Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Yayınlarına Loca Haricindekilerin Erişmesi  (Okunma sayısı 1863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 28, 2017, 09:03:55 ös

Murat Bardakçı vesilesiyle bir kitap öğrenmiş bulundum. Kitabı arattığımda sadece üç cildini buldum. Kitap Derece derece masonların ritüellerini anlatıyor. Birinci derece ritüeli, ikinci derece ritüeli, üçüncü derece ritüeli diye devam ediyor ben sadece saydıklarıma internette rast geldim. Bu suretteki kitaplara loca haricindeki şahısların erişmesi mümkün müdür?

Haziran 28, 2017, 10:42:21 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bize burada paylaşmak yasak lakin Piyasada bulunuyor .Nasrettin hocanın mezarı misali .Kapısında kocaman kilit , duvarlar yıkık ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 28, 2017, 10:47:58 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın enveratilgan,

Ritüel kitaplarına hariciler erişebilir tabii ki... Lakin mabet dışında o ritüellerin sadece okunması haricilere ne katabilir ki...

Sevgilerimle...

Haziran 29, 2017, 05:32:23 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bize burada paylaşmak yasak lakin Piyasada bulunuyor .Nasrettin hocanın mezarı misali .Kapısında kocaman kilit , duvarlar yıkık ...

Sayın NOSAM33,

Masonlukta haricilerle paylaşılması uygun görülmeyen ezoterik bilgilerin internette veya başka ortamda haricilerle paylaşılması yasaktır. Bu belge ve bilgilere bir şekilde ulaşan haricilerin bu yanlışı yaygın bir şekilde yapıyor olması Masonlar.Org'un da bu yanlışa ortak olacağı anlamına gelmez. Ayrıca bunun birçok yerde yapılıyor olması "yanlış" olduğu gerçeğini de değiştirmez.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Temmuz 24, 2017, 02:09:59 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Murat Bardakçı vesilesiyle bir kitap öğrenmiş bulundum. Kitabı arattığımda sadece üç cildini buldum. Kitap Derece derece masonların ritüellerini anlatıyor. Birinci derece ritüeli, ikinci derece ritüeli, üçüncü derece ritüeli diye devam ediyor ben sadece saydıklarıma internette rast geldim. Bu suretteki kitaplara loca haricindeki şahısların erişmesi mümkün müdür?

Kaldı ki Surgeus'un belirttiği gibi, bu kitaplar Murat Bardakçı'nın programında da fark etmiş olabileceğiniz gibi, hariciler için bir şey ifade edecek bilgiler içermez. Ritüeller zamanında, yerinde, tekris edilmiş kişilerce kurallarına uygun olarak uygulandığında anlam kazanır.
Non omnis moriar!