Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadınlar ve Masonlar  (Okunma sayısı 37880 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 31, 2013, 09:07:29 ös
Yanıtla #50
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

HKEMBL tarafindan Mason olarak taninmazlar.

Saygilarimla.

Temmuz 31, 2013, 09:16:52 ös
Yanıtla #51
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygilarimla.
Sn Thoth
Şu halde sayın Sembol ile aranızda bir görüş ayrılığı vücut bulmuş gözüküyor zira kendisi 5. sayfanın başında sizin bu söylediğinize aykırı şeyler söylüyor.
Saygılarımla

Temmuz 31, 2013, 10:54:14 ös
Yanıtla #52
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Türkiye'de herkes, yasalara uygun bir şekilde teşkilatlanıp dernek kurabilir.Dernek tüzüğünü istediği gibi hazırlayabilir. İsim olarak yasalara uyan her ismi seçebilir. İsterse ismini En Hakiki Masonlar Büyük Locası koyabilir.İsterse üyelerine  Hakiki Mason der,  isterse sadece Mason der.Üyelerinin seçimini tüzüğünde istediği şekilde düzenler .İster karışık, ister tek düze, canı nasıl isterse...

Karşımızdaki bu kadar özgürlük içerisindeyken, bizimde özgürlük içerisinde hareket etmemiz en doğal haktır.Karşımızdaki derneği tanıyıp tanımamak, onunla birlikte bir oluşum içerisinde bulunup bulunmamak bizim seçimimizdir.İstersek onlara Mason deriz, istersek Fason.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Tüzüğünde yazan Mason olma şartları; Medeni haklara sahip,yirmi bir yaşını doldurmuş, yaradana inanan, hür, iyi ahlaklı, namuslu, şerefli ve aydın erkekler kabul edilir şeklindedir. ( Kişi Mason oğlu veya torunu ise yaş sınırı on sekizdir)
Görüldüğü gibi H.K.E.M.B.L. tüzüğünde yazan açık ve nettir.Yasalar ve dernek açma şartları da açık ve nettir.

Saygılar.

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Temmuz 31, 2013, 11:24:48 ös
Yanıtla #53
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygilarimla.
Sn Thoth
Şu halde sayın Sembol ile aranızda bir görüş ayrılığı vücut bulmuş gözüküyor zira kendisi 5. sayfanın başında sizin bu söylediğinize aykırı şeyler söylüyor.
Saygılarımla

Sayın Samuray, dikkatli okumamışsınız. Sevgili Symbol Kardeşimle herhangi bir görüş ayrılığımız söz konusu değil. Benim yazdığım başka bir mesajı es geçmişsiniz.

Geleneksel olarak Hür Masonluk erkekler için kurulmuş bir kardeşliktir. Operatif Masonlar erkek olduğu için 1717 yılında ilk Büyük Loca kurulurken bu kardeşliğin sadece erkeklere açık olacağı kesin olarak belirtilmiştir.

Hür Masonluğun temel kanunu olan 1723 tarihli Anderson Anayasasında üçüncü yükümlülükte şöyle denmektedir: “Bir Locaya üye olarak alınmış kişiler, iyi ve doğru, hür doğmuş, ergin yaşta, ağırbaşlı, iyi şöhret sahibi olmalıdırlar. Köle, kadın, ahlaksız ve rezil adam olamazlar.”

Bir bayan için oylama ve giriş töreni yapılsa, yemin de etse o bayan yine de Mason olamaz çünkü yapılanlar kanunsuzdur; girişi düzensiz olan bir kişi Mason sayılamaz.

Fakat tarihte kaza ile kulak misafiri ve şahit oldukları için düzenli localarda ağızlarından ketumiyet yemini alınan kadınlar vardır. İrlanda Büyük Locası kurulmadan önce Kilmayden Baronu Arthur St. Ledger’in şatosunda toplanan bir locanın toplantısına evin kızı Elizabeth St. Ledger istemeyerek şahit olur. Loca mensupları gizliliğin korunabilmesi için Elizabeth’e önce çırak sonra kalfa yemini ettirirerek ketumiyet sözü almışlardır.

1875 yılında Macaristan’da Barkoczy Kontesi Helen babasının tek varisi olduğu için Macaristan mahkemelerince Kontun oğlu olarak kabul edilmiş ve bütün mirasın sahibi olmuştu. Bu mirasın içinde bulunan fevkalade zengin Masonik Kütüphaneden faydalanabilmek için Egyenloseg Locası, Kontesi üye olarak almıştı. Macaristan Büyük Doğusu derhal harekete geçerek “edilen yeminlerin tutulmadığı; tüzüklerin bilerek ihlal edildiği ve bir kadına giriş töreni yapılarak Masonluğun küçük düşürüldüğü” gerekçeleriyle Locanın beratını iptal etmiş, Üstadı Muhterem ve envarını Masonluktan ihraç etmiş, locanın diğer üyelerini çeşitli süreler için çalışmalara katılamama cezalarına çarptırmıştır.

Bu bilgilendirmenin yeterince anlaşılır olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 31, 2013, 11:39:21 ös
Yanıtla #54
  • Aktif Uye

Tekrar başa  döneceğiz herhalde...

Sayın masonlar bir ileri bir geri.

Kadınlar mason olabilir, olmuşlardır, bundan sonra da olacaklardır.

Tanırsınız, tanımazsınız, kabul edersiniz, etmezsiniz ya da başınızı kuma gömersiniz.

Siz bilirsiniz.

Kadınların erkekler kadar mason olmaya, aydınlanmaya hakkı vardır.

Etrafımız bu kadar bağnazlıkla çevrilirken ve gittikçe artarken.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 31, 2013, 11:50:53 ös
Yanıtla #55
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın asimov sanırım başınızı kuma gömen sizsiniz çünkü ben yukarıdaki mesajlarımdan birinde kadın Masonluğu vardır ve Masonluk yolunda yapılan çalışmanın aynı gayeye hizmet ettiğini yazdım. Üyesi olduğum HKEMBL bu durumu tanımamaktadır sebebide eski gelenek ve yasalarımızda bulunan maddedir. Bu resmi ve kurumsal bir durumdur.

Saygılarımla.

Temmuz 31, 2013, 11:52:20 ös
Yanıtla #56
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın asimov,

İleri geri gittiğimiz yok.Tüzüğümüzde , geleneklerimizde yıllardır nerede duruyorsak oradayız.

Kadınlar ve hemşirelerimiz başımızın tacı.

Bir önceki Büyük Üstat Remzi Sanver'in dedikleri ortada.

Hemşirelerimizle beraber gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar tabii ki var.Ama kadınları locamıza alıp, onlarla beraber çalışma yapınca mutlu olacaksanız, bu hiçbir zaman olmayacaktır.Bu arzunuzdan vazgeçmenizi öneririm.

Saygılar.
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ağustos 01, 2013, 12:12:53 öö
Yanıtla #57
  • Aktif Uye

Benim bir arzum falan yok.

Kadınların böyle bir arzusu varsa ki var kendi localarını ve büyük localarını zaten kurmuşlar.

Siz ne dersiniz diye de sormuyorlar.

Ben saygı duyuyorum.

Sizin ne duyduğunuz sizin bileceğiniz birşey.

« Son Düzenleme: Ağustos 01, 2013, 12:20:51 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 01, 2013, 12:30:16 öö
Yanıtla #58
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın asimov kendi adıma ben de saygı duyuyorum fakat gelenek ve kabul edilen yasada böyle bir durumun kabul edilmemiş olması konusu nettir. Bir ülkenin anayasasında değiştirilemez maddeler vardır. Bizim kabul ettiğimiz Anderson yasalarında da bu olay değişmez bir maddedir.

Bu konuyu biz tartışmayız ama hep muntazam olarak kabul etmediğimiz taraflardan sürekli önümüze konur ve tartışma yaratmak amacıyla hep didiklenir.. Aynen sizin de söylediğiniz gibi bu bizim bileceğimiz birşey.

Saygılarımla.

Ağustos 01, 2013, 02:35:43 ös
Yanıtla #59
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu tartışma içinden çıkılmaz bir boyut almaya başlıyor.

Öyle ki, bir bakıyorum, HKEMBL üyeleri kendi kurumlarının yetkililerinin sözlerinden yazılı bildirgelerinden farklı sözler ediyor. Edebilirler elbette, Bu pek doğal, özgürlükleri varsa...

Bakıyorum, Anglosekson Masonluğu'nda yadsınmış olan 1723 tarihli anayasanın ilili maddelerini gösteriyorlar kendi tezlerine destek olarak, hani şu yanlışlıkla Anderson yasası denilen ve liberal cephede benimsenen teist olmayıp, deist nitelikle yasayı...

Kimileri HKEMBL tüzüklerinde yazılı olmayanları varmış sanıyor belki kendilerine öyle söylenmiş oldğu için... Benzerini daha önce buün ÖMBL üyesi olan masonlardan kimileri de yapmış ve sonra açıkça saçmalamış olduklarını itiraf etmek zorunda kalmışlardı.

Beri yanda bir forum üyemiz sanki tüm bunlara ille de karşı çıkması gerekliymiş gibi bir tavır takınıyor.

Hangi birinin yanlışını düzelteceksin!

Bu durumda bana hiçbir şey söylememek kalıyorsa da, şöyle bir şey diyeyim:

HKEMBL kadın masonları tanımıyormuş.

Tanımasın... Sanki kadın masonların umurunda!

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.