuk unuttuk; Para'sızlığın ne olduğunu 2001 yılını  hatırlatırım saygılar...

:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 19, 2012, 09:09:49 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Selamlar,

sanirim burda sorulacak en önemli soru sudur, para bir aracmidir yoksa amacmidir?
Bu soruyu cavaplandirdigimizda eminim bircok sey daha net görülebilir.

Saygilarimla

Mart 20, 2012, 04:20:45 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Sayın Masor1976  aşağıda sizin yazınızdan kopyaladığım yazı ya karşı yazacağım açıklama kesinlikle size karşı değildir ;

Son olarak para stoklayan müslümanları korkutayım: Hz.Muhammed'in eşi Hz.Ayşe'ye bir gece kendisine ne kadar paraları olduğunu sorar. Ufak bir miktar para olduğunu söylemesi üzerine bunu bir ihtiyaç sahibine verelim der. Hz.Ayşe de bu saatte nasıl bulurum yarın veririz demesi üzerine "eğer sabaha çıkamaz isem ben rabbime bu paranın hesabını nasıl veririm" diye korktuğu rivayet ediliyor. Tabiki ne kadar sahih hadistir o tartışılabilir.

BU TİP HADİSLER , SADECE MÜSLÜMANI İBLİS RUHLU ZENGİNE KÖLE YAPMAK İÇİN UYDURULMUŞ 'TUR  bence. Saygılar   :'( :'( :'(

Aslında haklı duruyorsunuz sayın NOSAM33. Fakat bu hadisin uydurma olmadığını ve her kezin Hz.Muhammed gibi elindekini dağıtan biri olduğunu düşünürsek aç ve açıkta insan kalmazdı. Ki bu gün dünya ekonomisinin fakir üretme makinesine dönüşmeninin nedenleri de paranın stoklanması ve insanlarla buluşamamasıdır. Yani gerek faiz gerekse borsa kavramı üretimi kısıtlayan ve parayla para kazanıldığı için para sahiplerinin üretimden uzak durmasıyla işsizliğin kaliteli ve ucuz üretimin engellenmesidir bir bakıma. İslam dini ve Hz.Muhammed'in hayatı konusunda uzmanlığım olmadığı için yanılma payım yüksek olacaktır. Fakat Hz.Muhammed'in vefatında yatak, abdest ibriği vb. kişisel eşyaları haricinde miras olarak para bırakmadığı rivayet ediliyor. Ki kendisi yörenin en zenginlerinden bir kadınla evlenmişti ve ticaret uzmanıydı. Bu netice de elindekini tamamen dağıttığının bir göstergesi olabilir.

Fakat işin içine para girince insan fıtratı gereği cimrileşiyor. Ya da elindeki tüm parayı dağıtırken gelecek endişesi taşıyor ve eli gitmiyor. Eğer Hz.Muhammed örnek bir insan ise de uygulamada onun gibi davranabilmek imkansıza yakın duruyor. Bu yüzden en ileri gelen müslümanlar ve onu önder olarak algılayanlar bile davranış ve yaşam şekilleri açısından onunla zıt tarafta kalıyorlar.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mart 20, 2012, 04:47:42 ös Gönderen: Masor1976 »

Mart 21, 2012, 12:11:39 öö
Yanıtla #36
  • Uzman Uye

Sayın Masor1976 kardeşim ; bende fazla dini bilgi bilmem hele, hele Peygamber efendimiz şöyle demiş diyenide pek dikkate almam şayet rüyam'da bire bir kendi ağzından duyarsam başımın üstünde yeri var o güzel insanın buraya kadar anlaşmışıktır umarım .Benim karşı çıktığım gece yarısı karısına parayı verelim demesi bana biraz komik geldi en azından para kime aitse yanıdakine vekalet verir ve yatar uyurlar kim karısını sokağa gönderir gece yarısı yada kendisi çıkıp muhtaç arar bana bu biraz ters geldi.Burda yazdıklarım sadece beni bağlar hiç bir şekilde kesin bir bilgi değildir .Saygılar  ::) ::) ::)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 21, 2012, 06:02:38 ös
Yanıtla #37

Para stoklanmadan nasıl birikecek? Müslümanlığın bunla ilgisi ancak o paranın helal veya haram olup olmamasıyla ilgilidir. Bu konuda müslümanların korkacağı tek husus Kuran'da açık seçik belirtilmiş olan helal-haram mevzuudur. Bir hadis mantığa ters geliyorsa, dine de terstir.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Mart 21, 2012, 07:00:40 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Dünyanın en büyük sorunu para kavramı gibi duruyor. Tüm sorunların temelinde para var. Bunu aşabilmek için örneğin islam faizi yasaklayarak parayla para kazanmanın ve para stoklamanın yasaklanması yöntemini bu şekilde paranın üretime ticarete vb. kaymasını sağlamaya ve ayrıca sadaka, malın bir kısmının yıllık zekatı vb. kaderdeki yazılı belaları önleyebileceği gibi inançlar aşılayarak fakiri çalışamayan insanı vb. kollamayı denemiş. Fakat paranın gücü islam dinini yenmiştir.

Benim bir tezim vardır genelde belki ilerde kullanılır diye dile getiriyorum. Eğer uyuşturucu ticareti, fuhuş vb. yasağı kalkarsa tüm dünyada mafyacılık kendiliğinden biter. Bu da güncel yasaların ilk bakışta mantıklı dursa da kullanılışta yarattığı kaosları görmeyi sağlıyor. Ki dikkat edilirse mafyayı ve terör örgütlerini yöneten de devletleri yönlendiren para babalarıdır. Yasaklar ve yarattığı kaoslar vasıtasıyla sattıkları ürün binlerce kat pahalıya satışı yapılabiliyor ve yasağı yöneten de kendileri olduğu için kendilerinden başkasına üretim hakkı tanımıyorlar. Para ve parayı elinde tutan kesimler büyüteç altına alınmalı ve dünyaya yeni bir para değeri getirilmelidir. Örneğin her keze elektronik hesap açılabilir. Ve aylık gıda ihtiyacını karşılayabilecek kadar kontör devlet tarafından yüklenebilir. Ekstra çalışan insanlar daha lüks yaşam şansı da yakalayabilirler. Yani komunizm ve serbest piyasa birlikte ele alınabilir. İnsanların ekstra parakazanmaları iş yapmaları belli bir sınıra kadar meşru görülebilir, belli bir sınırı geçen işadamının kazancı devletin kasasına gidebilir. Altın, borsa, faiz, bankacılık, özel sektörün sınırsız kazanç sağlaması tamemen yasaklanabilir. Teknolojinin fazlasıyla gelişimi nedeniyle bankalara, gsm şirketlerine vb. özel sektöre  ihtiyaç yoktur devletler milletini elektronik ortamda takip edebilir ekonomiyi bankalar olmadan gayet rahat yürütebilir. Fabrikatör, bankacı ve Bill Gates gibi uçuk zenginlik yasaklanabilir ve stoklanan para ve mal varlığı sınırlandırılabilir. Babadan oğula miras engellenebilir devlet her vatandaşının ev, gıda, eğitim masraflarını karşılayacağı için ölenin malına devlet el koyabilir. vb.

Kısacası fakirliği engellemenin ilk yolu zenginliği engellemekten geçiyor gibime geliyor yanılıyor da olabilirim. Aklıma bir araba lastiği reklamı geliyor "kontrolsüz güç güç değildir"... Para gibi fazlasıyla güçlü bir mekanizmanın bireylerin sınırsız sahip olabileceği bir kavram olması nedeniyle bırakalım insanları devletleri bile köleleştiriyorlar.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Mart 21, 2012, 07:51:28 ös Gönderen: Masor1976 »