Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonlarin bulundugu ulkeye yarari varmi?

Masonlarsiz bir ulke, ulke degildir.
Fazlasiyla var.
Var
Biraz yararlari var. Biraz zararlari.
Yok.
Kessinlikle yok.
Yarari olmadigi gibi, zararlari var.

Gönderen Konu: Masonlarin bulundugu ulkeye yarari varmi?  (Okunma sayısı 29900 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 14, 2009, 08:04:17 öö
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

"Yeni Dünya Düzeni" terimi son yıllarda o kadar çok değişik ve birbiriyle ilgisiz anlamlarda kullanılır oldu ki... Bu kullanım bağlamında bir sürü spekülasyon yapıldı; hâlâ da yapılıyor; bir alay komplo teorisi üretildi; üretilmeye devam ediliyor.

Masonluğun bir kurum olarak amaçları belli... Şu aşamada bunların üzerinde bir değişiklik yok. Ancak her ne kadar Masonluğun bir kanadında bu kurumun bünyesinde hiçbir değişiklik olmayacağı belirtilirse de, diğer kanadında bu kurumun günün ve çağın gereklerine ayak uydurarak kendisini yenileyeceği ve evrimselleştireceği benimsenir.

Durum böyle olunca; "Yeni Dünya Düzeni" denilen olgu her nasıl tanımlanıyorsa, bu Masonluğun everensel amaçları ile de uyumluysa, bir diğer deyişle insanlar arasından hiçbir bakımdan ayırım gütmeksizin tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluğunun sağlanmasını (bu dünyada) içeriyorsa, başka bir öngörüsü yoksa, o zaman belki Masonluğun bir kanadının ona uyum göstereceği söylenebilir.

Bunun dışında, Masonluğun böyle akımlarla ilişkisi ve bağlantısı yoktur.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 19, 2009, 10:31:45 öö
Yanıtla #31

"Masonluğun bir kurum olarak amaçları belli... Şu aşamada bunların üzerinde bir değişiklik yok. Ancak her ne kadar Masonluğun bir kanadında bu kurumun bünyesinde hiçbir değişiklik olmayacağı belirtilirse de, diğer kanadında bu kurumun günün ve çağın gereklerine ayak uydurarak kendisini yenileyeceği ve evrimselleştireceği benimsenir.

Durum böyle olunca; "Yeni Dünya Düzeni" denilen olgu her nasıl tanımlanıyorsa, bu Masonluğun everensel amaçları ile de uyumluysa, bir diğer deyişle insanlar arasından hiçbir bakımdan ayırım gütmeksizin tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluğunun sağlanmasını (bu dünyada) içeriyorsa, başka bir öngörüsü yoksa, o zaman belki Masonluğun bir kanadının ona uyum göstereceği söylenebilir.

Anladım. Makul açıklamanız nedeniyle Teşekkürlerimi sunuyorum Sayın Adam; Herşeyin yeniliğe açık olması gereklidir, değişime ayak uyduramayan herşey son bulmaya mahkumdur, varlığını hiçbirbiçimde devam ettiremez. Bunun içinse yapılması gereken en akılcı çözüm, mantıklıca hareket edip, değişmeyen tek şeyin değişim olduğu prensibine bağlı olarak bu anlayışa sahip olunmalıdır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2009, 10:34:04 öö Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ocak 30, 2011, 04:55:47 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

"Rönesans" dönemini ve dünyaya etkilerini irdeleyen/ az da olsa araştırıp bilgi sahibi olabilen insanların, zarardan bahsedebilmesini mümkün görmüyorum..
Sevgi ve saygılarımla

Aralık 06, 2011, 08:52:08 ös
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Masonluğu ve masonları sevmeyenin bu formda vakit geçirmesini ANLAYAMIYORUM syg. :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 06, 2011, 11:07:14 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk aydın ve bilgili insan yetiştirme emeli taşıyor, nasıl olmasın?

Temmuz 09, 2012, 06:45:37 ös
Yanıtla #35
  • Aktif Uye

Görünmeyen yüz.. Gizli savunma.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 11, 2012, 03:29:21 ös
Yanıtla #36

Masonluk sadece bir ülkeye yararlı değil dünyaya yararlıdır bence.
Saygılarımla..
Amor - Honor - Justitia
Sevgi - Onur - Adalet

Temmuz 11, 2012, 06:24:23 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Masonlarin bulundugu ulkeye yarari varmi?

Oyunuzu kullandiktan sonra yorumlarinizi yapabilirsiniz

Masonluk hakkında farklı farklı görüşleri okumaya ve karşılaştırmalı olarak değerlendirmeye çalışıyorum. Okuduklarım sonrasında bilimi, felsefeyi, sanatı ve her şeyden önce insanlığın refahını önemsedikleri kanısına vardım. Elbette bir felsefeyi sadece okuduklarımıza göre tanıyıp anlamak mümkün değildir. Hele ki Ezoterik olması yönüyle bu felsefeyi yaşamadan tanımak ve anlamak zaten mümkün olamaz. Ama kardeşliğe, dayanışmaya ve gelişime bu denli değer veren bir topluluğun, toplumuna faydalı olamayacağını söylemek de pek mantıklı gelmiyor insana. O nedenle elbette faydalıdır diye düşünüyorum.

Saygılar.

Temmuz 11, 2012, 09:19:51 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Soru başlı başına acaip cevabıda öyle olsun bari,

ben bir garip karahanım memleketime ne kadar faydam var ise ve olabiliyorsa masonlarında benden biraz fazlası olabilir.Böyle bir soruda aslında varılmak istenen nokta neresidir masonların bulundukları ülkede işe yarayıp yaramadıklarımı eğer bu test ediliyorsa işe yaramıyor sonucu çok rahat çıkabilir yarasa idi üye sayıları en azında daha çok olur ve bulundukları ülkeye hizmetleride daha yaygın bilinirdi.Amam şuda demek değildirki hiç işe yaramazlar idealleri çerçevesinde başardıkları işlerde muhakkak vardır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 30, 2012, 05:32:45 öö
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla masonların bulundukları ülke için kuşkusuz yaptıkları iyi ve güzel şeyler var. Kapalı şekilde çalışmayı eleştirmek için söylemiyorum ama neticede herşeyi açık şekilde icra eden ve şeffaf bir topluluk değil.

Çevremde mason olduğunu bildiğim ve olduğunu tahmin ettiğim insanlar mevcut. En azından yanıldığım isim ya da isimler olsa da mutlaka ki içlerinde doğru tahmin ettiğim insanların da varolduğunu düşünüyorum. Bu izlenimler sadece boş tahmin değil, destekler şekilde gerçekleşen durumlara da tanık oldum. Tabiki yanılabilirim ama tahminlerim doğruysa bir kaçıyla yaklaşık 4 yıldır tanışıyoruz. Masonluk hakkında sohbet etmedim çünkü bu konuyla ilgili nasıl yaklaşmam gerektiğine karar veremedim. Ama bu süre içinde üniversite içinde ve dışında yaptığım çalışmalarda her zaman bu kişilerden destek gördüm, farklı konularda fikir alışverişi yapma ve tartışma fırsatı buldum. Bu insanlara baktığımda çevrelerine zararı dokunacak insanlar olmadıklarını görüyorum. Karakter olarak düzgün, karşılıksız iyilik yapan ya da yapmaya çalışan, insan ilişkileri ve olaylara yaklaşımları olumlu anlamda farklı, kültürel birikimi olan donanımlı insanlar. Daha önce dediğim gibi bu dışa kapalılık bu konuda tam anlamıyla fikir yürütmeyi önemli ölçüde engelliyor. Tabiki herşeyin açıkça anlatılmasını da bekleyemeyiz. Ancak aklıma takılan ve anlam veremediğim bir çok nokta var.

Aklıma takılanların tanıdığım insanlarla ilgisi yok. Dünya üzerinde gerçekleşen olayları, dünya siyasetini, ve en önemlisi daha önce Üstadlık sıfatına ulaşmış kişilerle yapılan röportajlarda, bu kişiler tarafından bir dönem seçimleriyle ilgili yapılan yorumların içeriği , o dönemde devletler ve kişiler arası münasebetler ve o dönemki ortadoğu ve uluslararası politika durumu birleşince aklıma gelenler hayli uzun zamandır kafamı karıştırıyor. Tabi bunlara komplo teorisi de denilebilir.

Masonluğun politik bir yapılanma olmadığı söyleniyor doğrudur da ancak puzzle parçaları birleşince doğrudan olmasa da dolaylı yoldan siyasete değdiği kanısı oluşuyor. Siyasete değmesi de problem değil siyasete ne şekilde değdiği önemli. Tutarsızlık var diyemem çünkü çok geniş bir bilgiye sahip değilim ama özetle benim için önemli olan tutarlılığın olması.

Yanlış birşey söylememek için olayları açık şekilde yazmadım ama az çok tahmin edebileceğinizi düşünüyorum.  Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.