Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Forumun Yüzde 90'nı Erkek  (Okunma sayısı 23661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 05, 2007, 10:27:13 ös
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın Mystıcprovocate,
Cinsiyet ayrımı benim için ırkçılığın bir  çeşididir.Masonlar kendilerini sürekli geliştiren insanlar olarak ,geleneksel de olsa bu konuya düzeltici bir biçimde(bana göre) yaklaşmalılar diye düşünüyorum.Sadece yemeklerde saygılı davranmak kadınların yetersiz görülüp dışlanmasını yoksaydıramaz kanımca.
  Saygılar
hayır sevgili seteney siz yanlış anlamışsınız her hangi bir ırkçılık yada cinsiyet ayrımı söz konusu değildir.

sadece size şunu diyeyim Kadın erkek eşittir.Kadın annedir erkekten kutsaldır.Kadının kutsallığıyla beraber eşitlik bozuluyor.
Kadın yapı  ustası olabilirmi? :) Bu günümüzde koyulmuş bir kanun değil,sizce bir erkekle bir kadın inşaatta eşit şartlarda çalışabilirlermi?
Yapı ustaları her zaman erkeklerden oluşmuştur.

Kasım 05, 2007, 10:33:01 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

evet arkadaşlar şu anda galiba son üyede bayan
bir bayan daha geldi durum neredeyse eşitleniyor :D

Kasım 06, 2007, 10:21:57 öö
Yanıtla #22
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
evli birisinin mason olması için eşinin rızası gereklidir.

Bu bir zorunluluk (kural) degildir. Beklentidir.

Alıntı
Modernlikleriyle övünen masonların bu olayı gelenek diye adeta geçiştirmeleri ne kadar kendi söylemleriyle örtüşüyor açıkcası söylnenler beni tatmin etmiyor kadınları mason alan localar derhal gayri muntazam ilan ediliyor ben açıkcası bu söylenilenere şüpheyle bakıyorum...

Sayin LuckyEye,

Gelenegin baslangici duvar isciligina dayanir. Duvar iscileri icerisinde bir kadinin bulunmamasi, Masonlugunda sadece erkekler arasinda baslayarak o sekilde devam etmesini sagladi. Daha sonra gittikce gelenekci bir yapiya sahip olan Masonluk bu gelenegini, gelenek kaynakli bir kural haline getirerek gunumuze dair benimsedi.

Masonluk her ne kadar medeni, cagdas ve ileriye donuk yaklasimlarda bulunuyor olsada, kendi icinde oldukca gelenekci ve tutucu bir yapiya sahiptir. Masonlukta herhangi bir kural/yasa/gelenek degistirilmesi icin genellikle eksiksiz butun uyelerin ayni istekde olmasi beklenir. Herhangi bir itiraz yada karsit fikir cikmasi durumunda Kardesler arasinda tartisma cikabilme ihtimalinden dolayi, kural degistirilmeden kalir. Yapilan gizli oylamalarda dahi, genellikle butun uyelerden ayni oyu kullanmalari beklenir. Masonlukta "Huzur ve Ahenk" oldukca onemlidir. Herhangi bir nedenin bu Huzur ve Ahenk i bozmasina asla izin verilmez. Bu nedenlede kendi icinde yenilige genellikle kapali olan Masonluk, kurallarinida yuzyillardir ayni maddeler ile korumaktadir.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 06, 2007, 12:22:52 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Meseleyi çok başka boyutlarda ele alıyoruz.İlk olarak masonluga neden bayan kabul edilip edilememsi üzerine yapılacak bir tartışma yanlızca masonları baglayan bir konu olmalıdır .Haricilerin her nekadar konu ile alakalı düşünceleri önem taşısada herhangi bir gurubun kurallarının şöyle yada böyle olması nın dışardakiler arasında bir mesele haline gelmesi( ki kendi içlerinde muhakkak bunun munakaşasını yapıyorlardır) sonu açık amaçsız bir tartışma olacak gibi geliyor

Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Kasım 08, 2007, 12:19:29 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

evet arkadaşlar şu anda galiba son üyede bayan
bir bayan daha geldi durum neredeyse eşitleniyor :D

Birileri benim kulagimi mi cinlatiyor??:)

Aralık 26, 2007, 11:26:41 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Bence erkekler ilgilendiği kadar  bayanlarında burda olması gerekir. Ana başlık Masonlar olduğundan bence bayanlar masonluğun ne olduğunu bilmiyorlar. Ben bayan olsam ve mason olamadığımı veya olamıyacağımı öğrensem masonlukla bayağı ilgilenirdim.

alaaddin kardeş,

Sen çevrende kaç tane bir şeyi merak edip araştıran bir bayan gördün? Magazin konularını saymazsak tabii :)
Pekii çevrende kaç tane roman okumak dışında bilgi kazanabileceği kitap okuyan  bayana rastladın?
İşte çevrendeki oran ile forumdaki oranı karşılaştırdığın zaman sorduğun sorunun cevabı ŞAK diye ortaya çıkar.

Aslında ben bayanlara hak vermiyor değilim onun yerine çalışacak biri varken niye çalışsınlar? Zavallı erkekler dünyayı daha rahat yaşanacak bir yer yapabilmek için gece gündüz kafa patlatıp icatlar yaparken bayanlar bundan faydalanmak varken neden aynı şeyi yapsınlar? :) Ben sana bişey söleyeyim mi boş işlerle uğraşan insanların derdi tasası da olmaz daha uzun yaşarlar.Zaten bizden de uzun yaşıyorlar :)

Sn.Piyon Bilim tarihi araştırmacılıkları ile meşhur kadınlarla doludur. Gözlemlediğim kadarıyla H.K.E.M.B.L. de gerek sosyal bilimler gerek müsbet bilimler alanında çalışma yapan bu hanımefendilerin bir kısmına seminerler vermekte, bilim insanları arasında ayrım yapmamaktadır. Genelleme yapmak için gerekli örneklem çapını dar tutarsak ortaya böyle yanlış tezler süreriz.

Hanımefendilerin bu foruma (müsbet ya da menfi) ilgi duymamaları, işin doğası gereği Masonluğa dahil olamamalarından kaynaklı sanırım.

Bir de şu var, burası Masonik bir forum değil, Masonluk ile ilgili bir forum, (yanlış düşünüyorsam Sayın Moderatörler burayı düzelteceklerdir.)  uluslararası e-gruplara dikkat buyurursanız, (Türkiye' den de) çok sayıda bayanın bu gruplara üye olduğunu göreceksiniz.

Saygılarımla..

Sn. piyon, beni bu foruma sürükleyen ve masonluğu ilgi alanım haline getiren en büyük sebebin "kadınların neden mason olamadığı" hususu olduğunu biliyor muydunuz? Masonlukla ilgilenmemde en büyük iki sebepten biridir... Ayrıca nereden çıkardınız kadınların bir şeyi merak edipte araştıran insanoğlundan olmadığını? Size teesüf ederim, açıkçası sözleriniz çok kırıcı... Anbiyane tabirler kullanmak durumunda kalacağım ama, bu sizin söyledikleriniz "erkek egemen olmalı" egosundan başka birşey değil... Zira ben bilimle uğraşıyorum... Yani bu yazdıklarınızın içinde, kadınlarla alakası olmadığına inandığınız şeyler bende mevcuttur. Ve matematikte tek bir ters örnek sizin teorinizi yıkmaya yetecektir... Sn. Omnia Tempus Alit, mason olamadığımız için merak etmeyişimizden kaynaklanmıyor açıkçası... Ben can-ı gönülden merak edip öğrenmeye çalıştığımda, mason olduğunu bildiğim bir arkadaşımdan yardım alamadım... Yoksa her iki cinsiyet için geçerli olan birşeydir bilgiye aç olmak... Kendi varlığının farkındalığında olmayan zaten hiçbir şeyi merak etmez...
Yeni üye olmama rağmen kadınlar hakkında yazılanlar beni çok üzdü... Tabii buna herkesin alınmamasını önemle rica ediyorum.
Saygılarımla

Aralık 27, 2007, 10:00:28 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Sayın blossom,

Ben bayanların bu mason olamama konusuna bukadar kafayı takmalarını bazı konulardaki eksikliklerini kabullenemeyip hedef yansıtarak konuyu kadın erkek ayrımcılığına çekmek istemeleri olarak görüyorum.Çünkü en kolay yol bu. Kadın kafasıda herzaman en kolay yolun peşinden gitmeye odaklanmıştır.Zihinleri bu şekilde çalışır.Bayanların büyük bir çoğunluğunun içgüdüsel olarak kendisini iyi yaşatacak ve koruyacak eş seçerler.Bir bayanın koruyup kollayacağı bir adamdan hoşlandığı görülmüşmüdür?Bir tek çocuklarını koruyup kollarlar ve eğer çocukları erkek ise yine onu daha bebeklikten itibaren içgüdüsel olarak  hayatındaki bayanları koruyup kollaması gerektiğini öğretirler.Bu şartlanma ile büyüyen erkek çocuk gerektiğinde kadını için hayatını teklikeye atar.Ölürse kadın kendini koruyacak başka bir erkek bulur.Bunun için güzel gözükmeye çalışırlar.Doğada sadece asalak canlılar ve dişi canlıların sergiledikleri davranış biçimidir bu.Dünya üzerinde hayatı yaşanabilir kılan buluşların kaçını kadınlar, kaçını erkekler yapmıştır?Kadınlar asla onlar için kafasını kullanacak birileri varken kafalarını çalıştırma zahmetine katlanmazlar.

Peki asalak yaşam tarzını benimsemiş bir tür kendi iradesi ile gerçeği arama zahmetine katlanırmı?Onun yerine çalışacak kişiler varken oturup ilimle ,bilimle uğraşır mı?Asalak yaşam formu hür müdür? Asla! Hayatını sürdürebilmesi için mutlaka başka bir canlıya ihtiyacı vardır.Yapısı gereği fiziksel olarak güçsüzdür ve güçlünün karşısında yine yapısı ve kural gereği boyun eğmek durumunda kalır.Bu varlık hür iradeye sahip olabilirmi?Kadın yine yapısı gereği erkeğe oranla çok daha fazla bencildir.Bu da diğer insanlara yardım etmesini zorlaştırır.Şimdi kısaca özetleyelim
1.Onun yerine  bunu yapacak birisi varken gerçeği arama zahmetine katlanmaz
2.Hayatı daha güzel yapabilmek için elini taşın altına koymaz.Koyanlara yardımcı olabilir.
3.Korumak değil korunmak ister
4.Bağımlı hayatı seçer.
5.Fziksel yapısı gereği güçsüzdür
6.Bu sebeplerden hür olamaz
7.Bencildir.Yardım yapma isteği duyması zordur.

Şimdi bu gerçekler işiğinda Nasıl mason olacaklar?Sayın masonların kendileri ile ilgili yaptıkları açıklamaları dikkatlice okursanız toplantılarında fikri ve entellektüel çalışmalar yaparlar .Dedikodu,moda,magazin konuşulmaz.Konken oynanmaz

Son olarak neden kadınlar  tarih boyunca Masonluk gibi bir topluluk oluşturmamış ve Erkeklerin oluşturduğu bir topluluğa girmeye çalışmaktadırlar?Daha öncede dediğim gibi kafaları zoru değil kolayı seçer.

Saygıdeğer bayanlar lütfen bırakınız herkes kendi imkan ve kabiliyetleri dahilinde yaşasın.Yetersizliklerinizi kabul edip özeleştiri yapıp ondan sonra erkekleri sovenizmle suçlayın...

Saygılar

Aralık 27, 2007, 10:20:09 öö
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sn piyon,
yukarıdakiler benim kanımı dondurdu... Siz kendi hakkımda yazdıklarımı neden dikkate almadınız? Ben çalışıyorum, kendi paramı kazanıyorum ve kimseye muhtaç değilim. Beni rahat ettirsin diye bir erkekle evlenmek gibi gizli çabalarım yok. Ayrıca bu "asalak" yaşamı sadece kadınlar seçmezler, "iç güveysi" deyimi nereden geliyor sizce? Açıkçası şovenizm yukarıdaki sizin yazdıklarınızda var, ben sizi ego tatmini ile suçladım sadece.
Benim Mason' lar arasına, localarına kabul edilmek gibi bir uğraşım yok, ben sadece neden kadınların Mason olamadığını ayrıntıları ile öğrenmek istiyorum. İlkem öğrenmek, her yaşta bilgiye aç olmaktır çünkü...
Siz Mason değilsiniz sanırım. Peki Mason olmak istiyor musunuz? Ozaman bu düşüncelerinizi değiştirmeniz gerekir diye düşünüyorum. Hiçbir Mason' un kadınlara bu kadar hoşgörüsüz bakış açısı olduğunu sanmıyor ve inanmıyorum... Benim hayatımda, tanıdığım iki Mason var. Ve herikiside kadınlara olan büyük saygılarından dolayı, önlerinde saygı ile eğileceğim erkeklerdir.
Sizin anneniz var değil mi? Umarım hayattadır. Yüce Yaradan ömür versin annenize. Lütfen gidin aynı kelimeleri annenize sarf edin... Evladı olduğunuz için size benim tepkilerimi gösteremeyecektir... Ve lütfen benim için de annenizin o değerli ellerinden öpün...
Saygılarımla
Sevgiyle kalın...

Aralık 27, 2007, 11:42:29 öö
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Ne erkekği erkelerin sayısı azalıyor
git gide tükeniyoruz. :'(

Aralık 27, 2007, 11:53:40 öö
Yanıtla #29
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. piyon çok erkek-merkezci yaklaşıyorsun... bazı genellemelerine katılmak mümkün değil. mesela kadının "asalak" yaşam tarzını benimsemesi düşüncen gibi... tersi bir bakışla asıl asalak olan biz erkekler de olabiliriz... mesela ev işleri, hangimiz ne kadar anlarız? temizlik, bulaşık, çamaşır, çocuk bakımı, yemek yapımı vs... sonuçta boylesi bir yaşam paylaşımı da "atalarımızdan" bize kalan bir mirastan öte nedir? erkek avlanır kadın evi yönetir. evet haklısın kadın erkeğe göre vucut yapısı olarak daha narindirler ama bu onları asalak yapmaz... kadının erkeği tercihi de tamamen evrimsel bir sürecin sonucudur. kadın türün devamı için sağlıklı olanı, güçlü olanı seçme eğilimindedir. bu kadını ne erkekten daha akıllı ne de erkekten daha cahil bir konuma bürür. bu sadece tarihsel bir sürecin ürünüdür. kadının basiti seçmesi de bunun sonucu olabilir. çünkü kadın belli ihtiyaçları hızlıca görmek gibi zor bir görevi yüklenmiştir. bu da onun daha pratik düşünmesine ve daha kolay olan yolu tercih etmesine sebebiyet verebilir. bu kolay yol yine bir bakıma en bilindik ve en güvenli kabul edilen yoldur ki bu da türün devamı ve korunma ile ilgilidir. ayrıca annenin korumacı tavrı sizin korumaz korunmak ister düşüncenizle de örtüşmez.

tüm bunlar yüzbinlerce  yıllık bir birikimin bizde bıraktıklarıdır. bu genetik miras oyle kolay kolay elden silinip atılamaz. ama sanayileşme sonrası toplumunda bu anlattıklarınız/anlattıklarımız ağır ağır da olsa yok olmaktadır. kadının "erkekleşmesi" olarak da adlandırılabilecek bir durum... ve galiba bu "erkekleşme" sonucu kadınlar erkeklerden ne eksiğimiz var onlar mason olabiliyor da biz niye olamıyoruz sorusunu gündeme getirmekteler. konuya mason olup olmama açısından bakmadığım için es geçiyorum. kendi gelenek ve töreleri olan bir kurumu kadınları almadığı için ayrımcı olarak görmemek de gereklidir. ama bu kadının yok kabul edilmesi ya da "asalak" addedilmesi sonucunu da doğurmasa gerektir.  

kadının entelektüel çalışma yapamayacağı ve onun moda, dedikodu gibi lakırtılarla vakit harcıyacağı düşüncenize de katılamam. nihayetinde bulunduğum çevrede pek çok bayan akademisyen de mevcut ve onların entelektüel birikimi ve bilgi düzeyi sizin görüşlerinizi cürütmek için ziyadesinden fazla yetecektir. nitekim, benim hocamın hocasının hocası da bir bayandır -Allah kendisine uzun ömür versin- bugünlerde 90lı yaşlarını yaşamaktadır ve hala gidip kendisine kimi hususlarda engin görüşlerine başvurmaktayız ve kendisi o ilerlemiş yaşına rağmen hiç yorulmadan ve bıkmadan -kimi kez verdiği bilgilerden sonra ya bu kadar basit bir şeyi niçin düşünemedim ki diye hayıflanabiliyorum-  cevaplamaya ve o ummandan katrelerini bizlere aktarmaya devam etmekteler.

Sevgi ve Saygılarımla...