Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir mason gibi bilgi birikimine sahip olmak istiyorum  (Okunma sayısı 17127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2011, 01:19:11 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bölümdeki başlıklardan 2008 yılının Eylül ayında gönderilmiş olan ileti dikkatimi çekti.

Şimdi bunun üzerine neler neler yazarım diye düşündüm.

Elbette yazılacak çok şey var ama işin rengi değişik.

Acaba bu ilektimi "Üyeler" bölümüne göndermsem daha mi iyi olurdu.

Konuyu açan Sayın mesoblue, bu iletiyi gönderdiği sıralarda foruma yeni katılmış. Sorusunun başlığı böyle ama aslında istediğinin Masonluk ile bağlantılı bilgi edinmek olduğu anlaşılıyor; yoksa genel olarak "bilgi birikimi" edinmek değil. Gerçi bunu bir disiplin çatısı altında çok daha iyi yapabileceğini de belirtiyor satır alararında ama ya sonrası...

Sayın mesoblue bugün dek foruma sadece 6 ileti göndermiş. Saymadım ama korkarım zaten hepsi bu başlık altında. Bundan aylar önce foruma şöyle bir uğramış, sonra ortalıklarda yok.

Onun hesabına üzüldüm.

Forumu ne kadar inceledi, burada yer alan yazıları ne kadar okudu, bilgi dağarcığını ne kadar genişletebildi, bunları elbette bilemiyoruz. Profiline baktım: Forumda kalmış olduğu toplam süre 2,5 saat.

Bunları üyemizi zor durumda bırakmak için yazmıyorum. Konuyu genel değerlendirmeye çekmek istiyorum.

Dışarıdan izleyiciyi bir yana bırakalım, bir üyemiz, gerek genel konularda gerekse özel oalarak masonluk ile bağlantılı olmak üzere bilgi edinmek istiyorsa, bu öyle lâf ola beri gele tarzında değil de gerçekten içtenlikle dile getiriliyorsa, bu forum alanı bulunmaz bir nimet. Elbette internet kanalıyla bilgi edinilebilecek tek yer değil ama özellikle Masonluk konusunda hem doğru bilgileri hem yanlışları phem bunun karşılaştırılmasını görme olanağı bulunan şahanre bir organizasyon.

Bu durumda birçoklarının bilgi edinme dileği ya yeterince güçlü değil ya da belki bu forum alanında onlara istedikleri bilgiyi başka yöntemlerle elde edebilmeleri için bir düzenleme gerekiyor. Ancak herkesin araştırma eğilimine göre de ayrı ayrı tarzlarda düzenlemeler yapılamaz ya.

Birçok forum üyemize kimi diğer üyelerimizin forumda arama yapmalarını, başlıkları incelemelerini önerdiklerini görüyorum. Hatta kimi zaman linkler bile veriliyor. Sanırım bize okullarımızda nasıl araştırma yapılacağı, bilginin nasıol toplanacağı öğretilmiyor ve işte biz de bunun sımıntısını çekiyoruz. Bir parçacık zorluğu katlanmaya bile niyetimiz yok.

Umarım bu yazımı okuyan formu üyeleri, gereksinmeleri varsa bu bağlamda biraz daha etkin bir tutum takınır.

Öylesine bir yazı oldu bu işte; bağışlayın.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 19, 2014, 10:02:31 ös
Yanıtla #11

Sayın Adam herkesin sizin kadar çok zamani olmayabiliyor. Tamam burasi bazi konularda cok faydali yararli bir forum fakat dünyevi ihtiyaçlar o kadar fazlaki zaman biz insanlara yetmiyor. Bahaneleri sevmem sevenide sevmem. Kişi bence burada klasik olarak sırlara merakından yazmış yoksa bilgi istediğinden değil. 21.yy da insanların tek değer verdiği sey var o da güç (güç olduğunda da haliyle para da geliyor ). Bana söylermisin artık kim Mozart gibi müzikler , Da Vinci gibi eserler ve ya Victor Hugo gibi kitaplar yazabiliyor. Var mı artık bir Mimar Sinan ? Artık Ağaoğlu var Hadise var var oğlu var ama değerli birşey yok ...
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Ocak 21, 2014, 11:02:33 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

istemek önemli bir erdemdir. önce doğru bakış açısını yakalamak gerekir.

Mart 19, 2014, 12:27:54 öö
Yanıtla #13
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Üstad'larıma, Sayın Kalfalara ve Sayın Çıraklara saygılarımı sunarım.
Aşağıda da belirtildiği üzere fakirler Mason olamaz diye belirtmişsiniz. Masonluk bir kardeşlik, erdem yolu paylaşımı ise ve Mason olmak isteyen birinin Masonluktan bir maddi beklentisi yok ise maddi gücünün Masonluk için önemi nedir?
Sayin mesoblue,

Fakirler Mason olamaz. Fakat Masonlarin hepside zengin degildir.

Dusuncenizi anliyorum. Ancak Masonlar evrenin sirrini cozmus kisilerdir demek yanlis olur. Onlara yol sunulur.

Sorunuzun aksine Masonlarin arasinda psikolojik sorunlari olanlar oldukca dusuk bir orandadir. Ahlak, bilgi ve erdemligi amaclayan bir toplulukta psikolojik sorunu olan kisi sayisinin yuksek olmasini beklemek zaten yanlis olur.

Saygilarimla
Kim olduğumuzu yeteneklerimiz değil, seçimlerimiz belirler...

Mart 19, 2014, 07:11:34 öö
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Altı yıl önce açılmış bu konu üzerinde Forumda sadece bu başlık altında değil, diğer birçok başlık altında da o kadar çok şey yazıldı ki...

Üçi noktayı bir kez daha özetle vurgulayalım:

1- Masonluğa girmek için maddi olanaklılık gerekli, zenginlik değil. Bu da dernek ödentileri bakımından zorunlu; Masonluk için gerekmiyor.

2- Mason olacak kişinin yaşam kaygılarını ve bu arada elbette maddi kaygılarını (aile, geçim ve kariyer gibi sorunlarını) gidermiş olması gerekiyor.

3- Mason olmak Masonluk yolunda çalışmak için zorunlu değil. Mason olunmadan da bu yolda emek, çaba ve hizmet üretme olanağı var.

« Son Düzenleme: Mart 19, 2014, 07:14:38 öö Gönderen: ADAM »

Mart 19, 2014, 12:11:15 ös
Yanıtla #15
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayin ADAM,

benim 6 yıl önceki bu konu ile ilgili bir soru sormamın sebebinin de çok geçerli bir sebebi var. Forumun hemen her konusunu inceledim. Şu anda İngilizce kaynakları ve kitapları okuyorum. Daha önce içinde bulunduğum ve talimatnameleri konusunda oldukça fazla mesai harcadığım büyük bir camianın bütün talimatnamelerinde bırakın satır aralarını virgül aralarında bile birbiriyle çelişen cümleler, anlamlar aradım. Bu forumda birçok saygıdeğer masonun yanında bu durumlarla ilgili bir şeyler söyleyecek son kişilerden de olsam ve hatta bir locaya üye olmasam da kabul edilmiş bir kardeş olmasam da ben masonluğu kalbimde kabul ettim. Bu sebeple de bu forumu incelerken yıl kaç olursa olsun benim gözüme çarpan ve farklı bir izlenime yol açabilecek her konu üzerinde bitirici ve kesin sorular sorma gereğini duyuyorum. Bunun da sebebi başka başlıkları inceleme fırsatı veya zamanı olmayan insanların bu konuları farklı algılamalarını önlemektir. Amacım siz değerli masonlara saygısızlık yapmak ya da bilgiçlik taslamak değil. Ben kabul edilmiş bir locaya üye değilim. Bu yüzden de bu şekilde kalbimde kabul ettiğim masonluğa hizmet etmeyi tercih ettim.

Saygılarımla.

Mart 19, 2014, 02:47:57 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu durumda, sorulması istenen sorunun bir önceki başlığa bağlı olmaksızın, ayrıca yeni bir başlık açılarak ve dolaylandırılmadan sorulmasında yarar olacağı kanısındayım.

(Not: Burası genele açık bir Forum olduğundan, kişisel hitaptan kaçınılması daha doğu olur.)

Mart 19, 2014, 03:11:37 ös
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Buna özenle dikkat edeceğimden emin olabilirsiniz.

Saygılarımla...

Mayıs 05, 2014, 12:48:46 öö
Yanıtla #18

Bilgi birikimi konusu biraz muallakta kalıyor. İnsanlar ne bilmeleri gerektiğini bilmiyorlar. Sonuçta masonlukla ilgili konuların, sembol anlamlarının zaten hariciler tarafından bilinemeyeceği, bunların inisiye olduktan sonra öğrenileceği söyleniyor. O zaman locaya başvurmadan önce hangi konularda bilgi sahibi olmamız gerekir?

Platon´un "Geometri bilmeyen buraya giremez" demesi gibi somut bir şey bekliyor belki de insan.

Bana kalırsa kazanmamız gereken en önemli "bilgi birikimi" felsefe konusunda olmalı. Düşünsel faaliyetler gösteren bir kurumda düşünce tarihinden bihaber olmak kabul edilemez sanıyorum.

İnsanların bir mason locasına gidip başvuru yapmaya çekinmelerinin biraz da bundan kaynaklandığını düşünüyorum. "Acaba düşünsel açıdan yeterli miyim?" veya "Yeteri kadar bilgili miyim?" soruları önemli sorular. Öğrenmenin tabi ki sınırı yok ama bilgi konusunda masonluk için de yeter koşul kabul edilen bir sınır olmalı.

Yanıt verecek kişiler şu şu alanlarda çok bilgili olmalısınız gibi bir yönlendirme yapabilirlerse, doğru yolda olup olmadığımızı anlamamız konusunda bize ışık tutabilirler.

Saygılarımla.

Mayıs 05, 2014, 08:19:12 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forumun arşivinde Masonluk ile bağlantılı olmak üzere bir derya birikim var.

Masonluk üzerinyazmış binlerce kitap, yüzlerce ansiklopedi var.

Hepsinde somut bilgiler veriliyor.  Masonluktaki düşünsel (daha doğrusu ritüelik) çalışmalara değinilmesine bile gerek kalmıyor.

Üstelik hep dediğimiz şu: masonluğun kendine özgü, diğer düşünsel nitelikli kurumların işlediklerinin tümüyle dışında, apayrı bir felsefesi yok ki.

Kaldı ki mason locaları ve diğer birimlerinin hemen her ritte uygulanmakta olan ritlerinin büyük çoğunluğuna da erişme olanagğı var artık günümüzde. Dolayısıyla masonluun dış görünümünün yanı sıra içeriğine ilişkin bilgi edinmek de olanaklı.

Ancakt elbette bu sadece bir tiyatro yapıtının yazlı metnini okumak olur. Tiyatroyu izlemek ya da oyunun içinde yer almak değil.

Masonluğa girebilmek için, girmek istenen kişinin düşünsel açıdan yeterli olup olmadığını ise zaten masonlar değerlendirir. Mason olmayı aklından geçiren kişinin bu bağlamda kaygılanmasına gerek yok.

Fakat bunun böyle oluşu, bir haricinin, bir mason gibi bilgi birikimine sahip olmak için çalışmasına da engel değil. Üstelik masonların özelliği, başkalarından üstün bir bilgi birikimine sahip olmaları da değil çünkü Masonluk bir bilgi edinme ya da bilgiyi geliştirme kurumu değil. Belki insan olmayı bilme ve insanlığı geliştirme kurumu olduğu söylenebilir. Dolayısıyla kişi kendine şöyle bir bakıp sormalı: "Ben insan olmayı bilme ve insanlığı geliştirme yolunda çalışabilir miyim" diye...

« Son Düzenleme: Mayıs 05, 2014, 08:22:45 öö Gönderen: ADAM »