Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Die Welle  (Okunma sayısı 2669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 11, 2008, 06:37:15 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

1967 yılında Kaliforniya’da yaşanmış gerçek bir olayı günümüz Almanya’sına aktaran Die Welle  faşizmin köklerine dair etkileyici ve de güncel bir hikâye.

Film, enerjik ve karizmatik bir öğretmen olan Rainer Wegner’ın otokrasi üzerine verdiği ders ile başlar. Öğrencilerin ilgisizliği üzerine dikkatlerinini çekmek için bir deney yapmaya karar verir: Öğrencilerinden kendisini liderleri olarak kabul etmelerini ve kendisine Mr. Wegner diye hitap etmelerini ister. “Disiplin aracılığıyla güç” moto’sunu seçer; bir logo yaratır; herkese beyaz bir t-shirt giydirir ve gizli bir işaretle iletişim kuran bu gruba “Die Welle” adını verir.

Öğrenciler, umulmadık bir şekilde bu birlikteliğin oluşturduğu güçten zevk almaya başlarlar. Kısa bir süre içerisinde yeni keşfedilen bu disiplin, diğer okul aktivitelerinde de kendisini göstermeye başlar ve gruba yeni üyeler katılmasını sağlar.

“Die Welle” başlangıçta gençler için saf bir inanç, birlik ve dayanışma ifade ederse de kişisel düşünce, değer ve inançlarının ortak bir paydada hareketlendirilmeleri ile giderek kontroldan çıkarlar ve bu durum çok kısa sürede farklı boyutlara ulaşır.

Türkçe'ye "Tehlikeli Oyun" olarak çevrildi.  İzlerken etkilenilecek ve toplumsal dönüşüm,faşizmin ve diktatörlüğün temeli hakkında çıkarsamalarda bulunulabilecek. Gündelik faşizmin nasıl bir gelişim gösterebileceğini, insanın bir birliğin parçası olma isteğinin ve otorite kavramının tartışılabileceği güzel bir yapıt.

İzlenmesi tavsiye edilir.

Saygılarımla.

Kasım 11, 2008, 10:00:26 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Bu gerçek bir olay mı bilmiyorum ama kitabını okumuştum lise yıllarımda ve gerçekten çok beğenmiştim. Filmi izlemedim ama kitabı referans alarak herkese önerebilirim yine de...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 13, 2008, 10:00:01 ös
Yanıtla #2
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sevgili SkullG,

paylasim icin tesekkür ederim. Otorite, Güc ve Itaat birbirine bagli olan cok etkili nesnelerdir. Otorite ve Itaat hakkinda deney yapan Prof. Stanley Milgram cok ürkütücü sonuclar elde etmisti. Alman filmi olduguna göre, ögretmen Hitleri ögrencilerde Alman Halkini temsil ederek, itaatin ne kadar tehlikeli oldugunu göstermek.

Sevgi ve Saygilarimla
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Şubat 24, 2009, 02:59:31 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Çok beğendiğim ve herkez tarafından izlenmesi gereken ders gibi bir filmidir. Herhangi birşeye körükörüne bağlanmanın sonucunu göstermektedir.

Aralık 16, 2009, 12:00:25 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

bildigim kadariyla gercekten yasanmis bir olaydir..