Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İnançlarımız  (Okunma sayısı 10745 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 30, 2007, 10:41:46 öö

Hepimizin bu dünyaya gelişinden sürdürdüğümüz yaşamımız süresince değişik koşullardan kaynaklanan buna en yakın gözüken etkenlerin başında aile, okul, iş ve arkadaş çevresiyle başlayan ve zamanı geçtikçe toplumsal inançları da içine alan ve sonuç itibariyle de bireyselleşerek kalıplaşmış bir inanca dönüşen İnançlarımız; Değerlerimiz; Tutumlarımız vs.
Bizleri başka yönlere sürükleyen ve kendimizi bulmaktan uzaklaştıran doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılan bu değerlerin, inançların ve tutumların bizleri başka bir kalıba soktuğunun da farkında mıyız acaba?
Ki yeryüzünde çeşitli toplumların benimsedikleri birtakım değerlerin, inançların ve tutumların nasıl ki sosyoljik açıdan toplumdan topluma değiştiği gibi aynı şekilde bireyden bireye de değişkenlik gösterdiği apaçık bir şekilde ortaya çıkmıyor mu?
Zaman gittikçe değişiyor, koşullar da bizi değişkenliğe sürükledikçe haliyle bizler de değişmek zorundayız; Salt bir inanca saplanıp kaldıkça yozlaşırız ve bu da bizi maalesef çağın gerisine götürür_
Kendimizi Evrensel Yasa'nın öngördüğü Kurallara göre adapte ederek ayarlayabilirsek daima ileriye dönük aydınlık dolu ve kendimizi aşmamıza yardımcı olacak birçok gelişim elde ederiz!   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 30, 2007, 10:55:02 öö
Yanıtla #1

Dünya bazında gerçekleştirebileceğimiz hiçbirşey yok ve birey olarak kendimizden sorumluyuz birgün bir başkasının inancını, değerini ve tutumunu eleştirirken kendi sahip olduğumuz inançlarımızla mı bunu yapmaya hakkımızın olduğunu sanıyoruz yoksa bir başkasının fikirlerini değiştirmeye çalışmanın bizlere ne fayda sağlayacağını mı düşünüyoruz? Mutlak surette hepimizde mevcut olan birtakım inanç ve değerler vardır ancak bizim sahip olduğumuz inançtan farklı bir inançla karşılaştığımız zaman ise sözümona neredeyse taşla sopayla o insanı sahip olduğu inancından dolayı yerle bir ederiz; sanıyoruz ki o insanı orada 'ki bunu ölme noktasına getiren yozlaşmış insanlar görüyorum' şiddet unusuruyla baskı yaratarak etkisizleştirirsek sahip olduğu inancı da etkisizleştiririz; bu nasıl bir yapay düşünce ki bizleri bu denli canavarlaştırıyor: Neden???
Elbetteki senin savunduğun inancın karşıtı mutlaka çıkacaktır: Doğanın Dengesi bu_
Ancak önemli olan karşılaştığımız ve bizim inançlarımızdan farklıysa onu şiddetle itmemeli aksine iyice anlayıp evrensel boyutunu ele alarak kendimize birey olarak insan olarak ne derece katkısı, faydası olacaktır diye düşünmek şartıyla iyi ve kötü yanlarını bir arada tutarak ancak büyük bir değerlendirme sürecinden geçirerek çok iyi bir şekilde analiz etmenin sonucunda ise eğerki insan olarak gelişimimize bir katkı sağlıyorsa onu kabul edip özümsememiz gerekir; belki de ilk başta bizi çıldırtan ya da o kişiye karşı saldırgan bir tutum sergilememizi sağlayan o iç güdümüze hakim olabilirsek belki de bizi bir şekilde yaşamsal olarak kurtuluşumuzu sağlamamıza yardımcı olacakır_

Ağustos 30, 2007, 11:02:41 öö
Yanıtla #2

Seçimler, alternatifler hep önümüze çıkmaktadır çıkacaktır da ancak önemli olan neyin doğru neyin yanlış olduğunu ilk etapta buna karar vermek yerine aksine iyice araştırıp detaylı yönelerini ele alarak bunu tespit etmek çok daha doğru bir karar olacaktır! Nasıl ki bir kişiyi ele alırsak bu kişinin yaşamı süresince birçok etkenlerden dolayı elde ettiği birtakım inançlarla yaşamını devam ettiriyorsa ve bununla da mutlu ve huzurluysa o zaman gerçek inancı yakalamış demektir ancak bu kişinin bir başka inancı benimsemesi sonucunda ise insan olarak bir başkasına karşı saldırgansa ve rahat, huzurlu bir yaşam elde edememişse o zaman aradaki farkı sizlere bırakıyorum; ben bir insanın mutlu olmasından yanayım, saygıdan sevgiden ancak koşullar bizi nereye sürüklerse sürüklesin yaptığımız tek şey şu olmalı: SEVGİ_SAYGI

Ağustos 30, 2007, 02:47:56 ös
Yanıtla #3

Bir de şunu eklemek istiyorum; anlamını bilmediğim bir yazı ancak manasını bir şekilde bilen bir kişi olursa ve burada açıklarsa mutlu olacam_

Beati in regno coelesti videbund poenas damnatorum ut beatitudo illis magis compleceat at enim supersunt alia spectacula ille ultumus et perpetuus judicii dies ille natinoabus insperatus ille derisus cum tanta saeculi vetustas et tottaculi latitudo Quid admirer Quid rideam ubi gain coleum recepti nuntiabantur cum ipso jove et ipsis suis testibus in imis tenebris congemescentes item praesides percecutores dominici nominis saevioribos quam ipsi flammis saevierunt insultantibus contra christianos liquescentes Quos praeterca sapientes illos philosophos coram discipulis suis una conflaprantibus erubescentes quibus nihil ad deum pertinere suedebant quibus animas aut nullas aut non in pristina carpora redituras affirmabant etima poetas non ad rhadamanti nec ad miniois sed ad inopianati christi tribunal palpitantes tune magis tragoedi audiendi magis scili cet vecales in sua propria calamitate tun c histriones cognascendi solutiores multo per ignem tunc spectandus auriga in flammea roto totus rubens tune xystici contemplandi non in gymnasiis sed igne jaculati nisi quod ne tunc quidem illos velim vivos ut qui malim ad eospotius conspectum insati abilme conferre qui indominum da savierunt hic est ille dicam fabri aut queastuariqe filius sabbatide structor samarites et daemonium habans hic est quan a juda redemistis hic est ille arundine et colaphis diyerberatus sputamentis dedecoratus felle et aceto potatus hic est quem clam discentes supripuerunt ut resurrexisse dicatur vel hortulanus detraxit nelactucae suae frequaentia commeantium la edrenetru ut talia spectes ut talibus exultes quis tibi praetor aut consul aut quaestor aut quammado per fidem spriritu imaginante repreaesentata ceterum qualiailla sunt qua nec oelus vidit nec auris audivit nec in cor hominis ascederunt criedo circo et utraque cavea et omni stadio gratiore per fidem_

Bundan tam olarak 3 yıl önce bir yerlerden okudum ve halen aklımda kalan bir yazıydı umarım doğru bir şekilde yazmışımdır gerçi zok bir yazılım_   

Ağustos 30, 2007, 03:07:44 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Tek bir noktaya giden sonsuz sayıda dogru vardır ....
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ağustos 30, 2007, 03:12:31 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sevil Hanım yazdığınız yazı hangi dilde zira ben bunun herhangi bir dil olduğunu sanmıyorum Latinçeye benzetilmek için uydrulmuş kelimeler silselesi gibi gözüküyor bence anlamsız anlamı konusunda bilginiz varmı?
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ağustos 30, 2007, 03:17:46 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Dikkat et sevgili sevil  ,yemek tarifi çıkabilir ..
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ağustos 30, 2007, 03:29:13 ös
Yanıtla #7

Sevgili Paragon, her zamanki gibi beni güldürmekte kararlı olduğunuzu hissediyorum; bu arada Sevgili LuckyEye2 sanırım bu yazının alt kısmında bir cümleyle belirtmiş olduğum gibi anlamını da bilmediğim hususunda özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum!

Ağustos 30, 2007, 03:31:02 ös
Yanıtla #8

Son olarak bunu söylediğiniz gibi kelimeler silsilesi olarak görmediğim için konuma eklemeyi uygun gördüm_

Ağustos 30, 2007, 03:49:24 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Kelimelerin yerleri ile ve manalari ile oynayiniz. Belki brir yarlere varirsiniz ;)