Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlarin bunu yapmaktaki maksatları nedir?  (Okunma sayısı 15591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 20, 2012, 05:29:12 ös
  • Ziyaretçi

Neden Masonlar kendi sembolerini şarkılarda,reklamlarda,filmlerde vs. gösterme ihtiyacı duyar?Sebep bu isaretleri bilinç altlarına yerlestirmekmi?Eger maksat bu degilse nedir peki?

Umarim sorduğum soru küstahlık yada antimasonluk olarak düşünülmez.

Saygilarimla...

Kasım 20, 2012, 05:44:48 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Gaia tarafından ortaya atılan bu soruya birtakım varsayımlarda bulunarak ya da yanlış örneklar alarak ya da öylesine, pek genel bir yanıt verilebilir belki.

Fakat öyle yanıtlamak doğru olmaz diye düşünürüm. Sanki geçiştiriliyor izlenimini verebilir.

Masonlar kendi sembollerini hangi şarkılarda, hangi reklamlarda, hangi filmlerde, hangi vesairelerde nasıl gösteriyor ki, bu özellikle dikkati çekiyor?

Sebep sorusuna yanıt vermeden önce bu bağlamda biraz detay alırsak, sanırım konuyu daha iyi işleme olanağı elde ederiz.

Bence bu soru hiç de küstahlık değildir ve antimasonluk da sayılmaz.

Aslında ben başka türlüsünü düşünürdüm. Derdim ki; niçin kimileri şarkılarda, romanlarda, reklamlarda, filmlerde ve daha birçok yerde Masonluğu didikler ve yanlış anlatımlarda bulunur?

Ancak şimdi bu başlık altındaki soru o değil elbette... Sayın Gaia bize bir detay verince devam edeceğiz. Belki sonra ötekine de geliriz dolaylı olarak.

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2012, 05:47:37 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 20, 2012, 07:08:50 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Gaia tarafından ortaya atılan bu soruya birtakım varsayımlarda bulunarak ya da yanlış örneklar alarak ya da öylesine, pek genel bir yanıt verilebilir belki.

Fakat öyle yanıtlamak doğru olmaz diye düşünürüm. Sanki geçiştiriliyor izlenimini verebilir.

Masonlar kendi sembollerini hangi şarkılarda, hangi reklamlarda, hangi filmlerde, hangi vesairelerde nasıl gösteriyor ki, bu özellikle dikkati çekiyor?

Sebep sorusuna yanıt vermeden önce bu bağlamda biraz detay alırsak, sanırım konuyu daha iyi işleme olanağı elde ederiz.

Bence bu soru hiç de küstahlık değildir ve antimasonluk da sayılmaz.

Aslında ben başka türlüsünü düşünürdüm. Derdim ki; niçin kimileri şarkılarda, romanlarda, reklamlarda, filmlerde ve daha birçok yerde Masonluğu didikler ve yanlış anlatımlarda bulunur?

Ancak şimdi bu başlık altındaki soru o değil elbette... Sayın Gaia bize bir detay verince devam edeceğiz. Belki sonra ötekine de geliriz dolaylı olarak.

Sn.ADAM öncelikle masonic reklamları MTV de cok sık sık göre biliyoruz.hatta ilk reklaminda cok bariz bir cekilde masonik semboller vardi.MTV(Masonic Temple Vision) nin bu tur reklamlari you tube da vardır.Link vermek yasak degilse link verebilirim oradanda göre bilirsiniz.Sonra bir cok sanatçının kliplerinde göze carpan masonik işaretler var.(Rihanna,Lady Qaqa)hatta cocukların izlediği çizgi filmlerde bile Masonlarin isaretleri vardır.
Ama neden? İste bunu bilmiyorum.Masonlarin buradaki maksadı ne ola bilir diye düşünürken aklıma iyi seylerde gelmiyor açıkcası ...

Kasım 20, 2012, 07:51:06 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ne güzel onları gördükçe neşelenmemiz lazım .Eğer gerçekten Masonikse mesala Pramitler ...
Hımmmmm bildiğim kadarıyla Masonluğu sembol etmiyor diye biliyorum, ama bir Üçgen ve Gönyenin olduğunu görürsemde şahsen göğsüm kabarır .  Fakat öyleleride vardırki REKLAM içinde yapar ,

a-HALK BANKASI
b-BANVİT
c-OSMANLI BANKASI
d-CNBC-E
VB... Acaba öylelermi , belki belkide değiller . Ama öyle iselerde başımın tacıdır, nede olsa Cumhuriyeti kuran o güzel insanların içinde de vardılar hele birde KIZILAY gibi gözbebeğimizin kurucularınında MASON olması; O hor gören YOBAZ' ların gözüne gözüne sokmak varya neyse onlar  laftan anlamaz... Siz birazda İlmunati savlarının etkisinde kalanlardan , sözüm ona yazarların etkisinde kalmışınız.Geçen Bizim Ülkemizdeki 33. derecedeki Masonlara utanmadan bunlar FAS . . Mason deme küstahlığında bulundu.Onun için bu konulara fazla takılmayın Sayın  Gaia ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 20, 2012, 08:31:37 ös
Yanıtla #4

Ben yardımcı olayım.

Örneğin 1 dolar:

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Kasım 20, 2012, 11:03:59 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bende bir MTV video klibi paylaşarak konuya katkıda bulunayım. Benim bu videodan anladığım masonluğun yer altı adamlarının önünü kestiği idi. Bazı antimasonik çevrelerde bundan masonların zorla yer altı dünyasını aralarına kattığını düşünmüşler. Sanırım Sn.Gaia'nın bahsettiği videolardan biride bu olsa gerek.
LCD Soundsystem - Pow Pow
Ben kendi adıma bunu masonların yaptığını düşünmüyorum. Bana daha çok dikkat çekmek isteyen bir tv kanalı gibi geliyor.

Kasım 21, 2012, 07:52:19 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Bende bir MTV video klibi paylaşarak konuya katkıda bulunayım. Benim bu videodan anladığım masonluğun yer altı adamlarının önünü kestiği idi. Bazı antimasonik çevrelerde bundan masonların zorla yer altı dünyasını aralarına kattığını düşünmüşler. Sanırım Sn.Gaia'nın bahsettiği videolardan biride bu olsa gerek. LCD Soundsystem - Pow Pow Ben kendi adıma bunu masonların yaptığını düşünmüyorum. Bana daha çok dikkat çekmek isteyen bir tv kanalı gibi geliyor.

Doğru tespit etmişsiniz Sn.ARCHİTECT.Ama sadece o degil daha bir cok reklamları var.Hem MTVnin Toronto'daki binasının üstünde de açılımı olarak (MASONİC TEMPLE VİSİON)  yazıyor.Eger bu reklamlarda Masonlar'in eli yoksa o zaman Masonlar neden bu ise el koymuyor?Rahatsiz değillermi?Hem baskaları neden Masonlarin sembollerini bu kadar kullansın ki?

Kasım 21, 2012, 07:57:41 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eğer böyle bakılırsa, konuyu büyük oranda  spekülasyona yapan kaynakların yayınlarına bağlama durumuna gireriz. Bunun da özellikle Sayın Peacewings'in 1 Dolar örneğinden çıkarak belirtiyorum. Evet, 1 Dolar üzerinde masonik simgeler vardır. Fakat masonik olmayan simgeler de vardır. Fakat spekülasyonlarda iş bu kadarlar da bırakılmaz. Ancak konumuz da elbette o değil. Peki 5 Dolar, 10 Dolar ve sonrakilerde masonik simgeler var mıdır? Varsa nerelerde ve nasıldır?... Bugüne dek bunun yanıtını vereni göremedim.

Şu verilmiş olan diğer örnekleri, MTV ya da bankalar (Sayın NOSAM33 açıklarsa daha iyi) ya da sanatçıların kliplerini bilemiyorum. Bir ara Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yerde masonik simgelerin bulunduğu ileri sürülmüş ve bundan ötürü bir sorgulama da yapılmıştı. Bu gibilerin sonu gelmez.

Sayın ARCHITECT’in verdiği klipe de baktım; bir ara üçgen ile bir Horus gözü parlıyor. Görebildiğim o. Ne olmuş yani? Öyle bir düzenleme benim evimde de var, çerçevelenmiş, duvarda asılı; Mısır’dan papirüs üzerine çizili olarak almış, yanına da hiyeroglif ile adımı yazdırmıştım.

Böyle özelleştirilmiş bir gözle bakarsak, her gün karşılaştığımız trafik işaretlerinin birçoğu aynı zamanda bir masonik simge niteliğini ediniverir.

Bu bağlamda birkaç nokta var değinmek istediğim:

1 – Masonik simgeler ya da öğeler denilen şeyler sırf Masonluğa ve masonlara özgü değildir. Hatta Masonluğun asal amblemi olan gönye ve pergel bile sırf Masonluğa özgü değildir. Şu üzerinde çok durulmuş, özellikle İlluminati bağlantılı “içinde göz bulunan üçgen” biçimindeki simge de Masonlukta olduğu gibi başka birçok kurumda da kullanılmış ve kullanılmaktadır. (Üstelik o simgeyi “içinde göz bulunan üçgen” biçiminde söylemek acaba ne kadar doğru? Bunun kökeni, aslı başka bir şey olamaz mı? Nitekim Masonlukta kullanılan simge öyle mi yoksa aslında başka türlü mü?)

2 - Masonluk, toplumlarda çok ilgi çeken bir kurumdur. Gerçi şimdilerde bu ilgi geçmişe oranla azalma yolunu tuttu, inişe geçti ama olsun, daha uzun süre devam edecektir. Dolayısıyla birçok yerde birçok amaçla, özellikle ticari düşünceyle Masonluk ile bağlantılı simgeler, diğer öğeler, anlatımlar, benzetmeler, mason olmayanlar tarafından, özel amaçla kullanılır. Böylece daha çok dikkat çekilir. Bu bağlamda elbette sadece masonluk kullanılmakta değildir; daha çok şey kullanılır ama bulunduğumuz bu sanal ortam nedeniyle Masonluk dikkatimizi çeken…

3 - Bu kullanımı masonlar da yapar. Çünkü birçok mason Masonluğa öylesine hatta birtakım başka amaçlarla (Shriner olmak gibi) girmiştir ama birçoğu da Masonluğu benimsemiş, içselleştirmiş, sahiplenmiş, onu kendine bir yaşam tarzı edinmiştir. Böyle olunca, meslek yaşamında da Masonlukla iç içe olmayı ister; eğer bir sanatçı, reklamcı, mimar, dekoratör, yazar, tanıtımcı ve bunun gibi halka doğrudan yönelebilecek bir mesleği varsa, gerek kendisi için gerekse Masonluktaki misyonu gereği masonik öğeleri sık sık kullanır. Kimisi vardır ki bunu farkına varmadan yapar, kimisi vardır ki özenle, bilerek, isteyerek yapar. Sayın Gaia zaten bunu soruyor, niçin diye… Ben bunun niçin böyle olduğunu şimdilik bir başka katılımcımıza bırakayım. Kimseden yanıt gelmezse, hatırlatın, açıklayayım.

4 – Başta ABD olmak üzeri birçok Batı ülkesinde Masonluk, o ülke halkının sıradan, iç içe yaşamakta olduğu bir kurumdur. Bu nedenle de o ülkelerde Masonluk ile bağlantılı referanslar verilmesi, masonların masonik giyimleriyle resimlerinin ve etkinliklerinin, mason localarının bulunduğu lokallerin gösterilmesi, masonların etkinliklerinden söz edilmesi pek doğal bir olgu olarak görülür. Biz belki yadırgarız ama özellikle ABD’nde herkesin kendi bireysel, ailesel, zümresel, kurumsal tanıtımlarını yapması pek doğaldır ve sık sık rastlanan bir olgudur. Bu nedenle masonlar ve çevreleri de Masonluktan pek sık söz eder.

Bilmem yeterince açıklayıcı oldu mu?

Bana göre açıklanması gereken tek bir nokta kaldı bu yazıda. Bakalım onu kim açıklayacak? Elbette konunun ötesi de irdelenebilir. Bu konuda daha somut örnekler verilebilir.

Kasım 21, 2012, 08:43:33 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Eğer böyle bakılırsa, konuyu büyük oranda  spekülasyona yapan kaynakların yayınlarına bağlama durumuna gireriz. Bunun da özellikle Sayın Peacewings'in 1 Dolar örneğinden çıkarak belirtiyorum. Evet, 1 Dolar üzerinde masonik simgeler vardır. Fakat masonik olmayan simgeler de vardır. Fakat spekülasyonlarda iş bu kadarlar da bırakılmaz. Ancak konumuz da elbette o değil. Peki 5 Dolar, 10 Dolar ve sonrakilerde masonik simgeler var mıdır? Varsa nerelerde ve nasıldır?... Bugüne dek bunun yanıtını vereni göremedim.

Şu verilmiş olan diğer örnekleri, MTV ya da bankalar (Sayın NOSAM33 açıklarsa daha iyi) ya da sanatçıların kliplerini bilemiyorum. Bir ara Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yerde masonik simgelerin bulunduğu ileri sürülmüş ve bundan ötürü bir sorgulama da yapılmıştı. Bu gibilerin sonu gelmez.

Sayın ARCHITECT’in verdiği klipe de baktım; bir ara üçgen ile bir Horus gözü parlıyor. Görebildiğim o. Ne olmuş yani? Öyle bir düzenleme benim evimde de var, çerçevelenmiş, duvarda asılı; Mısır’dan papirüs üzerine çizili olarak almış, yanına da hiyeroglif ile adımı yazdırmıştım.

Böyle özelleştirilmiş bir gözle bakarsak, her gün karşılaştığımız trafik işaretlerinin birçoğu aynı zamanda bir masonik simge niteliğini ediniverir.

Bu bağlamda birkaç nokta var değinmek istediğim:

1 – Masonik simgeler ya da öğeler denilen şeyler sırf Masonluğa ve masonlara özgü değildir. Hatta Masonluğun asal amblemi olan gönye ve pergel bile sırf Masonluğa özgü değildir. Şu üzerinde çok durulmuş, özellikle İlluminati bağlantılı “içinde göz bulunan üçgen” biçimindeki simge de Masonlukta olduğu gibi başka birçok kurumda da kullanılmış ve kullanılmaktadır. (Üstelik o simgeyi “içinde göz bulunan üçgen” biçiminde söylemek acaba ne kadar doğru? Bunun kökeni, aslı başka bir şey olamaz mı? Nitekim Masonlukta kullanılan simge öyle mi yoksa aslında başka türlü mü?)

2 - Masonluk, toplumlarda çok ilgi çeken bir kurumdur. Gerçi şimdilerde bu ilgi geçmişe oranla azalma yolunu tuttu, inişe geçti ama olsun, daha uzun süre devam edecektir. Dolayısıyla birçok yerde birçok amaçla, özellikle ticari düşünceyle Masonluk ile bağlantılı simgeler, diğer öğeler, anlatımlar, benzetmeler, mason olmayanlar tarafından, özel amaçla kullanılır. Böylece daha çok dikkat çekilir. Bu bağlamda elbette sadece masonluk kullanılmakta değildir; daha çok şey kullanılır ama bulunduğumuz bu sanal ortam nedeniyle Masonluk dikkatimizi çeken…

3 - Bu kullanımı masonlar da yapar. Çünkü birçok mason Masonluğa öylesine hatta birtakım başka amaçlarla (Shriner olmak gibi) girmiştir ama birçoğu da Masonluğu benimsemiş, içselleştirmiş, sahiplenmiş, onu kendine bir yaşam tarzı edinmiştir. Böyle olunca, meslek yaşamında da Masonlukla iç içe olmayı ister; eğer bir sanatçı, reklamcı, mimar, dekoratör, yazar, tanıtımcı ve bunun gibi halka doğrudan yönelebilecek bir mesleği varsa, gerek kendisi için gerekse Masonluktaki misyonu gereği masonik öğeleri sık sık kullanır. Kimisi vardır ki bunu farkına varmadan yapar, kimisi vardır ki özenle, bilerek, isteyerek yapar. Sayın Gaia zaten bunu soruyor, niçin diye… Ben bunun niçin böyle olduğunu şimdilik bir başka katılımcımıza bırakayım. Kimseden yanıt gelmezse, hatırlatın, açıklayayım.

4 – Başta ABD olmak üzeri birçok Batı ülkesinde Masonluk, o ülke halkının sıradan, iç içe yaşamakta olduğu bir kurumdur. Bu nedenle de o ülkelerde Masonluk ile bağlantılı referanslar verilmesi, masonların masonik giyimleriyle resimlerinin ve etkinliklerinin, mason localarının bulunduğu lokallerin gösterilmesi, masonların etkinliklerinden söz edilmesi pek doğal bir olgu olarak görülür. Biz belki yadırgarız ama özellikle ABD’nde herkesin kendi bireysel, ailesel, zümresel, kurumsal tanıtımlarını yapması pek doğaldır ve sık sık rastlanan bir olgudur. Bu nedenle masonlar ve çevreleri de Masonluktan pek sık söz eder.

Bilmem yeterince açıklayıcı oldu mu?

Bana göre açıklanması gereken tek bir nokta kaldı bu yazıda. Bakalım onu kim açıklayacak? Elbette konunun ötesi de irdelenebilir. Bu konuda daha somut örnekler verilebilir.

Detaylı açıklamanızdan dolayı tesekkur ederim Sn.ADAM.Peki masonlar kendi sembollerinin kullanılmasından rahatsız olmuyorlarmi?Cunku bir cok insan bu tür seyleri kullanarak masonları insanların bilinç altına girmekle,seytana tapmakla(bazı kaynaklarda Masonik sembollerden dolayi özellikle vurgulanmistir bu) suçlaya biliyor.Yoksa Masonlar bu suçlamalardan rahatsız değilimi? yada buna son diyemeyecek kadar güçsüzler mi?

Kasım 21, 2012, 09:12:09 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Daha önce de belirtmiş olduğum üzere, Masonlukta kullanılan birçok öğe, birçok simge aslında salt Masonluğa özgü değildir. Hatta birtakım başka meslek elemanları ve kurum üyeleri, zamanında, masonların kendi simgelerini aldıoğını, buna hakları olmadığını bile ileri sürmüştür. Böyle olunca masonlar niçin sorun etsin ki "Vay! Bizim öğelerimizi, simgelerimizi kullanıyorlar." diye... İşte üçgen, göz (öyle denir), ikisinin bir araya getirilişi... Ne olmuş yani? Sadece Masonluğa özgü mü bu? Antakya'daki Titus Mağarası'na didin; orada da var, nedereyse iki binyıl  öncesinden kalma. 

Ancak diyelim ki o öğeler ve simgeler salt masonlara özgüdür. Nitekim masonların binaları var özellikle ABD'ndeki. Ne fark eder? Bunlar gizli şeyler değil ki. Aslında tersine, ne iyi... Masonluk kendi içine kapanık bir gizemci kurum değil ki... Bunlar ne kadar çok bilinse, ne kadar çok duyulsa, ne kadar çcok benimsense o kadar iyi.

Masonluğun asal amacı tüm toplumlara, tüm insanlara yönelik. Böyle olunca, masonlar, bırakalım kendi simge ve öğelerinin kullanrılmasından rahatsız olmayı, bundan ötürü sevinirler, benimsedikleri öğeler daha geniş bir alana yayılıyor diye...  Nitekim özellikle Amerika'da öyle oluyor.

Masonlara şeytana tapmakla falan suçlayanların saçmalıklarına aklı başında hiç kimse aldırış etmiyor artık. Baksanıza, şu sırada bu forumda bir başka başlık altında masonların bir kanadından olanların Masonlukta ille de dinsel nitelikli bir inanç gerekliliğini ileri sürüşü bile söz konusu. ABD'de bundan yıllar önce bir kampanya açıldı "Masonluk başlı başına bir dindir." diye. (Ayrıntıları forumda var merak edenler için.) 

Bu durumda masonik sembollerin ortaya konulmasıyla masonlara bir suçlama yöneltilmesi, ancak bizimki gibi halk katmanlarında bilgisizliğin ya da kapılmışlığın pek yaygın olduğu ülkelerde geçerli. Eh, bizim ülkemizde de bu bağlamdaki kullanımlara pek sık rastlanmaz. Rastlansa da, bu masonlar için hiç de rahatsız edici bir nitelik taşımaz.  Yanlış bilgi verilmesi, keçi kesme ritüeli gibi aptalca/enayice üstelik herkesi aptal sanan suçlamalar yapılması elbette masonları rahatsız eder ama sonradan gerçekler ortaya çıkınca bunları yapanlar da (Adnan Oktar gibi) kendilerine kaçacak delik ya da peşinde koşacakları bir başka dalavere arar; işleri güçleri odur, kazançları oradadır çünkü.

Çoğu Batı ülkesinde bu gibi herzeleri hiç kimse yutmuyor. Günümüzde ülkemizde de aklı başında eğitimli kimseler artık bunlara kanmıyor, gerçekleri araştırıyor, soruşturuyor.

Sonuç: Masonlar açısından bunların sakıncalı olduğunu hiç sanmıyorum. ABD, Kanada, İngiltere, İskoçya, Fransa ve diğer birkaç ülkede sakıncalı olabilecekler zaten yapılamaz. Çünkü onları yapabilecek pek kimse yoktur, özellikle bir sansasyon yaratmak istenmiyorsa...

« Son Düzenleme: Kasım 21, 2012, 09:22:23 öö Gönderen: ADAM »