Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Skoç Ritinde Ruhsal Gelişim Süreleri  (Okunma sayısı 23254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 30, 2011, 02:54:05 öö
Yanıtla #20
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

ABD'de Southern Jurisdiction olarak bilinen bolgede Masonluga girmis biri olarak ezber konusuyla ilgili birkac satir da ben yazayim. Skoc Riti konusundaki tartismaya cevap yazmayacagim ancak dusuncem birkac ileti once bu konuda yazan jazzbass isimli yazarinkiyle aynidir.

ABD'de gelenek, tum rituellerin ezberden yapilmasi yonundedir. Bu da aslinda Masonlukta bilgilerin kulaktan agiza iletilmesi geleneginin bir sonucudur.

Gercekten, bizde Buyuk Loca rituelleri yazili olarak dagitmaz, ritueller basilmaz. Her derecede adaya cipher denilen sifreli kagitlar verilir ve bunlari nasil okumasi gerektigi ogretilir. Derecelerin ingilizcesi siirsel ve adeta birer edebiyat eseri guzelliginde oldugu icin, inanilmaz kolayca akilda kalir. Oyle ki, 1 kere izledikten, hatta aday dikkatliyse, dereceyi kendi aldiktan sonra, cipher'i okumakta hicbir sorun cekmez.

Dolayisiyla, ortalikta rituel kagitlari gezmesini gerektirecek bir durum yoktur. Herkes rolunu ezbere bilir ve her seferinde daha iyi hale gelir. Tabii, arada unutma olabilir. Benzer sekilde, yasli veya yorgun gozler onlerindeki kagidi yanlis da okuyabilir. Bu olursa da, unutan Kardese, Ustad-i Muhterem, ondan sonra calismada var iseler Buyuk Loca Gorevlileri veya Locanin Marshal adli gorevlisi yardimci olur. Bunun boyle olmasinin da sebepleri vardir.

Suna katiliyorum: birseyi ezberlemekle onu bilmek ayni sey degildir. Fakat, ezber burada bir egitim aracidir. Bir seyi ezberlemeniz gerektiginde, ona oldukca genis zaman ayirip onu calismaniz gerekmektedir. Masonluk zaten zorunlu bir is degildir. Dolayisiyla, isteyerek ve sevkle hareket ederek, bir ritueli ezberlemek icin masaya oturan Kardesin, masadan kalktiginda Masonluk hakkinda yeni seyler ogrenmis olmasi muhtemeldir. Benim tecrubem bu yonde olmustur.

Bir de sunu sorayim Sayin ADAM'a. Ornegin Turkiye'de bir Ustad-i Muhterem, calismada kagida bakmiyorsa, diger gorevliler de kagida bakmaktan sikinti duyacaklardir diye tahmin ediyorum. Bu boyle degil mi acaba? (Aslinda biz bu tartismayi Sayin ADAM'la daha once ozel bir kanaldan yapmistik, bence haricilerin de faydalanacagi bir tartismadir).

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Eylül 30, 2011, 03:10:03 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Eylül 30, 2011, 08:53:32 öö
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bana göre bu başlık altında söylenebilecek olanlar fazlasıyla söylendi. Konu üzerinde daha fazla tartışılmasının bir yarar sağlayacağını sanmıyorum. Çünkü burada bu başlık altında ancak bilgilendirme ve bilgilenme söz konusu olabilir. Hangisinin daha iyi ya da daha yararlı olduğunu tartışmak hiçbir şey getirmez ve değiştirmez.

Ezberlemek mi iyidir, öğrenmek mi? Bu da apayrı bir konudur. Öğretim kurumlarında yazılı sınavların geleneksel yöntemle mi yoksa açık kitap mı yapılmasının tartışılması gibi bir şeydir.

Ritüel basılı olmayınca ne olur? Masonlar kendi başlarına ritüel üzerinde çalışma olanağını elde edemez. Onu sadece locadaki uygulama sırasında izler ya da uygulamaya katılır. Onu irdeleyemez, didikleyemez, eleştiremez, tartışamaz, öğelerini ayıklayamaz, geliştirmek için hiçbir şey yapamaz. Ritüel bir dogma olur çıkar. Olduğu gibi kabul edilir. Olduğu gibi uygulanır. Sadece onu öğrenmek yeter çünkü masonluğun öğretisel amacı bu şekilde belirlenmiştir. Eh, o durumda ister istemez ezberlenir.

Acaba böyle mi yapılmalı, öteki türlü mü?

Türkiye’de bir ritüel, her ritüel, öteden beri irdelenir, öğelerine ayıklanır, üzerinde görüşülür, irdeleme yapılır, öğelerine soyutlanır, tartışılır ve sonra yine bütüne somutlanır. Eleştirilir. Gerekirse geliştirilir ve değiştirilir. Bu, Türkiye’deki üç büyük locanın localarında da böyledir Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin 4. dereceden 32. dereceye kadar olan tüm atölyelerinde de.

Böyle olunca, elbette bir masonun derecelerde ilerlemesi çok zaman alır. Çünkü Türkiye’deki Masonlukta loca ve atölyelerin toplantılarında sadece törenlerle dereceler verilmez masonik ve düşünsel çalışmalar da yapılır. Üstelik asıl bu çalışmalar tümü arasındaki en geniş yeri kaplar. (Şöyle diyelim: Bir loca yıl için de yaklaşık 20 toplantı yaparsa bunun yaklaşık 5’inde tören 15’inde düşünsel çalışmalar vardır.)

Demek ki ABD’ndeki uygulama ile Türkiye’deki uygulama arasında çok fark olduğu için, bunların böyle oluşunun da ayrı ayrı ve kendi kültürlerine göre çok farklı gerekçeleri bulunduğu için böyle bir karşılaştırma yapmak abes olabilmektedir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 30, 2011, 06:33:37 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Bu konu ve bu konu içerisinde yazılanlar çok çok ince noktalar ama çok önemli. Umarım daha çok yorum yapılır çünkü baştan başlayıp her kişinin yazdıklarını okuyunca, bir çok soru ortaya çıkıyor ve ben hiç doymadım.

Haziran 07, 2012, 12:36:26 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sayun HACAMAT;

okuduklarımdan anladıklarım sanırım gerçek anlamda bir mason olmak ve içinde hisstemek için 32. dereceden bir mason olmak gerekmiyor... 32. dereceye 2 yıldada çıksan 20 yıldada çıksan içinde mason değilsen mason hiç bir zaman olmamışsındır zaten...
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 27, 2012, 10:16:24 öö
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

İşte olay bu diyebileceğim bir paylaşım ve gönderilen iletiler. Çoğu zaman sayfalarca kitap okuyarak ancak bulabileceğin cevapları birbirlerine yorum gönderen masonlardan bulabilme durumu oluşmuş burada.. Yararlandım.. Bence yararlanın.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 06, 2012, 12:34:55 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başlık altında çok faydalı bilgiler veren sayın üyelere teşekkür ederim.
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Aralık 06, 2012, 12:59:04 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Büyük Üstad Remzi SANVER katıldığı televizyon programında " Kendisinin 21 yaşından beri mason olduğunu loca üstadı  olmadan önce 32. derece olduğunu " söylemişti. Yani Türkiyede 33. derece Mason olabilmek için en az 20 senelik bir süre gerektirdiğini ima etmişti.  Aynı programda Amerikada yaşayan masonların 4-5 ay süren kısa bir sertifika eğitimiyle 33. derece ünvanına gelebildiğini, orda durumun daha farklı olduğunu ifade etmişti.

Burda kafama takılan 2 soru var.

1. Masonluk ritler üzerinden ruhsal gelişmeyi tetikleyip tekamüle erdirici bir oluşumsa, 4-5 ay gibi kısa bir sürede 33. derece ünvanı nasıl verilebiliyor? Bu ruhsal gelişim basamaklarını hiçe sayıp Masonluğu iddia edilenler gibi bir " menfaat " örgütü haline getirmez mi?

2. Bazı ülkelerde uygulanan ritlerin daha gevşek maneviyattan yoksun ve laubali olduğunu söyleyebilir miyiz?

saygılarımla..

Türkiye'de kolaylıkla elde edilebilecek hiçbir şey yok bence,
Hep mücadele etmek, zoru görmek gerekiyor.
Ama mücadele edilerek, adım adım yaklaşarak elde edilen şeyin kıymeti de tartışılmaz.
Bu açıdan Amerika, Avrupa'yı bilmem amma Türkiye'deki masonların ne denli olgun olduklarını süreç gösteriyor.
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.