Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sehit olmak  (Okunma sayısı 5988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2007, 02:53:04 ös
  • Ziyaretçi

Sehit olma kavrami ve bu inanc uzerine konusalim...

Oncelikle size sunu sorayim. Siz bir komutan yada ust duzey bir devlet yoneticisi olsaniz ve halkinizin savasa gitmesini istiyorsaniz, ulkeyi dusmandan kurtarmasini ve siniralrinizi korumasini istiyorsaniz, binlerde milyonlarca kisiyi birden nasil savasa kosarak yollarsiniz? Ne dersiniz? ne vaad edersiniz?

Sehitlik konusu sadece turkiye icin ozel bir konu degildir o yuzden konuyu milliyetcilik kavrami ile birlestirmeyin. Bircok ulkede bu uygulanmaktadir.

Savas cikar ve cepheye, binlerce kisi dizilirler, ellerinde silahlar, amaclari oldurmek. kan dokmek ve yok etmek. Bu kisilere oyle bir vaad soylenmistirki, bu kisiler olume kosarak giderler. nedir bu vaad? Sehit olma vaadi, yani Cennetin en ust katlarindan biri. (KI daha en alt katta bile ne oldugunu bilmiyoruz) biliyorum bircogunuzun bu konudaki savunmasi ayni olacak "KURANDADA YAZIYOR KARDESIM, SEN MUSLUMAN DEGILMISIN? INANMIYORMSUN KURANA?" benim kurana inannip inanmam onemli degil, ben isi tamamen humanist yonden incelemeye calisiyorum ve aklima yatiramiyorum. hic mantikli gelmiyor.

Sen kimsin ki, bir insana olme emrini veriyorsun, ve olumunun sonunda onun cennete gidecegi garantisini verebiliyorsun. hemde cennetin en ust katina.

Cennette bile Ezoterik bir sistem var iyimi :D

Insan bana gore bircok seyden dolayi kendini oldurebilir ama bu nedenlerden hicbiri, toprak, irk, din, ulke yada sinir olmamali. Ne olmali? Onur, aile, sevgi gibi kisisel kavramlar olmali. diyeceksinizki, "benim onurum, ulkem, topragim vs..." oysaki senin onurun, kendi karakterin ve hayatin olmalidir.

BInlerce milyonlarca kisiye, Kos, Git, Oldur ve Ol. Soz bak Cennete gideceksin. Hemde Cennetin En ust katina demek resmen, "git sen kendini, Ben olmeyeyim diye oldur. Cunku sen benden daha degersizsin." demektir.

Diyanet Tercumesi Kurandan...

Sad 49   İşte bu, bir hatırlatmadır. Doğrusu Allah'a karşı gelmekten sakınanlara güzel bir gelecek vardır.

Sad 50   Kapıları yalnızca kendilerine açılmış Adn cennetleri vardır.
 Tefsir

Sad 51   Onlar koltuklara yaslanıp kurularak orada bir çok meyveler ve içecekler isterler.

Sad 52   Yanlarında, eşlerinden başkasına bakmayan, kendilerine yaşıt güzeller vardır.
 Tefsir

Sad 53   İşte, hesap günü için size vadolunan şeyler bunlardır.

Sad 54   Şüphesiz bu, bizim verdiğimiz rızıktır. Ona bitmek ve tükenmek yoktur.

Bu ayetlere bakarak sunlari anlarizki, Sehitlere Cennet ve Cennette guzel meyveler ve hatunlar vaad edilmistir. Ne yazikki, Onuru icin, ailesi ve gururu icin olenlere hicbirsey vaad edilmemistir.

Ayrica baska bir soruda, Neden, meclisteki kisilerin cocuklari sehit olmuyorda, bu guzel mertebeye, bizim fakir adamlar gidiyor? Madem bu kadr guzel ve degerli bir rutbe bu, neden genel kurmay baskani doguda cephede savasip sehit olmak icin ugrasmiyor? sehitlik sadece farki yada alt duzeydeki kisileremi? Sehitlikte bile bir adaletsizlik seziyorum ben. Izledigim filmler ve okudugum kitaplara gore, eskiden savaslarda, ozellikle dini savaslarda, musluman ordularin icinde, komutanlarda savasirmis, hatta bazilari ordusunu gaza getirmek icin en onde kosarak giderlermis. SELAHATTIN  gibi, (ayrica bizim bir Selahattin diye uyemiz vardi, oda ortadan yok oldu nedense) SELAHATTIN i butun dunya biliyor. Turklerde eh iste biraz biilyorlar. Eger sehitlikse boyle olmali, herkese esit ve gurur duyulacak bir seviyede olmali. ama eger "benim param var, ben sonra bir ara sehit olurum, siz simdilik gidip savasin" mantigi gorulurse 0 zaman herkes kendi basinin caresine bakar.

Ki bana gore zaten sehitlik tamamen yanlis ve hatali bir kavramdir. Insalar esit ise, dil, din irk gibi ayrimlar yapilmadan herkes kardes ise, tamamen savasa karsi olunmali, savasta olenlere sehitlik verilmesindense, savasmayanlara odul verilmeli.

Mayıs 02, 2007, 02:58:36 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Simdilik bu kadar, daha icimi komple bosaltamadim. Yazidan once ikazlar yapildi. Banada Muhtira verildi :)  sabah 4.....

Yinede sahlaniyor ammannnn
Kolbaşının yandım da kır atı.... Ne guzeldi 12 eylul. ahhhhh :P

O yuzden pek rahat konusamadim.

Bastigin yerleri toprak diyerek gecme tani,
Dusun altindaki binlerce kefensiz yatani.

Sende onlardan biri olmak istiyorsan,
kos cepheye, kurtar vatanini...