Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yahudiler neden bu kadar zeki?  (Okunma sayısı 66309 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 26, 2009, 08:41:57 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

15 senedir yahudi toplumunun icinde yasiyorum bana gore dinlerine bagimliliktir

Aralık 26, 2009, 11:03:51 öö
Yanıtla #11

Ben, bu konuya yorum getiremicem ama - üstün zeka yapısının nereden kaynaklanıldığına ilişkin - doğruyu söylemek gerekirse yaşadığım dünya içersinde ' Zekalarına hayran olduğum bir Irk ' diyebilirim.

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 27, 2009, 12:22:04 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aralık 28, 2009, 03:57:38 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Açıkcası, her ne kadar, yahudilerin bilim literatüründeki ve diğer alanlardaki başarıları su götürmez bir gerçek ise de, yaradılış/doğuştan oluşan  zeka olarak ırksal bir bağlantı kurmak bana mantıklı gelmiyor. Zira, söylenen ve bilinen örneklerde kişilerin hayatı incelendiğinde zaten yaşadıkları süreç ve zorluklar onları başarılı olmaya itmiştir.

Bir diğer nokta da, IQ seviyesi olarak baktığınızda, olmadık milletlerin hiç umulmayan sosyal sınıflarından hiç beklenmeyen sonuçlar çıkar, ancak içinde bulunulan imkan ve şartlar kişilerin dünya çapında bir iz bırakmasını engeller....

Dahası Yahudilerin dünya nüfusundaki payını dikkate almadan tüm resime bakar isek, üstünkörü bir hesapla yaklaşık tüm alanların 1/5'ini oluşturuyorlar sn ADAM'ın verdiği bilgilere göre. Literatüre az çok kafa yoranlar bilir, bir çok çalışma, keşif, icat eş zamanlı başka çalışmalar ile takip edilir, hatta sadece birkaç gün ara ile bile çağa yön veren icatların sahibi olabilecekken ismini kimsenin bilmediği, hatırlamasını gerektirecek çalışmaları başkalarına kaptırırlar... Bu tecrübe ile sabittir...

Son olarak, dediğim gibi aşikar başarılara söylenecek bir olumsuz sözüm olamaz, şahsi fikrim, toplumsal yahut ırksal bir üstünlük değil, toplumların içindeki elitlerin varlığıdır asıl vurgulanması gereken.... Ki; yazmadan geçemiycem, Yahudilerin oldukça olumlu ününe rağmen, uluslararası dolandırıcılık yapanlarından, doğu Avrupalı serkeş yahudileri şahsen görme talihsizliğinde bulundum.... *bunu genelleme için değil yahudilerin de diğer toplumlar gibi elitlerinin yanında sosyal alt-sınıflarının da olduğunu belirtmek için yazıyorum*

saygılar

Aralık 28, 2009, 04:01:18 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ben,uzun zamandır yahudi toplumundan, farklı bireylerle iş yapıyorum.Gözlemlediğim en ilgi çekici olgu,neredeyse tamamının,ırklarının belirgin özelliklerini taşımaları.Hepsinin karekterleri birbirine oldukça benziyor.Birkere,büyük bir çoğunluğu kesinlikle dürüstlüğü ilke edinmişler.Dürüst olmayanı da rahatlıkla dışlayabiliyorlar.Hernekadar ticarette herşeyi mübah görüyor olsalar da,anlaşma sağlandıktan,elsıkışıldıktan sonra,kimsenin hakkına tenezzül etmiyorlar.Kendi haklarını da son kuruşuna kadar talep ediyorlar.

Dışarıdan "cimri"gibi görünmelerine rağmen,eğlenceye önem veriyorlar ve bu konuda gayet cömert davranıyorlar.Sadakate çok önem veriyorlar.Güvenmekte zorlanmalarına rağmen,güvendiklerinden de hiçbir şeyi esirgemiyorlar.Erkeklerinin çoğu,eşlerinden çekinselerde çapkınlıktan geri durmuyorlar.Kumar ı seviyorlar.Gösterişi bir statü belirleyici olarak benimsemedikleri için,mütevazi yaşıyorlar.Neredeyse tamamı kanunlara saygılı.Suç işlememeye,devletin men ettiği şeylerden uzak durmaya özen gösteriyorlar.Sözlerinin arkasında duruyorlar.Sıkı pazarlık yapıyorlar.

Daha ne söylenir bilemiyorum ama toplum olarak imrenilecek bir birliktelikleri var.Sürekli dayanışma içindeler ve çok çalışıyorlar.Açıkçası başarıyı hak ediyorlar diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Sn.Ceycet

Yazınız ancak dış görünüm itibarı ile değerlendirelibilir.Eğer öyle bakarsak fazla yorumada gerek kalmıyor.Ama nedenlerine bakasrak bence hiçte öyle değiller.Zeki oldukları doğru ama dürüstlük yönüme bakınca hemen bir ölçü koymak gerek bence değer yargılarına bakmak lazım.Dürüstlük hayatın genel kaidelerinin tamamına uyulup yaılınca kayda değer olur.Herşeyde dürüst ama ticarette değilse zaten diğerlerinin önemi kalmıyor.İnsanları kazıklama ticari hile yaparak rakipleri zarara uğratmak şimdi biz buna hem zeki hemde dürüstlük diyebilirmiyiz.

Toplum ile uyumlu yaşamaları kural ve kanunlara uymaları Yahudilerin bence zorunluluktan doğan yönleridir.Entegre oldukları toplumda başka türlü yaşamaları mümkündeğildir.Kimsenin hakkını yemedikleri doğru ama ben bir yazıda okumuştum hak konusu dini itikadleri gereği heleki bir müslümansa ona borçlu olarak ölmek istemediklerinden diye biliyorum.Biraz ütopya gibi durdu ama bence gördündükleri ile içsellikleri aynı değildir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 28, 2009, 04:39:14 ös
Yanıtla #15

Bana kalırsa bu kadar zeki ve aynı zamanda başarılı olmalarının nedeni;

Kültürlerine sahip çıkıp, minumum düzeyde asimile olmaları, hassas noktalara ve değer yargılarına sahip çıkıp aynı zamanda kültürlerininde kapalı olması.

Tabi kültür etkeninin bu akdar önem taşımasıda, elbetteki kültürlerinin tarih boyunca acı ve zorlukla yoğrulup harmanlanmasıyla ilgili.

SAYGILARIMLA...
Ben, ben olanım

Aralık 28, 2009, 06:10:08 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sayın Karahan,

ben dürüstlükten bahsederken,zaten ticari dürüstlük konusununa vurgu yapmak istemiştim.Nitekim,kendileri ile uzun yıllardır ticaret yapıyorum.Açıkçası,kimseyi kandırdıklarını görmedim.

Kazıklamak konusu çok farklı...Bilirsiniz,ticarette el sıkışılarak yapılan herşey mübahtır.Hile-hurda-kandırmaca gibi sıfatları ise,ticaret yapan her sosyal ve etnik grubun içerisindeki kişilere mal etmek mümkün.Bunun müslümanlıkla,yahudilikle bir ilgisi falan yok.Günümüz şartları ile,konjöktür ile ilgisi var.

Ben bugüne kadar ticaret yaptığım hiçbir yahudiden zarar görmeme rağmen,müslüman geçinen,ibadetlerini rahatça ifşa eden onlarca insandan zarar gördüm.Dolayısıyla,dini kimlikler ticarette bir tercih konusu edilirse,açıkça söylemeliyim ki yahudilerin yeri ayrıcalıklı olmalıdır.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 28, 2009, 09:05:34 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Neden oldugunu bilmemekle beraber, akademik alanda yayinlanan makalelerin buyuk bir cogunlugunu Yahudi kokenli kimselerin yazdigina sahit olabiliyoruz... Ozellikle de sosyal bilimler alaninda. Gercekten de saygi duyulan calismalar yapiliyor.

Aralık 28, 2009, 10:00:04 ös
Yanıtla #18

Sayın cardiffmonster'in görüşlerine büyük ölçüde katılıyorum.

Olayın çok büyük bir "Halkla ilişkiler" ayağı var. Bunun sadece siyasetteki adı "lobi"dir. Halbuki bilimsel alanda da, sosyal alanda da, eğlence ve ticaret alanlarında da Yahudiler, herhangi birinden daha kolay bir şekilde bir topluma kendi ürettiğini pazarlayabiliyor; çünkü orada halihazırda kurulmuş lobileri oluyor.

Bu yüzden Sayın Concordia'nın "Özellikle sosyal bilimlerdeki araştırmaları" diye örnek vermesi çok doğaldır.

Sosyal bilimler, gerçekten Feyerabend ve Thomas Kuhn'un görüşlerine baktığımızda, kısada "kimin borusu çok öterse onun söylediği olur" türden bilimlerdir. Sen bir tez yazarsın, başka biri bir tez yazar. Eğer o kişinin bağlantıları daha iyiyse, tezi başka bir ülkenin "Journal of bilmemne"sinde daha kolay yayınlanır.

Pozitif bilimlerde de bunu düşünebiliriz. Eş zamanlı araştırmalarda, kimin arkası daha sağlamsa onun ismi daha öne çıkar.

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 29, 2009, 06:44:28 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Bence her kes kendine kazik atar ve kendi kayb eder. Kimse beyaz bir varaq diyildir. Benim fikrime gelince Yahudilerin zeki olmasi onlarin birlik gostermesindedir. Siz deyerli kardeslerim hic bir birini unutan Yahudi gordunuz mu? Dunyanin hangi tarafinda olurlarsa olsunlar hep bir birlerie destek olmus ve korumuslar. Bu onlarin zekiliyi diyildir.