Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sokrates'in savunmasindaki el iscileri kimdir?  (Okunma sayısı 7634 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 30, 2010, 05:17:33 ös
  • Ziyaretçi

Sayın Forum Uyeleri
Aşağıdaki metinde Sokrates’in savunmasında bahsi geçen el işçileri, taş ustalarımıdır. Bu konuda bilginiz varsa paylaşabilirmisiniz?
Saygılarımla.

Eflatun- Sokretes’in savunması
VIII - Sonunda el işçilerine gittim. Çünkü, benim aşağı yukarı bir şey bir şey bilmediğimi biliyorduysam, hiç değilse onların içinde bir takım adamların birçok güzel şey bileceklerine güvenim vardı. Bakın bunda aldanmamıştım: Onlar, benim bilmediğim şeyleri biliyorlardı gerçekten benden daha iyi bilgiliydiler.

Ocak 30, 2010, 05:35:51 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bunun ilk çevirisinde (MEB) böyle mi geçiyordu diye bakayım dedim; o incecik kitabı bulamadım. Ellerim toz içinde kaldı. Ayrıntılı bir aramadan caydım.

Acaba yabancı dilde nasıl geçiyor diye baktım. İngilizce'de "craftsmen" deniyor. Bunun dilimizdeki karşılığı "zanaatçılar" olur.  Acaba TDK bu sözcüğün karşılığını el işçileri olarak mı veriyor diye baktım. Zanaatın karşılığı: El ustalığı isteyen iş.

Demek ki Sayın Halsond'un okuduğu kitaptaki çevirmen (belki de öncekini yeni Türkçeleştiren) böyle kullanmış.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 31, 2010, 01:22:21 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Üstadım;
O dönemde bile sokrates bu konuda böyle bir bilgi geçtiyse gerçekten bu el işçileri, taş ustaları olsun veya olmasın önemli bir statüye sahipmişler gibi gözüküyor. Çünkü Sokrates'in söyleminde dikkat ederseniz zaten bu çok uzak zamandan beri bilinen aşina bir şeymiş gibi bahsediliyor. Sayın Üstadım , bu konuda hangi kaynaklardan araştırma yapabiliriz bir fikriniz var mı?
Saygılarımla

Ocak 31, 2010, 01:49:36 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanlış anımsamıyorsam, Sokrates'in dönemi M.Ö. 5. yüzyıl sonu... Bu dönemde Roma İmparatorluğu'nda kolejler var ama henüz Atina bağımsız bir site. Peki Antik dönemde Helenlerde ne var? Her şeyden önce elbette Diyonisos İşçileri var.  Fakat bu bizi sadece işçilik ya da zaatkarlık bakımından inşaatçılık ile sınırlı kılar.  Ancak aynı dönemde Atina'da bir de Academia var. Oradaki kişiler elbette salt düşünü işleriyle uğraşmakla kalmıyordu; bunların zanaatları da vardı. Dolayısıyla ben Sokrates'in bu deyişinden Diyonisos İşçileri'ni değil, daha çok Academia üyelerini çıkarırım ama bu da sadece bir yorum.  Konuyu daha fazla deşmek için Antik Yunan'daki sanat tarihini incelemek gerekir.

Ocak 31, 2010, 02:14:10 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Üstadım;
Ayrıca bunu sadece Yunan Sanat tarihi olarak düşünmemek lazım gibime geliyor çünkü biliniyorki Sokrates aynı zamanda çok dolaşan ve gezen bir kişiliğe sahip. Buda el işçileri ile Yunan toprakları dışındada görüşmüş olabileceği varsayımını ortaya çıkartıyor. Yanılıyormuyum?
Saygılarımla

Ocak 31, 2010, 02:48:28 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir bakıma olabilir ama konu Savunma olunca, orada anlatılan olaylar Atina'da geçer.

Ocak 31, 2010, 03:08:57 ös
Yanıtla #6

Yanlış anımsamıyorsam, Sokrates'in dönemi M.Ö. 5. yüzyıl sonu... Bu dönemde Roma İmparatorluğu'nda kolejler var ama henüz Atina bağımsız bir site. Peki Antik dönemde Helenlerde ne var? Her şeyden önce elbette Diyonisos İşçileri var.  Fakat bu bizi sadece işçilik ya da zaatkarlık bakımından inşaatçılık ile sınırlı kılar.  Ancak aynı dönemde Atina'da bir de Academia var. Oradaki kişiler elbette salt düşünü işleriyle uğraşmakla kalmıyordu; bunların zanaatları da vardı. Dolayısıyla ben Sokrates'in bu deyişinden Diyonisos İşçileri'ni değil, daha çok Academia üyelerini çıkarırım ama bu da sadece bir yorum.  Konuyu daha fazla deşmek için Antik Yunan'daki sanat tarihini incelemek gerekir.

Syn Adam, Academia'nın Sokrates'ten sonra, onun öğrencisi olan Platon'un kurduğunu biliyorum. Sokrates zamanında buna benzer başka bir kurum mu vardı?

Ben Sokrates'in "her şeyi bilen" olarak gördüğü bir kurum söyleyeyim; Delfi'deki  kehanet tapınağı.

Bural Eldem Fraternis'te, Delfi tapınağındaki Sibiller ile, Masonlar arasında bir bağ olduğundan bahsetmişti.

Ancak onların el işçileri olarak nasıl niteleneceğini bilmiyorum.

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 31, 2010, 05:42:05 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Elbette... Sayın Popperist'in dediği doğru. Academia daha sonradır.

Popperist'in Delphi konusundaki belirtişi de çok yerinde bir isabet. Konu kendisinin olmayınca insanın aklına gelmeyebiliyor bu ayrıntılar. Oysa ben bile bir başka aktarmamda (Alkibiades) Sokrates'in Delphi Tapınağı'na yaptığı bir ziyaretten söz etmiştim. Kuşkusuz bu Antik yunan'da ezoterik çalışmaların yapıldığı tek tapınak değildir ama o çevrede bu bağlamdaki en ünlü tapınak sayılabilir. Zaten Atina'nın da burnunu dibinde sayılır. Antik Helen'de Eleusis Misterleri gibi öğretilerin izlendiği bu ezoterik kurumların üyelerinin aynı zamanda birer zanaatçı olduklarını da biliyoruz. Sayın Popperist'in de desteğiyle Sayın Halsond'un sorusu yanıtlanmış gibi oluyor. 

(Burak Eldem'i ise geçelim... Onun asıl ilgi alanıMezopotamya'dır. Anlattıklarının çoğunun da üzerini kırmızı kalem ile çizmek gerekir.)

Şubat 01, 2010, 06:21:29 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Konuya dahıl olmak ısterım..Gerıye dogru uzandıgımız zaman Sokrates'in dahil oldugu zamandan da evvelinde Zanaatkarlar oldugunu goruyor ve elde edılen arkeolojık materyallere baktıgımızda sasırabılıyoruz.
 Academıa ve benzerlerının daha sonralarda kurulmus olması daha oncelerı ve Sokrates zamanında bıle var olan ılk collegıa orneklerını es gecmemızı saglamasın..Bu collegıalarda zanaatkarlar ayrı ayrı orgutlenme ıcerısınde bulunmuslardır kı buna en ıyı ornek Anadoluyu egeden baslayarak arsınlayan ve Antık yunan zamanından gunumuze kısmen kalan bır yol guzergahıdır..Yolun baslangıcı Usak cıvarlarında olup baslangıcında bır kucuk kıtabe vardır ve bu kıtabede Yol ıscılerının kurdugu bır bırlıkten bahsetmektedır..Remız ve Isaret yoktur..Merak konusu olan ıse belırlı bır guzergahtan sonra Hıtıt yollarına baglanır nıtelıkte olmasıdır..
 Yanı Sokrates evvelınden gelen bır sıstem vardır ve  ısım degıstırerek( Zamana baglı olarak)aynı tabana baglı kalan muhtelıf zanaatkarlar arasında yer bulmustur.
 Masonluk tarıhıne tarafsız gozatan herkes en azından gunumuz Masonlugunun ne zaman nerede bu sısteme dahıl oldugunu bılır..Suphesız kı,Masonluk Sokrates ve evvelınden gelen bu lonca benzerı sıstemı kendı ozgun bılgılerıyle kusursuz bırsekılde harmanlamıs ve gunumuze tasımıstır..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..