Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Şrayn (Islam Agirlikli Masonik Topluluk)  (Okunma sayısı 117407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 12, 2007, 11:22:32 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Masonlukta Iskoc Riti, York Riti gibi birde Shrine mevcuttur. Shrine i diger ritlerden ayiran oncelikli ozelligi, Islami bazli olmasi ve Osmanli Imparatorlugundan bircok alintilarinin bulunmasidir. 2 Ustad Mason`un bir Misir ziyaretinde oranin kulturu, dini, dili ve tarihinden etkilenmesi ile bu toplulugu kurmaya karar vermesi sonucunda, Shrine (resmi olarak) 1900 lerin baslarinda kurulmustur.

Shrine in bazi ozellikleri:

1- Ust yonetim kuruluna Divan denir.
2- Uyeler toplantilarinda ve halka acik olarak duzenledikleri faaliyetlerde Fes takarlar.

3- Localarinin isimleri genellikle Islami agirliklidir. Al-Koran, Al-Kader, Nur, Medinah vb.
4- Ogretileri, Osmanli ve Islam kaynakli olup tasavvufi bilgiye onem verirler.
5- Cocuk hastaneleri yaptirirlar. Bu hastaneler genellikle yanmis ve yanik hastaliklari olan cocuklara hizmet verir. Verilen hicbir hizmetten para alinmaz. Hastaneye gelen butun cocuklar ucretsiz olarak tedavi edilir.
6- Shriner lar genellikle kendileride, kendi yaptirdiklari hastanelerde calisirlar. Bu calismalarin karsiliginda hicbir ucret almazlar.

7- Hastanedeki cocuklari gene kendileri eglendirirler. Partiler duzenlerler. Muziklar calarlar. Palyaco kiyafeteleri giyerler. Cocuk arabalarina, ucaklarina binerler.

8- Yakin gecmise kadar butun Shriner lar en az 32. Derece Masonlardan olusurdu. Birkac yil once bu kural Ustad Mason olmanin yeterli gorulmesi ile degistirildi. Bu kuralin yakin tarihte degismesi nedeni ile, halen Shrinerlarin cogunlugu ileri yastaki Kardeslerimizden olusmaktadir.

9- Derece sistemi yoktur. Shrine`liga torenle alinirsiniz. Giris rituelinden sonra herkes ayni derecede birer Shrine Kardesidir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2011, 09:01:48 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 12, 2007, 11:39:08 öö
Yanıtla #1

Bu bilgilendirici paylaşımınız için çok teşekkür ederim Sn Üstadım. Manzaranın yavaş yavaş tümü ortaya çıktıkça resimdeki tek bir noktaya kilitlenenlerin de ufku açılacaktır.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2007, 11:50:12 öö Gönderen: MASON »
Omnia mors aequat

Ağustos 12, 2007, 01:28:24 ös
Yanıtla #2

Çok faydalı bir paylaşım, teşekkürler.
ars longa, vita brevis...

Ağustos 12, 2007, 02:35:32 ös
Yanıtla #3
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Cok güzel bir paylasim, sahsen bence Shrine`lar kimlerdir diye baslik atmaya hazirlaniyordum. Böylelikle bilgime bilgi katmis oldunuz Sn. Üstadim.
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Ağustos 12, 2007, 02:38:38 ös
Yanıtla #4

Shrine`ların türkiyede halka acik olarak duzenledikleri faaliyetler olmuşmudur olacakmıdır?

Ağustos 12, 2007, 02:43:56 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Amerikada baslamis ve bazi ulkelere yayilmistir. Ancak halen bircok ulkede Localari bulunmamaktadir. En aktif ve yogunlukta oldugu ulkeler, Amerika ve Kanadadir. Bircok ulkedeki antimasonik topluluklar Shrine larin Mason oldugunu bilmemeleri nedeni ile, onlar ile ortak calismalar ve yardimlar duzenlemislerdir. Yine bircok antimasonik topluluklar butun Masonluga saldirida bulunurken, Shrine lari ayri dusunerek onlari savunmuslardir. Shrine lar suana kadar hicbir antimasonik saldiriya ugramamis bir rittir.

Shrine`ların türkiyede halka acik olarak duzenledikleri faaliyetler olmuşmudur olacakmıdır?

Sayin nietzsche,

Turkiyede Shrine (resmi olarak) bulunmamaktadir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 12, 2007, 02:46:38 ös
Yanıtla #6

Resmi olarak bulunmamaktadır derken?

Ağustos 12, 2007, 03:00:52 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Turkiyede (resmi olarak) bu isimde bir dernek yoktur.
« Son Düzenleme: Ağustos 12, 2007, 03:13:26 ös Gönderen: MASON »

Ağustos 12, 2007, 04:01:31 ös
Yanıtla #8

Açıkcası sanki var ama resmi değil gibi bir anlam çıkarmıştım ilk. Sorumun nedeni buydu açıklamanız için teşekkürler.

Ağustos 12, 2007, 04:05:23 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi