Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: NE YAPARDINIZ ?  (Okunma sayısı 4991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2007, 11:36:00 ös
  • Uzman Uye

Canım sıkıldı bir konu açayım dedim.

Şuan varsayım yapıyorum; savaştasınız, ailenizden 15 dk(yürüme mesafesi) mesafe uzaktasınız. Biranda sizin bulunduğunuz şehirde büyük bir çatışma çıktı. Çatışma anında yolda anne-kız var. Küçük kız vurulmuş. Annesi kızı güvenli bir bölgeye götürülmesi için yardım istiyor. Aileniz eve biliyorsunuz ama heran da aileniz de tehlikede savaş bu ne olucağı bilinmez.

Kızla annesine mi yardım ederdiniz ?
Hemen ailenizin yanına mı giderdiniz ?
Yada  tabana kuvvet diyip  o bölgeden kaçıp  piyanistteki herif  gibi kuytu köşede bi yerde saklanırmıydınız ?
''Kızıl elmada buluşalım''

Ekim 02, 2007, 02:43:45 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Eger imkanim varsa, kiz ve annesini ailemin yanina goturmeye calisirdim. Boylelikle yardim etme ihtimalim olabilecek herkese yardim etmis (etmeye calismis) olurdum. Sorunuza bakliacak olursa, boyle bir imkanin olmadigini kasdettiginizi dusunuyorum. Boyle bir durumda ailemin yanina gitmeyi tercih ederdim. Eger gec kalirsam, ve aileme bir sey olursa, bir aile zaiyatindan ziyade iki aile zaiyat vermis olacaktir, ve kendimi bunun sorumlusu olarak hissedecegimdir.

Allah hickimseye boyle bir karar verdirmek zorunda birakmasin. Ikilemler her zaman icin kotudur.

Peki Sn. Alaaddin, ben de size bir soru sorayim. Siz dini konularda gerekli egitimi almis, bilgiye sahip bir insansiniz. En azindan bir fikriniz olusacaktir. Muhakkak ki bunun kararini/yorumunu bizler yapamayiz fakat nasilsa farzediyoruz...  Eger ki o kizi ve annesini yolda birakirsaniz, gecerli bir sebebiniz oldugu icin bu dini etik(?) acisindan yanlis midir?

Soruyu Sn. Alaaddin'e sordum, fakat isteyen herkes cevaplayabilir. Tek ricam bu basligi da tartisma ortamina cevirmemenizdir.

Tesekkurler.

Ekim 02, 2007, 05:54:01 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.Sublime ben kendi cevabımı vereyim bu sebebin geçerliliğine bakar çok çok mühim bir sebeb olması gerekli canınız bile buna engel teşkil etmez canımız pahasına olayda ki kız ve annesini korumalıyız bu dini olarak bence etik olandır ama insan ailesi ve çok müşkül durumda olanlar arasında ayrım yapmak zorunda kalırsa bu da gerçekten çok zor bir durum ama ben muhtemelen ailemi tercih ederdim (bunu da ailemin o durumdaki halini göz önünde bulundurarak kararlaştırırdım).Ama tabii buradan konuşmak kolay mermi vızıltısı kadar insanın asabını bozan benliğini şaşırtan bir olgu daha varmıdır bilmiyorum öyle bir dehşet ortamına girince herkesi unutup kendinide düşnebilir insan :) 3 ihtimalde gerçekleşmsi muhtemel olgular şu olur diye kesinlik ibaresi kullanmak yanlış olur durumdaki haliyet-i ruhiye bunu belirler.
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2007, 05:56:55 öö Gönderen: LuckyEye2 »
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ekim 02, 2007, 05:17:17 ös
Yanıtla #3

Alıntı
Biranda sizin bulunduğunuz şehirde büyük bir çatışma çıktı.
Böyle bir durum olacağını sanmıyorum. Ancak şehir işgalinde böyle çatışmalar çıkar, o durumda da zaten tüm siviller şehri terk etmiş olur.

Hava bombardımanı varsa da zaten siviller sığınağa gitmiştir.
Dolayısıyla böyle bir duruma düşecek bir anne ve çocuğu yoktur.
Gözlerimi oğuşturarak uykudan kalkar, nöbete giderim. Savaş zamanı böyle rüyalar sık görülür.
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2007, 05:24:46 ös Gönderen: prisca_sapientia »

Ekim 02, 2007, 05:26:39 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Saolasin Alaaddin kardesh, guzel konu. Aslinda boyle bi yanit vere biliriz u konuya. sen annenlere kacarken ne biliyorsunki onlarin basina ne gelicek ve yaxd da gelmis, ama gozunun karshisinda bi imdat isteyen varsa dusmanin bile olsa asla birakmicaksin

Ekim 02, 2007, 05:27:32 ös
Yanıtla #5

Böyle bir durum olacağını sanmıyorum. Ancak şehir işgalinde böyle çatışmalar çıkar, o durumda da zaten tüm siviller şehri terk etmiş olur.

Katılıyorum. :) Zira günümüzde şehirler veya ülkeler topla tüfekle işgal edilmiyorlar.
Omnia mors aequat

Ekim 02, 2007, 05:30:15 ös
Yanıtla #6

Diyelim ki oldu. Annesine eline makinalı tüfeğimi elbombalarımı verip evime gönderirim haber versin x sığınağına gitsinler. Çocuğu da hastaneye götürürüm.
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2007, 05:31:49 ös Gönderen: prisca_sapientia »

Ekim 02, 2007, 05:46:31 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Yorumsuz ......İnsaniyet namına yapılacakları söylemek kolay,Önemli olan söylediklerini yapmak .Kısman  bi deneyimim oldu, 17 Ağusdosta Adapazarındaydım, insan öyle durumlarda yapacaklarını fazla  düşünmeden yapıyor.
 Kaç,kurtul,bogazın şişene kadar bagır,Panik ol,Agla,yardım iste,oraya buraya koş ,Bulduklarını tanımaya çalış,Anne baban la karşılaşınca çıglık at,Büyük bi ohhhh çek  , sonrada otur, kara kara düşün  .....
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ekim 02, 2007, 08:06:09 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Peki Sn. Alaaddin, ben de size bir soru sorayim. Siz dini konularda gerekli egitimi almis, bilgiye sahip bir insansiniz. En azindan bir fikriniz olusacaktir. Muhakkak ki bunun kararini/yorumunu bizler yapamayiz fakat nasilsa farzediyoruz...  Eger ki o kizi ve annesini yolda birakirsaniz, gecerli bir sebebiniz oldugu icin bu dini etik(?) acisindan yanlis midir?

Soruyu Sn. Alaaddin'e sordum, fakat isteyen herkes cevaplayabilir. Tek ricam bu basligi da tartisma ortamina cevirmemenizdir.

Tesekkurler.
Uzun yada buhranlı  vicdani ve akli muasebelerden geçirilerek verilen kararlar,yanlış olsa ve bu yanlış felaketlere dahi yol açsa .Veridiği kararlarda kişi ne etik,nede dini açıdan sorumlu tutulup eleştirilemez....
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ekim 02, 2007, 10:21:54 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sn. SublimePrince sormuş; ''Eger ki o kizi ve annesini yolda birakirsaniz, gecerli bir sebebiniz oldugu icin bu dini etik(?) acisindan yanlis midir?''

Bu gibi ayrıntılı şeyleri pek iyi bilmiyorum ama anne ve kıza kısa bir süre için yardım ederdim (yardım ederken dua ederdim. ) sonra hemen aileme koşardım. Ailemin başına birşey gelmeyedebilir.
''Kızıl elmada buluşalım''