Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dikkatimi çekti buradaki harici kardeşlerimde benim gibi mason olmak istiyor neden?

Saygınlık, güç kazanmak için
Tüm dünyayı masonlar yönetiyor bizde dahil olmalıyız
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için
Meraktan
Diğer (lütfen başlığa yazınız.

Gönderen Konu: Neden Mason olmak istiyoruz  (Okunma sayısı 184547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2009, 10:58:18 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

bazı düşüncelerden yanlış anladı isem düzeltin masonluğun dine alternatif bir düzen  olarak algıladım yanlış anlamı olabilirim.tek amaç bu ise özde aslında dindede özde bu vardır anlayabilirsek ozaman bu paradoks olmazmı
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 28, 2009, 04:26:38 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

İnsan  doğası  gereği   kendini bir gruba bir zümereye ait hissetmek ister.  Seçilmiş  ve  erdemli  kişilerden oluşan bir gruba  dahil olmayı  herkesin isteyebileceğini  düşünüyorum.

Nisan 29, 2009, 10:54:29 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bir de..." Benzer düşüncede olduğumuza inandığım insanlarla tanışmak ve kardeş olmak için." ifadesini ekleyebilirim..

Saygılarımla...
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Nisan 30, 2009, 09:06:36 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

seçilmiş ve erdemli kişilerin arasında olmak bu ifadeyi yalın anlamda bakrsan bişey ifade etmiyor gibi.ama toplumun diğerlerinden kendini ayırma ötekileştirme anlamı çıkıyorki ben masonluğun işlevinin bu olduğuna inanmak istemiyorum.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 30, 2009, 03:20:47 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn.Karahan
Yorumumda niyetimin "ötekileşmek ve toplumdan kendini ayırma"  düşüncesini kast etmek olmadığını çok net anlamış olduğunu sanıyorum. Ama öyle bir  anlam da çıkarıyorsanız sizin fikrinizdir sizi  yansıtır diye düşünüyorum ve saygı duyuyorum.

Saygılarımla

Nisan 30, 2009, 03:48:07 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Karahan
Yorumumda niyetimin "ötekileşmek ve toplumdan kendini ayırma"  düşüncesini kast etmek olmadığını çok net anlamış olduğunu sanıyorum. Ama öyle bir  anlam da çıkarıyorsanız sizin fikrinizdir sizi  yansıtır diye düşünüyorum ve saygı duyuyorum.

Saygılarımla

hayır elbetteki kastederek yaptığınız yorum olamaz algım öyle değildi.ben sadece böyle anlaşılmaya müsait bir olay diye vurgu yaptım

EDMUND BURKE

Mayıs 02, 2009, 07:22:14 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Erdemli insan olarak insan önce kendini hissedebiliyorsa ve ne yaptığını,ne yapacağını biliyorsa ki biliyorum doğruyu kovalar.Masonluk bir okul ise; Gerçeğin arayışında bilgiye değer veren ise ve O okulunda en büyük amacı bilgi,eşitlik ise bu okulda eğitim almak isterim.

Mayıs 02, 2009, 08:30:03 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Erdemli insan olarak insan önce kendini hissedebiliyorsa ve ne yaptığını,ne yapacağını biliyorsa ki biliyorum doğruyu kovalar.Masonluk bir okul ise; Gerçeğin arayışında bilgiye değer veren ise ve O okulunda en büyük amacı bilgi,eşitlik ise bu okulda eğitim almak isterim.

sevgili barış masonluğun böyle bir iddiası olduğunu sanmıyorum.erdemli insan çok istisnadır.insan hayatta sadece kendini yaşar erdemide,ahlaki değrleride ancak kendi anladığı kendi yorumladığı kadardır.insan kendi yapabildiği kadar vardır ve yaşar.ve insan hayatının büyük bir bölümünde kendinden habersiz yaşar yani kendini tanımadan yaşar.insan vasıflarına baktığında aslında çok güçsüz ve yardıma muhtaç acz içinde olan varlıklar olarak görmek sanırım yanlış olmaz.hemen hemen hayatın tamamına yakın bir çok konuda çevresinden yardım almadan yaşayamaz.bence kendin için en önemli olan okul kendini tanımandır bence önce bunu yap.umarım akıl veriyo gibi algılamazsın

EDMUND BURKE

Mayıs 04, 2009, 11:24:25 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sevgili Karahan
Bugüne kadar Masonluk,mason öğretileri yani masonluğa dair incelediğim birçok konuda Bilginin,erdemli olmanın,yardımlaşmanın öncelikler olarak orataya çıktığını gördüm.Elbette masonluğun mevcut iddialarını bir harici olarak tam anlamı ile bilmem mümkün değil.
İnsanlar yaşadığı toplumun psikolojisi ile yaşam standartlarını belirler ve mutlaka erdemi ahlakı birlikte yaşamı çevresinden öğrenir.Bu bağlamda size katılıyorum.Fakat;gene o insandır ki kendini geliştirerek yaşayarak ve kendini eğiterek daha erdemli,daha ahlaklı,daha bilgili insan olabilir.Ben se kendimi bu noktada sürekli değişimin içinde hisseden,çağa ayak uyduran,uygar ve çağdaş bir insan olarak hissediyorum.Birey kendini mutlaka tanımalı ve nerde durması gerektiğini bilmelidir.Masonluk açısından da inanıyorum ki iyi insan daha iyi insan olabilmede bir okuldur.Zaten forumdaki diğer sayfalarda masonluk hakkında mason kardeşlerimizin yazılarından da bunu görmekteyim.
sevgiler...

Mayıs 04, 2009, 12:47:34 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

insanlığın gayesine bak... daha erdemli,daha ahlaklı olmak.. gerçekten 'insanın' gayesi budur. zaten bu tarz düşünerek 'insanlaştık'. halbuki gayeyi olmayana yönlendirsek daha fazla gelişirdik. ki ahlak olduğu halde,çok büyük şeyler vaad etmiyor. tam tersine,yaşamı öğretiyor. bu yüzden ahlak(ki daha ahlaklısı da varmış) yaşam için var,ki bu yaşamı üstün kılıyor.... yaşamı üstün kılan şey,insana uzak tutulmalıdır,bu doğrulardandır.