Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: CERN  (Okunma sayısı 19231 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 30, 2007, 07:39:33 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bence bilim adamlarinin dine bakis acisinin sebebi, surekli bir "sebep sonuc" aramalari, ve asiri dindar kisilerin her turlu sebebi aciklanamayan olaya "Tanirnin istegi" seklinde bakmasidir.  Ben sahsen her olaya "kader, tanrinin istegi, oyle yazilmis" tarzinda bakan insanlari anlayamiyorum.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Mayıs 30, 2007, 08:25:26 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bence bahsettiğiniz bu konu çoğu bilim adamına mal edilemez.bunun en büyük örenği  ;tanrı zar atmaz ifadesinde bulunan einsteindır.ki einstein daha ötesine gidemediği için elektron hareketlerini sabit kılmıştır(kararlı yörüngedeki.)ama günümüzde bu kararlılık yerini enerji kaybı olmaksızın kararsız elektron hareketlerine bırakmıştır.belki bundan dolaı bunu anlamlandıramayanlar kestirmeden yüzde bir lik tanrının payı vardır'ı eklerler(bi parça da olsa  kaderciliği) ama bunu yüzde 99' a çıkarmazlar.saygılar..

Haziran 08, 2007, 09:50:23 ös
Yanıtla #22

ya konuyu mızah bolumunde mı anlatsaydım burdamı anlatsaydım bılemedım.ama sıze dungecekı bır olaydan bahsedecegım.olay cernde gerceklestıgı ıcın burada yazmaya karar verdım.ama moderatorler mızah bolumune koyarsa anlayısla karsılarım bnde kararsız kaldım cunku.
nese tuana adlı kullanıcı ıle konusurken konu cıg kofteden acıldı.yanımdakı yabancı arkadaslarda merak ettı cıg kofte ne dıye.
bnde turkıyeye ozgu bır tur yemek dedım.sonra tarıfını ıstedım sn tuanadan oda verdı.
sımdı geleım mızaha.
cernde bıze ayrılan bır oda var.orada her turlu dın ve ırktan ınsalar bulunmakta.ben sıra gecesı yapmaya karar verdım=)nese malzemelerı aldık.zencıler kuvvetlıdır ya bulguru zencı arkadasıma yogurttum.dusunubılıyormusunuz zencı arkadasım cıg kofte yoguruyor.herkes bır ısle mesguldu.kımı soganı soguyor kımı bulguru uslatıyor.stres atmak ıcın bırebır geldı bıze.nese bn sadece tarıfı okuyorum.ben hıc yapmadım hayatımda sadece sn tuananın soledıklerını uyguladım.bıde turklerın bır gelenegı varmıs bn bılmıyordum bulguru yogurduktan sonra tavanamı ne atıyormussun yapısırsa olmus yapısmamıssa olmaıs mı yada tam tersı bılmıyorum sn tuanada tam hatırlamıyormus bızde basladık tavana atmaya benmkı yapıstı tamam kıvamında dedım arkadasınkı yapısmadı ters koseye yattım=) nese ole bole yaptık tadı tuhafı ama ılk denemeye gore ve yabancı ınsanların yapmasıda goz onune alınırsa bnce guzeldı tadı.
yanı cern de kendı capımızda sıra gecesı yaptık=)
sn tuanaya burada tesekkur edıyorum
cıg koftenın ununu cerne kadar ulastırdıgı ıcın yakında cernın kantınınde cıg kofte satılırsa sasırmayın arkadaslar
:::saygılarımla:::

Haziran 08, 2007, 10:26:03 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

işte girmişiz Avrupa birliğine yahu..daha ne olsun..bizim kokoreçimize karışa dursunlar,çiğ köfteyi yedirmişiz adamlara :)
....

sn.just_McCann,bir mahsuru yoksa,alanınızdan bahsedermisiniz..Kısacası mesleğiniz nedir?CERN de göreviniz nedir?Hangi dalda bilim adamı olarak orada görev yapıyorsunuz?
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Haziran 08, 2007, 10:35:37 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Guzel hikaye :) Yabancilar ile kulturumuzden bir parca paylastiginiz icin tesekkurler.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Haziran 09, 2007, 10:58:37 öö
Yanıtla #25

Keşke söyleseydin bir koli rakı yollardık size :) Bu hafta da Yapraksarma ve Ev mantısı açmayı denetin :) bide adamlara zenci deme dava açarlar süründürürler valla. Siyahi arkadaşlara zenci demek suç sayılıyor. Artık ülkemizde kadınlara '' karı '' dememk 6 aydan başlıyor. Şakasınıda ben yapayım '' Efendim sizi karı-koca ilan ediyorum.'' 35-68 buyrun amirim alın içeri o nikah memurunu ''karı'' demek neymiş gösterelim :)

Haziran 11, 2007, 02:27:15 ös
Yanıtla #26

arkadaslar oncelıkle sunu belırteyım ne alaka demeyın son gunlerde bu soru cok soruldu bana
ben altı yasına kadar turkıyede kaldım daha sonra unıversıteye kadar amerıkada okudum sonrada oxford unıversıtesıdnen okudum
herkes benı sadece arastırma gorevlısı olarak bılıyor ama hayır arkadaslar bızım arastırma grubumuz oxfordda okuyanların gırebıldıgı ve sadece ıstıyenlerın gırebıldıgı bır fobı.yanı benım acımdan bır fobı.ıllumınatıyı ıncelıyeceklerımıs bnde gırmıstım.cunku ınsanların farklı kultur ve degerlerle karsılastıklarında hayat zengınlıgı dahada artmaktadır.
meslegıme gelınce oxfordda hem dıl bolumunde hemde fızık bolumunde okudum
cerndekı gorevımde fızıkle ılgılıdır ancak henuz tam bır bılım adamı degılım
:::Saygılar:::

Mart 04, 2008, 08:12:21 ös
Yanıtla #27

Bismillahirrahmanirra yazıyo zaten.....Rahman olan Allahın adıyla.........Rahim bölümüne gecememıs er olarak kalmıs semsi harf oldugu ıcın rr olarak okutuyor ustundekı sedde semsı oldugu ıcındır.Eger kamerı olsaydı el-r olarak okunur bozukluk olusurdu..

Bunun gibi birçok şeyin Açılımını keşfettiğimizde birçok Bilince varabiliyoruz. Her bir Harfinde büyük Sırlara Vakıf olabilecek önemli Anahtalar bulunmaktadır. Ki Dinsel Metinlerin Şifreli Kodlamalarını Çözümlediğimizde Evrensel Sırların bu yolla analize edildiği de bir gerçektir;)

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 18, 2010, 12:58:07 öö
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

CERN'deki yeni deneyler bekletilerin ötesinde sonuçlar verdi

CERN'in Cenevre yakınlarındaki parçacık hızlandırıcısında yapılan deneylerde, ışık hızına yakın bir hızla çarpıştırma deneylerinin bu kez kurşun iyonlarıyla yapılması, beklentilerin çok ötesinde bir başarı elde edilmesini, fizik bilimcilerin adeta bir ''veri seli'' elde etmesini sağladı.

Bu son çarpıştırma ile, maddenin ''kuark-gluon plazma'' halinin ortaya çıktığı düşünülüyor. Evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'nın başlangıcının hemen sonrasında maddenin bu halde olduğu, bu aşamada atomların bile henüz oluşmadığı düşünülüyor. Güneşten bile milyonlarca kat sıcak olan bu aşamada, hızla soğumanın atom altı parçacıkları oluşturduğu varsayılıyor. Bu atom altı parçacıklar da, atomun yapı taşlarından olan proton ve nötronları oluşturuyor.

HİGGS PARÇACIĞI VAR MI?
Atomu oluşturan ve maddeye kütlesini veren bu atom altı parçacıklar arasında olduğu düşünülen ''Higgs bozonu'' adlı parçacığın varolup olmadığı da, bu deneylerde elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda anlaşılacak. CERN'de çalışan bir ekibin sözcülerinden Guido Tonelli, Higgs parçacığının varolup olmadığının, 2011 sonuna kadar anlaşılmış olabileceğini söyledi. Higgs parçacığının, parçacıkların birleşmesi sonucu, maddenin kütle kazanmasını sağlayan kilit önemdeki parçacık olduğu sanılıyor.

4. BOYUT'UN SIRRI 2011'DE ÇÖZÜLECEK
Tonelli, uzaydaki derinlik, genişlik ve yükseklik ile zamandan oluşan 4 boyuta ek olarak, çok daha fazla boyutların (paralel evrenlerin) varlığına ilişkin ipuçların da yine gelecek yıl elde edilebileceğini belirtti. Bunun için, hızlandırıcıda 2011'de yapılacak olan daha yüksek enerjili çarpışmalar, daha kolay sonuca gidilmesini sağlayabilecek.

CERN'deki bir başka ekibin sözcüsü Fabiola Gionotti de, CERN'in internet sitesindeki yazısında, ''bir yıl önce, deneylerde bu kadar aşama sağlayabileceğimizi hayal bile edemezdik'' dedi.

Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/572350-baslangic-anina-cok-yakiniz

Temmuz 02, 2014, 01:18:20 öö
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nedendir acaba CERN konusunda açılmış başlıklar (bu başlık ve  Türkiye'nin CERN' e Başvurusu Kabul Edildi isimli başlık) nedense her mesajda evrilerek başlangıç noktasından oldukça uzaklaşmış.
Nosce te Ipsum