Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk mu, eşiniz mi?  (Okunma sayısı 10882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2014, 12:37:36 öö
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

ben de eşler karışmaz biliyorum. Bence mason olmak isteyen kişi belli şeyleri aşmiş kişidir, eşini de geliştirebilir, ve derin bakabilen bir eşte sorun çıkarmaz.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 26, 2014, 01:30:50 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Şimdi kafam daha da karıştı, Sayın Spock eşlerin muvafakatı sorulur diyor, sayın ruzber ve sayın irukanji eşlerin muvafakatı sorulmaz diyor. Sayın ADAM'ın ifadesinden de eşlerin karışamayacağı gibi bir anlam çıkıyor.
          Bakıyorum, bu üç saygıdeğer şahsiyetin hiç birinin nickinde Mason olduklarına dair bir açıklık yok.
          Anlaşılan bu muhteremler de her halde kitaplarda okuduklarından veya duyumlarından hareketle böyle söylüyorlar.
          Sitemizdeki gerçek Masonlardan bu konuda daha sağlıklı bilgi alabiliriz diye düşünüyorum.
          Sitemizin amacı da  zaten "Masonluğu Masonlardan öğrenmek" değil mi? Saygıdeğer Masonların bu konudaki en doğru cevabı vereceklerini umuyor, yanıtlarını bekliyorum.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 26, 2014, 01:42:03 öö
Yanıtla #22

Evlenmeden önce Mason olursam sıkıntı kalmayacağını düşünüyorum...

...:::Forever Alone:::...
Tanrı'nın yardımı ve kendi gayreti ile...

Ocak 26, 2014, 01:56:14 öö
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Sayın Ali Genetic, evlenmeden önce Mason olabilirsiniz ama Mason olduğunuzu evleneceğiniz hanımefendiye söylemeyecek misiniz?
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 26, 2014, 08:09:47 öö
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada sorun, bir locaya önerilmiş olan bir adayın soruşturma ya da tahkikat denilen işleminde uygulanan yöntem ile bağlantılı...

Bu başlık o kununun incelenmesine elverişli değil. O başka bir konu ve sanırım Forumun bir bölümünde bir zamanlar bir parça incelemiştik. Gerekirse yine ele alınır.

O konuyu incelersek burada herrhangi bir çelişki olmadığını görürüz.

Doğrusu bir mason adayının yaşamının her bölümünü eşiyle paylaşması, paylaşabilmesidir. Paylaşmıyor, paylaşamıyorsa, bu noksanlığını acaba mason olduktan sonra giderebilecek midir? Birinci sorun burada. (Bu iş Masonluk ile kalmaz)

İkincisi, eşi bilgisizlik ya da bir önyargı ile Masonluğaü karşı ise, o şu aşamada bu bilgisizliği ya da ön yargıyı gideremiyorsa, mason olduktan sonra bunu başarabilecek midir? (Bu da Masonluk ile kalmaz.)

Bir diğer deyişle Masonluk gerek ona gerek ailesine yarayacak mı? Yoksa eski hamam eski tas mı kalacak?

Önemli olan Masonluğun diğer birtakım bireysel gelişim kurumlarından, ezoterik örgütlerden ya da tarikatlardan ayıran niteliğidir: Masonun, sadece kendisi ile yetinmeyip, Masonluktan aldıklarını, edindiklerini çevresine de yansıtması misyonu.

Bu bağlamda henüz evelenmemiş olan bir masonun durumu da evlilik başa çatınca aynıdır. Evleneceği kişinin tutumu Masonluğa hiç de sıcak bakmıyorsa, yapacakları pek farklı sayılmaz. Ola ki, o mason yaşamındaki bu değişim nedeniyle locasını terk edip gidebilir.

Her masonun eşinden ya da sevdiğinden önce Masonluk ile bütünleşmiş olduğunu sanmayalım; yanılırız.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 26, 2014, 08:12:01 öö
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Mason olduğunuzu eşinizden gizleyemezsiniz.
Çünkü masonların eşlerinin de dahil olduğu etkinlikleri vardır.
Üstad-ı Muhterem veya Saygıdeğer Üstat olursanız çeşitli yerlerde katılımınız eşli olması beklenir.
Ayrıca Beyaz Oturuma eşlerle beraber katılınır.

Sonuç olarak bir masonun eşi onun mason olduğunu bilmek zorundadır. Yoksa aile birliği zedelenir.

Soruşturma (Tahkikat) sırasında soruşturucu masonlardan biri veya birkaçı bazen eşlerini de alıp evinize gelirler. Orada; eşinizin sizin mason olmanıza rıza gösterip göstermediğini anlamaya çalışırlar. Eşe doğrudan soru sormalarına gerek yoktur. Ancak soru da sorulabilir.

Eğer eş olumsuz ise soruşturma olumsuz olur.
Soruşturucuların raporları loca gündemine alınır ve orada oylanır. Adaylık durdurulabilir, ertelenebilir.
Sonuç olarak sürecin devam edebilmesi için eşin tutumu önemlidir. Aday eşini ikna ederse sorun çözülebilir.

Unutulmamalıdır ki ketumiyet eş ile birlikte yaşanır.
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2014, 08:31:00 öö Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 26, 2014, 11:51:54 öö
Yanıtla #26
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Alşah,

Ben bir Masonum.
Teknik sebeplerden dolayı ismimin altında Mason ibaresi bulunmuyor.Belki ileride olur.

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Ocak 26, 2014, 12:02:09 ös
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Ben sanıyorum ki bu konu açık ve net olarak irdelendi.

Yazılanlar bir kere daha okunursa aslında üyelerin benzer şeyler söylediği görülür.

Bir mason masonluğu bireysel yaşamaz. Ailesi ile birlikte yaşar. Masonluk 15 günde bir loca toplantısına katılmak değildir.

Etkinlikler, kahvaltılar, balolar vs. Bunlara eğer mason evli ise ve şartlar uygun ise eşli katılım esastır, önemlidir.

Hemşireler de kendi aralarında bir araya gelirler, görüşürler. Aynı zamanda her mason eşi potansiyel bir kadın mason adayıdır. Masonluğu ister veya istemez ayrı bir konu.  Masonluk eşten gizli yaşanamaz. Masonlukta aile hayatı çok önemlidir. Ailesi ile daha bu konu da bile anlaşamayan bir mason çevresine nasıl ışık olacak?

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 27, 2014, 08:57:11 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Öncelikle  sayın irukanji'ye   açıklaması için  teşekkür ederim.
          Ne demişti sayın irukanji; "-Eş onay vermez ise Masonluk onaylanmaz diye bir şey  yoktur."
                                                   "-Masonluğa eşini karıştırmamak-karışmamak veya aktivite seçmek iki kişinin alacağı bir karardır."
          Yani benim açımdan konu gerekli şekilde aydınlanmıştır. Netice itibariyle, okumak, duymak yerine konu bire bir yaşayan tarafından bu şekilde açıklanmışsa söylenecek bir şey yoktur.
          Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Ocak 28, 2014, 09:38:32 öö
Yanıtla #29
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Öncelikle  sayın irukanji'ye   açıklaması için  teşekkür ederim.
          Ne demişti sayın irukanji; "-Eş onay vermez ise Masonluk onaylanmaz diye bir şey  yoktur."
                                                   "-Masonluğa eşini karıştırmamak-karışmamak veya aktivite seçmek iki kişinin alacağı bir karardır."
          Yani benim açımdan konu gerekli şekilde aydınlanmıştır. Netice itibariyle, okumak, duymak yerine konu bire bir yaşayan tarafından bu şekilde açıklanmışsa söylenecek bir şey yoktur.
          Saygılar-sevgiler.

Özür dileyerek; Sn. İrukanji "Eş onay vermez ise Masonluk onaylanmaz diye bir şey yoktur." ifadesini biraz açabilir mi? Çünkü bu 2 anlama gelebilir:

a) Eşin ne dediğine kulak asılmayabilir. Eş asla onay vermese ve bu konudaki fikrini hiç bir zaman değiştirmese bile mason adayı Masonluğa giriş yapabilir.

b) Eş başta onay vermezse, adayın işlemleri geçici olarak durdurulabilir/ertelenebilir. Bu süre zarfında eş fikrini değiştirirse ve onay verirse, aday Masonluğa giriş yapabilir. Ancak eş yine fikrini değiştirmezse aday Masonluğa giriş yapamaz.

Burada kesin bir çizginin çekilmesi lazım ki bu konu tam olarak açıklığa kavuşsun. Sayın Irukanji, (a) mı (b) mi?
Live long and prosper.