Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk mu, eşiniz mi?  (Okunma sayısı 10875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 28, 2014, 10:12:57 öö
Yanıtla #30
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Spock,

c ) Masonluğa kabul şartlarında eşinin onayı alınır diye bir madde yoktur.

Yazılı olan kurallarda Masonluğa giriş şartları açıkca bellidir.
Tahkikat sırasında Mason Adayının Eşi ile de görüşülebilir.Fakat sık rastlanan bir durum olmayabilir.
Tahkikat yapan Kardeşler, Mason Adayına Eşinin durumdan haberi olup olmadığını sorabilir.
Evet Eşin olumlu tavrı tahkikat değerlendirmesinde olumlu olur.
Fakat Eşin olumsuz tavrı ( nedenleri, sonuçları irdelenerek ) tahkikat değerlendirmesinde olumsuz olmayabilir.
Olumlu veya olumsuz durumlarda tahkikat devam eder ve sonuç locaya bildirilir.
Loca Kardeşlerinin bilgiler ışığında yapacağı oylama sonucunda karar verilir.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 28, 2014, 10:23:53 öö
Yanıtla #31
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çok teşekkürler Sn. Irukanji... Bu durumda aslında loca oylaması sonucunda adayın Masonluğa girişinde bir sakınca görülmemişse, aslında bu bizi (a) şıkkına götürür. ==> Eşin ne dediğine kulak asılmayabilir. Eş asla onay vermese ve bu konudaki fikrini hiç bir zaman değiştirmese bile mason adayı Masonluğa giriş yapabilir. Burada dikkat, "kulak asılmaz" yerine "kulak asılmayabilir" ve "Masonluğa giriş yapar" yerine "Masonluğa giriş yapabilir" şeklinde kurdum cümleyi, çünkü oylama sonucu bunun tam tersi bir durum da çıkabilir.
Live long and prosper.

Ocak 28, 2014, 10:43:20 öö
Yanıtla #32
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Spock,

Bir Mason, karşısında kim olursa olsun söylediklerine kulak asar. Söylediklerini dinler, kendi süzgecinden geçirir ve değerlendirmede bulunur.
Aklına ve mantığına uyan şekilde davranır.

Mason Adayı en az bir yıl süren tahkikat sürecinde eşine durumu gerektiği gibi anlatamamışsa Tahkikatı yapan Kardeş, eğer gerekli görürse, Eş ile durumu irdeleyebilir. Bu durum karşısında Masona Akıl ve Hikmet  yol gösterir, Güç ile Masonluğu Eşe anlatmaya çalışır ve davranışlarını  Güzellikle süsler.

Saygılar

Ocak 28, 2014, 11:07:48 öö
Yanıtla #33
  • Aktif Uye

Sayın irukanji masonluğa kabul şartlarında yazılı kurallarda eş rızası diye bir şeyin olmadığını söylüyor. Doğrudur.

Ancak...

Sayın İrukanji'nin de bildiği üzere masonlukta bir de yazılı olmayan kurallar vardır.
Eşinin durumu sorun olacaksa o kişi mason olamaz.

Soruşturucular adayın ve ailesinin eğilimini anlamaya çalışırlar. Bunları raporunda açıkça yazarlar. Raporlar loca gündemine alınır ve ayrı, ayrı okunur. Kardeşlerin oylarına sunulur. Soruşturucular ailenin açıkça karşı olduğunu, bu durumun olumsuz bir duruma yol açacağını yazarsa oylama sonucunu etkileyebilir. Süreç durabilir, ertelenebilir.

Masonlukta şu çok önemlidir. Siz mason olduğunuzda, eşiniz de o topluluğun içine girer. Ketumiyet eş için de geçerlidir. Eşiniz ulu orta masonluk ve sizin mason arkadaşlarınız hakkında konuşmaz, konuşmamalıdır. Eş masonluk karşıtı  konuşmalar yaparsa mason, kardeşleri önünde zor duruma düşer.

Bazen yazılı olmayan kurallar, yazılı kurallardan daha önemli olabilir...

« Son Düzenleme: Ocak 28, 2014, 11:17:37 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 28, 2014, 11:47:44 öö
Yanıtla #34
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın asimov,

Yazdıklarımız aynı. Siz süreci biraz daha ayrıntılı anlatmışsınız.
Gözden kaçan, unutulmaması gereken  bir ayrıntı daha var.
Tahkikat sürecinin başlayabilmesi için Haricinin iki Mason tarafından önerilmesi lazım.
Önerebilmek için kişiyi tanımak lazım.
Tanıyıp kefil olmak lazım.
Kefil olacağın insanın dünya görüşünü, aile yapısını vb.. şeyleri bilmesi lazım.
Bir Mason kişiden emin olmadığı sürece bir Hariciye kefil olmaz.
Harici yazılı olan ve yazılı olmayan kurallara uymuyorsa en baştan teklif edilmez.

Konu başlığı başka bir konu üzerinden buraya taşınmış, bir Mason tarafından Haricilere sorulmuş bir sorudur. İlerleyen zamanda bir ihtimal Mason Adayı olacak kişiye, Eşi ve Masonluk arasında seçim yapma durumunda ne yapacağını düşündürme amaçlıdır.Haricinin düşünsel olarak kendisini ilgilendiren bir sorudur.

Saygılar

Ocak 28, 2014, 11:55:45 öö
Yanıtla #35
  • Aktif Uye

Evet sayın İrukanji kendimizi ve birbirimizi tekrar etmiş olduk biraz.
Aynı şeyleri yazmışız.

Ben zaten bu soruya 14. numaralı yazıda kendimce yenıt vermiştim.
Burada haricilerin yanıtları bekleniyor.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 28, 2014, 11:57:43 öö
Yanıtla #36
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Irukanji, Sn. Asimov,

Evet aslında aynı şeyleri söylüyoruz, doğru.... Ancak "benim açımdan konu gerekli şekilde aydınlanmıştır. Netice itibariyle, okumak, duymak yerine konu bire bir yaşayan tarafından bu şekilde açıklanmışsa söylenecek bir şey yoktur." tarzındaki mesaj beni çok rahatsız etti. Bu nedenle konuyu açıklığa kavuşturarak, aslında aynı şeyi söylediğimizin altının çizilmesini istedim...

Eğer okumak ve duymak bir çırpıda silinip atılacaksa, yine o süreci birebir yaşayan kişilerin kitap yazmasına gerek kalmaz. Okuduğumuz kitaplar ve duyduklarımız da sonuçta yine o süreci birebir yaşamış kişilerden edinilmiş bilgilerdir.
Live long and prosper.

Ocak 28, 2014, 10:09:15 ös
Yanıtla #37
  • Aktif Uye

Mason ünvanı alabilmek için sevgili eşinden vazgeçebilen bir hırsın kardeşliğini ister miydiniz?

Peki Sayın Hariciler,

Farz edelim ki Masonluk için tahkikata girdiniz. Süreçiniz başladı.
Sevgili eşiniz ile bu durumu paylaştınız.
Eşiniz duruma aşırı tepki verdi.
Ve kesin olarak bu durumu istemediğini size söyledi.

Bu durumda Masonluktan mı vaz geçersiniz yoksa sevgili eşinizden mi?

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2014, 10:16:27 ös Gönderen: ozkann »

Ocak 28, 2014, 11:36:24 ös
Yanıtla #38
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ozkann,

Kimisi duruma hırslı bir eş olarak bakabilir,
Kimisi de eşinin isteklerine önyargılı ve saygı göstermeyen bir eş olarak bakabilir.
Başka birisi başka türlü değerlendirebilir.

Gerçekten hırsı için eşinden vazgeçebilen birisi ise kardeşliğini istemem.

Saygılar.

Ocak 31, 2014, 05:46:16 ös
Yanıtla #39
  • Yeni Katilimci
  • *

Arkadaşlar, ben aranıza yeni katıldım, ve bu ilk yorumum. Bu ve bundan sonraki yorum ve yazılarımda, uygun olmadığını düşündüğünüz bir hitap içinde olduğumda, bundan sonra daha dikkatli olabilmem adına lütfen uyarınız.
   Kanaatimce, Mason olmak isteyen bir kişi bu sorunu, Mason olmayı istemeden önce  çözmelidir. Çünkü ileriyi görerek yada tahmin ederek yaşamak planlı ve programlı yaşamak anlamındadır. Dolayısı ile bunun sorun olacağını düşünüyorsak öncesinde çözüp öyle adım atmalıyız ikilemde kalmamak adına.
   Ben makine teknikeriyim ve dünyada her sonucun bir sistemin çalışmasına dayalı olduğunu düşünürüm sistemin çalışmasında sorun olabilecek veya sistemi durdurma ihtimali olan parçaları öncesinde tespit edip, önlemimi alırım ki sistem çalışmaya devam etsin. Eşlerin sorun çıkarma olayı da sanırım böyle bir durum mason olmak istemeden önce çözülmesi gereken bir durum.
   Bir başka yönden de böyle bir seçime mecbur kalmamak, eşimizle olan yaşantımıza bağlıdır. Eğer sorunsuz, güven,saygı ve sevgi ye dayalı bir aile hayatı yaşıyorsak zaten eşler birbirlerinin kötü şeyler yapmayacağını bilir ve birbirlerinin kararlarına saygı duyar böyle bir sorunda doğmaz diye düşünüyorum.
    Ama bu sorunuza yanıt değil sanırım.Yanıt şu olsa gerek. Her şeye rağmen eşim istemiyorsa,sanırım içinde bulunduğum zamana göre karar verirdim. Şöyle ki, zaten yeni adım atmaya çalıştığım bir durum ve Masonluğa dayalı hiçbir bilgi ve tecrübeye vakıf olmadığımı Masonlara karşı hiçbir kardeşlik bağım olmadığını düşünerek kimseye manevi borcum henüz yokken bu adımı atmaktan vazgeçerdim.
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.