Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nur-u Ziya Sokağı  (Okunma sayısı 31093 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2012, 01:41:13 öö
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Konu dağılmış ama ek yapmak isterim. Şeytan hiç bir şeytani yolda güneş ve ay ile işiklilendirmez. Bir yaklaşıma göre sabah yıldızı ile ilişkilendirildiği olur (Işık taşıyan manası ile). Güneş ile Ptah ilişkisi bile yanlıştır. Güneş ile Aten ilişkilidir. Gelelim aya, ay döngüleri ve ekinoksları yaattığından özellikle witchcrafty için önemlidir. Kimi yaklaşımlar ay ile Astarath'u ilişkilendirirler ki bu yaklaşımlar ateş ile Azazel su ile Şeytan hava ile Astarath ve toprak ile Baalzebud'u ilişkili görüyor. ONA yaklaşımı veya demenolatry olsun Astarath yerine Lavetion'u su ile ilgili görürler. Astarte (astarath) ise hava olmuş olur.

Ocak 10, 2012, 02:07:07 öö
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Selamlar,

nur_u Ziya sokagının altında bir tünel yada labırent varmı acaba? saygılarımla...
Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve selamet ol ..

Ocak 15, 2012, 11:33:59 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Selamlar,

nur_u Ziya sokagının altında bir tünel yada labırent varmı acaba? saygılarımla...

Şayet orada bir tünel ve labirent olsa muhtemelen sokağın içerisindeki binalarda derin çatlaklar görürdük. Konstriktif olarak binaların temelleri olmak zorundadır siz bu temel yerine labirent yaparsanız bir süre sonra binalarda hasar olur :) Ayrıca labirente ne gerek var sokaktaki diğer hizmet binasının da kapısı var kapıdan insan girişini engelleyen bir şey yok ki labirent veya tünel olsun. Labirentte yürümek sanırım sokakta yürümekten daha zor olurdu.

Ocak 15, 2012, 11:57:41 ös
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Selamlar,

Şayet orada bir tünel ve labirent olsa muhtemelen sokağın içerisindeki binalarda derin çatlaklar görürdük. Konstriktif olarak binaların temelleri olmak zorundadır siz bu temel yerine labirent yaparsanız bir süre sonra binalarda hasar olur :) Ayrıca labirente ne gerek var sokaktaki diğer hizmet binasının da kapısı var kapıdan insan girişini engelleyen bir şey yok ki labirent veya tünel olsun. Labirentte yürümek sanırım sokakta yürümekten daha zor olurdu.

selamlar,

benım aklıma hep takılmıştır bu soru, ama sanırım insanlar tünel kazacak olsa gıdıp temel altından kazmazlar sokak boyu kazarlar sanırım ve nie tunel olsunkı dogru gerek yok şimdi ama eskıden vardı galıba sokaga cıkma yasasgı vs. Saygılar...

Ocak 16, 2012, 01:27:45 öö
Yanıtla #34
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Selamlar,
Bundan yanilmiyorsam 2 sene önce Nur-u Ziya  kelimelerini bir televizyon programinda duymustum. Hangi kanal oldugunu hatirlamiyorum ama konu hakkinda yorum yapan kisiyi cok iyi hatirliyorum.Konu hakkinda yorum yapan kisi antimasonik bir kisilik onu cok iyi biliyorum.Ama bu bilgilerin masonlarin kendi dergilerinde de var oldugunu iddia ediyor. Yorumcunun iddiasina göre : Kabbalistik masonluk'ta Tanrı yani Şeytan, güneş ile özdeşleştirilmiştir. "KAİNATIN ULU MİMARI", "Nur-u Ziya", "MUTLAK IŞIK" ya da "ORTAK RUH" olarak tanımlanan TANRI (ŞEYTAN), günesle sembolize edilir. Şeytani öğreti de ateş kutsaldır. Bu nedenle kabalistler ve masonlar da  dumansız ateş olarak kabul edilen "Güneş, Ay ve Yıldızı" Şeytan'ı sembolize etmek için kullanırlar. Güneş ve ışığın her mekana girmesi ve ışığın dünyayı sarması, Şeytan'ın dünya üzerindeki hakimiyetini işaret eder.  Mason Locasi bulunan Nur-u Ziya sokaginin ismininde bu seytani mantikla verildigini söylüyor.Bunun yanida daha cok seyler söylüyor ve bunlarin hepsini belgelerle ispatlayacagini söylüyor ama ben sadece konuyla alakali olani yaziyorum,
Bu konu hakkinda herhangi bir bilgisi olan Mason veya Harici arkadaslar varmi acaba?

Sayın Java,

Sizi tenzih ederek söylüyorum ancak ülkemizde antimasonik açıklama yapan kişilere baktığımızda bu kişilerin açıklamalarında hep benzer ifadelere yer verdiğini görmemiz mümkün.Hep açıklamalarının destekleyici ispatları olduğunu söylerler ancak o ispatlar hiçbir zaman ortaya çıkamaz nedense ve işin en komik yanı ''Bunlar masonların kendi dergilerinde,yayınlarında zaten bulunuyor'' demeleri en belirgin ortak özellikleridir bu şahsiyetlerin.Tesviye dergisinin bir şekilde bir sayısını bulurlar,sayfalarını didik didik inceleyip ordan bir sembolik anlatımın bir parçasını çarpıtıp(kendileri de o sembolizmayı zaten anlamazlar söylememe gerek yok) halkın önüne sanki dünyanın gizemini keşfetmişçesine sunarlar.Mason olmak için ilk şart yüce bir yaradana inanmak olsa dahi bu şahsiyetler masonları şeytana tapan insanlar yaparlar.Nur-u Ziya, ışığın nuru anlamına gelse bile onlar yine şeytanla ilişkilendirmeyi iyi bilirler.Namık Kemal'imizin,Ziya Gökalp'imizin Hüseyin Hüsnü Paşa'mızın ve daha nicelerinin gözlerinin içine baka baka masonlar vatan haini de derler.Yani size acizâne tavsiyem lütfen bu tür demeçlere,açıklamalara itibâr etmeyiniz.

Saygılarımla.
Memento Mori

Ocak 16, 2012, 03:41:14 öö
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Selamlar,

selamlar,

benım aklıma hep takılmıştır bu soru, ama sanırım insanlar tünel kazacak olsa gıdıp temel altından kazmazlar sokak boyu kazarlar sanırım ve nie tunel olsunkı dogru gerek yok şimdi ama eskıden vardı galıba sokaga cıkma yasasgı vs. Saygılar...

Sokağa çıkma yasağı özel siyasi bir durumdur. O haldeyken kimse şişliden beyoğluna gidemez. Şişli ile beyoğlu arasında da tünel gerekir. Hatta başiktaş ile de arada tünel olmalı :) Sokağa çıkamıyorsam o tünele de ulaşamam o zaman o tünelin varlığı nasıl bir ulaşımda kullanılacak. Tüm masonlar o sokakta oturmuyorlar sanırım. Boşuna kazmış olurlar. Bu esnada o sokakta heralde iski 1000 kere kazı yapmıştır. Yol niye çökmedi.
Doldurdular mı tüneli ondan dolayı mı çökmedi? Google map ile sokağı boylu boyunca ölçün sürünmek için en az 1 m çağında delik açmalısınız kaç ton toprak çıkar? En az iki kamyon şimdiden söyleyeyim. Neyle kazacaklar kaşıkla mı?

Ocak 16, 2012, 12:59:55 ös
Yanıtla #36
  • Aktif Uye

Nur-u Ziya'da varmı bilmiyorum ama londra'nın altındaki tünellere bakıldığında,o çöker göçer söylemleri çürür bence çünkü londranın altı tamamen eski zamanlardan kalma tünellerle kaplı eğer çökseydi bütün londra göçerdi şimdi :) Tüneli kazan eğer marangoz nalbur vs ise evet göçer.Ama alanında uzman bir mühendisse bence sorun yok. Bknz : Marmaray.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 16, 2012, 01:23:15 ös
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nur-u Ziya'da varmı bilmiyorum ama londra'nın altındaki tünellere bakıldığında,o çöker göçer söylemleri çürür bence çünkü londranın altı tamamen eski zamanlardan kalma tünellerle kaplı eğer çökseydi bütün londra göçerdi şimdi :) Tüneli kazan eğer marangoz nalbur vs ise evet göçer.Ama alanında uzman bir mühendisse bence sorun yok. Bknz : Marmaray.

Saygılar.

Sayın Bulgaria,

Siz beni dahada bu konuyu araştırmaya şevk ettınız, bir anlama içindekı meşaleyı dahada alevlendırdınız  bu anlamda teşekkür ederım. Bir mimar olsaydım kesınlıkle Tüenller ve gızlı geçitlerel ılgılenırdım çünku yer altı mimarsı çok ilgimi çekiyor. Saygılarımla

Ocak 16, 2012, 05:18:36 ös
Yanıtla #38
  • Aktif Uye

Saygılar.

Sayın Bulgaria,

Siz beni dahada bu konuyu araştırmaya şevk ettınız, bir anlama içindekı meşaleyı dahada alevlendırdınız  bu anlamda teşekkür ederım. Bir mimar olsaydım kesınlıkle Tüenller ve gızlı geçitlerel ılgılenırdım çünku yer altı mimarsı çok ilgimi çekiyor. Saygılarımla

Benim zaten ilgimi çeken bir alan olduğundan bu konuda yorum yapma cesaretini kendimde görüyorum.Londranın altındaki tünellere bakıldığında ne demek istediğimi anlarsınız adeta yeni bir londra daha mevcut.Buna istinaden istanbulun altındaki tünellere de bakılabilir.Çok şaşırabilirsiniz.Bulgaristanda da aynı şekilde yer altı tünelleri mevcut.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 06, 2012, 12:54:34 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mason,
Çok hoş bir şekilde anlatmışsınız "Nur-u Ziya"yı. Çok etkilendim.
Teşekkür ederim,
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.