Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kendim  (Okunma sayısı 8359 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2021, 07:05:29 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım kendimi, Avrupa Birliği'ne asla alınmayacak olduğu belli olmasına rağmen, en azından ön kabul süreçlerini kendisine entegre ederek gelişme yolu arayan bir ülke gibi hissediyorum. Yine de mutluyum ve mecazi anlamda diğer zincirin diğer halkası sayılırım ☺️
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Ocak 31, 2021, 12:05:10 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Merhaba Sayın Özgürefe,

Aklıma bir anım geldi, izin verirseniz paylaşayım.
Bundan 25 sene önce bir kış günü, rahmetli babam üzerinde paltosu olmayan, ayağında lastik ayakkabılı karların içinde üşüyen bir çocuk görür.
Dayanamaz arabasını durdurur "Evladım sen kimsin? Ne yapıyorsun bu soğukta?" diye sorar. Çocuk, öksüz olduğunu evinin olmadığını çok aç olduğunu söyler. Babam da dayanamaz alır çocuğu arabasına. Çocuğa kılık kıyafet alır, karnını doyurur cebine de biraz harçlık koyar.
Aradan bir kaç gün geçer komşularımız gelirler misafirliğe. Babam da hikayeyi anlatır, böyle böyle bir olay oldu çok üzüldüm diye. Komşu birden demez mi "Yapmayın yahu aynı hikayeyi geçen bir arkadaşım daha anlattı. O çocuk dolandırıcıymış."
Bu durumda genelde her insan sinirlenir, çünkü kişi, kendisinin aptal yerine konulduğunu düşünür. İyi duygular suistimal edilmiştir.

Komşular bir yandan hayıflanırken babam gayet sakin duruyordu. Sonra da,
"Şuan daha mutlu oldum, çünkü çocuk aç açıkta değilmiş. Çocuk aç açıkta olsaydı kendi egomu tatmin edip mutlu olacaktım."

Siz kendinizi Avrupa Birliği'ne giremeyeceğini bilen bir ülkeye benzetmişsiniz. Ben de bu benzetmeyle devam edeceğim.

1) AB'ye giremeyeceğinizi biliyorsanız, neden giremediğinizi araştırmalısınız. Eksiklerinizi tamamlamalısınız.
2) Benim eksiğim yok keyfi olarak beni AB'ye almıyorlar diyorsanız, o zaman AB'ye ihtiyacınız yoktur zaten. Eksiği olmayan siz, en az AB standartları ve refah düzeyinde yaşıyorsunuzdur.

Burada hedef Avrupa Birliği'ne girmek olmamalı. Avrupa Birliği amaç değildir. Zaten amaç AB olarak düşünülürse, "ben giremeyeceğimi biliyorum" şeklinde inançsız ve baştan olumsuz konuşuyor olursunuz. Bu kadar baştan olumsuz başlanan her iş çuvallayacaktır.
AB'ye girmek için olan kriterler, sizi daha yüksek mertebelere çıkartacak, insanlarınızın refah düzeyini arttıracak eylemlerdir. Yani AB'nin istediği kriterleri, AB'ye girmek için değil kendi potansiyelinizi en üst limitlere çıkarmak için uygulamalısınız. Siz o kriterleri sağladıktan sonra zaten AB'ye ihtiyacınız kalmayacaktır. Başarılı ve mutlusunuzdur artık.

Kısacası, AB sadece bir örnek olmalı. Ama maalesef biz insanlar hiç çaba sarf etmeden, kendimizi geliştirmek istemeden birilerinin bizi geliştireceğini sanıp, medet umuyoruz.

Saygılarımla,
Mars

« Son Düzenleme: Ocak 31, 2021, 12:09:28 ös Gönderen: Mars »

Ocak 31, 2021, 07:24:50 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle zahmet edip güzel yazınızı paylaşmanız beni ziyadesiyle memnun etti. Teşekkür ederim Sayın Mars.

Dikkat ederseniz yine de mutlu olduğumu ifade etmiştim. Çünkü olmazsa olmazım değil üyelik. Hatta samimi bir şekilde ifade etmem gerekirse Mason olup hayal kırıklığına uğrama korkum var az biraz. İçimde yaşadığım ve mümkün mertebe yaşantıma yansıttığım halimden memnunum ve Masonluğu bir harici olarak kıyısından yaşıyorum. Kardeşlik şahane bir olay sizlerde. En büyük eksiklerimden birisi bu. Tabi başka eksiklerim de var. Korkuyorum çünkü kardeşliğe kabul edilmesine rağmen çıkan-çıkarılan kişilere de şahit oluyoruz. Aklımda kurduğum güzellik dışarıdan güzel içeriden nasıl bilmiyorum.

Yazılar bazen duygu ve düşünceleri tam anlatamıyor. Eksiklerim vardır ki olmuyordur elbette. Ama bence en önemli sebep "benim tanıdığım hiç Mason yok!"

Ne aç egom var, ne de Masonluktan maddi vs.beklentim. Hayatımın orta zamanlarında tanıdım Masonluğu. Bu forum da bana çok şey katıyor. Ölene kadar böyle gidebilirim. Öyle içimde vay beni alamayacaklar, almadılar falan diye kırıklık yok ama kabul sisteminizde hata var bu net.
Gerçekten bir yerlere bağlanma delisi değilim. Hatta Liberal Masonluk olmayacaksa, Geleneksel Masonluk bana göre değil diye de düşünüyorum. Yani olsun da hangisi olursa olsun demiyorum.

Ben buradayım. Öğrenmeye ve gelişmeye devam etmeye çalışıyorum. Hepsi benim kârıma ne de olsa.

Forumu şahsi yazılarımla meşgul ettiğim için özür diliyorum.

Saygılar ve sevgiler sunuyorum.

Şubat 01, 2021, 10:31:27 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Öncelikle zahmet edip güzel yazınızı paylaşmanız beni ziyadesiyle memnun etti. Teşekkür ederim Sayın Mars.

Dikkat ederseniz yine de mutlu olduğumu ifade etmiştim. Çünkü olmazsa olmazım değil üyelik. Hatta samimi bir şekilde ifade etmem gerekirse Mason olup hayal kırıklığına uğrama korkum var az biraz. İçimde yaşadığım ve mümkün mertebe yaşantıma yansıttığım halimden memnunum ve Masonluğu bir harici olarak kıyısından yaşıyorum. Kardeşlik şahane bir olay sizlerde. En büyük eksiklerimden birisi bu. Tabi başka eksiklerim de var. Korkuyorum çünkü kardeşliğe kabul edilmesine rağmen çıkan-çıkarılan kişilere de şahit oluyoruz. Aklımda kurduğum güzellik dışarıdan güzel içeriden nasıl bilmiyorum.

Yazılar bazen duygu ve düşünceleri tam anlatamıyor. Eksiklerim vardır ki olmuyordur elbette. Ama bence en önemli sebep "benim tanıdığım hiç Mason yok!"

Ne aç egom var, ne de Masonluktan maddi vs.beklentim. Hayatımın orta zamanlarında tanıdım Masonluğu. Bu forum da bana çok şey katıyor. Ölene kadar böyle gidebilirim. Öyle içimde vay beni alamayacaklar, almadılar falan diye kırıklık yok ama kabul sisteminizde hata var bu net.
Gerçekten bir yerlere bağlanma delisi değilim. Hatta Liberal Masonluk olmayacaksa, Geleneksel Masonluk bana göre değil diye de düşünüyorum. Yani olsun da hangisi olursa olsun demiyorum.

Ben buradayım. Öğrenmeye ve gelişmeye devam etmeye çalışıyorum. Hepsi benim kârıma ne de olsa.

Forumu şahsi yazılarımla meşgul ettiğim için özür diliyorum.

Saygılar ve sevgiler sunuyorum.

Merhaba Sayın Özgürefe,

Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim, eksiklerinin farkında olmayan bir insan mason olamaz. İnsan eksiktir, dolayısıyla insan elinin değdiği şeyler de eksik kalacaktır bir yerde. İnsan kendine "Parrhesiastes" gibi yaklaşmalıdır.
"Benim tanıdığım mason yok." sözüne itibar etmiyorum. Çünkü bu lafı edebilmek için; kimin mason olup olmadığını bir bakışta anlamanız gerekir.
Kabul sisteminde hata olduğunu düşünmüyorum. Evet, 21.yy'ın gerçekleri ve konjonktürü farklı. Fakat masonluk, geleneklerine titizlikle sahip çıktığı için yüzyıllardır var olabilmiştir.

Siz kamil insan olabilme yolunda devam ediniz lütfen. Bu öyle bir yoldur ki sonu yoktur.

Saygılarımla,
Mars

Şubat 01, 2021, 06:35:40 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mars merhaba,
Söyleyeceklerimi asla bir kişisel saldırı olarak algılamayın lütfen. Eleştiri çerçevesinde kalmaya çalışacağım.

Siz de benim gibi forumu uzun süre dışarıdan takip edip foruma üye olmuşsunuz. Sonra büyük çoğunluğu merhaba, iyi bayramlar vs.şeklinde geçen 29 adet yazı yazmışsınız. Yazılarınızdan karakter analizi bile zar zor çıkar. Kaldı ki forum Mason olma yolunda kişilere yardımda bulunmuyor denilir. Sonra 30. yazınızda Tekris edildiğinizi haber vermişsiniz. Herkes sizin kadar şanslı olmuyor ne yazık ki.
Sizin itibar etmediğiniz kısımlar benim gibi birçok insanın gerçeği.

Kamil insan olma yolculuğunda hepimize kolaylıklar diliyorum. Zira etrafımda bu yolun ne olduğundan bile haberi olmayan ve dogmalarla yaşayan kişileri görünce şanslı olanlardanım diye düşünmeden edemiyorum.

Başıma ne geldiyse hep hakikati konuşmaktan geldiyse de aynen devam etmekteyim.

Işığınız bol olsun Sayın Mars.
Saygılarımla.

Şubat 02, 2021, 08:44:36 ös
Yanıtla #5

Ortam,şartlar ve mevcut durum dahili içinde, kendi asli varlığınızın en üst erdemlerini keşfetmek için edindiğiniz yolların doğruluğunun farkında olabilmek...Çok büyük ve zorlu bir yolu fark etmişsiniz; tebrikler.

Yaşam, insanı bilinçsizken sınadığı sınava unutmayın ki bilinçli iken bir kez daha sokar...

Saygılar.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2021, 08:53:28 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Şubat 02, 2021, 09:42:37 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ortam,şartlar ve mevcut durum dahili içinde, kendi asli varlığınızın en üst erdemlerini keşfetmek için edindiğiniz yolların doğruluğunun farkında olabilmek...Çok büyük ve zorlu bir yolu fark etmişsiniz; tebrikler.

Yaşam, insanı bilinçsizken sınadığı sınava unutmayın ki bilinçli iken bir kez daha sokar...

Saygılar.
Öncelikle teşekkür ederim Sayın Tık-Tik-Tak.
Evet, şartlar dahilinde durumum budur. Gireceğim zorlu sınavlardan ziyade en büyük gayem, benim zar zor bulduğum bu yolları, biyolojik genlerimi de aktardığım çocuklarıma öğretip "yere asla bakmayan, hep göklere bakan" bireyler olmalarını sağlamak. Kâinatın bugüne kadar daima yaptığı gibi... Hayat sahnesinde sırası gelen birer oyuncuyuz en nihayetinde. Yoksa benim varlığım koca evrende belki bir vitamin kadar önem arz eder.
Saygılar.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2021, 09:46:13 ös Gönderen: Özgürefe »

Şubat 04, 2021, 11:43:16 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluk, kamil insan olma yolundaki araçlardan sadece bir tanesidir, amaç değildir.

Her kamil insan Mason olmalıdır şeklinde bir iddiamız yoktur, her Mason mutlaka kamil insan olur diye de bir iddiamız yoktur.

Kendinizi nasıl geliştirdiğiniz, ne kadar çok okuduğunuz, ne kadar çok araştırdığınız, ne kadar sabrettiğiniz, nasıl tevazu gösterdiğiniz, alçakgönüllülüğünüz, ahlakınız ve hatta konuşurken ve yazarken kullandığınız dil bilgisi, kısacası hem pozitif bilimlerde hem de manevi olarak nasıl ileri gittiğiniz ve bunu çevrenize nasıl yansıttığınız asıl meseledir. Bunu zaten Mars Kardeşim çok güzel bir dille anlatmış.

Farklı beklentiler içerisinde Mason olanlar elbette sükut-u hayale uğrarlar. Farklı beklentiler derken, sadece para, mevki veya toplumsal ayrıcalık bekleyenleri kastetmiyorum. Masonlar zaten bu kurumdan maddi bir beklentileri olmaz. Ama Mason olduktan sonra her şey bana öğretilecek yaklaşımın da olanlar da sükutu hayale uğrarlar. Masonluk ham taşını yontmayı öğretir. Kimse size özel ders vermez, sadece yol gösterirler. Rehberlerinize danışabilirsiniz ama tozlu raflara gömülmeden kusura bakmayın "armut piş ağzıma düş" yoktur.

Kabul sistemini eleştirebilirsiniz, ama unutmayınız ki bu sistem yüzlerce yıllık deneyim sonucu ortaya çıkmıştır, bir mantığı vardır. Bir Kardeş sizi teklif etmelidir, temel kural budur. Çok nadiren de olsa kapıyı kendisi çalan ve aramıza katılan Kardeşlerimiz vardır ve hatta kapıyı kendisi çalan Kardeşlerimizden çok iyi Masonik mevkilere  gelenler olmuştur.

Olayı sadece siz bazlı değerlendirmem doğru olmaz, zira gerçek sizi tanımıyorum.

Bizler aramıza yeni katılan Kardeşimizin tesadüf eseri tekris olduğunu düşünmeyiz. Yeni tekris olan Kardeşimizle aramızda yıllar öncesine dayanan bir bağ olduğuna ve tekris töreninin sadece bu bağı resmileştirdiğine inanırız.

Özetle Sayın Özgürefe, aramızda bir bağ varsa, bu bağ zamanla resmileşir.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 04, 2021, 01:42:22 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cevabınız için teşekkür ederim Sayın Caliper.
Yazınızdan alabildiğimi almaya çalışacağım.
Saygılar.

Şubat 04, 2021, 08:02:18 ös
Yanıtla #9

Kadim yapıların niteliksel tanımları aslolan içinde kanımca belirsiz bir hal alıyor.
Masonluk,operatif bir somutluktan,zaman ile spekülatif bir soyutluk kazanır iken, ayni kadimlik seviyesindeki yahudilik ise, geleneksel spiritüel yapısını materyalist capital kabuğu ile kaplamış.Bu dönüşümlerin arasındaki çoğunluğun değerleri bilence anlaşıla bilir iken, bireysel katılım içinde olanların fikirleri zannımca avam kalıyor.
Sen Özelsin