Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Freemason Royal Rituel  (Okunma sayısı 6312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 14, 2018, 02:28:20 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın @karahan,

Ben öyle bir öğreti olduğunu ne duydum ne de gördüm. Böyle birşeyi söyleyebilmemiz söz konusu değildir. HKEMBL için tüm masonların kendileri nasıl tasavvur ediyorlarsa o şekilde tanrıya inanmaları gerekmektedir. Masonluk bir ülküdür ancak amacı tanrıya ulaşmak değil, insanın yüceltilmesidir. Galatasaray kulübüne üyeliğin amacı da tanrıya ulaşmak değildir. Masonluk kişinin kendini geliştirebileceği yollardan bir tanesidir. İnsanın yüceltilmesi sırasında vicdanın tesisi için tanrı inancı şarttır bizim masonik anlayışımıza göre. Bunu şart koşmayan masonik anlayışa sahip kurumlar bu yücelme sürecinde tanrı inancının şart olmadığını düşünürler. Herhangi bir dernek üyeliğinde nasıl size tanrı inancınızı sormuyorlarsa bu kurumlar da sormazlar. Eğer dediğiniz gibi bir cümleyi bir mason söylemişse tarihte bu onun kendi görüşüdür. Masonluk ile ilgili açıklama yetkisi sadece büyük üstatlarla sınırlandırılmıştır. Dolayısıyla benim buradaki yazdıklarım da benim gördüklerim ve düşündüklerimdir. Masonluk ile ilgili çok daha kıymetli, masonluğu sindirmiş, bilgili üyeler varken benim bu böyledir demem söz konusu değildir.

Sevgilerimle
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2018, 02:30:57 ös Gönderen: Surgeus »

Haziran 14, 2018, 03:35:36 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ayrıca bugünkü manada Spekülatif masonluğun tarihi bildiğiniz üzere 1717 ile başlamaktadır. Operatif masonluktan spekülatife geçiş için fazla fazla 150 yıl desek 1600lere gider. Dolayısıyla Allaha mason demek İşi yaradılışa kadar götürmek söz konusu olamaz. Lakin bunu söyleyen kimdir, nerede söylemiştir, bu kişi mason mudur, muntazam mıdır bunları tartışabiliriz:)

Haziran 14, 2018, 07:39:05 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

O sözü eden evet masondur öyle böylede değil söyleyen james Anderson'dur.
Mason Anayasasını yazan rahip Anderson.Benzeşi bir çok söylenmiş yazı okudum o yüzdendir masonlukta nır standart ve tarih arama merakım.

Masonluğu 1727 ile sınirlandiramaz masonluk orasida ayrı bir sorun bence.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 14, 2018, 08:56:58 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonluğu bir standart ve kalıplara sokma düşüncesi doğru değildir. Bunun spekülatif masonlukta yeri yoktur. Kalıplar olsa idi bu harmoni nasıl sağlanabilirdi. Kesinlik aramak yanlıştır. Masonluk kadimdir, öğretlerini semboller ve alegoriler aracılığı ile aktarır. Bunların da dört köşe bir tanımı yoktur. Bir üçgenin tek başına farklı bir anlamı olabileceği gibi farklı sembollerle birleştiğinde bambaşka anlamları ortaya çıkabilmektedir.

Konu daha önce çok tartışıldı. Sayın ADAM’ın cevpları da sizi tatmin etmediyse benim cevaplarım hiç etmez:)
Tarihe meraklı olduğunuzu biliyorum bu çok güzel bir şeydir. Lakin tarihte geçen okuduğunuz bilgilerden emin misiniz? Tarih nasıl yazdırılmışsa/yazılmışsa gelecek nesiller tarafından öyle okunur;) Burada da bir kesinlik yoktur. Bizi ileriye götüren araştırmaya iten kuşkularımız değil midir?

Sevgilerimle

Haziran 14, 2018, 09:13:07 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam bu konuda çok fazla yazmadı önemsemedi belkide o masonluğa hayran biri onun baktığı şeyler farklı idi ben daha farklı yerden bakiyorum ve kolay bir cevabı yok bunuda biliyorum lakin saçmalamaya müsait bir konu değil.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 14, 2018, 09:18:37 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben size işin sırrını söyledim, hangi bakış açısıyla bakmanız gerektiğini söyledim. Mason olarak konuya bakış açımı belirttim. Bu konuda ne söylesem tesiri yok. Umarım birgün aradığınız cevabı bulursunuz diyeyim o zaman.

Haziran 14, 2018, 10:19:01 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

@karahan içimizde bulunan bize şah damarindan da yakın rabbimi bulmak icin bir cok tarikat ve yol var... kimin hangi yolla icindekini bulmak kişinin özgür iradesine kalmıs... ister mason olur rituellerle arar...ister mevlevi dergahina gider nefsini terbiye eder... onemli olan insanın sah damarindan da yakin olani bulmaktir...doğru mürsidini bulana da ne mutlu...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...