Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 831552 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 01, 2019, 09:20:44 ös
Yanıtla #670
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncellikle Teşekkür ederim  yanıtınız için ,fakat  Tek başıma sadece kendim araştırdığım konularda geliştirebiliyorum.Yanınızda Aileniz olmadan Çocukken Nasıl yaşamak  istemiyoruz.. Şuan ayni o durumdayım ..
Sizi çok iyi anlıyorum...
Siteyi keşfetmeden önce bende tam olarak sizin gibi düşünüyordum.
Çok araştırdım. Mason birisiyle konuşmak için tüm interneti talan ettim.
Eğer, bu yolda ilerleyeceğinize nanıyorsanız size, banada bir masonun tavsiye ettiği güzel iki kitap önerebilirim.
Remzi Sanver- Işığı Arayanlar
Ve
Remzi Sanver- İnisiyasyonun Metodolojisi
Okumanı şiddetle tavsiye ediyorum.
Sonrası mı?
Üstadın dediği gibi;
Oku, sonrasına sonra bakarız.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 01, 2019, 09:25:56 ös Gönderen: PRİEST »
Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır.

Eylül 01, 2019, 09:28:12 ös
Yanıtla #671

Tamam dır. Çok teşekkür ediyorum .. Tekrar görüşmek üzere  :)

Eylül 01, 2019, 09:29:23 ös
Yanıtla #672
  • Yeni Katilimci
  • *

Tamam dır. Çok teşekkür ediyorum .. Tekrar görüşmek üzere  :)
Yardımcı olabildiysem ne mutlu...
İyi akşamlar diliyorum.
Saygılarımla.

Eylül 02, 2019, 08:48:19 öö
Yanıtla #673
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın PRİEST kitap önerisinde bulunmuş.
Bir kere Remzi Sanver'in o kitabının adı öyle değil. (Ben yazmayayım; Sayın PRİEST kendisi düzeltsin.)
İkincisi. ondan başka okunabilecek başka kitaplar da var; çok daha geniş, çok daha açıklamalı.
Üçüncüsü, hiçbirine gerek yok. Bu site hepsine yeter, hepsinden artar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 02, 2019, 08:56:24 öö
Yanıtla #674
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın PRİEST kitap önerisinde bulunmuş.
Bir kere Remzi Sanver'in o kitabının adı öyle değil. (Ben yazmayayım; Sayın PRİEST kendisi düzeltsin.)
İkincisi. ondan başka okunabilecek başka kitaplar da var; çok daha geniş, çok daha açıklamalı.
Üçüncüsü, hiçbirine gerek yok. Bu site hepsine yeter, hepsinden artar.
Sayın ADAM,
Kitabın tam adı ışığı arayanların hikayesi ve inisiyasyonun metodolojisi ve masonluk. Uyarınız için teşekkürler.
Yazarken de belirttiğim gibi "yanlış bilgilendirmek istemem."
Forumun faydasını konuşmaya lüzum dahi görmüyorum.
Saygılar.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2019, 09:10:55 öö Gönderen: PRİEST »

Mart 25, 2020, 12:57:24 öö
Yanıtla #675

2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)

Ben lisedeyken ( Türkiye'deki localar birleşmeden hemen önceki dönem) böyle öğrenmedim... Bir insanın Mason olmasının gerektirdiği bazı masrafları ( tekris töreni ,aidatlar vs ) karşılayabilecek kadar asgari düzeyde gelirinin olması gerektiğini öğrenmiştim. Kaldı ki yine lisede öğrendiğim Hasenat kesesi/Dul Kadın Kesesi kardeşlerin sadece içine para koyduğu bir kese değil azınlık dahi olsa bazı kardeşlerin içinden para alabildiği bir kese diye öğrenmiştim.
 Fikriyle zihniyle erdemiyle onuruyla  iyi bir insan olmasıyla ve verdiği emek gösterdiği adanmışlıkla FAKİR AMA HÜR bir masonun , gerek locasında gerekse kendi vadisinde fakir olmayan birçok kardeşinden daha fazla ışık yayacağına inanıyorum.
Saygılarımla

Mayıs 02, 2020, 12:51:43 öö
Yanıtla #676
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason olmak için bir yaratana inanma şartı aranıyormuş. Bu şekilde aydınlanmış insan nasıl olunuyor acaba? Burası da değilse neresi aradığımız yer? Bir kavganın başlangıcının teması olan yaradan inancının insanı, insanlığı nasıl aydınlatabileceğini dinlemek isterim gerçekten. Herkese sevgiler.

Mayıs 02, 2020, 01:17:58 öö
Yanıtla #677
  • Uzman Uye

Alıntı
Mason olmak için bir yaratana inanma şartı aranıyormuş. Bu şekilde aydınlanmış insan nasıl olunuyor acaba?

Özgür Masonlar  Locası, o zaman tam  size göre arkadaşım .

Saygılar  Sn .  friend
« Son Düzenleme: Mayıs 02, 2020, 01:29:33 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 02, 2020, 01:46:01 öö
Yanıtla #678
  • Yeni Katilimci
  • *

Alıntı
Mason olmak için bir yaratana inanma şartı aranıyormuş. Bu şekilde aydınlanmış insan nasıl olunuyor acaba?

Özgür Masonlar  Locası, o zaman tam  size göre arkadaşım .

Saygılar  Sn .  friend

Saygılar, sevgiler öncelikle sn. Nosam. Sorumun cevabının olduğunu düşünmemekle birlikte, her görüşe saygı duyma ritüelini de benimseyemiyorum açıkçası. İnsanlığa, hatta evrendeki tüm canlılara yarardan çok zararı olan bir olgunun, kendini güncel tutarak verdiği zararlara her gün yenilerinin eklenmesinin benimsenmesini mantığım almıyor açıkçası.

Mayıs 02, 2020, 06:16:28 öö
Yanıtla #679
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olmak için bir yaratana inanma şartı aranıyormuş. Bu şekilde aydınlanmış insan nasıl olunuyor acaba? Burası da değilse neresi aradığımız yer? Bir kavganın başlangıcının teması olan yaradan inancının insanı, insanlığı nasıl aydınlatabileceğini dinlemek isterim gerçekten. Herkese sevgiler.

Öncelikle şu noktanın altını çizmek isterim ki, yaradan inancı, kendi başına, bir kavganın başlangıcı teması olmak zorunda değildir. Yaratan inancı, bu evrenin varlığına sebep olan üstün bir varlığın var oluşuna inanmaktan ibarettir. Fark ettiyseniz, bu kıstas, bir dine mensup olma zorunluluğu değildir. Eğer "semavi dinlere mensup olmak" gibi bir zorunluluk olsaydı, belki bu dinlerin anlatılarının başlangıcında bulunan Tanrı - Şeytan karşıtlığına bakarak bunun bir kavga başlangıcı teması olduğunu söyleyebilirdiniz. Ancak sizin de fark edeceğiniz üzere şart bu değil. Şart, bu evrenin varlığına sebep olan üstün bir varlığın var oluşuna inanmaktan ibarettir. Yani bir deist de mason olabilir. Bir deist, az önce bahsettiğim anlatılara inanmaz. Ona göre, bu tür bir kavga başlangıcı anlatısı da gerçek olmadığı için, Tanrı inancını, bir kavga başlangıcı teması olarak görmek mümkün olmayacaktır.

İnsanlığı aydınlatma konusunda ise şunu söyleyebilirim. Tanrı inancına sahip olmak ya da olmamak kendi başına, insanı daha aydın ya da daha az aydın kılmaz. Bu yalnızca bir başlangıç noktası seçmektir.

Eğer ki siz başlangıç noktası olarak Tanrı'ya inanmamayı seçmişseniz, bir insan olarak yaşamınızın tüm sorumluluğunu kendi üstünüze almışsınız demektir. Çünkü dünya üzerindeki tüm yapıların doğanın ve kültürün ürünü olduğunu kabul edersiniz. Bu şekilde düşünüyorsanız kişişel gelişiminizi ve aydınlanmanızı, "illa ki masonluk çatısı altında bulunacağım" gibi bir zorunlulukla kısıtlamazsınız. Masonluk yollardan birisidir. Tek geçerli yol olduğunu iddia etmez. Yani masonluğun dışında başka yollardan giderek de aydınlanmak mümkündür.

Eğer ki siz başlangıç noktası olarak Tanrı'ya inanmayı seçmişseniz, bir insan olarak sizden daha üstün bir varlığın mevcudiyetini kabul ediyorsunuz demektir. Bu sizin, yolculuğunuzda bir tür rehberliğe ihtiyaç duyabileceğinizi gösterir. Yalnız dikkat ederseniz, bu durumda bile masonluk tek geçerli yol değildir. Başka başka yollar da size rehberlik sunabilir.

İnsanlığa, hatta evrendeki tüm canlılara yarardan çok zararı olan bir olgunun, kendini güncel tutarak verdiği zararlara her gün yenilerinin eklenmesinin benimsenmesini mantığım almıyor açıkçası.

Yine benzer bir noktaya parmak basmam gerekirse, Tanrı inancının kendi başına yararlı ya da zararlı olarak nitelenmesi mümkün değildir. Çünkü evrenin yaratılmış olduğunu kabul etmek kendi başına bir zarar barındırmaz. Ne zaman ki konu "dinler"e varırsa işte o zaman nasıl yaşanması gerektiği ile ilgili farklı kurallar meydana gelir. Bu kuralların birbiriyle çatışması mümkün olur. Bu noktada dinin bir araya getirici özelliği yani "yararı" mı fazla yoksa ayrıştırıcı özelliği yani "zararı" mı fazla bu tartışılabilir. Ancak Tanrı inancı kendi başına yararlı ya da zararlı olarak nitelenemez. Yine bir deist üzerinden konuyu şöyle özetleyebilirim: Deist Tanrı inancına sahiptir ancak dinlerin belirlediği kurallara inanmaz. Eğer ortada çatışmaya neden olan farklı kurallar varsa bu ayrışmanın kaynağında insanın bakış açısı vardır. Deistin Tanrı inancı onun veya başkalarının yaşantısına zarar vermez.

Tüm bunları deistlik üzerinden örneklememin sebebi masonluk için deist olmanın yeterli olmasıdır. Yani bahsettiğiniz kavga teması, Tanrı inancından kaynaklanmamaktadır. Belki kısmen dinlerden, kısmen ise insanların ayrı bedenlerde ve ayrı coğrafyalarda, birbirinden farklı düşünebilen ve farklı şekillerde örgütlenebilen  bir yapı teşkil etmesinden kaynaklanıyor olabilir. Din olmasaydı, etnisite, etnisite olmasaydı ideolojiler üzerinden yine kavga devam edecekti. Birbirimizle anlaşamamamızın temelinde yatan tüm farklılıkları ortadan kaldırsak ve görünüş bakımından hepimiz aynı olsak yine kavga devam edebilirdi çünkü farklı düşünebiliyoruz, bu farklı düşünebilme yeteneğimiz bazen bizi birbirimize düşman ediyor. Ayrı bedenlere ve zihinlere sahip olduğumuz sürece kavga hep mümkün bir seçenek olarak kalacaktır.
Race of man!
The errors of a wise man make thy rules
Ye shall see
Rather than the perfection of the fool