Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kisinin Mason Olma sansi, tanidigi mason sayisiyla dogru orantilimidir?  (Okunma sayısı 38005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 08, 2012, 02:42:22 öö
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. NOSAM33 Mason olabilmek için zengin olma şartı yoktur, Dernek aidatlarını ödeyebilme durumunuzun olması gerekir ki bu bütün derneklerde geçerlidir. Sn. Sanver'in Teke tek programında konuşmasını dinlediyseniz bunlarda abartılacak meblalar değildir.

Şubat 08, 2012, 06:02:14 öö
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Sayın ARCHITECT kardeşim, ben sayın Mason beyefendinin olmazsa olmazlarından birini yazdım , takdir edersinizki  burdaki aidatta bir apartman aidatı kadar değildir bahsedilen meblağ saygılar... ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 08, 2012, 02:15:28 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer yanlış hatırlıyorsam düzeltsinler ama ben giriş ücreti 1500tl civarı senelik üyelik aidatını ise 600tl civarı hatırlıyorum. Bana pek yüksek gelmedi birçok dernekte de bu civardadır. İstenirse örnek olarak lions kulübünün aidatını akşama yazabilirim şuan net bilgim yok ama akşama öğrenmiş olurum.

Şubat 08, 2012, 06:20:32 ös
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Ne güzel üzerimden büyük bir yük kalktı DURMAK YOK Mason olmak yolunda saygılar ....... :) :) :)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 09, 2012, 01:06:39 ös
Yanıtla #34
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bugün yatağın ters tarafından kalktım galiba!... Bağışlayın.

Burada bir başlık var; bir soru: Mason olmak isteyen bir kişinin tanıdığı mason sayısıyla bağlantılı... Daha önce bu konu üzerinde oldukça geniş açıklamalar yapılmıştı. Hem forumun bir başka yerinde değil; bu başlık altında.

O açıklamalar yetersiz bulunabilir; daha da ayrırıtıya girilmesi istenebilir.

Fakat bu başlığın ödentiyle ya da parasal konular ile ilgisi yok. Hani şöyle olsa: "Kişinin mason olma şansı geçim düzeyi ya da kazancı ile orantılı mıdır?"

Fakat başlık öyle değil ve öyle olabilecek bir başlık altında düşünülebilecek bir irdeleme, kusura bakmayın, burada sapa düşüyor. O konuda görüşmek, bilgi alış verişinde bulunmak isteyenlere yeni bir başlık açmalarını öneriyorum.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 07, 2012, 12:01:53 öö
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Uzun süredir foruma katılamıyordum ancak girdiğimde eskiden girdiğim konularda ilginç anekdotlara rastlamak hoşuma gitti.

Bilhassa mason olabilme şansının "...tanıdığınız mason sayısı ile değil, tanıdığınız masonun masonluk için çalışma isteği hissedip hissetmemesi durumuna göre belirlenmesi..." hususudur.

Bu bence de çok doğru onlarca tanırsınız ancak kapıyı açmak istemezler... yada siz kapıyı çaldığınızı onlara hissettiremezsiniz... bir tanesini tanırsınız kapıyı çalmaya bile çalışmadan onu hisseder ve size kapıyı açıverirler...

Yani sen istediğin kadar içinde mason olarak doğduğunu hisset çok da önemli değil... önemli olan bir şekilde yüzyüze yada farklı bir şekilde 2. türde bir masonla tanışmak yada seni gerçek halinle tanımasını beklemek...
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Ağustos 10, 2015, 06:57:12 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba
Simdi.. Diyelim ki ben 22 yasini doldurdum, 2 den de fazla mason taniyorum. Bu sayi 8 olsun. Cevremde iyi taniniyorum, cok az dusmanim var(dusmani olmayan kimse yoktur bence) ve sicilim de tamamen temiz. Birde Ahmet var, Ahmet de benimle ayni durumda ancak tanidigi mason sayisi 2 yi gecmiyor. Hangimizin mason olma sansi daha yuksektir? Benim mi, Ahmet'in mi? Soru biraz sacma gelebilir ancak gercekten merak ediyorum :)
Poyraz06 bey bence Ahmet'in şansı daha fazla  :).
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Şubat 15, 2017, 10:28:31 öö
Yanıtla #37

Merhaba
Simdi.. Diyelim ki ben 22 yasini doldurdum, 2 den de fazla mason taniyorum. Bu sayi 8 olsun. Cevremde iyi taniniyorum, cok az dusmanim var(dusmani olmayan kimse yoktur bence) ve sicilim de tamamen temiz. Birde Ahmet var, Ahmet de benimle ayni durumda ancak tanidigi mason sayisi 2 yi gecmiyor. Hangimizin mason olma sansi daha yuksektir? Benim mi, Ahmet'in mi? Soru biraz sacma gelebilir ancak gercekten merak ediyorum :)
Poyraz06 bey bence Ahmet'in şansı daha fazla  :).

Merhaba Sayın poyraz06 ve akcanmd,

Bu konuda benim de bir kaç kelamım var. Mason olmak için, yani derneğin üyesi olabilmek için o kadar çok parametre var ki, bunların tamamından olumlu yanıt almalısınız. Ve bu parametrelerin içinde tanıdığınız masonların olması durumu da var. Ancak bu zorunlu mu bence değil. Çünkü biliyorum ki bir tanıdığınız olmasa dahi, kapıyı çalıp talebinizi iletebilirsiniz. Bu durumda sayısının da bir önemi kalmıyor.

Yukarıda yazdığım içinde özellikle belirtmek, üstüne basmak istediğim konu, dernek üyesi olmak. Tüm benliği ile mason olmak, mason gibi yaşamak ise bambaşka bir durum ve bu konuda binlerce sayfa yazı bulabilirsiniz forumda.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Şubat 15, 2017, 02:06:16 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kişinin tanıdığı mason olmalı mı bilemem ama muhakkak birkaç masonun kişiyi çok çok iyi tanıması gerekiyor. Yani kişi, doğrudan başvuru yapsa bile uzun bir  tanıma süreci geçmektedir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 25, 2017, 11:19:30 öö
Yanıtla #39
  • Yeni Katilimci
  • *

kısacası matematiksel bir formüle kazandırmak baya zor olacak. denklemde denklemin sol tarafına mason(M) koyduğumuzda,denklemin sağ tarafına neler koyulacağı ve fonksiyonel özelliklerinin ne kadar etkili olacağı tam oturmuyor.  M(MASON) = x kısaca.