Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 135720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2010, 01:10:00 öö
Yanıtla #120
  • Uzman Uye

Bay martı,

Bu belgeyi görebilmek amacıyla izleyeceğim videoyu bulmak için youtube'un arama yerine ne yazmam gerekiyor?

Şubat 02, 2010, 01:16:05 öö
Yanıtla #121
  • Ziyaretçi

Bayım nasıl aratma yapacağınızı ben mi söylemeliyim ? İlgili kelimeleri girin ben şu anda pc min ağırlığından dolayı youtube'a bir süre giremiyorum.Forumu da bu kadar boş yazılarla meşgul etmenin anlamı yok diye düşünüyorum.İyi akşamlar...

Şubat 02, 2010, 01:25:00 öö
Yanıtla #122
  • Uzman Uye

Bay Martı,

Youtube'da izlediğim bir videoda Atatürk'ün mason olduğunu kanıtlayan bir belge var

Yukarıda ki cümlenizi unuttunuz sanırım, sizden başka kim bilecek hangi kelimeyle aratınca ilgili videonun bulunacağını? Bir söz atıyorsunuz ortaya, merak ettim sordum, o zaman bir daha hayal ürünlerinizi yazmamanızı tavsiye ederim. (Elbette ki tercih sizin ben karışamam, ama gülmek çok güzel arada yazın böyle.)

Bayım nasıl aratma yapacağınızı ben mi söylemeliyim ?

Şubat 02, 2010, 01:30:49 öö
Yanıtla #123
  • Ziyaretçi

Espri anlayışınızı yükseltmenizi dilerim.

Şubat 02, 2010, 01:33:24 öö
Yanıtla #124
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bu yazışmanın ne zaman sonlanacağını ben de merak ediyor ve bekliyorum.

Şubat 02, 2010, 01:38:04 öö
Yanıtla #125
  • Ziyaretçi

Sayın Mozart; "Atatürk'ün mason olduğunu kanıtlayan belge" sözcüğünün başı ve sonu var,arkasından büyük ihtimal yalan bir belge olabileceğini belirttim.Onun dışında hangi sözcüklerle aratmanız gerektiğine gelince böyle bir soru yok zaten,mevzu olan konu ne ise gerekli kelimeleri girersiniz.Dediğim gibi ben çok önce izlemiştim.Bunun dışında soracak soru bulabiliyorsanız bravo diyorum başka birşey demiyorum.

Şubat 02, 2010, 09:10:15 ös
Yanıtla #126
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bir iddia atmissiniz ortaya hatta Belge demissiniz. Bari aciklayin sunlari da biz de bilelim.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Mart 25, 2010, 12:24:22 öö
Yanıtla #127
  • Ziyaretçi

Okuduğum ve  duyduğum kadarıyla(altını çizerek söylüyorum), Atatürk  Selanikte bir locaya üye.

Mart 25, 2010, 04:10:20 öö
Yanıtla #128
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason ya da değil Atatürk'ten söz ediyoruz. Bir milletin kaderini değiştiren liderden. Kolay olmasa gerek böyle meşakkatli bir süreçten, layıkı bir vaziyet ile zaferle çıkmak! Her neyse...

Masonluğa baktığımızda genel olarak ismi açıklanan hemen her masonun öldüğünü görüyorum. Dolayısıyla bu listelere bakarken bile bir şüphe ile yaklaşmamak mümkün değil çünkü sonuç olarak bu kaynaklara internet üzerinden erişebiliyoruz. (şansım adına yazıyorum.) Masonların aydın ve ilerici bir insan topluluğu olduğunu biliyoruz bu bağlamda Atatürk'te neden mason olmasın ki?

Şimdi Ulu önderimiz diyelim herhangi bir dereceden Mason, bu ortaya çıksa tüm ulusumuz ondan nefret mi ederdi? Bence irdelememiz gereken soru bu? Şahsi fikrim (benim gibi serbest düşünce sahibi herkes olgunlukla karşılardı, kalan kısım belli zaten...)

Yine şahsi görüşürümdür şimdi Mason üyelerimiz belki kızacaklar bana ama tüm bunların nedeni yine Masonlardır diye düşünüyorum. Çünkü Masonluk asla kendini net bir dille ifade edebilen bir dernek olamamıştır.

Öyle ki sanki Masonluk çok acayip bir dernek, çok kötü bir oluşum ve sanki içine girince eyvah eyvah falancayı da kaybettik gibi bir durummu da bu tür kaygılar içerisindeyiz inanın anlamıyorum.

Ben bugün taraftarı olduğum x partisini tuttuğumu söyleyebiliyorsam, Masonluğu da rahat rahat konuşabilmeli, fikirlerini ve savunucusu olduğu şeyleri topluluklar içerisinde dile getirebilmeli ve bunun kötü birşey olmadığını anlatabilmeliyim ki (her dernek, parti, veya herhangi bir x oluşumunun sırları hariç) en azından Masonlukla ilgili ön yargıda olan insanları bu düşünceden kurtarabilmeliyim. Ki bunu bir harici olarak, sonunu düşünmeden denk gelen her ortam da yapmaya gayret ediyorum ki ciddi anlamda rahatsız olmaya başladım. Dediğim gibi sanki garip birşey yapılıyor gibi lanse ediliyor medya da buna dur demenin vakti geldi de geçiyor fakat neden gerçek masonlar bunu yalnızca seyrede duruyor bilemiyorum.

Bu dediğimi Masonluk belki yapıyordur bilemiyorum içlerinde olmadığımdan dolayı fakat yapılıyorsa bile yeteri raddeye ulaşamamış ki halen Atatürk Masonmuydu gibi sorular sorabilecek bir toplumun bireyleri içerisindeyiz.

Suçlu aramıyorum... Arayışım yalnızca cevaplardır.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 25, 2010, 04:18:26 öö Gönderen: lsleo »

Mart 25, 2010, 08:21:18 öö
Yanıtla #129
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimi zaman forumda daha önce irdelenmiş hatta bunlardan bazısı da yakın tarihli olun bir konunun yine gündeme getirildiği oluyor.

Bu pek doğal. Hiçbir forum üyesinin bu alanda ayrı başlıklar altından yayınlanmış ve biriktirilmiş durumda olup tüm katılımcıların yararlanabileceği o dehşetli arşivi baştan sona gözden geçirdiğini sanmıyorum. Öyli bir üye varsa kutlarım; ben o işi yapamadım doğrusu.

Atatürk'aün mason olup olmadığı hatta mason olmasını bir yana bırakın Türkiye'deki Masonluk ve masonlar ile olan ilişkileri üzerinde bir dolu yazı var. Ben bile yazdım hatta bir de tiyatro oyunu aktardım bu konuyu işleyen.

Uzun lâfın kısasını iki tümce ile belirteyim:

- Atatürk'ün bir zamanlar Masonluğa girmiş olduğunu ileri süren, bunun delillerini gösterenler olmuştur.

- Atatürk'ün Masonluğa girmiş olduğu belgelenerek kanıtlanamamış, bu bir varsayım olarak kalmıştır.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.