Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler için Masonluk - 1  (Okunma sayısı 12881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2019, 06:38:49 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Forumu takip eden harici üyelerimizin görüşlerini merak ettiğim için bu başlığı açtım.

"Harici forum üyelerimizin Masonluğa bakışı nasıldır?"

(Toplumun genelinin Masonluğa nasıl baktığı değil sorduğum, sadece forum üyelerinin görüşlerini öğrenmek istiyorum lütfedelerse)

Saygılarıma ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 21, 2019, 07:18:40 ös
Yanıtla #1

Bana göre masonluk, ezoterik çalışmalar yapılan, hayat boyu sürecek bireysel bir eğitimin ve öğretimin esas olduğu kardeşlik çatısı. Bir nevi, ritüeller ve verilen bilgilerle erginlenme sağlanmaya çalışılan, bilimle birlikte hareket eden modern medrese.

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ağustos 21, 2019, 08:51:18 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Hayatta en çok istediğim meslek Subay olmaktı lakin  olamadım. Renk körlüğünden elenirdim zaten yazıla da kazanamadım .Bir rüya görmüştüm o zamanlar Bir ağaçın dallarında ünüforma asılı duruyor ben ulaşamıyordum .Masonlukta şu an için bana o kadar uzak görünüyor .
Lakin bu formda olmaktan da mutluyum . Anneciğim kızsa bile idare ediyorum sonuçta 90 yaşında ve bu kurumun işlevini bilmiyor .Anacığımı da hoşgörü göstererek idare ediyorum . :D
Ama çevremde de pek hoş karşılanmıyor, onlara da doğrusunu, dilim döndükçe izah ediyorum. Lakin anlamıyorlar bende,  susma hakkımı kullanarak için için gülüyorum . Tekrar ediyorum burada olmaktan mutluyum en azından kendimi geliştiriyorum .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 21, 2019, 09:42:27 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluk benim için ritülleri ve sembolizmi kullanan bir ahlak okulu.

İyi olan bireyleri daha iyi, daha erdemli olmaya iten bir okul.

Ağustos 22, 2019, 11:04:38 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Ben mizaç olarak paylaşımdan yanayım bu forumda okuduklarımı arkadaşlarımla paylaşıyorum bu konuda yanlış düşüncelere sahipsiniz doğrusu bu ;bu insanlar sizin bildiğiniz ve söylediğiniz gibi  Tanrı tanımaz değil bilakis bir yarada na inanırlar ,Misyonları Topluma olumlu yönde yardım ve  paylaşım yaparlar vb. diye söylemlerde bulunuyorum ve çoğundan olumsuz tepki aldım ve dahada bu konunun üzerine gitmedim . Anneme gelince bende  arada bir bende Mason olacam dediğimden dolayı tepki gösteriyor .Elbette bende , gönlümde Mason olmak ve ömrümün geri kalan kısmında bu konuda kendimi geliştirmek isterim .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 22, 2019, 11:11:04 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Alıntı
Eğer bahsettiğim gibi foruma üye olmakla mason olmak çizgisi  (ki aslında kalın bir çizgidir) karışırsa kişiler çevrelerine Masonluğun doğrusu budur diye anlatmayı görev edinebilirler,

İlk başlarda hata idi . En önemli şartı çiğnedim Ketum olmayı .Sana ne kim ne düşünürse düşünsün .Foruma üye olmakla Mason olunmayacağının elbette farkındayım .Dediğim gibi Ham Taş yontulmak ister zamanla kendimi geliştirmek istiyorum .Buda siz sevgili dostların sayesinde olacak ...
Saygılar 
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 22, 2019, 11:16:07 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Dediğim gibi Ham Taş yontulmak ister zamanla kendimi geliştirmek istiyorum

Ne güzel, kendi ham taşınızı yontmak için, illa ki Mason olmak gerekmediğinin farkındasınız.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 22, 2019, 12:10:02 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Böyle bir Ülkede susmanın erdem olduğunu bilmenin şart olduğunu . Haricinin de  böyle Masonluk hakkında konuşmaması gerektiğini  geçte olsa öğrendim .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 22, 2019, 12:46:36 ös
Yanıtla #8

İlk başlarda hata idi . En önemli şartı çiğnedim Ketum olmayı .

Neyin en önemli şartı acaba bu? Forum üyelerine böyle bir şart mı koşuyor?

Sevgili ANARCHOSA,

Forum üyelerine bir şart yok dediğiniz gibi ama mason üyelerin ketum olmaları gerektiği hep konuşuldu, bizlere anlatıldı.

Kendi açımdan, Mason olmamanın avantajını kullanarak elimden geldiğince çevremdeki insanların masonluk hakkındaki önyargılarını kırmaya çalışıyorum. Çevrem beni güvenilir ve temiz bulduğu için de bu anlattıklarım sayesinde önyargıları az da olsa kırılıyor.

Ama bu yaptığımın sizin için iyi mi, kötü mü olduğunu bilmiyorum. Sanki masonluk içinde, haricilerin masonluğa negatif bakması daha iyi olur gibi düşünülüyor. Bu bir tahmin tabiki. Doğal olarak gerçekleri kardeşliğin içerisindekiler daha iyi bilir.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ağustos 22, 2019, 02:22:42 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ama bu yaptığımın sizin için iyi mi, kötü mü olduğunu bilmiyorum. Sanki masonluk içinde, haricilerin masonluğa negatif bakması daha iyi olur gibi düşünülüyor. Bu bir tahmin tabiki. Doğal olarak gerçekleri kardeşliğin içerisindekiler daha iyi bilir.

Öyle bir düşüncemiz olsa, neden bu forumda vakit harcayalım ki. Toplumun Masonluk hakkındaki genel düşünce yapısı zaten olumsuz.