Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmak ya da olmamak  (Okunma sayısı 12387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2008, 02:19:40 öö
  • Uzman Uye

Masonluğa birazda tersden bakmak istedim umarım yazdıklarım yanlış algılanmaz.Birşey ilgimi çekiyor bazı arkadaşlar masonluğa sempatiyle bakıyorlar yani karşı değiller.Masonluğu nereden biliyorlarda masonlara sempatiyle bakabiliyorlar.Yani masonluğu kitaplardan öğrenerek veya buradaki mason dostların yazdıklarını güvenip okuyarak masonluğa sempatiyle bakmak bana doğal gelmiyor.Sadece onlarda mason olmak istedikleri için sempatiyle bakıyor gibi görünüyorlar.İnsanların masonluğu gizemli bir örgüt gibi gördükleri için ilgilerini çekiyor aslında.Yani masoluk bir sertifika programı olsaydı ve istiyen bu kursa gidebilseydi ilgi bukadar fazla olmazdı.
Bazı dostlarda mason olmaya çok hevesli sanırım o dostlar mason olduktan sonra tamam mason oldum bitti gibi zannediyorlar.Masonluk benim gördüğüm ve bildiğim kadarıyla mason olduktan sonra belli bir vakit ayırman gereken şeyler olduğudur.Belli yaptırımlar ve yerine getirmen gereken şeyler var okadar kolay değil yükselmek, mason olmak.

Bazı arkadaşlar mason olmak istiyorlarda illaki mason olmayı beklemeye gerek yok sertifika,eğitim programı veren kurslar akademiler var bunlara giderekte kendinizi geliştirebilirsiniz.Siz şimdiden kendinizi geliştirmeye başlayın zaten davet geliçekse gelir.Ama oturup mason olana kadar kendini geliştirmemek bir sertifika programına bile gitmemek,kitap okumamak,araştırmaya öğrenmeye meraklı olmamak,maça gidip 50ytl verip maç izleyip ,10-20-30 ytl bile vermeyip tiyatro,opera,müzikale gitmeyip sonrada ben mason olmak istiyorum demek veya böyle düşünmek çok saçma.

Ben şaşarım mesela fenerbahçe stadına giden izleyeciler ortalama 100ytl verip 50bin kişilik stadı dolduruyorlar  ama Atatürk Kültür Merkezinde opera,müzikal veya özel bi tiyatroda bazen boşluklar oluyor.
Süreyya sineması biliyorsunuz tekrar açıldı çok güzel müzikaller operalar oluyor çokda ucuz.

Konuyu dağıttım devam ediyorum:Mason olmaya meraklı olan dostlara tavsiyem öncelikle sunum teknikleri sertifika programına gitsinler.

Mayıs 12, 2008, 06:44:23 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğu nereden biliyorlarda masonlara sempatiyle bakabiliyorlar.Yani masonluğu kitaplardan öğrenerek veya buradaki mason dostların yazdıklarını güvenip okuyarak masonluğa sempatiyle bakmak bana doğal gelmiyor.

Sn. M. Akyol kusura bakmayın ama sizin de bu yazdıklarınız bana pek doğal gelmiyor. Hem Mason olma tutkusunu eleştiriyorsunuz hemde eleştirdiğiniz ve doğruluğundan şüphe ettiğiniz açıklamaları yazanlara, dost diyorsunuz... Bu biraz tuhaf değil mi?

2. ise şu bölüme takıldım.

Siz şimdiden kendinizi geliştirmeye başlayın zaten davet geliçekse gelir

Bakın siz de MASON değilsiniz. Ancak; kafanızda belli bir davetiye gelme şekli kurmuşsunuz bile.

Bu öğreti, eğer ki kursla, sertifikayla olacak olsaydı, bu işin ne bir gizemi kalırdı ne de kendini bozmadan muazzam bir üye topluluğuna sahip olurdu.

Umarım yazdıklarıma kızmamışsınızdır.

Mayıs 12, 2008, 10:05:30 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herşeyin ilki sempatizanlıkla başlar. 'görmeyle' başlar yani..bunu tarihin pekçok zamanlarında görebilirsiniz.Sempatiyle başlanır ve inisiye ola ola o şeyin  'aslına'  varılır. Bakarsınız ki sonra; iyikide içim ısınmış dersiniz. Burada Mason olmak isteyenlerin hepsi için şunu demek gerekirse,hepsi birgün dünyanın inşa edilmesine büyük katkıları olacak insanlar.

Mayıs 12, 2008, 11:08:16 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bazen oyle bır yerde olursunuz kı Mason olmakla olmamak arasında fark kalmaz
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mayıs 12, 2008, 11:14:59 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada Mason olmak isteyenlerin hepsi için şunu demek gerekirse,hepsi birgün dünyanın inşa edilmesine büyük katkıları olacak insanlar.

Açık ve net söyleyim. Bende o erdemliliğe net olarak eriştiğim zaman mason olmak istiyorum. Ancak; dünyanın inşaa edilmesi sadece masonluk yada diğer toplulukların elinde değildir...

Uzaktan bağlantılar olabilir ancak yine de herşey birşeye bağlı değildir... Tek başına güçlülükte hakimdir evrende.

Mayıs 12, 2008, 11:53:21 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sn. isleo siz yazdıklarımı yanlış anlamışsınız.
1-ben buradaki masonlara güvenmiyorum demedim.Hiç mason olan tanıdığı olmayıpta gelip burada ilk defa bir mason olan birinin söylediklerine inanmak ve üstüne mason olmak istemek bana inandırıcı gelmiyor.Yani inanmak bu kadar kolay olamaz.

2-zannetmiyorum ki bir insan mason olmak için kendini geliştirmeye çalışsın veya mason olmak için birisinden beklenti içine girsin.
Şunuda unutmayınki bana göre en fazla mason olan yerler eğitim yerleridir.

saygılar

Mart 11, 2012, 07:27:32 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

:) ;) :D ;D >:( :o 8) ??? ::) :P :-[ :-X :-\ :-* :'(

Sayın de_hund
Ynt: Mason olmak ya da olmamak

Alıntı

Herşeyin ilki sempatizanlıkla başlar. 'görmeyle' başlar yani..bunu tarihin pekçok zamanlarında görebilirsiniz.Sempatiyle başlanır ve inisiye ola ola o şeyin  'aslına'  varılır. Bakarsınız ki sonra; iyikide içim ısınmış dersiniz. Burada Mason olmak isteyenlerin hepsi için şunu demek gerekirse,hepsi birgün dünyanın inşa edilmesine büyük katkıları olacak insanlar.       BU Yazının altına imzamı atarım saygılar.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 12, 2012, 12:35:25 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Bazen oyle bır yerde olursunuz kı Mason olmakla olmamak arasında fark kalmaz

Takdire şayan bir yorum olduğunu belirtmek durumundayım sayın Itzhak.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mart 01, 2017, 03:01:30 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason olmak ile Mason olmamak arasında fark kalmaz ne demektir?

Mart 01, 2017, 05:40:52 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Süper bir anlatım olmuş. Teşekkür Ederim.