Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dikkatimi çekti buradaki harici kardeşlerimde benim gibi mason olmak istiyor neden?

Saygınlık, güç kazanmak için
Tüm dünyayı masonlar yönetiyor bizde dahil olmalıyız
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için
Meraktan
Diğer (lütfen başlığa yazınız.

Gönderen Konu: Neden Mason olmak istiyoruz  (Okunma sayısı 184542 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 19, 2019, 10:56:53 öö
Yanıtla #220
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Ahmet Burak bir Mason olmadan Masonluğu bu kadar kendine birleşik ve tanır hissetmesi içselleştirmesi pek samimi gelmiyor. Bu foruma gelen çoğu kişi Masonluk hakkında farklı önizlenimlere sahip oluyor ve bazıları doğru tanımı bulamıyor yada bulmak istemiyor. Çok iyi araştıran birinin bile derneğe üye olmadan onu çok iyi tanımasının pek mümkün olacağını zannetmem. Tanımadığımız bir şey içinde büyük konuşmak istemem şahsen konuşulmasını da pek samimi bulmam.

Ocak 19, 2019, 03:36:59 ös
Yanıtla #221

Sayın @Novayst;

Şuan elbette ben mason olmaya bilirim. Fakat masonluğu sevmek ve onların fikirlerini öğrenmek, benimsemek ve kendini geliştirmek için mason olmak zorunda değilsiniz. Ben hiç bir zaman oldum demedim kendime çünkü ben olmak demek bitmek demektir. Samimiyet konusundan bahsedecek olursak ben duygularım ve hislerimde samimi olmasaydım zaten bu şekilde konuşmazdım. Bir kişinin mason olmadan da masonları araştırabilir onlar hakkında bir şeyler öğrenebilir ve fikirleri benimseyebilir  ve onların yolundan gidebilir. Ben masonları çok iyi tanıyorum diye bir şey demedim, dememde niye bir şeyleri çok iyi bilemek demek onun hakkında bir şeyler bilmiyorsun demektir. Hem ben bilgimin olmadığı konuda asla konuşmam.

Sevgi ve Saygılarımla,
Bizi Çalışmak Kurtarır!

Ocak 20, 2019, 10:14:47 ös
Yanıtla #222
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Merhaba,

Aslına bakarsanız "Neden mason olmak istiyorum?" sorusundan önce, "Masonluk nedir?" sorusunu kendime sormuştum. Burayı takip etmemin ve üye olmamın en büyük sebeplerinden bir tanesi de Masonluğu öğrenmek.
İnsan sadece merak ettiği olguların peşinden koşar, keza merak yoksa ya ilgimizi çekmiyordur ya da önemsizdir. Tek kelimelik bir cevap hakkım olsaydı, Neden mason olmak istiyorum'un cevabına düşünmeden merak derdim. Fakat bunu biraz açmak istiyorum.

Madde madde açmam gerekirse (madde sıralamaları önemlilik sırasına göre yapılmamıştır, her biri benim için önemlidir).

1) Herkese Dokunabilen Bir Yapısı Olması:
Dünya, oluşumundan bu zamana kadar binlerce topluluk ve devlet görmüştür. Bu devletlerin her biri kendi içinde farklı uygarlıklara sahipti. Her dönemin kendi konjonktürüne göre oluşan örf adet ve inanışları mevcuttu. Bunca zamandır Masonluk çok uygarlığa tanıklık etti, fakat hiç kaybolmadı. Her zamanın farklı uygarlığındaki insanlar Masonluğu seçti ve bu şekilde yaşadı.

2) Dünyaya Yön Vermiş İnsanların Masonluğu Tercih Etmiş Olması:
Farklı ülkelerden, farklı kültürlerden ve farklı meslek gruplarından (devlet adamları, bilim adamları, sanatçılar, sporcular vs.) oluşan bu insanların bir çoğu Masondu. Ki bilmediklerimiz bildiklerimizden çok daha fazladır kanaatindeyim. Dünyaya bu kadar katkı sağlamış bu insanların Masonluğu seçmesini tesadüf olarak görmüyorum.

3) Sembollere Ve Ritüellere Sahip Olması:
Sanatla ilgilenen bir birey olarak, en çok hoşuma giden geleneklerden birisi de bu. Çünkü Masonluğun sanata değer verdiğini sadece içindeki sanatçılarıyla değil, kılık kıyafetiyle, sembolleriyle, önlüğüyle ve dekorasyonuyla da anlayabiliyoruz.

4) İnsandan İnsana Aktarılıyor Olması:
Tabi ki kitaplardan, internetten (burası gibi) bilgi edindiğimiz bazı mecralar mevcut. Fakat Mason törenlerinin (çıraklıktan kalfalığa geçmek gibi) insandan insana aktarılıyor olması ve bunun yüzyıllardır bu şekilde günümüze kadar gelmesi, bende büyük bir hayranlık, dayanışma ve disiplin duygusu hissettiriyor.

5) Felsefik Ve Metaforik Yapısı Olması:
İnsanı yontulmamış bir taşa benzetmesi ve bilgi, birikim, irfan kazandıkça bu taşın yontulup daha anlamlı, daha güzel, ve işe yarar bir parça haline gelme olayı beni derinlemesine etkiledi. Yontulmamış taş daha ağır olabilir, yontuldukça hafifleyen bu taş daha değerli bir şeye dönüşüyor. Burada benim anladığım fazla bencilliğimizden, egolarımızdan, hırslarımızdan, yalanlarımızdan kısacası cahilliğimizden kurtulma çabasıdır. Yontulup kırılan her parça aslında üstümüzde fazladan ağırlık yapan gereksiz bu duygular bütünüdür. Güzel olan sadeliktir.

6) Yardımlaşma Ve İnsan-ı Kamil Olma Çabası Olması:
En büyük ortak kimliğimiz "insan" olmamızdır. Din, dil, ırk, renk ayrımı yapmadan ortak noktamız olan insan kimliğine yararlı olmak istiyor Masonluk. Kısacası karanlığa ışık yakması beni etkiliyor. Bireyin kendini geliştirmesi, önce kendini tanıması ne istediğini bilmesi, daha sonra da insanlara rehber olabilme şansı veriyor Masonluk.

Her madde kendi içinde sahifelerce açılabilir. Kabaca bu şekilde toparlayabildim. Bu nedenlerden ötürü oyumu "Diğer" den yana kullandım.

Sevgilerimle

Ocak 21, 2019, 11:39:44 öö
Yanıtla #223
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Teşekkür ederim Sn ANARCHOSA. Sizin de yazmış olduğunuz eski iletilerinizi beğenerek okuyorum.

Ocak 21, 2019, 02:22:47 ös
Yanıtla #224

Saygıdeğer üyelerimiz,
Bu soru aslında Saygıdeğer @Mars 'ında söylediği gibi masonluğa bakmakla anlaşılabilecek ve cevaplanabilecek bir kalıptadır.Ancak ekleme yapmak gerekirse,Masonluğun ''Duy-Öğren-Sus'' üçlemesini söyleyebilirim.Birbirimizi dinlemediğimiz,duyduklarımızı her yere aktardığımız ve bilgiyi ayağımıza beklediğimiz bu günlerde sadece bu üçleme bile üzerine kafa yorulduğu takdirde ışığın nerede ve nasıl aranması gerektiğini gözler önüne sermektedir.Saygılarımla.

Ocak 21, 2019, 02:50:46 ös
Yanıtla #225

Nedir bu Audi Vide Tace?... “Dinle – Gör – Sus”.

Masonluğun bir üçlemesi, masonluğa özgü bir deyiş mi bu?

Hayır!... Ne o ne de öteki. Ezoterik sistemde çalışan kuruluşlardan birçoğunca, tarih boyunca benimsenmiş, inisiyelerin uymaya çalışması hatta uyması öngörülen ilkeleri vurgulayan bir öz deyiş bu. Masonlukta da yer yer kullanılıyor.

Dinlemek ve görmek, öğrenmek dolayısıyla bilmek için zorunludur. Bilince de susmak, bildiğini hemen ve her zaman her yerde söylememek, hem de bilgilerin korunmasını sağlar hem bireysel olarak bilgeliğe yönelmenin anahtarıdır.

Kısacası masonluğa ait böyle bir üçleme yoktur. Sadece masonlardan da bazıları zaman zaman kullanmıştır, hepsi bu.
Saygıdeğer Anarchosa,
Uyarınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler,yer yer kullanılan bir özdeyişe ''Masonluğun Üçlemesi'' demek fazla cürretkar bir tasvir olmuş haklısınız.Düzeltmeniz için teşekkür eder saygılarımı iletirim.

Nisan 30, 2019, 12:19:47 ös
Yanıtla #226
  • Yeni Katilimci
  • *

Toplumun genelinde şu şekilde bir algı var; ülkeleri ve dolayısıyla dünyayı masonlar yönetiyor. Devletlerin yüksek kademesinde ki bürokratlar, yöneticiler, hükümetlerin başa gelişinde masonların rolü var. Bu tam anlamıyla doğru mudur bilemem ancak bunun bu şekilde olmasında bir sakınca görmüyorum. Platon'un  da dediği gibi ''ya hükümdarlar filozof olmalı, ya filozoflar hükümdar.''  Demek istediğim devletlerin yönetiminde yüksek bilgi birikimli, iyi eğitimli, yeterli felsefi düşünme yeteneğine sahip, iyi ahlaklı, kültürlü insanların veya grupların olmasında ne sakınca olabilir. Bilakis zaten böyle olmalıdır da... İşte masonluk, bu şekilde bir yapılanma olduğundan elbette ki, dünyanın yönetiminde söz sahibi olmalarının bir sakıncası olmadığını düşünüyorum. Şahsım olarak da, hem kendi gelişimime hem de böyle bir yapılanmaya katkı sağlamak, topluma ve insanlığa faydalı olmak, dünya genelinde kardeşçe bir yaşam için mason olmak istiyorum.

Nisan 30, 2019, 03:56:48 ös
Yanıtla #227
  • Uzman Uye

Alıntı
Toplumun genelinde şu şekilde bir algı var; ülkeleri ve dolayısıyla dünyayı masonlar yönetiyor. Devletlerin yüksek kademesinde ki bürokratlar, yöneticiler, hükümetlerin başa gelişinde masonların rolü var.

Hep aynı klişe sözler ben şahsen;  inanmıyorum Dünyayı yönettiklerine .Biz hariciler Mason olmadan gerçeği bilemeyiz gerisi laf  ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 30, 2019, 03:58:08 ös
Yanıtla #228
  • Uzman Uye

Alıntı
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için

Doğru söze ne denir ...
Saygılar

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 30, 2019, 03:59:29 ös
Yanıtla #229
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Toplumun genelinde şu şekilde bir algı var; ülkeleri ve dolayısıyla dünyayı masonlar yönetiyor. Devletlerin yüksek kademesinde ki bürokratlar, yöneticiler, hükümetlerin başa gelişinde masonların rolü var. Bu tam anlamıyla doğru mudur bilemem ancak bunun bu şekilde olmasında bir sakınca görmüyorum. Platon'un  da dediği gibi ''ya hükümdarlar filozof olmalı, ya filozoflar hükümdar.''  Demek istediğim devletlerin yönetiminde yüksek bilgi birikimli, iyi eğitimli, yeterli felsefi düşünme yeteneğine sahip, iyi ahlaklı, kültürlü insanların veya grupların olmasında ne sakınca olabilir. Bilakis zaten böyle olmalıdır da... İşte masonluk, bu şekilde bir yapılanma olduğundan elbette ki, dünyanın yönetiminde söz sahibi olmalarının bir sakıncası olmadığını düşünüyorum. Şahsım olarak da, hem kendi gelişimime hem de böyle bir yapılanmaya katkı sağlamak, topluma ve insanlığa faydalı olmak, dünya genelinde kardeşçe bir yaşam için mason olmak istiyorum.

Tarihte ve günümüzde, devletlerin yüksek kademesinde Masonların olması, dünyayı Masonların yönettiği anlamına gelmez. Siyasi düşüncesi ve dünya görüşü birbirlerinden farklı birçok Kardeşimiz vardır. Masonluğun ülke yönetimiyle veya dünya idaresiyle ilgili görüşleri olmaz, insanlıkla ilgili görüşleri olur. Ama daha önce söz edildiği gibi, Masonluk farklıdır, Mason farklıdır. Dünyadaki herkes gibi, bir Masonun da kendisine ait siyasi düşüncesi ve dünya görüşü vardır. Ama bu görüşler Masonluğu bağlamaz. Bulundukları kademelerde, devletin kendilerine verdiği işleri Kardeşlerimiz en iyi şekilde yapıyor, devletlerine ve insanlığa hizmet ediyorlarsa ne mutlu bizlere.

Dünyada ve aynı şekilde ülkemizde, iyi kademelerde olan Kardeşlerimiz gibi, gayet mütevazı bir işi olan Kardeşlerimiz de vardır. Hatta ekonomik sıkıntısı olan Kardeşlerimiz bile vardır.

Masonluk eşittir ülkeleri ve dünyayı yönetmek, Masonluk eşittir zenginlik klişesini artık bir kenara bırakmamız gerekiyor.

Saygılarımla ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2019, 04:03:30 ös Gönderen: Caliper »
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.