Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sonsuz Doğu (Ebedî Maşrık)  (Okunma sayısı 19807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2013, 11:22:18 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Merhaba, Sonsuz Doğu (Ebedî Maşrık) kavramı ile ilgili sorularım olacaktı:

1. Masonların neden vefat ettikten sonra Sonsuz Doğu (Ebedî Maşrık)'ya göç ettikleri düşünülür?
2. Neden Batı değil de Doğu'dur? Güneşin Doğu'dan doğmasından dolayı mı?
3. Bir Ölüm Sonrası Yaşam inanışı mı var Masonlukta?
4. Kişinin ruhunun orada bilinçli olarak yaşadığı mı düşünülmektedir?
5. Sadece Masonların mı yoksa ölen tüm insanların mı Sonsuz Doğu (Ebedî Maşrık)'ya göç ettiklerine inanılmaktadır?
6. "Hiçbir şey ölmez; her şey yaşar" tam olarak ne demektir?
7. Sonsuz Doğu'ya göç eden kişi hep orada mı kalır, yoksa ruh oradan tekrar geri gelir mi?

Teşekkürler...
Live long and prosper.

Mart 07, 2013, 03:58:34 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Merhaba, acaba cevapları Mason sırrı teşkil eden bir soru mu sordum farkında olmadan? O nedenle mi Mason arkadaşlar cevap vermekten imtina ettiler acaba?

Cevap alamayınca internet araştırmasına girişiyor insan... Türkçe sitelerde cevap bulunamasa da yabancı sitelerdeki bilgi kırıntılarını birleştirmek suretiyle mantıklı bir bütüne ulaşılabiliyor. Sanırım bu konuda biraz iyiyim, yani puzzle'ın parçalarını birleştirme konusunda. Sizlere sorum ise şu: Hiçbir mason bilgisine danışmadan, direk olarak hiçbir yazılı, görsel veya canlı mason bilgi kaynağından bilgi almadan, sadece alakasız web sitelerinden aldığım bilgileri birleştirmek suretiyle sorduğum bazı soruların cevapları hakkında bir fikir sahibi olduysam ve bu fikirlerimi burada paylaşırsam, bu 17 no.lu site kuralını ihlal eder mi? Hatırlatmak isterim ki açık kaynaklardan elde edilen bilgilerden bir fikre ulaşmak, hiçbir şekilde bir sırrı ortaya çıkarmak değildir, sadece kişinin kendi vardığı yargının paylaşımıdır. Siz cevap vermeden önce, edindiğim bilgilere ait birkaç anahtar kelime sunayım ki, sizler de bana ya "devam et" ya da "tamam sus" diyebilesiniz.

Anahtar Kelimeler: Süleyman'ın Tapınağı, Mesih, Son of Man, insanlığın birleşmesi...  8)

Live long and prosper.

Mart 07, 2013, 04:22:43 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Spock ne kadar da aceleci...

Bekleyelim bakalım. Belki açıklama yapacak biri çıkar.

Ancak bu sorunun o anahtar kelimelerle bağlantısı oduğunu sanmam.

Demek ki Sayın Spock'un araştırma tekniği yeterli değil. Başka yerlere bakmalı.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 07, 2013, 05:51:45 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ben sayin Spock"un sorularina bir soru eklemek istiyorum.

Daha önce sayin skullG bir yazisinda Salvador Allende icin bu terimi kullanmisti, orda görmüstüm (bildiginiz gibi Allende bir mason).

Bu terim sadece masonlar icinmi kullanilir?

Saygilar

Mart 07, 2013, 09:58:41 ös
Yanıtla #4

İzninizle ben de buradaki sorularla ilişkili bir soru eklemek istiyorum:

Masonlukta "ruhun yeniden doğuşu" ile ilgili neler vardır? Reenkarnasyon yahut buna benzer bir inanç Masonlukta işlenir mi; Masonlar buna inanır mı?

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mart 08, 2013, 02:06:29 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Güzel ve akıl dolu sorular .
Tebrikler Sayın  Spock ...  8)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 08, 2013, 12:00:47 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Vaktim oldukça araştırmaya devam ediyorum sayın ADAM... Yeni anahtar kelimelerim var: Masonik ışık, Tanrı, ruhun ölmezliği. Ama şu anda uzun yazacak vaktim yok.

Eğer yanlışlıkla yazılmaması gereken bir şey yazarsam lütfen uyarın.
Live long and prosper.

Mart 08, 2013, 12:28:44 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bakalım kim ne zaman bir açıklama yapacak!

Bu arada Sayın Spock'un bulduğu anahtar kelimelerin, bu başlık altındaki soruyu çok dağıtabileceği görüşündeyim.

Bunlardan çok daha basit, asal konuya daha yakın anahtar sözcükler bulunabilir.

Madem bu anahtar sözcük bulma işine Sayın Spock başladı; o devam etsin...

Başka katılımcılarımızın ekleyecekleri de olabilir elbette.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 08, 2013, 12:43:20 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Maşrık, çoğu zaman "Şark", "Doğu" kelimeleriyle eşanlamlandırılmak istense de, bunlar tam anlamı karşılayan kelimeler değildirler. "Doğu"nun karşılığı "Orient" kelimesi olabilir ama 'maşrık' daha çok ölümsüzlükle alakalı metafizik bir kavramdır.
Birisi vefat ettiği zaman; "ebedi maşrık"a intiklal etti deyimi kullanılır. Bunun anlamı birçok kişinin günümüz Türkçesine tercüme ettiği gibi, sonsuz doğuya gitti anlamını taşımaz. Türkçeyi yabancı kelimelerden arındırma gayretleri içerisinde, bazı kavramlar sadeleştirilmiş, giderek anlam derinliğini kaybetmiştir. Sonsuz doğu Fransızca ve İngilizce dillerindeki "Orient Eternel" kavramını tercüme etme gayretlerinin sonucudur. Tam anlamı karşılamaktan uzaktır.
Sonsuzluk kavramıyla ölümsüzlük kavramı aynı anlama gelmez. Birisinin vefat ettikkten sonra sonsuzluğa karışmasıyla, ölümsüzlük mertebesine erişmesi aynı şeyi anlatmaz. Bu nedenle Ebedi Maşrık kavramı Sonsuz doğu demek değildir.
Bu kavram, ölümden sonra ne ne oluyor sorusuna verilen yanıtlardaki çeşitliliği de göz önüne serer. Dini inanışların her biri bu konuda farklı bir yaklaşım getirecektir. Dini inanışları da ifade etmek için kullanılan kavramları taşıyacak kelimeler de o kadar geniş anlamlı olmalıdır. "Maşrık" işte ölümden sonra ne olduğunu açıklamayı kolaylaştıracak yüksek kapasitede bir kavramdır.

WİKİPEDİYE GÖRE

Sonsuz Doğu  (Ebedî Maşrık)
Masonlukta simgesel olarak, bilinen doğal yaşamın "ölüm" ile son bulmasından sonraki bilinmeyen ötesi.
Yaşamı sona ermiş olan bir mason için «Öldü!» denilmez; «Sonsuz Doğu'ya göçtü!» denir. Bunun nedenlerinden biri, Masonlukta çok tutulan şu öz deyiştir: «Hiçbir şey ölmez; her şey yaşar». Bir diğer neden, Masonlukta simgesel olarak "ışık" ve "aydınlık" ile dile getirilen kavramların kaynağının sonsuzlukta oluşunun benimsenmesidir.
http://www.mason-mahfili.org.tr/sozluk/kelime/sonsuz-dogu-ebedi-masrik.html

Burada sonsuz doğu terimi alegorik bir anlatımla kullanılmış bana göre aslında kast edilen şey ışık ,sonsuz ışık varolduğun yer kaynak,ruhun kaynağına döneceği vurgulanıyor.
Benim anladığım o
Ölümsüz ruh ait olduğu ışığın içinde kaybolur ancak.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 08, 2013, 03:08:44 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Burada sonsuz doğu terimi alegorik bir anlatımla kullanılmış bana göre aslında kast edilen şey ışık ,sonsuz ışık varolduğun yer kaynak,ruhun kaynağına döneceği vurgulanıyor.
Benim anladığım o
Ölümsüz ruh ait olduğu ışığın içinde kaybolur ancak.

Bu forumun Masonlar Sözlüğüne göre (http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,9630.0.html)
Doğu
1.   Yerküre üzerinde yaşayanlara göre; güneşin doğduğu yön.
2.   Bir mason mabedinde, kapının tam karşısına gelen yön ve mabedin bu bölümü.

ve ayrıca okuduklarıma göre Süleyman'ın Tapınağının da kapının tam karşısına gelen yönü. Bir başka kaynağa göre (http://gran-logia-andorra.com/en/node/75) ise Doğu:
"Orient: City where one or more lodges have been established. It symbolizes the cardinal point where the Masonic light comes from. The Eternal orient is found beyond death". Yani, Masonik ışığın geldiği asal (veya asıl) nokta ki bu nokta ölümün ötesinde bulunmaktadır.

Buraya kadar geldiğimize göre şimdi Masonik ışığın ne olduğunu araştırmamız gerekir. Bu ise bulunması zor bir cevaptır. Muhtemelen Mason sırrı kapsamına giriyordur, bilmiyorum. Hiç bilgi yok değil, var ama okuduklarım çok metafizik olmaya başladı bu noktada. Örneğin bir görüşe göre Masonik Işık, direk olarak istinasız Tanrı'nın kendisini ve ruhun ölmezliği demektir. İnsan vefat edince ruhu Masonik Işığın kaynağı olan Doğu'ya (Orient'e) doğru yola çıkar ve orada Tanrı ile birleşir. Hep orada mı kalır, yoksa tekamül etmesi için yeni bir insan vücudunda yeniden mi doğar, bu konuda bilgi edinemedim. Belki daha fazla okursam bir şeyler bulabilirim.

Tibet Budhistlerinin inanışına göre ise Masonik Işık, soğuk kırmızı bir ışıktır ve popüler anlamda Şeytan'ı tanımlar. İlginçtir ki, yukarıda kırmızı renkli cümlede geçen "cardinal point" ibaresinde geçen cardinal kelimesinin kelime anlamlarından birisi de "parlak kırmızı"dır (bkz. http://www.seslisozluk.net/?word=cardinal ).

Dediğim gibi konu daha sonra iyice metafiziğe dönüyor, G harfinin ne olduğu, vb... Bu arada daha nacizhane fikirler, örneğin Masonik Işığı "insanın Mason olduktan sonra aydınlanması ve bilgi düzeyini sürekli geliştirerek nihai bilgiye ulaşması" şeklindeki tasvirler pek dikkate alınmamış.
Live long and prosper.