Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason çalışmaların anlatıldığı bir internet sitesi mevcutmudur?  (Okunma sayısı 6875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 19, 2012, 09:11:18 ös

Masonik çalışmaların canlı olarak anlatıldığı, online katılımcıların bulunduğu, haftanın belirli günlerinde belirli saat aralıklarında bir araya gelen üyelerin bulundugu bir internet sitesi mevcutmudur? mevcut değil ise bu internet sitesinde  böyle bir çalışma ortamının oluşturulması yararlı bir düşünce olmazmı!
Saygılarımla.

Mart 19, 2012, 10:47:29 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Volkan ben bir harici olarak ,
dikkatimi çekti açıklarsan sevinirim. Saygılar

''Masonik çalışmaların canlı olarak anlatıldığı''  ??? ??? ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 20, 2012, 11:41:08 öö
Yanıtla #2

Tabikisi sayın NOSAM33 kısaca bir örnekle anlatmam isteniyorsa; örnegin ritüellerin nasıl yapıldığı ve bu  ritüelleri uygularken kişilerde neyin bilincinde olması beklendiği yani ritüellin teması. Simgeler söz konusuysa o kullanılan simgelerle katılımcının bilincinde uyandırılmak istenilen düşüncelerin anlatılması gibi.

Mart 20, 2012, 12:13:54 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Selamlar,

sayin VOLKAN CÖMERT sizin bu dediginizi yapmak demek Masonlugun temeline bomba koymaya benzer derim ben.

Saygilar

Mart 20, 2012, 12:21:58 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Ketumiyet..? Bu durum sanal sohbetlere inerse.. Olay zaten bitmiştir.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Mart 20, 2012, 01:17:08 ös
Yanıtla #5

Ben şuana kadar yorum yazan degerli üyülerimizin yorumlarına saygı duyaraktan aynı fikirde olmadığımı beyan ediyorum, nedenini izninizle yine bir örnekle açıklamak istiyorum. Kabala konusunu inceleyen bir internet sitesini takip ediyorum, orada canlı ders programları,ders programı sonrasında online katılımcıların sorularına cevap bulabildikleri soru cevap bölümü, başka bir saat aralıgında toplantıların yapıldığı, bir internet sitesi. Bundan ilham alaraktan  buradada bunabenzer bir bölümün oluşturulması beni ve benim gibi düşünen katılımcılar açısıdan çok yararlı olacagına inanıyorum (Tabi konuyu artılarıyla vede eksileriyle değerlendirmek faydalı olacaktır).   Saygılarımla...

Mart 20, 2012, 02:57:59 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İnsan kurumların ne zaman nasıl değişime uğraşacağını bilemiyor; önceden tasarımlarda bulunsa bile.

Kuşkusuz Masonluğun günümüzdeki yapısı, önümüzdeki yıllarda değişecektir. Nitekim arkamızda bırakmış olduğumuz yıllarda değişim göstermiş oluşu, gelecekte de değişim göstereceğinin emaresidir.

Burada "önümüzdeki yıllarda" terimini kullanırken bunun bu yıldan gelecek birkaç yıla uzanan kısa bir süreyi kapsadığını sanmayın sakın. Önce kafadan bir çeyrek yüzyıl koyun; fazlası olabilir. Belki hiç olmazsa bir kuşak demek daha doğru. Çünkü toplulukların değişimi, bireylerin değişiminden daha ağırdır; toplumların değişimi daha da ağırdır.

Masonluk ezoterik bir kurumdur. Sayın Volkan Cömert'in sözünü ettiği açık öğretim ya da eğitim veren kuruluşlar gibi değildir. Bu nedenle Sayın Volkan Cömert'in beklediğinin sağlanması olmayacak iş değildir ama günümüzün şu içinde bulunduğumuz ortamdaki ezoterik niteliğin çerçevesinde olacak iş değildi.

Ezoterizm çağlar içinde değişim göstermiştir. Günümüzün ezoterizmi ile bırakın binlerce yıl öncesini, bundan iki yüzyıl öncesinin ezoterizmi bile aynı değildir. Değişmiştir.

Masonluğun ezoterizm bakımından durumu da bundan yüz yıl öncesine hatta elli yıl öncesine oranla bir miktar değişmiştir; fakat çok değil. Değişiklik ağır ağır olmaktadır.

Şayet Masonluk hani bu forumun Zincirin Diğer Halkaları bölümünde sözü edilmiş diğer kimi kurumlar, örneğin Altın Şafak (Golden Dawn) Örgütü gibi ezoterikliği terk etmiş olsa, işte o zaman Sayın Volkan Cömert'in dediği öyle uzun bir süre içinde ağır ağır değişerek değil, birdenbire denilebilecek kısa bir süre içinde gerçekleşir.  Ancak öyle bir görünüm pek yok ufukta...

Bence biz onu bırakalım... Ne yapacağız ki masonların toplantılarında ritüelleri nasıl uyguladıklarını izlemeyi? Ha, bunu ille de istiyorsak, youtube sitesinde birçok gerçek toplantılardan çekilmiş bölümler var. Ancak ne yapacağız ki biz bunları? Ne işimize yarar ki? Bize ne öğretir ki? Masonluğun tarihçesini, amaçlarını, ilkelerini, örgütlenme tarzını, çalışma biçimini, simgesel değerlendirmelerini, kavramlarını, daha birçok öğesini, bilmediklerimizi önümüze döker mi?

Bence bir burada bu fırsatı bulmuşken, bu site ayakta dururken, olabildiğince Masonluğu ayrıntılarıyla öğrenmeye çalışalım. Bir ritüelik töreni izlemek olsa olsa bir saatimizi alır ama benim şu dediklerimi yapmak için yüzlerce saati bu işe yatırmak gerekir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 20, 2012, 05:00:52 ös
Yanıtla #7

Herşeyden önce açmış olduğum konuya yapmış oldugunuz yorumdan dolayı hepinize tşk ederim.
Sayın ADAM yorumlarınızla katılımda bulunmuş olmanızdan çok memnun olduğumu belirterek yazınızdaki birkaç bölüm hakkında affınıza sığınarak birkaç sorum olacak ; Masonluk ezoterik bir kuruluş bu herkesçe  bilinen bir gerçek, sözünü ettiğiniz gibi açık öğretim yada eğitim veren kuruluşlar gibi değilken vede  bu site ayakta duruyorken bizim (mason olmayanların en azından) masonluğu ayrıntılarıyla öğrenmeyi nasıl başarmamızı bekliyorsunuz!
Affınıza sıgınarak anlam veremediğim bir konuda şu oldu onuda dile getirmek istiyorum,mademki mason toplantılarında yapılan ritüellerin işe yaramadığını bize birşey kazandırmadığını söylüyorsunuz o zaman neden uygulanıyorki?
Son olarak  ritüelleri örnek teşkil etmesi açısından belirtmiştim, zaten söylemek istediğim sizinde belirtiğiniz gibi masonik çalışmalar (çalışma biçimleri, simgesel değerlendirmeleri, kavramları...)
 Zaten bu sitede herşey açık şekilde izah ediliyor deniliyorsa, (lütfen mason olmayan kişilerin bakış açısıylada bakın olaylara çünkü bu sitede anlatılanların dışında çok fazla bilgiye sahip değiliz) bu konuların canlı anlatımında, herkesin bilinçlenmesi açısından düşünürsek yararmı olur zararmı olur!
 Saygılarımla...

Mart 20, 2012, 06:48:50 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Volkan Cömert yanılıyor ama niçin yanılmakta olduğuna da tam olarak tanı koyabilmiş değilim. Bana sanki bu sitede yıllardan beri biriktirilmiş Masonluğa ilişkin o dehşetli birikimi incelememiş gibi geliyor.

Bilmem bu kez ben mi yanılıyorum?

Masonluğun amaçlarını, temel ve töresel ilkelerini, örgütlenme ve çalışma yöntemini, gerek dünyadaki gerekse Türkiye’deki tarihçesini, dünya görüşü ve felsefesini, Masonluğa karşıt girişimleri, Masonlukta kullanılan terim ve kavramları baştan sona ve ayrıntılı  şekilde inceledik mi?

İşin ilgi tarafı şu ki tüm bunlar ve daha birçokları bu sitede gerek anlatılmış gerek tartışılmış ama siz sokaktan mason olduğunu söyleyen birini çevirmeniz, bunların onda birini bile bilmez.

Masonluğu bilmek anlamak, öğrenmek için ritüelik ortamı izlemek gerekmiyor. Dediğimce, sadece ilgi alanı o olanlar için youtube sitesinde bu bağlamda onlarca film var.

Onları bu siteye aktaramayız. Bu sitenin kuralları var. Bu siteye üye olurken biz o kuralları kabul ettik ve uyacağımızı belirtik. Bunların içinde bir de 17. madde var. Anımsamıyorsak, açıp bakmalıyız..

Ben mason ritüellerinin önemsiz olduğunu, işe yaramadığını söylemedim. Bunlar elbette önemli; hem de çok önemli. Çok da işe yarar. Ritüeller olmadan Masonluk olamaz çünkü ezoterik bir kurunmun ritüellerinin olması zorunludur. Masonlukta simgelerin yanı sıra törenler de çok önemlidir ve ritüellerin büyük bölümü de törenlerden oluşur. Benim diyesim şu ki, ritüeller bizim için sonraki bir konudur. Önce şu yukarıda sıraladıklarımı bir inceleyip öğrenelim. Ondan sonra belki ritüellerin ayrıntılarına da sıra gelir.

Bu sitede Masonluğun ezoterik niteliğine aykırı hiçbir çalışma yapılmamaktadır. Ben hep şunu söylerim: Masonlukta herhangi bir sır falan yoktur. Aslında bu da yanlış; vardır da o sır masonluğu yaşamaktadır. Ancak Masonluğu yaşayanlar Masonluğu yaşamanın sırrına ulaşabilir. Eh, bizim gibi hariciler için daha öğrenecek çok şey varken, o da bir yanda dursun varsın. Gün olur, bakarsınız bizi de alırlar bir locaya, bizim de belimize bağlarlar bir önlük, bizi de öperler üç kez, o zaman biz de o sırra ulaşırız.

Bakınbizi de öperler dedim ya… Çok güzel bir karikatür var. Onu da sunmalıyım foruma.

« Son Düzenleme: Mart 20, 2012, 06:51:58 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 20, 2012, 07:27:32 ös
Yanıtla #9

Sayın ADAM bir önceki yorumunuzda şahsım adıma söylemek isterimki sizin düşüncelerinize saygı duyduğumdan dolayı, biraz yabancılık çektim hatta itiraf etmeliyimki kafam oldukça karışmıştı,fakat en son yaptığınız yorumla olayları biraz daha açmanız benim açımdan çok yararlı oldu, yanlış düşüncelerimden kurtulmayı başardım. Belkide haklısınız, masonluk ezoterik bir kurum belkide öylede kalması masonlar açısından daha yararlıdır.
Bu arada sizi üç defa nezaman öperler bilmiyorum ama karikatürünüzü en kısa sürede yüklemenizi sabırsızlıkla beklediğimi bilmenizi isterim.
                                                                     Saygılarımla...