Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgür olmak,zengin olmak ister misiniz?  (Okunma sayısı 4387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 01, 2014, 02:26:57 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanoğlu yaratılış itibariyle hayvan ve bitkilerin aksine bazı tiyatral yargı ve yaşayış adını verdiğimiz sistemi oluşturma eğilimine sahip bir varlıktır. İnsanoğlunun farketmediği çok değerli bir gerçek vardır. Bu gerçek herşeyi aslında yine insanın yarattığıdır. Doğaya baktığımız zaman hayvan ve bitkileri görürüz. Düzenli ve sistematik bir yaşama sahipler. Sorgulamazlar. Daha fazla kazanmak istemezler. Tek yaptıkları yemek ihtiyaçlarını fıtratları üzere gidermeye çalışmaktır. Doğarlar,büyürler,yemek ve barınma ihtiyaçlarını giderirler sonra da ölürler. Peki ya insan... İnsan bunu biraz daha süslü gerçekleştirir zira insanda yargı ve yaratılış potansiyeli vardır. Kainatın gözbebeği kabul edilen insan fıtratında yaratma kudreti ve algısını barındırır. Bunu anlamak zor değildir. Çevremizde ki sistemi,düzeni,parasal sistemi,eğitimsel sistemi,mesleki sistemi ve daha nicesini insan var etmiştir. Aslında yargılar o kadar temele inmekte ki üzülmek,kızmak,sevmek ve daha bir çok duygunun belirme nedenlerini bile insan var etmiştir. Peki insanın amacı nedir? İnsanoğlu aslında sahip olduğu şeyleri kendisine hedef olarak belirler. Genel bir analiz yapacak olsaydık Dünya'da ki bir çok insanın amacının daha iyi bir kariyer ve daha çok para kazanmak olduğunu görürdük. Halbuki kariyeri ve parayı var eden de insan değil midir... Peki böylesine harika bir yeteneği nasıl fırsata dönüştürebiliriz? Kendi kurduğumuz sistemde kendi rolümüzü nasıl yazabiliriz? Shakespeare'in bahsettiği Dünya bir tiyatro sahnesi ve hangi rolü istersek olabiliriz algısını nasıl gerçekleştirebiliriz? Nasıl başarılı olabiliriz?

Aslında hepimizin ortak bir isteği var. Özgürlük. Ve özgürlük su gibidir. Girdiği kaba göre şekil alır. Bir insan için özgürlük farklı kalıpta yorum bulabilir. Belkide sizin için özgürlük kural olmamasıdır. Belkide çok paranızın olması ve dilediğinizi yapabilmektir. Belkide uçmaktır. Size bir sır vermeme izin verin. Özgürlüğün sadece tek bir kaynağı vardır...

Ufak bir sohbet edelim. Size birşey sormak istiyorum. Özgür olunca neler yapmak isterdiniz? Evet evet. Cevap verin.. Kiminizin canımın istediğini yapmak,kiminizin her insana yardım etmek,kiminizin her istediğime sahip olmak dediğinizi duyar gibiyim. Evet devam edin. Özgür olduğunuz da neler yapacağınızı saymaya devam edin... Peki şimdi geriye dönelim ve bu isteklerin temel nedenine bakalım. Siz bunları sevdiğiniz için istiyorsunuz değil mi? Örneğin gezmeyi seviyorsunuz ve özgürce gezmek istiyorsunuz. yardım etmeyi seviyorsunuz ve maddi engeliniz olmadan yardım etmek istiyorsunuz. O halde ufak bir soru sormak istiyorum size. İşinden hiç memnun olmayan,ailesi dağılmış,sağlığını kaybetmiş çok çok zengin bir iş adamını canladırın zihninizde. Şimdi de bulunduğu ortamı,o ortamda ki dostlarını seven,sağlıklı,halinden gayet memnun bir hapishane mahkumunu canlandırın.

Hangisi daha özgür?

Sizler aklı başında olgun bireylersiniz ve hangi cevabı verdiğinizi biliyorum. Evet,hapishane mahkumu daha özgür. O halde özgürlük canımızın istediği şeyleri yapmak değilmiş. Herşeyi satın almak da değilmiş. Özgürlüğün kaynağı sevgidir... Sevgi... Bir ressam sadece resim yapmak için yapıyorsa ve seviyorsa o resimde özgürlük vardır. Bir müzisyen sadece sevdiği için müzik yapıyorsa o müziğin her notasında özgürlük vardır. Peki ya bizler... Neden özgür değiliz? Çünkü yargılarımızı değiştirmiyoruz. Özgürlüğü sahip olmadıklarımızda arıyoruz. Özgürlüğü arzularımızda ve hayallerimizde arıyoruz. İçinde bulunduğumuz her koşul aslında bazılarının hayalidir. Ve bizim hayalini kurduğumuz her koşul bazılarının tutsak hissettiği gerçekliğidir. Artık sevgiye sahip olalım. Sevelim. Eşimizi,dostlarımızı,ailemizi,işimizi,sahip olduğumuz herşeyi sevelim. Sımsıkı sarılalım sevdiklerimize. Doğayı sevelim. Hayvanların o masum fıtratlarını sevelim. Bitkilerin o tepkisiz ve şükredercesine fıtratlarını örnek alalım. Ben size söz veriyorum. Sahip olduklarımızı sevmeyi öğrendiğimiz zaman özgürlüğün ateşini hissedeceksiniz. Başarıyı işte o zaman yakalayacaksınız. İşinizi sevgi ile sevgi için yapacak ve mutlak başarıyı her an tadacaksınız. Sevgi ile yaklaştığınız herşey size kat ve kat fazla sevgiyle dönecek. Vücudunuzu sevdiğiniz zaman daha sağlıklı ve enerjik olacaksınız. Ailenizi sevdiğiniz zaman huzuru,mutluluğu tadacaksınız. İşinizi sevdiğiniz zaman başarıyı yakalayacaksınız.

Herşeye sahip olmak ister misiniz? Herşeyi sevin...

MysticMind

Kasım 01, 2014, 01:55:36 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bence özgürlük duygu ve düşüncelerin bağımsız şekillenmesidir.Geçmiş ve geleceğe bağlanmamaktır.Geçmişte yaşanılanlarla yaşamamak,gelecekte olacaklara,hayallere aldanmamaktır.

Sevmek ise sadece insana huzur verir,kendisini iyi hissetmesini sağlar.Sevmek özgürlüktür diye genellemek yerine,özgürlüğün bir parçasıdır demek daha doğrudur diye düşünüyorum.Paylaşımınız için teşekkürler sn.Mysticmind.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 01, 2014, 05:46:08 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence özgürlük duygu ve düşüncelerin bağımsız şekillenmesidir.Geçmiş ve geleceğe bağlanmamaktır.Geçmişte yaşanılanlarla yaşamamak,gelecekte olacaklara,hayallere aldanmamaktır.

Sevmek ise sadece insana huzur verir,kendisini iyi hissetmesini sağlar.Sevmek özgürlüktür diye genellemek yerine,özgürlüğün bir parçasıdır demek daha doğrudur diye düşünüyorum.Paylaşımınız için teşekkürler sn.Mysticmind.

5 dakika sonrasını bilemeyiz ve 5 dakika öncesini değiştiremeyiz. Geçmişin mutluluğu ve geleceğin parlaklığını şekillendiren tam bugün yaptıklarımızdır. diyerek cümlelerinizi desteklemek istiyorum. Ayrıca sevmek özgürlüktür gibi bir genelleme kastetmedim. Özgürlüğünün temelinin herşeyi koşulsuz sevmek ile başladığını kastettim :)

Aralık 27, 2018, 01:18:30 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özgürlük anlayışı kişiden kişiye göre değişir bence. Mesela zengin olmak bana göre bir yerde özgürlük getirirken diğer bir yönde doyumsuzlaştırıyor. Özgür olmak istiyorsak önemsediğimiz şeylerin içinde maddiyat olmamalı. Yaşamımızı sürdürecek kadar yani dozunda bir anlayış olmalı. Farkındaysanız artık yeni yetişen çocukların ellerine daha beş yaşında ipad'ler veriliyor. Bu bir özgürlük değil. Kendileri olma fırsatını vermemiş oluyor aileler. Çok üzücü.

Saygılarımla.

🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿