Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlugun neden gencler icin bir bolumu yok? Varsa neden ulkemizde bulunmamaktadir?  (Okunma sayısı 13800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 25, 2012, 10:19:40 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Pişmemiş yemek tad vermez,olmamış ham kavun yenmezibaşa düşmeyen akıl kafayı çalıştırmaz.Akıl yaşta değil baştadır sözü her ne kadarda doğruda olsa muhakkakki pişmekte gerekiyor gençken pişmekte pek olmuyor galiba.Hayatta her şey bir nizam üzerine yürür hiç bir şey hemen olmaz bir zaman ve sürece ihtiyacı vardır.Toprağa mart ayı tohum atılır kışın sonudur bahar ile toprak canlanır o tohumu olgunlaştırırken yaz güneşi verdiği ısı ile tohumdan çıkanı ateşi ile oldurur.Örnektende görüldüğü üzere zamansız her şey manasız olur masonluğuda bundan ayrı tutmanın manası yok.Masonluk gençler için yaz kampı kıvamında bir bölüm açsa ne olacakki kaç tane genç merak edipte bir şeyler öğrenmenin peşine düşecek sanırım oran çok az olur.Gençlerin o yaşlarda önem sıralamaları nasıldır dersiniz belki bu soruya en iyi cevap oradan çıkar.Ben yakından şahidim 2 genç evladım ve arkadaşlarından önem sıralamaları korkunç
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 25, 2012, 11:17:31 öö
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha önce üzerinde gerektiğince değerlendirme yapılmış olan bu konu her nedense yine canlandırıldı... Sayın Bulgaria bir yıl düşünmüş bunun üzerinde ama o sorusuna yanıt vermek için Sayın Mustafa Kemal'in ne zaman geleceği belli değil...

Ben de uzun bir değerlendirme yapmışım. Yineleyecek değilim.

Masonluğa girişleri ve Masonluktaki çalışmaları bakımından birçok gencin birçok orta yaşlıdan daha ileri olabildiğine katılırım. Orta yaşta insan donuklaşıyor, bildiklerini ve alışkanlıklarını değiştirmeye, Masonluğa uyum gösterme karşı daha çok tepkili olabiliyor.

Fakat bu benim dediğim Masonluğun içinde; yaş sınırı bakımından öncesinde değil.

Yaş sınırı bakımından Masonluk öncesinde gençler için ABD'nde De Molay adlı bir örgütün bulunduğunu, ABD tarzı Masonluk bakımından gayet güzel ve yararlı çalışmalar yaptığını, üyelerinden birçoğunun (hepsinin değil) daha sonra Masonluğa girdiğini biliyoruz.

ABD'nde bu tarz uygulama sadece Masonlukta görülmez. Başka ezoterik kurumların da gençler için kurmuş olduğu örgütler var.

Bunlar ABD'nde ve Avustralya, Kanada gibi temel eğitimi ona benzer ülkelerde başarılı bir çalışma sergileyebilir. Birçok Avrupa ülkesi gibi Türkiye'nin temel eğitim tarzı çok farklıdır. (ABD'nde aktif ve paylaşımlı eğitim yöntemi, Avrupa'da ise bildirici öğretim yöntemi uygulanır.) İş baştan bozuktur. Dolayısıyla ABD'nde görülen o tarz gençlik örgütleri bizim ülkemizde yürümez.

Ben bilenlere şöyle sorular yöneltmek isterim:

De Molay ya da benzeri Masonluk öncesi örgütler, ABD, Kanada, Avustralya ve Brezilya dışında başka hangi ülkede var? (Almanya ve İtalya sözü edilir. Ne denli doğru?) Bu durumda artık Türkiye de böyle bir örgütlenmeye girişmeli mi, zamanı geldi m?   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 25, 2012, 11:43:28 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Daha önce üzerinde gerektiğince değerlendirme yapılmış olan bu konu her nedense yine canlandırıldı... Sayın Bulgaria bir yıl düşünmüş bunun üzerinde ama o sorusuna yanıt vermek için Sayın Mustafa Kemal'in ne zaman geleceği belli değil...

Ben de uzun bir değerlendirme yapmışım. Yineleyecek değilim.

Masonluğa girişleri ve Masonluktaki çalışmaları bakımından birçok gencin birçok orta yaşlıdan daha ileri olabildiğine katılırım. Orta yaşta insan donuklaşıyor, bildiklerini ve alışkanlıklarını değiştirmeye, Masonluğa uyum gösterme karşı daha çok tepkili olabiliyor.

Fakat bu benim dediğim Masonluğun içinde; yaş sınırı bakımından öncesinde değil.

Yaş sınırı bakımından Masonluk öncesinde gençler için ABD'nde De Molay adlı bir örgütün bulunduğunu, ABD tarzı Masonluk bakımından gayet güzel ve yararlı çalışmalar yaptığını, üyelerinden birçoğunun (hepsinin değil) daha sonra Masonluğa girdiğini biliyoruz.

ABD'nde bu tarz uygulama sadece Masonlukta görülmez. Başka ezoterik kurumların da gençler için kurmuş olduğu örgütler var.

Bunlar ABD'nde ve Avustralya, Kanada gibi temel eğitimi ona benzer ülkelerde başarılı bir çalışma sergileyebilir. Birçok Avrupa ülkesi gibi Türkiye'nin temel eğitim tarzı çok farklıdır. (ABD'nde aktif ve paylaşımlı eğitim yöntemi, Avrupa'da ise bildirici öğretim yöntemi uygulanır.) İş baştan bozuktur. Dolayısıyla ABD'nde görülen o tarz gençlik örgütleri bizim ülkemizde yürümez.

Ben bilenlere şöyle sorular yöneltmek isterim:

De Molay ya da benzeri Masonluk öncesi örgütler, ABD, Kanada, Avustralya ve Brezilya dışında başka hangi ülkede var? (Almanya ve İtalya sözü edilir. Ne denli doğru?) Bu durumda artık Türkiye de böyle bir örgütlenmeye girişmeli mi, zamanı geldi m?   

Sayın ADAM,

Böyle bir oluşumun Türkiye'de olmasının zamanının gelip gelmediği, böyle birşeye girişilip girişilmemesinden önce şu konuya değinmek istiyorum. Masonlukta bilindiği üzre kefil,davet durumu mevcut. Benim anlatmak istediğim Türkiye'de yaşayan yabancılarla ilgili bir iyileştirme veya istisnai bir durum söz konusu olmalı diye düşünüyorum.. Bu demek değildir ki sorgusuz sualsiz alınsınlar içeri.. Yine uygulamalar harfi harfine olsun fakat kefil durumu bizim için çok zor ihtimal. Çünkü ben zaten ailem ile birlikte doğduğum ülkeden buraya gelmiş ve burada yaşamımı devam ettiriyorum. Kimi tanıyabilirim yabancı bir ülkeden gelmiş Türkiye Cumhuriyetine ait bir T.C numaram bile yokken.. Zaten tedirgin olarak dolaşmak durumunda kalıyoruz her trafik çevirmesinde, kimlik kontrolünde polislere pasaportumun ne pasaportu olduğunu izah etmekle burada ne aradığımı izah etmekle burada yaşama hakkımın olduğunu izah etmekle oldukça vakit kaybediyorken kültürüm inançlarım yaşayış tarzım tamamen farklı iken nasıl çevre edinebilir tanınabilir ve güvenilir olduğumu ispat edebilirim.. Yada güvenebilirim!! Bu durum çok zorlayıcı bir kısım mason olmak için gerekli maddeler kısmından..Anlayış için teşekkürler.

Saygılarımla.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ağustos 25, 2012, 12:25:11 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Bulgaria burada iki konuyu birbirine karıştırmıyor mu?

Birincisi gençler için Masonluk öncesi ama Masonluk benzeri bir örgütlenme... ABD ve diğer bazı ülkelerdeki örnekler gibi...

TC vatandaşı olmayan kişilerin Türkiye'de bir mason locasına girmesi ve o derneğe üye olması ikinci bir konu... Bu konu bu başlık altında değil, bir başka başlıkta irdelenmeli bence.

Türkiye'deki obediyansların gençlere yönelik tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları da bir başka konu... Bunun da başka bir başlık altında incelemeli. (Sanırım yapılmıştı.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 25, 2012, 12:45:33 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Sayın Bulgaria burada iki konuyu birbirine karıştırmıyor mu?

Birincisi gençler için Masonluk öncesi ama Masonluk benzeri bir örgütlenme... ABD ve diğer bazı ülkelerdeki örnekler gibi...

TC vatandaşı olmayan kişilerin Türkiye'de bir mason locasına girmesi ve o derneğe üye olması ikinci bir konu... Bu konu bu başlık altında değil, bir başka başlıkta irdelenmeli bence.

Türkiye'deki obediyansların gençlere yönelik tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları da bir başka konu... Bunun da başka bir başlık altında incelemeli. (Sanırım yapılmıştı.)

Hayır sayın ADAM, ayrı konular gibi olsada aslında ben onları birleştirdim.. Burda gençlere yönelik oluşumdan bahsettiniz bende size buna karşın dedim ki : Böyle bir oluşumdan bahsediliyorsa bu oluşumdada masonluğa giriş şeklinde olduğu gibi kurallar olup olmayacağı üzerine olursa masonluğa girişteki gibi zorluklar ile karşılaşılabileceği üzerine bir yorumda bulunmak istemiştim sadece.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: