Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 21. Yüzyıl ve Masonlukta Gelişim  (Okunma sayısı 8398 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 10, 2012, 10:37:21 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İlginç tartışmalar…

Ben bir başka başlık altında bu konuyu ortaya atarken, genellikle bu tartışma alanında söylenenlerden farklı şeyler düşünmüştüm.

Masonlukta muntazam denilen kanadın Türkiye’deki uygulamasını (HKEMBL) bir yana bırakalım. Benim deyişimde o büyük loca bir hedef değildir.

Türkiye’deki Masonluk dünyadaki mason nüfusunun o kadar küçük bir bölümüdür ki, evrensel açıdan bakıldığında en azından şimdilik göz önüne alınmaya bile değmez. Belki gelecekte göz önüne alınacaktır çünkü bu gidişle Masonluk “gelişmiş” denilen ülkelerde gerekli önlemler alınmaz ise 21. yüzyılda giderek varlığını yitirme yolunu tutacak ama üçüncü dünya ülkelerinde giderek daha çok tutulup gelişecektir.

Elbette üçüncü dünya ülkelerinin masonluğu da onlara daha önce dikte ettirilmiş olan o Anglo-Amerikan tarzı değil, kendi kültürlerine özgü bir tarz olacaktır.

Bu kehanet nereden mi çıkıyor?... Masonluktaki yapıp etmelerin bazı ayrıntılarına göz atılacak olursa, böyle bir sonucu tasarımlamak pek zor olmaz.

Örneğin Masonluğun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygulamasının bir öğesini ele alalım.

Bu tek bir öğe tümü için bir yargıyla varılmasına yetmez. Üstelik bu durum sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Masonluk için, sadece o ülkeye özgü de değildir. Fakat Amerika Birleşik Devletleri’ndeki masonların sayısının hâlâ dünyadaki tüm masonların sayısının yarısından çok olduğu göz önünde tutulursa, bu ülkedeki Masonluğu geleceğin geneli için örnek almak yanlış sayılmayabilir.

Nedir bu örnek?

İki aşamalı bir örnektir bu…

1.   Loca toplantılarında sadece ritüel ve şayet varsa gündeme alınmış idari işlemler uygulanır.
2.   Loca görevlileri ritüeli ezberlemek ve ezbere uygulamakla yükümlüdür.

Bunların konumuzla ilgisi ne?

Bir ilgisi varsa söyleyeceğim ama önce bu dediklerim doğru mu bakalım onu anlayalım.

Bu sitenin üyeleri arasında Amerika’da yaşayan birçok mason bulunduğunu, hatta Sayın MASON’un da onların arasında olduğunu biliyoruz.

Dolayısıyla ben şimdi onlara soruyorum:

Bu yukarıda belirttiğim iki uygulama doğru mu, yanlış mı? Doğru değilse, doğrusunun nasıl olduğunu belirtiniz (Bu Forumun 17 maddesine aykırı düşmez) ve ben de bu konuya ondan sonra devam edeyim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 10, 2012, 11:41:29 öö
Yanıtla #11

Sayin Felix Steiner,

Masonlugun kendi ilkeleri ve ogretileri,her yuzyila uyum saglamis ve saglayacaktir ancak kendini degistirmeden,ozunu bozmadan ve geleneklerine bagli kalarak.Masonluk belli bir ulku yolunda calisir hedefleri,ilkeleri bellidir,insanlik icin vardir,insanca yasamak icin vardir simdi bana soyleyin lutfen biz kim oluyoruz da dis kapinin dis mandali olarak masonlugun eger ilkelerinden taviz vermezse bitecegini soyleyebiliyoruz?Masonlugun ne itibarini korumak ne de ona omur bicmek biz haricilere kalmamistir hem de yuzyillardir gelenekleriyle isik sacan bir kuruma bunlari yapmak ne kadar talihsizce.Fikir yurutmek tabi ki normaldir hatta kadinlar mason olabilir mi olamaz mi diye de tartisabiliriz ancak sonuc hep olamaz olacaktir.Ben nasil 5 yasindaki kardesime sen mason oldun deyip sonra masonlara donup bakin olamaz diyordunuz ama ergin yasta olmayan biri de mason olabiliyor degisin artik asin bunlari diyemezsem siz de yuce yaraticiya inanmayanlar da mason oluyor degisin artik diyemezsiniz.Sayin gnothinin yaniti ozet olarak cok manidar.Biz masonlugun gelisimini tartisamayiz cunku ne oldugunu bile bilmiyoruz ustelik belki kendini belli noktalarda revize ediyordur,etmedigine nasil bu kadar emin olabiliyorsunuz?

Saygilarimla.

Sayın erim, ben  Masonluğu ele almamıştım. Sadece bahsedilen konuya genel anlamda yaklaştım. Yeniliğe açık olmayan her kurum var olduğu dönemin nesliyle iletişimsizlik sorunu yaşayabilir demiştim mesela.  Ama "yenilikler" derken ana ilkelerin değişmesi anlamında değil, belki yorumlanma şekli olabilir. Zaten binlerce yıldır da aynı şey yapılmıyor mu? İnsanlığın her dönemi farklı ezoterik ya da felsefik akımlara sahne oldu fakat bunların birçoğu aslında aynı "Gerçeği" öğretmek için ortaya çıkmıştı.  Sadece ezoterik öğretilerin insanlara aşılanma sürecinde, o öğreti bulunduğu kültüre göre şekil alıyordu diye biliyorum.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Aralık 10, 2012, 04:07:21 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Adam'in iki madde halinde ortaya koydugu ornek dogrudur ancak 1. maddeye kucuk bir ilave yapmak zorundayim. Sirf rituel ve idari isler degil egitim maksatli konferanslar da Localarimizda verilmektedir. En azindan her Locada senede iki defa olmak uzere egitim maksatli bir calisma yapilmasi benim mensubu oldugum obediyansin bir uygulamasidir.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.