Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hürmasonluk ( Masonluk ) bir din midir?  (Okunma sayısı 24622 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 06, 2007, 07:16:32 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Hristiyanlık ve Yahudilik,İslam dininden sonra geçersiz kılınmıştır..Tanımıyorum dememin sebebi bu'dur..Yoksa ikisi de zamanında Allah'ın dinleri olarak hüküm sürüyorlardı.

Masonluk din olmadığını iddia etse de mensupları arasında dinden daha yoğun etkiler bırakabilmektedir..Bunu yukarıda da yazdım okumuşsunuzdur.

Neye cevap vermemi istiyorsunuz ki konu ne yani?

Temmuz 06, 2007, 07:19:11 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sevgili Einsof, bazi kisilere dinden daha yogun etkiler birakmasi (ki dogaldir, olabilir) bu onun din olmadigi gercegini degistirmez, o kisinin kendi anlayis sorunudur. Masonluk hic bir zaman ne boyle bir ogreti, ne de yoneltmede bulunmustur. Sizin bazi kisiler etkileniyor diye Masonluga din demeniz, diger butun topluluk ve derneklere DIN yakistirmasi yapmanizla ayni mantiktadir. Bunu soylemek istedim.

Temmuz 06, 2007, 07:23:39 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Yukarıda en üstteki yazımda masonluğun din olmadığını söylüyorum zaten..Yahudilik ve hristiyanlığın yanına yazmam da küçük bir ironidir,dikkat ederseniz gülücük işareti yaptım :)

Size küçük bir soru sormak isterim Sn.Sublime,özeldir cevap vermek istemeyebilirsiniz..İslam dininin hak din olduğuna inanıyor musunuz?Ahiret inancı taşıyor musunuz?Ve namaz oruç türü ibadetlerde bulunuyor musunuz?Sadece merakımdan sordum yanlış anlamayın..

Temmuz 06, 2007, 07:31:31 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Yukarıda en üstteki yazımda masonluğun din olmadığını söylüyorum zaten..Yahudilik ve hristiyanlığın yanına yazmam da küçük bir ironidir,dikkat ederseniz gülücük işareti yaptım :)

Size küçük bir soru sormak isterim Sn.Sublime,özeldir cevap vermek istemeyebilirsiniz..İslam dininin hak din olduğuna inanıyor musunuz?Ahiret inancı taşıyor musunuz?Ve namaz oruç türü ibadetlerde bulunuyor musunuz?Sadece merakımdan sordum yanlış anlamayın..
Gulucuk isaretine dikkat etmemisim.
Ozel sordugunuz sorular konusunda, yanlis anlayacak bir sey yok: Tabiiki de bir Musluman olarak islam dininin hak dini olduguna inaniyorum (ama bu diger dinlere saygili olmami da engellemiyor), Ahirtet inanci tabii ki tasiyorum. Oruc firsatim odukca tutuyorum (mide rahatsizligim var duzenli ilac almak durumundayim) namaz konusuna gelince hayir, duzenli olarak kilmiyorum.

Temmuz 06, 2007, 07:34:28 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Temmuz 06, 2007, 07:35:52 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Temmuz 06, 2007, 10:58:19 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Masonluk bir politik parti, bir lobi, bir din, bir tarikat, bir düşünce okulu veya üyelerine maddi olanaklar sağlayan bir kuruluş değildir.
Tekrar yazmak ıstedim.Ayrıca Masonluk dın kadar etkı bırakmıyor lakın antı-masonların cesıtlı reklam kokan yayınlarıyla ozellıkle dın olarak gosterılmeye calısılıyor ıste bu yayınların etkısındekı arastırmadan yoksun halk sızın yazınızı desteklıyor...Yanı yazınızın tabanınıda antı masonlar olusturmus oluyor..Bahsettıgım yazı:
Masonluk din değildir ama kendisine mensup olan birey üzerinde dinden daha şiddetli etki bırakır..Masonluğa kabul edilen ve basamakları tırmanan kişinin artık aldığı her nefeste masonluk vardır..Temsil edilen inanç sistemini hakkıyla yaşayabilmeniz için kendinizi teslim etmeniz gerekir..Mason olan kişi, yolda yürürken yemek yerken işe giderken uyurken vs..Kendisini hep farklı hisseder çünkü o masondur diğer insanlardan bi farkı vardır..Çevrenizdeki bi insana "Ben masonum" dediğinizde onun size bakışı o anda şiddetli bi şekilde değişiyorsa,demek ki masonluk en az din kadar etki edebilen bir yapılanmadır
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Mart 04, 2008, 08:02:48 ös
Yanıtla #17

Masonluk din değildir ama kendisine mensup olan birey üzerinde dinden daha şiddetli etki bırakır..Masonluğa kabul edilen ve basamakları tırmanan kişinin artık aldığı her nefeste masonluk vardır..Temsil edilen inanç sistemini hakkıyla yaşayabilmeniz için kendinizi teslim etmeniz gerekir..Mason olan kişi, yolda yürürken yemek yerken işe giderken uyurken vs..Kendisini hep farklı hisseder çünkü o masondur diğer insanlardan bi farkı vardır..Çevrenizdeki bi insana "Ben masonum" dediğinizde onun size bakışı o anda şiddetli bi şekilde değişiyorsa,demek ki masonluk en az din kadar etki edebilen bir yapılanmadır

Öyleyse; Masonluk bir Yaşam Biçimidir, diyebilir miyiz?

Saygılar;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 04, 2008, 08:23:58 ös
Yanıtla #18
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 04, 2008, 08:27:25 ös
Yanıtla #19

Ayrica yasam bicimidirde.

Anladım. Teşekkür Ederim, Saygıdeğer Mason; :)

Sevgiler;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.