Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Muhammed Video ve Karikatürleri ve SANSÜR

Sansür uygulanmali, Video ve karikatürler yayinlanmamali
Sansür uygulanmamali, Video ve karikatürler yayinlanmali
Dini kanularda sansür uygulanmali
Dini ve siyasi konularda sansür uygulanmali
Buna ülkenin halki karar vermeli
Buna ülkenin mahkemeleri karar vermeli
Basina hic bir sebep ve sart altinda sansür uygulanmamali

Gönderen Konu: Muhammed Video ve Karikatürleri Ve SANSÜR  (Okunma sayısı 21727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2013, 10:05:02 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Burda konu sansür olayidir, Muhammed hakkinda ne söyleyip ne sölemiyecegimiz degil.

Nisan 16, 2013, 10:55:11 ös
Yanıtla #11

Özgür bir toplum yoktur. Özgür bireyler vardır.

Özgür birey, aklıyla "davranır".

Sansür?! Tabii ki olmamalı. Ama Sayın ADAM'ın da dediği gibi ölçüyü bilmek gerek, ki bu da özgür birinin niteliklerindendir.

Bazıları şöyle bir şey mi bekliyor merak ediyorum.

Örneğin bir devletin yasaları, sansürün her türünü yasaklasa, yani her şeyi söylemek, ifade etmek meşru olsa, ve birileri gerçekten istediği hakareti, hicvi, iğnelemeyi, canının istediği kişiye, ilkeye, fikre vs. yapsa (ki böyle ülkeler de var halihazırda. Bizim ülkemiz bunlardan biri değil malesef). Sanılıyor mu ki, bu şartlarda her şey güllük gülistanlık olacak? Bireyler özgürlük kültürünü anlamadan, sadece kağıt üzerindeki bir iki düzenlemeyle sansür kalksa, bayram havası mı olacak?

Hayır.

Bireyler özgürleşmeden, kağıt üzerinde değişen bir yasa, herhangi birini, herhangi bir şeyi küçük düşürdükten sonra o kişinin korunacağının garantisini vermez.

Bugün Türkiye'de sansür kalksa, Türkiye'de emin olun daha fazla huzursuzluk ortaya çıkar. Çünkü Türkiye'de çoğu birey özgürleşmemiştir.

Biri Hz. Muhammed'i küçük düşürse, ve bu yasalar karşısında meşru olsa, bu yasa ertesi gün kızgın birinin o kişiye kötülük edemeyeceğine bir garanti vermez.

O yüzden akıllı olan, özgürdür, ve aklı ile hayatını yönetir.

Siz ineği kutsal sayan bir ulusun ortasında dönerci dükkanı açın bakalım, kaç gün yaşayabiliyorsunuz. Ben ineği kutsallaştırmayı mantıksız bulmama rağmen, tutup da sırf sansür yoktur diye, işgüzarlıktan, birilerini kızdırmayı denersem, bununla kendi kendimi ve toplumu tehlikeye atacağımı da bilirim çünkü. Böyle bir davranışım dahi ham olduğumun, pişmediğimin bir göstergesidir.

İnsanları bugün koruyan ve "hoşgörü" denen kavrama ilham olan şey de budur; ben Hindistana gittiğimde elimde dönerle ortada gezmem. Bunu ancak ve ancak art niyetle yaparım. İşte bu hamlık hem beni hem de diğerlerini ateşe atan akılsızlıktır.

Eleştiri bugün her yerde mevcut. Fakat Danimarka'da gördüğümüz türden bir karikatür işi, kendi kendini imhaya zorlayan, kesinlikle hoşgörüsü olmayan budalalardan çıkmış bir iştir. Hz. Muhammed hakkında ciddi eleştirilerde bulunmuş bir sürü insan var ama eleştiri ayrı, küçümseme maksadıyla bir şeyler yapmak, söylemek ayrıdır.

O yüzden diyorum ki, iş sansürün olup olmaması değil, sansürün hala bir şeyleri "önleyebildiği" bir topluma olan ihtiyacı azaltmaktır. Sansür, aklı havada insanın uçarılığını önlemek ve toplumsal huzuru korumak için, belli toplumlara müstehak bir zincirdir. Böyle bir toplum olmaktan çıkmak umuduyla.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Nisan 17, 2013, 11:23:04 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sansür, evet kötü birşey, ne kadar yasaklarsan birşeyi o kadar cazip hale getirirsin. Ama toplumun değerlerini de küçük görmek iyi bir şey değildir. Bu yüzden iğneyi kendimize çuvaldızı başkalarına batırmalıyız, biz onların değerlerini küçümseyecek şeylere tepki gösteriyor muyuz? Cevabı evetse sonuna kadar haklıyız, hayırsa oturup düşünmeliyiz.
Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 17, 2013, 01:43:17 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Bir insan sizi küçük görüyor diye siz küçülmezsiniz. Hz.Muhammed yaşasaydı kendisiyle dalga geçen ve eleştirel olsun hakaret olsun ne olursa olsun bu tarz karikatür ve eleştirilere nasıl tepki verirdi. Bence Hz.Muhammed ile müslümanlar arasında büyük bir fark ve uçurum var.

Bu fark ve uçurumu tüm ideolojik ve siyasi liderlerle, ölümü sonrası ortaya çıkan bu liderlerin etkilediği kalabalıklarda görebiliriz.

İnsanoğlunun sürekli olarak savaş nedeni olarak ideoloji ve inançları maşa olarak kullanagelmesi nedeniyle, ideoloji ve inançlarına yapılan iyi niyetli eleştirilere bile kendilerine yapılan bir savaş ve tehlike olarak algılayıp gereksiz ve sert tepki veriyorlar. Bu bence toplumların savaşlar nedeniyle yaşamak zorunda kaldığı psikolojik bozukluğudur.

Bir diğer husus da yasakçılık kavramı her ideolojide mevcut. Dincileri bu konuda eleştiren ateist yaklaşım da örneğin Stalin döneminde milyonlarca dindarı idam etmişlerdir. Ya da malvarlığını devlete vermek istemeyenlerin idamı gibi. Stalin yüzünden belki de dünyadaki en iyi sosyal refah sistemi olabilecek sosyalizm asla dünyada yaşama şansı yakalayamayacaktır.  Her yasakçılık ve zorlama bir gün mutlaka yasaklayanlara zarar verir. Çarpıcı ve güncel bir örnek olduğu için iyi niyetle yapılsa bile yasakçılığın nerelere yol açtığını şöyle izah edeyim: eroinin tarihine bakınca önce eroini asprin gibi serbest satılıp bebeklere bile doktor tavsiyesi ile verdikten sonra eroinin yasaklanması mafyalaşmanın ve yozlaşmanın nedeni olmuştur. Kilosu amerikada 125bin dolara satılan eroin, eğer mafyanın elinde olmasaydı ve serbest olsaydı 50 dolara satılacaktı ve temiz kimyasal nedeniyle ölümler daha az olacaktı. Bu şekilde günde 2 kez eroin almak zorunda olan bağımlılar, eroin parası bulabilmek için hırsızlık, gasp, fuhuş, uyuşturucu pazarlama gibi aslında çoğunun içinde var olmayan karanlık işlere bulaşmak zorunda kalmalarına neden olunuyor. Ailelerin bağımlıları dışlamasının nedeni de bir bağımlıya milyar dolar verseniz bu fiyat ve koşullarla parayı kısa sürede bitecektir. Aileleri çocuklarını kovaduracak kadar pahalı ve vazgeçemeyeceği ve tedavisi olmayan bir şeydir uyuşturucu. Tedavi klinikleri de bağımlılığın nedenlerinden biridir yani bağımlı olmaktan korkmamay neden oluyor. Halbu ki tedavisi ve kurtuluşu yoktur. Bu gün bu bataklığın tek nedeni eroinin yasak oluşudur ve bu günahlara yasakçılar da ortaktır.

Konuya dönersek bu tarz eleştiri karikatürlere yapılan aşırı reaksiyonlar islama zarar veriyor.  İslam ve müslüman kavramı düşünmeden her şeye reaksiyon veren ve yasakçılık temalı bir izlenim bırakıyor.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2013, 01:57:01 ös Gönderen: Masor1976 »

Nisan 17, 2013, 08:10:36 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Her ne kadar burda konumuz sansür isede cezada sansürün bir türünü olusturur bence .
Bu baglamda Fazil Say"a verilen cezada bence bir tür sansürdür ve paylastigim metin bu baglamda bence güzel bir yazidir.

Alinti.

>Yüzyıllar sonra gelen 10 ay

Mert Dmmertdm

.

Yüzyıllar sonra gelen 10 ay

.
1048 yılında doğup 1131 yılında ölen Ömer Hayyam'a ait olduğu söylenen (-ki kime ait olduğu hiç önemli değil-) dörtlükler 2013 yılında 10 aylık bir hapis cezası ile karşılaştı.

Hayyam yaşadığı dönem boyunca bile hiç bir ceza ile karşılaşmamışken, günümüzde bu tarz bir hükmün verilmesi, ileri mi yoksa daha mı geri gittiğimizi -tekrar- düşündürtür olmuştur.

Günümüzde Hayyam her ne kadar aşk-şarap-şiir üçgeninde anılsa da, kendisi çok büyük bir bilim adamıdır.

Yaşadığı dönemin bilim yoksunluğuna rağmen araştırmalar yapıp Melikşah'ın bile hayranlığını kazanan Hayyam, matematik ve astronomi dallarında bir çok araştırmaya imza atmıştır.

Tabii konumuz burada ne Hayyam ne de o dörtlükte yazılanlar.

Bahsi geçen dörtlükteki yazılar, her dönem farklı kişiler tarafından farklı hikayeler aracılığı ile anlatılmıştır. Fakat günümüz Türkiye'sinde iktidarın düşünceleri ile çakışan bu olay, bu tarz bir sonuç ile karşılaşmıştır.

Fazıl Say, hazır yakalanmış iken ibret-i alem olsun diye kalemi kırılan bir kişi olmuştur.

Konumuz halâ ne Hayyam ne o dörtlük ne de Fazıl Say'dır.

Konumuz; insanların konu din olunca ağzına geleni ya da söylenmişi paylaşamayacağını, paylaşır/söyler ise sonucunun ne olacağı konusudur.

Say burada sembol bir hâl almıştır.

Tabii ki Fazıl Say adına fazlası ile kötü bir durum.

Benim için Fazıl Say; kendisini her fırsatta eleştiren AB Bakanı Egemen Bağış'tan, ülkemiz adına Avrupa'da çok daha başarılı işlere imza atmış bir kişidir.

**

Konu din olunca hiç bir eleştiriyi kabul etmeyen, ifade özgürlüğünü dinin dışında tutan bir zihniyet iktidarda iken, bu tarz sonuçlar ile karşılaşmak hiç şaşırtıcı değil.

İran kendi tarihine yakıştıramadığı Ömer Hayyam'ı yıllardır hiç şarap içmemiş, o yazıları yazmamış biri olarak göstermeye çalışıyor.

Türkiye'nin böyle bir şansı olmadığı için dine ters düşen ne var ise sansürlüyor ya da ceza veriyor.

Son zamanlarda Türk Edebiyatı'ndaki eserlerin sansürlenmesi bile gelinen noktayı gösterir nitelikte. (Sansürlenen sözlerin bira, sevişmek vb. şeyler olması da ayrıca gülünçtür.)

**

Din de dahil yeryüzündeki her şey eleştirilebilir; insanlar tek bir kanalda ilerlemiyorlar. Herkes herkesin benimsediği şeyleri sevmek, uymak ya da o şeye sessiz kalarak izlemek zorunda değildir.

Yeri geldiğinde milli gururumuz olarak gördüğümüz ozanlarımız, aşıklarımız, şairlerimiz bile din konusunda şüpheci, eleştirel, sitemkâr tavırlar sergileyebilmiştir.

Fazıl Say'a verilen ceze, özgür düşünceye verilen cezadır. Hiç bir açıklaması ya da hoş görülecek yanı yoktur.

Halkın büyük bir kesimin benimsediği değerlerin incitilmesi ceza ise; halkın büyük bir kesiminin benimsediği değerleri benimsemeyen insanlara yapılan zulümler de aynı oranda cezalandırılmalıdır.

#Mert DM

**

AKP bir grup toplantısında Aşık Veysel'in Uzun İnce Bir Yoldayım eserini çalmıştı.

Yine Aşık Veysel'e ait bu eser ile yazıya son vermekte fayda var:

Bu alemi gören sensin
Yok gözünde perde senin
Haksıza yol veren sensin
Yok mu suçun burda senin

Kainatı sen yarattın
Herşeyi yoktan var ettin
Beni çıplak dışar'attın
Cömertliğin nerde senin

Evli misin ergen misin
Eşin yoktur bir sen misin
Çarkı sema nur sen misin
Bu balkıyan nur da senin

Kilisede despot keşiş
İsa Allah'ın oğlu demiş
Meryem Ana neyin imiş
Bu işin var bir de senin.

Kimden korktun da gizlendin
Çok aradın, çok izlendin.
Göster yüzünü çok nazlandın
Yüzün mahrem ferde senin

Binbir ismin bir cismin var
Oğlun, kızın ne hısmın var
Her bir irenkte resmin var
Nerde baksam orda senin

Türlü türlü dillerin var
Ne acaip hallerin var
Ne karanlık yolların var
Sırat köprün nerde senin

Ademi sürdün bakmadın
Cennette de bırakmadın
Şeytanı niçin yakmadın
Cehennemin var da senin

Veysel neden aklın ermez
Uzun kısa dilin durmaz
Eller tutmaz gözler görmez
Bu acaip sır da senin

Radikal Gazetesi

Nisan 17, 2013, 09:56:48 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

bu mantıkta bakış açısıda sakat,artık her şeyi din ile bağdaştırmak ,illa dinden örnekler verip eleştirmeye çalışmak bence maraz bir duygu kaldıki hz.muhammede bile muhammed diye konu başlığı açıldığınıda düşünürsek gittikçe peygamberi sıradanlaştıran yorumlarla iş bayağılaşıyor.

Unutmayınız hz.muhammedin inanırları ve ona saygı duyanlara en azından saygı duyuni yergi ile karşılaşmayın.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 17, 2013, 10:09:19 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Sayin karahan istiyorsaniz konu hakkinda yani konusu SANSÜR olan baska örnekler dile getirin veya paylasin onlar üzerinden olayi tartisalim.

Kisilere hteb sekli konumuzun disindadir.
Ama madem söylediniz bende cevap vereyim, ben insanlara ismiyle hitab ederim ve sizin peygamber dediginiz kisi benim icin sizin gibi benim gibi iyisiyle kötüsüyle bir insandi, ne bundan fazla nede eksik.

Siz ise benim illahi sizin gibi hitab etmemi istiyorsunuz ve sizde bana sansür uyguluyorsunuz, degilmi?

Nisan 17, 2013, 10:34:48 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sansürden ben bunu anlamıyorum tabiki,son sözlerinizden sonra bence konu hakkında yorum yazmak lüzumsuz.Biz bu Forumda Atatürk isminin yazılışına bile özen gösterilmesini istedik büyük harf başlasın diye.İnsanlar herşeyi rahat konuşabilmek ve ifade edebilmek için önlerine konan her engele bir nevi artık sansür diyor,şu garibim sansür o yüzden bir anlamda taşımıyor artık.

Ben özgürüm dilediğimi söylerim söyleyemezssem sansür öylemi buyrun sizler devam edin tartışın.

EDMUND BURKE

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 17, 2013, 10:58:43 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayin karahan bana tasatmaya calisiyorsunuz ama önce kendi yazdiklariniza biraz dikkatetseniz.Tabiki Atatürk özel bir isimdir ve büyük harfle yazilir tipki peygamberin ismi gibi, degilmi? Bundan fazlasini benden beklemeyin lütfen.

Alıntı
Unutmayınız hz.muhammedin inanırları ve ona saygı duyanlara en azından saygı duyuni yergi ile karşılaşmayın
.

Bu alinti size ait.

Saygilar

Nisan 17, 2013, 11:12:53 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Tij

Böyle düşünmenize üzüldüm ,uzun süredir tanırız birbirimizi bildiğinizi sanırdım benim öyle pek taş atıp kaçma huyum yok,söyleyeceklerimi hep aleni söylerim ve söylemişimdir.

Muhammed ,benim mahalleden arkadaşım değil itina göstermek zor olmasa gerek sanırım babanızada bu şekil ismi ile hitap etmiyordur kimse,bu kadar anlamda dahi saygıyı haketmiyormu hz.Muhammed benim konuştuğunuz konulara değil başlığın bu şekil açılışına itirazım oldu kaale alıp almamak sizlerin bileceği iş ama daha en başından bir peygamberi sıradanlaştırıyorsunuz haksızmıyım.

EDMUND BURKE