Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Navaho  (Okunma sayısı 8252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2009, 06:29:29 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Navaho (veya Diné), ABDnin coğunlukla New Mexico eyaletinde yaşayan aynı isimli kabileye ait Kızılderililerin adı. Uzun araştırmalar sonucunda Navahoların Türk asıllı oldukları ortaya cıktı. Özellikle son yıllarda yapılan DNA testlerinden sonra Türklerin kızılderililerle bağı ortaya cıktı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Navaho

Şubat 09, 2009, 06:49:13 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bay Degas DNA'lar ırk tespit etmede ne kadar belirleyeci? Biliyorsunuz ki hayvanlarda da İnsan DNA'sıyla benzerlik olduğunu belirtiyorlar.

Şubat 09, 2009, 06:54:35 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bay Degas DNA'lar ırk tespit etmede ne kadar belirleyeci? Biliyorsunuz ki hayvanlarda da İnsan DNA'sıyla benzerlik olduğunu belirtiyorlar.

Dünya üzerinde ki tüm canlılar tek genetik koda sahiptir.Yani insanda aynı koda sahiptir, hayvanda , bitkide.Artık bu haritalar çözüldü.

Şubat 09, 2009, 07:24:37 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın degas peki kızılderililerin Türk olması neleri değiştirecektir? Sizin görüşünüz nedir?

Saygılar
Her şey bir adımla başlar...

Şubat 09, 2009, 07:39:14 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Kızılderililer kendi soylarını neden merak ederler;
Milli benligini bulamayan milletler baska milletlerin avi olacaklardir.

Eğer Kızılderililer gerçekten Türk ise kültürlerini neden tanımalıdır;
Eger bende bazi fevkaladelikler görüyör, buluyorsaniz bunlari sadece ve yanliz Türk olmama, Türklügüme baglayiniz
Beni olaganüstü bir kisi olarak yorumlamayiniz. Dogusumdaki tek olaganüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.

Kızılderililerin Türk olmasının merak unsuru olmasının nedeni?
Türk çocugu ecdadini tanidikça daha büyük isler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktir. 
Sayın degas peki kızılderililerin Türk olması neleri değiştirecektir? Sizin görüşünüz nedir?
Saygılar
« Son Düzenleme: Şubat 09, 2009, 07:42:28 ös Gönderen: M.Akyol »

Şubat 09, 2009, 07:41:22 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Navajo'ların Türkler'le değil Yenisey dilleriyle bağlantısı ortaya çıktı diye biliyorum ben bunu. Yenisey dilleri ise Altay kökenli diller olmamakla beraber Vikipedi'ye bunu yazan kişinin de komik bir şekilde "atabaşkan" olarak değiştirdiği "athabaskan" dillerinden kaç tanesine vakıf olduğu ayrı bir merak konusu. Yenisey bölgesinin adı Altay kökenli diye Yenisey dilleri de Altay kökenli olacak değil, nasıl ki şu an Trabzon'da Türkçe konuşuluyorsa...

Athabaskan'ı "Atabaşkan"a benzetmekle, Cree dilindeki anlamını da "ata başkan" yapamıyoruz. Çünkü tam olarak "adhapaskaew" olarak çevirebileceğimiz bu isim Cree dilinde "bitkilerin sık olduğu, birbiri ardına olduğu yer" anlamına geliyor.

Bunu yapan bunları da yaptı;

Niagara - Ne yaygara
Amazon - Amma uzun

=)
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Şubat 09, 2009, 08:38:07 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle dil konusuna girmiyorum , çünkü bölgede yaşayan olmek,aztek,maya lara ait dil çözümlemeleri henüz bitmemiştir.
   Navaho ve maya'lar arasındaki birebir benzerlikti dikkat çekmeye çalıştığım. Tüm kozmoloji ve kozmogonileri birebir aynı, özellikle bu birlikteli detaylı araştırmak isteyen olursa Emel Ersin Türk mitolojisi ve C.W Ceram, Tanrılar,mezarlar,bilginler paralel okunabilir.Tüm kozmolojisi birebir Türktür.

Dikkat çekici diğer bir noktaki asıl oraya gelmek istiyorum 2012 ile olan görüşleri ; 5 güneş yılı sonu şiddetli depremlerin başlangıcıyla ilgilidir.

Şubat 09, 2009, 09:07:09 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Yahu bölgede yaşayan Olmek, Aztek, Maya mı kaldı ki? Sizin bahsettiğiniz halkların dili Nahuatl'dır. Nahuatl, Athabaskan değil Uto-Aztek Dilleri'ndendir. Navajolar'la, onların konuştuğu Dene'yle ne ilgisi var? Na-Dene dilleridir Yenisey Dilleri'nden olan. Aztekler aynı dil, Iroquis aynı dil, Navajo aynı dil, İnuitler aynı dil; bütün Kuzey Amerika aynı dilde mi konuşuyor?

İki de bir her şeye Türk demeyin bari, proto-Türk falan deyin; Karasuk Kültürü'nden bahsedin biraz. Türk kelimesinin kullanılmaya başlaması sizin bahsettiğiniz Athabaskan dillerini konuşan halkarın -eğer gitmişlerse, ki ben gittiklerini düşünüyorum- Asya'dan Amerika'ya geçişinden binlerce yıl sonradır.

Şubat 09, 2009, 09:14:37 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yahu bölgede yaşayan Olmek, Aztek, Maya mı kaldı ki? Sizin bahsettiğiniz halkların dili Nahuatl'dır. Nahuatl, Athabaskan değil Uto-Aztek Dilleri'ndendir. Navajolar'la, onların konuştuğu Dene'yle ne ilgisi var? Na-Dene dilleridir Yenisey Dilleri'nden olan. Aztekler aynı dil, Iroquis aynı dil, Navajo aynı dil, İnuitler aynı dil; bütün Kuzey Amerika aynı dilde mi konuşuyor?

benim bahsettiğim halkın kozmogonisi ile mayalarınki birebir aynıdır.Hemsiz aztek maya dilini nerden biliyorsunuz, kim yazyor bunları daha çözümü bitmemiş bir dil.

maya kozmoloji ve kozmogonsini biliyormusunuz, biliyorsanız bu halkın kozmolojisinide alın yanyana koyun okuyun.

Şubat 09, 2009, 09:43:59 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sayın Degas, bazen yanlış bilgiler veriyorsunuz. Günümüzde Nahuatl dilini konuşan 1.5 milyon huichol vardır. Bu dil ölü bir dil değildir ve üzerinde çok ve başarılı araştırmalar da yapılmıştır. Navajo dili ise yine dilbilimciler tarafından grameriyle, kurallarıyla çözülmüş bir dildir. Öyle ki II. Dünya Savaşı'nda Amerikan Kuvvetleri'nin özellikle Pasifik operasyonlarında kullandıkları kripto diliydi. Dilbilimciler bu dili de gayet iyi bir şekilde incelemişlerdir. Diğer kayıp lisanlarla karıştırmayınız. Günümüzde hala konuşanları var ve Pre-Colombian diller üzerinde de özellikle yine ABD'de çok önemli çalışmalar mevcuttur.

Maya kozmolojisi ve kozmogonisi yine New-Age'imsi yazarlar tarafından çokça anlatıldığı için, siz nasıl bir kozmogoniden bahsediyorsunuz bilemedim fakat... Ama benim kanaatimce Maya kozmogonisini tutup da Türk kozmogonisiyle benzeştirmek çok yanlıştır. Burada Türk kozmogonisi derken de Altay bölgesinden bahsediyorum. Çünkü bölgesel farklılıklar çoktur. Sibirya'da, Altaylar'da ya da daha batıda Başkırdistan'da farklı yaratılış anlatıları mevcut.