Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ötekiler  (Okunma sayısı 3140 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2018, 10:36:56 ös
  • Aktif Uye

Ötekileri hep cahil olarak damgalıyorsam ve kendi cehaletimi hiç fark etmiyorsam nasıl diyalog kurabilirim? Kendimi öteki insanlardan apayrı görüyorsam nasıl diyalog kurabilirim? Kendimi “pür” insanların, doğrunun ve bilginin sahibi olarak bir çekirdek grubun üyesi olarak görürsem, bu grubun üyesi olmayan “o insanlar” veya ayak takımı olarak adlandırılırsa nasıl diyalog kurabilirim?

Ötekilerin katkısına kendimi kapatır ve hatta bu katkıyı hakaret olarak algılarsam nasıl diyalog kurabilirim?

Paulo Freire,1997

Ekim 31, 2018, 11:13:25 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Masonluğu bir öcü gibi gösteren; bazı ötekilerle nasıl anlaşırım ... ???

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 01, 2018, 06:21:17 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Muhtemelen zor anlaşırsınız.

Bence anlaşmak zorunda da değilsiniz. Diyalog olur, uzlaşma(konsensüs) olmaz. Sonra da herkes evine dağılır.

Kasım 01, 2018, 10:33:31 ös
Yanıtla #3

Anlamlı bir paylaşım.

Saygılar.
Sen Özelsin

Kasım 01, 2018, 11:13:56 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bugün arkadaşlar arasında sohbet ediyoruz genel gün değerlendirmesi şeklinde. Tabi ki konu konuyu açtı ve masonluğa vb konulara geldi. Arkadşım biri demez mi adamlar dünyayı yönetiyor turkiyeyi tabi ki vatani elden aldılar nedir bu çektiğimiz.. Ben de ne çektin dedim ne yaptı adamlar dediğin kişi ya da kişiler sana. Daha ne yapsın diyor dolar ne kadar altın ne kadar uçmuş gitmiş dünya dan haberin yok senin diyor bana.. güldüm sadece güldüm hocam  hep dış güçler yapıyor diyor siz bilmiyorsunuz gizli dış güçler. Vay canına yaa dedim ben hiç bir şey bilmiyormusum ah dış güçler vah dış güçler  :)  sonra bu dış güçleri de yine masonlar yönetmiyormuş adam olayı çözmüş yani diyeceğim kendimi yormadım bile sırf ona bir cümle kurmak için bile kendimi yormadım. Saygılarımla

Kasım 01, 2018, 11:41:02 ös
Yanıtla #5

Masonlar tabiki ‘ötekileri’ dışlamamalı ama ‘ötekiler’ de masonları her kötü olayın altındaki ‘günah keçisi’ olarak yaftalamamalı. ‘Ötekiler’ kendi aldıkları kararlarla bu dünyayı yaşanılmaz hale getirdiler. Tüm savaşlar ya etnik ya da dini bağnazlıklar yüzünden çıkmıştır ve çıkmaya da devam etmektedir.

Bazen düşünüyorum kendi kendime  ‘Keşke tüm insanlar masonik eğitimlerden geçseydi’ diye. O zaman ne savaş kalırdı, ne de gereksiz çekişmeler. Aydın, hoşgörülü, bilgili ve mütevazi toplumlar oluşurdu. Ne de güzel olurdu. Tabiki bu sadece ‘bir garibin’ hayali. Ama hayali bile güzel.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 02, 2018, 12:56:13 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
Bazen düşünüyorum kendi kendime  ‘Keşke tüm insanlar masonik eğitimlerden geçseydi’ diye.

Türkiye de neden ayrıldılar ve Özgür Masonlar locasını kurdular o  zaman ?
İnsanın fıtratında var birbiriyle çekişme ve üstün olma.iç güdüsü . Sadece sesli düşündüm   :-[

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 02, 2018, 01:08:23 öö
Yanıtla #7

Alıntı
Bazen düşünüyorum kendi kendime  ‘Keşke tüm insanlar masonik eğitimlerden geçseydi’ diye.

Türkiye de neden ayrıldılar ve Özgür Masonlar locasını kurdular o  zaman ?
İnsanın fıtratında var birbiriyle çekişme ve üstün olma.iç güdüsü . Sadece sesli düşündüm   :-[

Saygılar

Olur öyle şeyler Sevgili NOSAM33,

İnsanız; eğriliriz,bükülürüz; en nihayetinde nefsimizi yener dikiliriz.Dediniz ya,İnsanız...

Sevgiler
Sen Özelsin

Kasım 02, 2018, 01:13:03 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Biz Hariciler Masonları İnsan üstü varlıklar olarak tasvir ediyoruz , Yanıldığımız nokta burası ...
Saygılar Sayın Tik - Tak ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 02, 2018, 01:30:31 öö
Yanıtla #9

Biz Hariciler Masonları İnsan üstü varlıklar olarak tasvir ediyoruz , Yanıldığımız nokta burası ...
Saygılar Sayın Tik - Tak ...

Masonlar, şu an İnsan gibi yaşayabilmemizin değerlerini inşaa edenler sanırsam.Elbet üst erdemlere vakıflar.Bizler gibi bazen bazıları da kabul etmesi zor yollara düşecek; çünkü kabul ettiğinde zor olan değişmektir...

Sevgiler
« Son Düzenleme: Kasım 02, 2018, 01:35:00 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin