Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Biz artık o ulus değiliz…  (Okunma sayısı 7901 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2008, 01:53:34 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Gördüğüm en sefil tesbitlerin bir araya gelmiş hali .....Osmanlı devletinin son dönemlerinde  Poliannacılıkla devlet politikası yürütmeye çalışanların halini görmedikmi ..Devletler arası ilişkilerde kendini  taşdevri insanı olarak görmekte neyin nesi .Başta bazı tarihi tesbitlerde bulunmuş marmara türkiye osmanlı kıyaslamasını yapmış  sevgili AHMET ALTAN  .Fakat bu kıyaslamayı yaparken osmanlının tam anlamıyla bir devlet politikası yansıtmadıgını ve kurtarılan anadolu topraklarının aslında osmanlının mücadeleyi yürüten kısmı için en degerli toprak parçası oldugunu görmemilş  .Dahası  milli önderimiz Atatürkün  temel ülkü ve amaçlarını görmezden gelerek ve yürütülen milli mücadelede kazanılan vatan topraklarının sanki bir yetersizlik olarak görülmesine neden olacak sözler sarf etmiş ..

Ayıp yahu, verilen mücadeleler kazanılan zaferler ve kazandıranlar abartılıyormuş .Kimin neye nekadar hizmet ettiği açıktır .Milli mevzuların müdafasına (her seferinde aşırı  olmuş gibi görünmek korkusu ile) zerrece katkı saglamayanlar kalkıp birde böyle yapılan mücadeleler hakkında yorum yapıyorlar .Birde  yorumlarındaki düsdursuzluklarını realist olmak olarak görüyor ve gösteriyorlar .

Elbette realist olmak gerek sn yazar, ama her yönlü realist olunuz .Tutun ki milli mücadelede yapılanları halkın dinamikleri olarak kullandık ve abarttık .sadece bizim tarihimizdemi böylesi kahramanlar var. Bakınız  kimlere daha dün kasap olarak anlılanları yada ilk dünya savaşının dikdatörlerini milli kahraman ilan ediyorlar.dediğim gibi Poliannacı ,aşırı realist zihniyetle milli  devlet poitikası şekillenmez .

Verilen mücadele sonucu kazanılan toprak miktarının yüz ölçümü degildir önemli olan sevgili Altan.Görüyorumki anlayamamışsın hala. Ve olaya bir ilk oklul mantıgı ile yaklaşıp nekadarken ,nekadar olduk gözü ile bakıyorsun mevzuya   .Mücadeleyi önemli kılan nedenidir .Nedeni sadece kendi toprakları üzeride, her türlü askeri siyasi ve ekonomik kapütülasyondan bagımsız bir millet yaşatmak olunca ,o savaş osmanlıdan devraldıgımız( Osmanlıyı  üç kıtada toprak sahibi yapan)  şanlı  savaş tarihimizdekilerin hepsinden onurludur .....

Ben yazacaktım bunlarıda zor geldi İMZA :D tarihine söven dinine söven milletine söven AYDIN ilan edilir oldu sanırım Ahmet ALTAN dan Avrupaya gözünü dikti.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ocak 02, 2008, 01:57:27 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Açıkçası ben aynı açıdan bakmıyorum. Söylediklerinize katılıyorum bir bakımdan, tarihin yanlış öğretilmesi bir gerçek Türkiye'de. Ama Batılı ülkelere yada Avrupa'ya sizin düşündüğünüz gibi bakmıyorum. Onlar tarihlerini doğru öğreniyor olabilirler fakat nereden geliyor düşmanlık hissiyatları? Almanya'da doğmuş, büyümüş annesi Alman, babası Filipinler asıllı olan bir Alman vatandaşı çıkıp bana, "Siz soykırımcı, ırkçısınız. Siz Kürtlere soykırımı yapan bir milletsiniz" demek cesaretini yada bilgisini nereden alıyor?
İMZA..... ..........
Okullarındaki cgrafya ve tarih  derslerinde, halen ülkelerinin gereçek sınırlarının dogu Anadlu bölgesinin büyük kısmını içine alacak şekilde agrıya kadar uznadıgını genç beyinlere aşılayanlar varken .Bizim Kurtuluş mücadelemizi anlatışımızmı göze batıyor ?????
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ocak 02, 2008, 07:58:11 ös
Yanıtla #12

Bizim tarihimizle alıp veremediğimiz nedir bilmiyorum. Tamam tarih diye gereksiz bir çok şeyi pompoladılar hala yapılıyor ama tarihi öğrenmek istiyorsak tek kaynak milli eğitim bakanlığının kitapları değil zaten.

Düşmanlık beslemek kin  tutmak insai duygulardır bunlar her zaman vardı olacak da ama neden bu sadece bize özgü bir şey olsun. 600 yıl boyunca bir çok halkı barış içinde yaşayan islam hoşgörüsünü temel alan bir yapıda devletin devamıyız..Acaba biz mi kinciyiz biz mi kaşının üstünde gözün var diye sağa sola tehditler savurup ülkeleri birbirine düşürüyoruz işgal ediyoruz?

Şüpheciliğin bizi hasta ettiğinden bahsetmiş yazar. Acaba günümüzde pragmatizm bu kadar etkinken kendimizi birilerine emaet etmek midir doğru olan.. Enayilik ne zamandan beri panzehir oldu...

Düşmanların kötülüğünün abartıldığını söylemiş değerli yazar. Bugün bunu bir ıraklıya sormalı önce acaba o ıraklı abdnin yaptıklarının abartısız olduğunu mu düşünür. Bir ülkeyi işgal etmek onun elini kolunu bağlamak bölmek istemek nasıl bir şey ki abartılmasın? Neden tarihimizle ya haddinden fazla gururlanırız ya da böylesine utanır arayışlar içine gireriz bilemiyorum anlamıyorum!
ars longa, vita brevis...

Ocak 02, 2008, 09:03:24 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

''Ahmet ALTAN dan Avrupaya gözünü dikti..............''Yeni gerçekçi yaklaşımlarıyla 2008 nobel edebiyat ödülü adaylarımız arasına yerleşti  :D ....   
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..