Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler  (Okunma sayısı 23906 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2016, 12:36:23 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • http://www.masonlar.org

Masonlar.org' un çok değerli harici ve Mason üyelerine en derin selamlarımı sunarım. Bu arada Kurban bayramınızı kutlar hayırlara vesile olmasını temenni ederim.
Şahsımın ve de birçok haricinin çok merak ettiği, kafa karışıklığı yaşadığı bir konuyu açmak istedim. Bu konu 23 Ekim 2014 günü sayın akılcıl tarafından açılmış olmasına rağmen yeterince aydınlatılmadığı kanaatindeyim. Konuya derinlemesine açıklık getirilmesini temenni ediyorum.

Biz hariciler olarak neler yapabiliriz?
Hayatımıza nasıl yön verebiliriz? Mesela bir harici mesleki olarak Masonluğa uygun meslekler mi seçmeli? Öyle ise belli başlı meslek grupları nelerdir?
Mesela kişi evleneceği kişiyi buna göre mi belirlemeli mi? Arkadaşını, eşini dostunu buna göre mi belirlemeli?
Nasıl bir hayat felsefesi benimsemeli?
Ne tür girişimlerde bulunmalı?
Sadece forumda yazılanları okuyup, Masonluğu araştırmakla mı yetinmeli?
Bir Masonun kendisini fark etmesi için ne yapmalı? Ya da bir şey yapmalı mı?

Aslında özetle "Ne yapmalı?"

Güçsüz adalet aciz, adaletsiz güç zalimdir!

Eylül 15, 2016, 12:57:25 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Kendisi olması gerekir , bence ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 15, 2016, 01:14:48 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kendisi olması gerekir , bence ...
Saygılar

Elbette sayın NOSAM33. İyi bir insan olmak için insanın özünün de sözünün de bir olması lazım evvela. Lakin Mason olmak için bu kadarı yeter mi? İnsan bir yolculuğa çıkmadan dahi hazırlık yapar iken Masonluk yoluna baş koymadan bir bireyin hazırlık yapması gerekmez mi? Gerekirse ne? Bunu soruyorum ben...

Eylül 15, 2016, 01:49:12 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonlar.org' un çok değerli harici ve Mason üyelerine en derin selamlarımı sunarım. Bu arada Kurban bayramınızı kutlar hayırlara vesile olmasını temenni ederim.
Şahsımın ve de birçok haricinin çok merak ettiği, kafa karışıklığı yaşadığı bir konuyu açmak istedim. Bu konu 23 Ekim 2014 günü sayın akılcıl tarafından açılmış olmasına rağmen yeterince aydınlatılmadığı kanaatindeyim. Konuya derinlemesine açıklık getirilmesini temenni ediyorum.

Hayatımıza nasıl yön verebiliriz? Mesela bir harici mesleki olarak Masonluğa uygun meslekler mi seçmeli? Öyle ise belli başlı meslek grupları nelerdir?
Mesela kişi evleneceği kişiyi buna göre mi belirlemeli mi? Arkadaşını, eşini dostunu buna göre mi belirlemeli?

Sayın KEMAL_7 güzel bir konu açmış. Ben araştırmalarım kadarıyla bir kısmına fikirlerimi paylaşayım.

''Hayatımıza nasıl yön verebiliriz? Mesela bir harici mesleki olarak Masonluğa uygun meslekler mi seçmeli? Öyle ise belli başlı meslek grupları nelerdir? ''

Öncelikle masonluğa uygun meslek diye bir şey var mıdır bilemem. Vaktiyle masonluğa şeyhülislamından papazına, mühendisinden doktoruna birçok meslek erbabı katılmıştır. Kişi, pek tabi toplumun ahlak ve değer yargılarına aykırı düşen (jigololuk, hayat kadınlığı) gibi meslekleri yapmıyorsa, yapacağı mesleğin masonluğa pek bir engel teşkil edeceğini düşünmüyorum.

''Mesela kişi evleneceği kişiyi buna göre mi belirlemeli mi? Arkadaşını, eşini dostunu buna göre mi belirlemeli?''

Elbette hayır. Kişi kendi gelişimi ve mutluluğu için nasıl bir hayat istiyorsa ona göre hayatındaki kişileri belirlemeli. Zira kişi sırf mason olayım diye kendisinden uzaklaşır ve istemediği hayatı yaşarsa, bu durum masonluğuna da olumsuz yansıyacaktır.

''Nasıl bir hayat felsefesi benimsemeli? ''

Masonluk, bireylerinin hür iradeye sahip olmasını ister. Kısaca masonluk ''masonİZM''  değildir ki bir hayat felsefesi empozisyonu sergilesin. Yine de katı, kapalı, baskıcı, ırkçı olmamakta yarar var.

''Ne tür girişimlerde bulunmalı?
Sadece forumda yazılanları okuyup, Masonluğu araştırmakla mı yetinmeli? ''

Aslında temel olan masonluğa girmek ya da mason olmak değil. Temel olan kendimizi geliştirmek. İnsanı kamil olma yolunda ilerlemek ve bu yolda bizim gibi ilerleyen, inisiyatik aydınlanmayı yaşayan ''kardeşlerle'' ilerlemek. Bu yüzden kişi, öncelikle kendi gelişimi ve aydınlanmaya giden yolunun nasıl olacağına karar vermeli. Daha sonra bu yolu masonlukta görebiliyor mu, masonluktan manevi anlamda umduğunu bulabiliyor mu bunu tartmalı ve ona göre masonluğa girmeye karar vermeli. Aksi halde masonluk kişi için çekilmez bir hal alır.

''Bir Masonun kendisini fark etmesi için ne yapmalı? Ya da bir şey yapmalı mı?''

Dilerse pek tabi yapabilir bunda bir engel yoktur. Kişi dilerse doğrudan doğruya bir masonla da konuşabilir veya derneğe gidip ''beni bir süre tanıyın ben mason olmak istiyorum'' da diyebilir. Bu şekilde mason olanlar da vardır yahut kendiliğinden fark edilip gönüllülüğünü belli ederek mason olanlar da vardır.

Genel anlamda bir kişinin mason olması için aslında maddi hayatında pek de bir etken yoktur. Manevi gelişimini engellemeyecek maddi geliri, en azından içindeki bilgi birikimini dışarı yansıtabileceği bir sosyal ve kültürel hayatı olan, zihinsel bir engeli bulunmayan her birey masonluğun maddi tarafınca bir engel teşkil etmez. Aslında önemli olan zihin yapısı. Yani kişinin hayata, geleceğe bakışı, inançlara ve insanlığa yaklaşımı, fikirleri, bilgisi bunlar çok çok daha ağır basmaktadır. Mimar Sinan Dergisi serisinde okuduğum birçok kıssa da ödentilerini ödemekte zorluk çeken masonları gördüm. Öyle sanıldığı gibi üst düzey doktor, mühendis, avukatın aksine alelade memurluğunu yapan, esnaflığını yapan, öğretmenlik yapan ve geliri orta seviye olan masonları da gördüm. Yani işin maddi boyutuna çok takılmamak gerek. Önemli olan aklımıza ne kattığımız. Kendimizi ne kadar geliştirip hayat ve insanlıkla ne kadar bütünleşebildiğimiz. Masonluk bir yol, bir okul ama manevi bir okul. Bu maneviyatta, aydınlanma yolunda ''Ben''in kıymetini ''Biz''de gördüğümüz zaman masonluk başlar. Yoksa iki sosyal etkinliğe katılıp maddi güce sahip olmak hikaye.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 15, 2016, 01:52:54 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Paris'e navigasyonla gidemezsiniz, onu oraya gitmiş birinden dinleyin.

Ama bu, sizin Paris'e her gidişinizde onu bulacağınız anlamına gelmez.

Paris bazen evde olmuyor.

Eylül 15, 2016, 02:44:37 öö
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayin Risus çok güzel özetlemişsiniz , emeğinize sağlık ...
...

Eylül 15, 2016, 07:21:32 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Once insan kendinden baslamalı bence; kendini tanımalı, ben kimim diye, taasuplarindan arınmalı zira çocukluktan beri doğru bildiklerin ne kadar doğru? Bunu sorgulamak gerek. Başta bu böyle olmaz benim dedigim dogru yeni fikirlere acik olmazsan zaten Mason olman zorlasır.  Oyle durum olur ki çok sevdiğin eşin senin aydınlanman ve zincirlerini kırmaya başladığını hissetse ve onun Masonluga karsi taasuplari birakmaz Mason olasin. Her şey yine senin elinde, kendi icini bulmakta...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 15, 2016, 11:13:36 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk sonradan olan veya yapmacık bir şey değil. Masonluk insanda doğuştan ve doğal olarak vardır.. O yüzden herkes Mason olamaz.. İnsanın kalbinde hissetmesi ve bunu ketum olarak yansıtabilmesi ve bir çok şey..

O yüzden Mason olmak isteyenlere ''Öneri'' nasıl verilebilir ki ? Sanmıyorum..

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 15, 2016, 09:28:15 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın KEMAL_7 güzel bir konu açmış. Ben araştırmalarım kadarıyla bir kısmına fikirlerimi paylaşayım.

''Hayatımıza nasıl yön verebiliriz? Mesela bir harici mesleki olarak Masonluğa uygun meslekler mi seçmeli? Öyle ise belli başlı meslek grupları nelerdir? ''

Öncelikle masonluğa uygun meslek diye bir şey var mıdır bilemem. Vaktiyle masonluğa şeyhülislamından papazına, mühendisinden doktoruna birçok meslek erbabı katılmıştır. Kişi, pek tabi toplumun ahlak ve değer yargılarına aykırı düşen (jigololuk, hayat kadınlığı) gibi meslekleri yapmıyorsa, yapacağı mesleğin masonluğa pek bir engel teşkil edeceğini düşünmüyorum.

''Mesela kişi evleneceği kişiyi buna göre mi belirlemeli mi? Arkadaşını, eşini dostunu buna göre mi belirlemeli?''

Elbette hayır. Kişi kendi gelişimi ve mutluluğu için nasıl bir hayat istiyorsa ona göre hayatındaki kişileri belirlemeli. Zira kişi sırf mason olayım diye kendisinden uzaklaşır ve istemediği hayatı yaşarsa, bu durum masonluğuna da olumsuz yansıyacaktır.

''Nasıl bir hayat felsefesi benimsemeli? ''

Masonluk, bireylerinin hür iradeye sahip olmasını ister. Kısaca masonluk ''masonİZM''  değildir ki bir hayat felsefesi empozisyonu sergilesin. Yine de katı, kapalı, baskıcı, ırkçı olmamakta yarar var.

''Ne tür girişimlerde bulunmalı?
Sadece forumda yazılanları okuyup, Masonluğu araştırmakla mı yetinmeli? ''

Aslında temel olan masonluğa girmek ya da mason olmak değil. Temel olan kendimizi geliştirmek. İnsanı kamil olma yolunda ilerlemek ve bu yolda bizim gibi ilerleyen, inisiyatik aydınlanmayı yaşayan ''kardeşlerle'' ilerlemek. Bu yüzden kişi, öncelikle kendi gelişimi ve aydınlanmaya giden yolunun nasıl olacağına karar vermeli. Daha sonra bu yolu masonlukta görebiliyor mu, masonluktan manevi anlamda umduğunu bulabiliyor mu bunu tartmalı ve ona göre masonluğa girmeye karar vermeli. Aksi halde masonluk kişi için çekilmez bir hal alır.

''Bir Masonun kendisini fark etmesi için ne yapmalı? Ya da bir şey yapmalı mı?''

Dilerse pek tabi yapabilir bunda bir engel yoktur. Kişi dilerse doğrudan doğruya bir masonla da konuşabilir veya derneğe gidip ''beni bir süre tanıyın ben mason olmak istiyorum'' da diyebilir. Bu şekilde mason olanlar da vardır yahut kendiliğinden fark edilip gönüllülüğünü belli ederek mason olanlar da vardır.

Genel anlamda bir kişinin mason olması için aslında maddi hayatında pek de bir etken yoktur. Manevi gelişimini engellemeyecek maddi geliri, en azından içindeki bilgi birikimini dışarı yansıtabileceği bir sosyal ve kültürel hayatı olan, zihinsel bir engeli bulunmayan her birey masonluğun maddi tarafınca bir engel teşkil etmez. Aslında önemli olan zihin yapısı. Yani kişinin hayata, geleceğe bakışı, inançlara ve insanlığa yaklaşımı, fikirleri, bilgisi bunlar çok çok daha ağır basmaktadır. Mimar Sinan Dergisi serisinde okuduğum birçok kıssa da ödentilerini ödemekte zorluk çeken masonları gördüm. Öyle sanıldığı gibi üst düzey doktor, mühendis, avukatın aksine alelade memurluğunu yapan, esnaflığını yapan, öğretmenlik yapan ve geliri orta seviye olan masonları da gördüm. Yani işin maddi boyutuna çok takılmamak gerek. Önemli olan aklımıza ne kattığımız. Kendimizi ne kadar geliştirip hayat ve insanlıkla ne kadar bütünleşebildiğimiz. Masonluk bir yol, bir okul ama manevi bir okul. Bu maneviyatta, aydınlanma yolunda ''Ben''in kıymetini ''Biz''de gördüğümüz zaman masonluk başlar. Yoksa iki sosyal etkinliğe katılıp maddi güce sahip olmak hikaye.

Saygılarımla

Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim, Sayın Risus. Güzel noktalara değinmişsiniz. "''Ben''in kıymetini ''Biz''de gördüğümüz zaman masonluk başlar" demişsiniz; ne de güzel demişsiniz. Çok haklısınız önemli olan insanlığı bütünüyle kucaklamak. Cömert olmak, ekmeğini bölmeyi bilmek. Tüm insanlığa hoşgörüyle yaklaşmak, sabretmek. İyinin ve kötünün dahi giriftar olduğu dünyada iyiyi sezebilmek, bunu kendi beninde bilmek ve yine kendi benine dönmek. Her an ulu mimarın bizi gözlediğini bilmek ve onun için ruhumuzu iyiye yükseltmek.

Eylül 15, 2016, 09:40:42 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk sonradan olan veya yapmacık bir şey değil. Masonluk insanda doğuştan ve doğal olarak vardır.. O yüzden herkes Mason olamaz.. İnsanın kalbinde hissetmesi ve bunu ketum olarak yansıtabilmesi ve bir çok şey..

O yüzden Mason olmak isteyenlere ''Öneri'' nasıl verilebilir ki ? Sanmıyorum..

saygılarımla.

Bence her insanın özünde bu ışık vardır. Lakin önemli olan bunu fark edebilmektir. Sonra bu ışığın kaynağını merak etmelidir. Kaynağı aramalıdır. Bulduğunda dokunacak kadar cesaretli olmalıdır. Dokunduğunda yanmalıdır, yandıkça yanmalıdır. Yanmaktan haz almalıdır. Bir süre sonra kaynakla bir olduğunu zaten görecektir ve o gün artık o da bir ışık olacaktır. O da artık arayışta olan bir diğer kardeşine kaynak olacaktır.

Ama ışığın kaynağını ararken bir hazırlık gereklidir. İşte bu yüzden bende bilhassa soruyorum bu yoldan geçmişlere. Bu yola düşmeden nasıl bir hazırlık gereklidir?