Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk mu, eşiniz mi?  (Okunma sayısı 10880 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2014, 05:30:59 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Spock biz en küçük birime odaklanırken diğer tüm birimler yozlaşıp yok etme derecesinde tehlike arz ederse en alt biriminde önemi kalmayacaktır .

Kaldı ki evlilik boyunca tüm insanların uyması mecburi bir kurallar kıstası da mevcut değildir .
Siz en iyi karı koca modeli şudur diye örnek verebilir misiniz ?

Dünyaya büyük bir imza bırakmak için piramidin çoğu  basamağını es geçmek mecburi bir hal aldı .
Aksi takdirde bu prangalar yaşamımızda her zaman engel teşkil edecek ve bizi frenleyecektir .
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Ocak 25, 2014, 05:45:31 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli üyeler,

Konumuz "evlilik gerekli mi olur mu veya olmaz mı ?" değildir.

Konumuz "Masonluk mu eşiniz mi?"

Dilerseniz Sn. Dor siz konu açın ilgili bölüme bununla alakalı ordan kişiler düşüncelerini yazarlar.

Konu karışıyor, konu yozlaşıyor. Şu anda üyeler hariç sitede 92 ziyaretçi var ve onlar da masonluğu merak ettikleri için buradalar. Site de bilginin rahat ulaşılabilir olması gerekmez mi ? Onlarda zorlanıyor böyle...

Diğer yönden bildiğim kadarıyla, masonlukta evli olmak veya bekar olmak gibi bir zorunluluk yok. Bir birey evliliği "katlanmak" olarak görüyorsa evlenmemeyi seçebilir. Birey özgürdür. Kimse ona bu konuda zorlama yapamaz. Nasıl isterse öyle yaşar... Tabiki yaşadığı ülkenin kanunlarının sınırları dahilinde...

Siz konuyu açın hatta yöneticilerden rica edelim ilgili başlıkları oraya taşıyalım. Son yazıma cevap vermek istersenizde "evlilik" konusunda yeni açtığınız yere yazın.

Bu bölümdeki konumuz sadece başlıktaki "Masonluk mu, eşiniz mi?" olsun.
Concordia Res Parvae Crescunt

Ocak 25, 2014, 05:47:41 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Dor şu piramidi Türkçeleştirerek aktarsaydı bize ne güzel olurdu. Herkes İngilizce bilmez.

Bu arada Sayın Dor'un tutumunu sakın yadırgamayalım. Onun adı üstünde: Dor. (Bir mason mabedindeki sütunları anımsayalım.)

Sonra da Sayın proxima'nın dediğini yapalım elbette.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 25, 2014, 05:57:39 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Proksima konu dışına çokta çıktıgım söylenemez 

Bir tarafta piramidin en alt basamağı sayılabilecek olan evlilik 
diğer tarafta piramidin en üst basamağı olarak gördüğüm Masonluğa giden yolda karşılaştığımız engelleri konuşuyoruz .

Maslow teorisini  sanırım bilmeyeniniz yoktur .

« Son Düzenleme: Ocak 25, 2014, 06:09:11 ös Gönderen: Dor »

Ocak 25, 2014, 06:06:05 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Bu durumla karşılaşmayan kişi nasıl davranacağını bana göre kestiremez.
Bekara karı boşamak kolaydır ya...

Öyle ben mason olacağım diye eş, aile kolay kolay vazgeçilecek şeyler değildir.

Ancak sitemizde bu olay ve benzerini yaşamış, duymuş olan mason olan, olmayan yaşamtecrübesi olan üyeler vardır. Teoriden ziyade pratikte neler yaşanmış acaba? Ben onu merak ederim.

Ben şu an bu benim başıma gelse eş mi? Masonluk mu? diye düşünmem. Çünkü iki kızım var. Olay sadece eş olayı da değil

Çocuklar varsa ne olacak?
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 25, 2014, 06:12:57 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ilk basamaklar olmadan da   

Kendini gerçekleştirme gereksinimi (erdem, yaratıcılık, doğallık, problem çözme, önyargısız olma, gerçeklerin kabulü) olan son basamağa geçilebileceğine olan inancımı koruyorum . Bunların Masonluğun özünü barındırdığını düşünüyorum

Evet belki evli olsaydım bu kadar serbesti düşünemiyor olabilirdim .
Sorumluluk almaktan korktuğum için değil , engellerle uğraşmaktansa bunu  bir fırsat olarak görüyorum
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2014, 06:22:33 ös Gönderen: Dor »

Ocak 25, 2014, 08:51:32 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM'ın düşüncelerine katılıyorum. Böyle  bir konuya her açıdan bakılmalı, en doğru karar verilmeli ve o yönde hareket edilmeli düşüncesindeyim. Kadınlarla erkekler arasındaki karşılıklı ilişkilerde kesin yargılarda bulunmak doğru değildir. Var olan durum izlenilecek yolu seçer.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Ocak 25, 2014, 09:30:58 ös
Yanıtla #17

Hiç kimse ideallerinizden önemli olmamalı hayatta. Hiç kimse için hayatı zindan etmeye değmez. Temelden böyle düşüncesi olan insanların, eşlerini seçerken de dikkatli olacaklarını düşünüyorum.

Ocak 26, 2014, 12:11:00 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Kafam biraz karıştı. Sayın Spock "Eşin onayı tahkikat sırasında alınır. ...Eş onay vermezse Masonluk onaylanmaz "diyor. Diğer taraftan sayın ADAM ise, "Masonluktaki çalışmalarına eşlerini hiç bulaştırmayanlar, evde Masonluğun M harfinden bile söz etmeyenler, Mason kardeşleriyle olan ilişkilerinde onları eşleriyle tanıştırmaktan bile sakınanlar... vardır" diyor.

Bence bu iki ifade arasında çok büyük çelişki var. Mason olabilmek için şayet eşin onayı gerekiyorsa ve eş rıza göstermiyorsa zaten Masonluğu onaylanamayacağı için, aday Mason olamayacak ve dolayısı ile Masonluğun bırakın M harfini hiç bir şeyinden bahsetmesini gerektirecek bir durumla da karşılaşmayacaktır.

Diğer taraftan, eşin rızası olmaksızın bir şekilde Locaya girmiş birisi, Locanın geleneksel ailelerle birlikte yapılan, yemek, ziyaret, kokteyl gibi toplantılarına yalnız mı katılacaktır?

Doğrusu sayın ADAM'ın yazısındaki o son paragrafı anlayamadım.

Şahsen, kabul edilmiş olsa idim  Mason olduğumu ne eşimden ve ne de oğlumdan saklamazdım.

Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 26, 2014, 12:23:57 öö
Yanıtla #19
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

*Eş onay vermez ise Masonluk onaylanmaz diye bir durum yoktur.

*Masonluğa eşini karıştırmamak - karışmamak veya aktivite seçmek iki kişinin alacağı bir kararıdır.

Saygılar

Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...