Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ÇİN-Yeni Büyük Güç  (Okunma sayısı 2058 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 28, 2018, 08:12:48 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygıdeğer üyeler
Bügun size geçen ay okuduğum kitabı tanıtmak ve siz değerli üyelerin yorumlarınıda görmek istiyorum şimdiye kadar Türkçe basılmış Çin hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar incelenmiş hacmi kadar derinliği ilede göz dolduruyor Sayın Fatih Oktay' I tebrik ederim.
Sadece kitap tanıtımı değil eleştirileride eklemeliyiz bence
1-Çin ve Uzakdoğu ile ilgili hangi kitabı tavsiye edersiniz?
2-Sizce Çin,Yeni büyük güç olacak  mıdır ? Neden ?

Bence hayır, siz değerli üyelerin yorumlarıyla bende süreci genişletmek isteyeceğim.

SAYGILAR

Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Mart 29, 2018, 12:08:34 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bir müddet önce bir yakınım iş görüşmeleri nedeni ile Çin'e gitmişti. 15-20 gün kadar kalıp çalışmaları bitince ülkemize döndü. Bu ülkeyi çok merak ettiğim için kendisinden izlenimlerini anlatmasını rica ettim. Bana, "Bizler Çin'i komünist rejimle yönetilen bir ülke olarak biliriz ya ,  hiç te alakası yok, aslında tam bir kapitalist sömürü  rejimi, fakirliğin tanımı yok, zenginliğin de. Öyle zenginler var ki; dünyanın en sayılı zenginleri arasında ön sıralarda yer alıyorlar. Fakirlik ve yoksulluk ta öyle. İş gücü sudan ucuz. Yemek kültürü bizle hiç uyuşmuyor, öcek-böcek yiyorlar bayağı. Yalnız bir durum var çok ilginç; siz ne istediğinizi bildiriyorsunuz, istediğiniz imalat kategorize edilmiş, en ucuzunu istiyorsanız size ürünün yapılacağı malzemeyi gösteriyorlar, en kalitelisini de istiyorsanız onun da en kalitelisini gösteriyorlar ve bu konuda  asla sizi yanıltmıyorlar, dürüst davranıyorlar.  Yani aynı ürünün kalitesine göre fiyatlandırma yapıyorlar, gördüğüm tesisler de devasa tesisler, gelecekte dünyanın süper gücü olmaya aday bir ülke olarak görüyorum " demişti.
        Gerçekten de son zamanlarda , Avrupa patentli bir çok ürünün Çin'de üretildiğini ve Volvo'yu bile satın aldıklarını okudum.  Ben de bu ülkenin geleceğin süper güçlerinden biri olacağı düşüncesindeyim.   
        Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Mart 29, 2018, 10:55:55 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
İş gücü sudan ucuz.

Sömürü her rejimde demek oluyor ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 29, 2018, 11:22:59 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben Çin devletinin son zamanda çıkan haberler ile çok fazla abartıldığını düşünmekteyim. Ülkede 20 den fazla etnik köken var ve nüfusun %80 böcek yiyerek ve günde 2-3 dolara geçimini sağlıyor. Geri kalan ise gayet güzel şartlar altında ülkenin balını kaymağını yiyor. Gelelim diğer bir konuya, ekonomi tamamen dış sermayenin fabrika ve şirketleri ile ayaktadır. Zaten Amerikan başkanı boşuna ülkeye dönün demiyor. Gel gelelim güç konusuna, nüfus artık birşey ifade etmiyor, önemli olan eğitim ve teknoloji seviyesidir. Bunu en iyi İsrail gösterdi Arap savaşlarında. Diğer bir taraftan Çin seddi ile kapatılmış Çin şuan çıkacak hiç bir yeri olmadığı için okyanusta Abd ye karşı gövde gösterişi yapmaktadır buda göstermelik olduğunu düşünüyorum. Evet Çin güçlüdür ama büyük bir güç değildir. Hatta benim tahminime göre ileride etnik bir bölünme bile yaşayabilirler.
Saygılarımla.

Mart 29, 2018, 01:03:53 ös
Yanıtla #4

Markaların Dünyasında bir imalat ülkesi...İtalyan tekstili,ABD teknoloji endüstrisi ve daha sayısız marka,hepsi Çin de imal ediliyor.Fakat bu Dünya da ürün değil marka satıyor."ABD" sinema endüstrisinin kendi cobanlarını farklı bir konsept sunarak izleyiciye onları kovboy olarak lanse etmesi gibi; aslında herşey sunumda gizli.

Bu balon gelişimin sayesinde yeni bir yaşam tarzı oluşturmuş olan Çin, küresel sermaye çekildiğinde sudan çıkmış balığa döner.

Yeni bir endüstri çağına giriyoruz, ve bu tip ülkeler batması kaçınılmaz olan eski ve büyük yatırımlara boğulmuş durumda; zengin Arap ülkelerinin ekstrem inşa şirketlerine boğulduğu gibi...

Endüstri güncellemeleri asla sancısız olmaz.Ve bu değişimi ön gören tüm ülkeler küçülmeye gider.Bizim ve bize benzer ülkeler ise,eski teknolojik alt yapılara yatırım yaparak büyüdüğünü sanır.Küresel ekonomik çan eğrisi çoktan çalmaya başladı.

« Son Düzenleme: Mart 29, 2018, 01:10:19 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mart 29, 2018, 04:17:24 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın forum üyeleri
Yorumlarınız için teşekkür ederim,kitabı okuduğunuzda göreceksiniz Tayvan,Honk kong ve diğer sermaye  merkezlerinin (kapilalist sermayederler) üretim faktörlerini ve emek gücünü çok iyi kanalize ederler ve yapay güçler oluştururlar arka plandadırlar hep biz hep kuklaları izleriz ,kuklabaz'ın olduğundan haberimiz bile yoktur...

SAYGILAR
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...