Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yeni Anayasa  (Okunma sayısı 2442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 06, 2017, 09:28:02 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Olağan üstü hal döneminde, KHK döneminde Anayasa değişikliğini gitmek sizce doğru mudur ?

Şubat 19, 2017, 10:16:21 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bence doğru değil. Olağanüstü hal bir nevi sıkıyönetim demektir. Adı üstünde, "OLAĞANÜSTÜ BİR HAL VAR" demokrasilerde esas normal koşullarda yani serbest bir ortamda bu tür eylemleri gerçekleştirmektir. Sandıkların açılması sırasında uygulanabilecek bir olağanüstü hal yasa uygulamasının sıkıntısı otuz- kırk yıl sonra ortaya çıkar ve o şaibe sonsuza kadar sürer. Ben o kanaatteyim.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 20, 2017, 02:46:42 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Ne dogru ki?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mart 02, 2017, 04:10:49 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Olaganustu hal ne demektir? ilk once bunu aciklayalim.

"Cumhurbaskani,savas, savas gerektirecek bir durumun bas göstermesi,seferberlik,ayaklanma,vatana veya cumhuruyete karsi kuvvetli ve eylemli bir kalkişma,ülkenin ve milletin bolunmezligini icten veya distan tehlikeye dusuren siddet hareketlerinin ortadan kaldirilmaya yonelik..." diye devam eden anayasanin madde 119 da belirtildigi gibidir.

Olaganüstü halin devam ettirilmesi ozelikle teror ile mucadelede buyuk onem arz etmektedir.
Secimede yansimasi yani bir saibenin soz konusu olacaginida dusunmuyorum.
Yani olaganustu hal cok da olaganustu bir seymis gibi anlatilmakta ki teror ile mucadele konusunda asker ve polis mesleginde olan kimselere  bu konuyu acip goruslerini sordugumda( ve biraz sinirli ve kizgin bir sekilde sormustum)bizzat kendi agizlarinda olaganustu halin olumlu sonuclari oldugunu soylediler.Ve onlarn aciklamalarindan sonra olaya pek de olayanolaganustu bakmamaya basladim.

Saygilarimla..
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Mart 12, 2017, 12:48:56 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın RANA, şimdi size uzun uza diye o kadar çok şey yazmak isterdim ki; ne yazık neyi anlatmak istediğimi anlayamadığınızı görüyorum. Bakın, o sözünüzü ettiğiniz Anayasadaki  Olağanüstü hal yasasını hiç mi hiç ilgilendirmeyen o kadar çok uygulama yapıldı ki, bunları burada saysam her halde sayfalar tutar. Ben yazmayacağım, siz lütfen biraz araştırın bakalım, bu olağan üstü hal yasası ilanından sonra, olağan üstü hali uzaktan yakından ilgilendirmeyen konularda ne kadar karar alınmış bir öğrenin, ondan sonra oturup tartışabiliriz.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 14, 2017, 08:22:40 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sıkı yönetim halinde halk'ın daha özgür bir şekilde düşünüp hareket etmelerinin zor olucağını düşünüyorum. Bu yüzden pek mantıklı bir girişim değil.
Saygılar, sevgiler..

Eylül 11, 2017, 12:05:23 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Anarchosa, OHAL ile sıkıyönetim ayrı kavramlardır. Lakin toplumumuz ohal i sıkıyönetim olarak algılamaktadır. Aslında ohal uygulamasının temel amacı ise devleti terör faaliyetlerine karşı sıkıyönetimdir. Konu başlığına bakarsanız ohal yazmaktadır. Kardeşlerimizin maddi hatalarını görmemek ve kırmamak diline sahip ol anlayışı ile ters düşmez.

Eylül 11, 2017, 08:51:30 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Hala neyi tartışıyoruz, sıkıyönetim mi, ohal mi, boş verin şimdi sıkıyönetim şuymuş, buymuşu, ohalin şuymuş buymuşunu. Uygulamalara bakın uygulamalara. Çıkarttırılan yasalara bakın!. Meclisin yasa çıkarabilip çıkaramadığına bakın!. Dünyanın bir çok ülkesinde ohal uygulaması vardır ama, bizim gibi değildir. Bakın ohal ile hiç ilgisi olmayan çıkarılan khk.lara bakın!. ondan sonra da ohal mi, bu hal mi, sıkıyönetim mi, gevşek yönetim mi tartışılabilir. Bir de Anayasa Mahkemesi meselesi var. Malum Anayasa Mahkemesi ohaldeki khk.ların hukuka uygun olup olmadıklarını inceleyemiyor.
       Saygılar-sevgiler. :( :( :(
"Vur ama dinle beni"

Eylül 11, 2017, 09:04:46 ös
Yanıtla #8

:-[
Sen Özelsin

Eylül 11, 2017, 10:18:00 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Evet aynen öyle !!!!.
     Saygılar-sevgiler. :( :( :(
"Vur ama dinle beni"