Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: V.i.T.R.İ.O.L. Nedir ?  (Okunma sayısı 8498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 20, 2018, 09:38:46 ös
Yanıtla #10

Günümüze taşınan; "Kem"göz veya "Kem" kelimesi, bu konu ile alakadar mıdır?

Saygılar.
Sen Özelsin

Aralık 20, 2018, 11:42:34 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunun ile ilgili okumuş olduğum sayın Arda Öngören ile Berk Yüksel'in " Vitriol - Yeni Çağın Şafağı " isimli kitabında direkt olmasa da anlatımları bana yol gösterdi. Yolculuğa kendimizden başlamamız gerektiği kanısına vardım öncelikle. Çok güzel bir paylaşım. Emeğinize sağlık.

Saygılarımla.

sayın özlemsafak bahsettiğiniz eser güzel olmakla birlikte Katharlardan  Jakobitlere kadar pek çok konuyu içeren bir bilim kurgudur sadece...

Sayın ANARCHOSA,
Evet gerçekten çok güzel okunmaya değer diyebileceğim nitelikte. Normalde çok fazla bilim kurgu kategorisinde sınıflandırılan kitaplar okumadım ama bu eser çok sürükleyiciydi sayfaları heyecanla çevirdim.

Saygılarımla.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿

Aralık 21, 2018, 04:53:32 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu mesleğe yıllarını vermiş, çok sevdiğim ve saydığım bir Üstadımdan alıntı yapmak istiyorum.

"İlk tekris edildiğim gün gördüm V.İ.T.R.İ.O.L. yazısını. Kendi kendime bu ne acaba dedim. Aradan 30 yıl geçti, halen gördüğümde bu ne acaba diyorum".

Kısaltmanın anlamından ziyade derinliği önemli özetle.

Saygılarımla ve sevgilerimle.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 21, 2018, 06:44:10 ös
Yanıtla #13
  • Yeni Katilimci
  • *

Vitriol bir simya terimidir. Latince’de 7 sözcükten oluşan “Visita Interiora (Interiorem) Terræ (Tellus) Rectificando Invenies Occultum (Operae) Lapidem” cümlesindeki sözcüklerin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş sembolik bir ifadedir. Bu cümle Türkçe’ye “Dünyanın derinliklerini (içini) ziyaret et, damıtırken (arıtırken) gizli taşı (felsefe taşı'nı) bulacaksın.” biçiminde çevrilir.

Bu cümledeki yeraltına inme sembolizmiyle belirtilmek istenen, pek çok inisiyatik tradisyonda cehenneme iniş olarak ifade edilen deneyimdir. Bu cümlede simgelenen anlam “arınıp saflaşmak istiyorsan cehenneme iniş deneyimini yaşamalısın” olarak ifade edilir.

Simyanın felsefesine göre felsefe taşı, aydınlanmanın sembolüdür. Simyacıların asıl amacı felsefe taşını bulmaktır. Bunu bulmak için ateşle taşları sürekli arıtıp, damıtırlar. Taş ile taşları birleştirip üzerlerinde çalışırlar. Ve bilirler ki aslında taşları ateşle arıtırken, arındırdıkları taşlar değil kendi ruhlarıdır. En nihayetinde söylenceye göre taş en mükemmel haline ulaşır yani felsefe taşına. Felsefe taşı, ölümsüzlüğü verirken, her maddeyi altına çevirme gücüne de sahiptir. Yine bu da aslında sembolik bir anlatımdır. Simyacılar, öze dibe inerek, arınmanın sembolü olan ateş ile ruhlarını arındırmış ve nihai bilgeliğe, aydınlığa ulaşmayı hedef almışlardır. Altın, bilgeliğin, aydınlanmanın sembolüdür. Bu yüzden felsefe taşı aydınlanmış, bilge olmuş, O’na ulaşmış insanı anlatmaktadır. Vitriol söylencesinin temel felsefesine göre kişi ateşte arınmadan, cehenneme inmeden ve nihayetinde öze dönüşmeden aydınlanamaz.

Kaynak: Vikipedia

Bir masonun Masonluğa kabul töreni öncesinde alındığı Düşünme Odası'nda, ayrıca bazı uygulamalarda bir ritüelik tablo üzerinde yer alan bir döviz.
Bu dövizin ne anlama geldiği üzerinde birçok spekülasyon yapılmıştır. Kimine göre bu bir öz deyişin başharflerinden oluşan bir kısaltma, kimine göre ise kendi başına bir sözcüktür. Bu kısaltma ya da sözcüğün anlamına ilişkin yapılmış açıklama ve yorumlardan en önde gelenleri şöyledir:
A) Latince olarak "Visita Interiore Terrae, Rectificando Invenies Occultum Lapidem" (Yerin içini ziyaret et, orada düzeltilecek (arındırılacak) olan gizemli taşı bulacaksın) deyişinin kısaltması."
B)    Çeşitli madenlerin sülfürik asit ile girdikleri kimyasal etkileşimle ortaya çıkan sülfat tuzları ya da kükürt bileşikleri: Vitriolum.

Kaynak: Özgür Masonlar Locasının Sitesi

Birde konu ile ilgili bir belgesel mevcut: https://www.youtube.com/watch?v=FYcA0rYkDnY

Verdiğiniz bu güzel bilgiden dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımla, sevgilerimle.

Aralık 21, 2018, 08:43:47 ös
Yanıtla #14

Kem ile kastınız Al-kem-i ilişkisi mi?

Kimia Nilin kara toprağıdır, başlangıç maddesidir derler. Ancak ben buna katılmıyorum. Bu kelimenin kökeni çoook daha uzak doğudadır.

..."Aryalar"?

Saygılar.
Sen Özelsin

Aralık 21, 2018, 09:13:40 ös
Yanıtla #15

Lapis philosophorum: felsefe taşı. Ruhsal mükemmellik, kemale erme.

Civa - kadın
Kükürt - erkek
Tuz- çocuk

İse

O zaman civanın üzerine toz kükürt dökeriz derim önce. Ama emin değilim. Sonra Tuz oluşrurup bir önce paylaştığınız illüstrasyondaki aşamaları denerim.

Simya ilginç bir bilim, bir yandan da içsel gelişimin nasıl olacağını da öğretiyor.

Ama dediğim gibi çok emin değilim, bunu etraflıca araştırmak lazım. Şu aralar çok vaktim olmadığı için ara ara bakabiliyorum. Kusura bakmayın sayın ANARCHOSA  :).

Sevgiler.  :)
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2018, 09:16:31 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 21, 2018, 10:32:16 ös
Yanıtla #16

Sizce Prima materia’nın ne olduğunu bulmak için eski ahitin yaradılış bölümüne bakayım mı ;D. Neyse ben yarın nöbetçiyim. Uyuyayım. Bugünlük iyi geceler sayın ANARCHOSA.

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Sevgiler  :).
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 21, 2018, 10:41:49 ös
Yanıtla #17

Felsefi boyutta dediğiniz gibi prima materia benim. Umarım lapis philosophrum olmaya yaklaşırım.
Bu arada önceki sohbetlerde hatırladığım kadarıyla tefekkür hücresinde kemikler vardı.

Belki de diyip susuyorum.

Tekrardan iyi geceler sayın ANARCHOSA. Sevgiler  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 21, 2018, 10:59:34 ös
Yanıtla #18

Kristal şişe’yi unuttum.

Ayna Ayna söyle bana, var mı benden daha güzel bu dünyada?
Evet, var!

Saygılar  :).
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 22, 2018, 09:45:57 ös
Yanıtla #19
  • Yeni Katilimci
  • *

"rectificando" kelimesi -rectificare(düzeltme-arındırma-yönetme) fiilinin gerundive(isim-sıfat) hali ama Türkçeye çeviride sanki ayrı bir fiilmiş gibi yorumlanmış sanırım Türkçeye İngilizce çeviriden çevrildiği için :)

interior : interius(iç) kelimesinin superlative hali Türkçede tam karşılığı yok malesef. super(üst) superior(en üst) gibi.

Terra: üç farklı şekilde yorumlanabilir toprak / bölge / Dünya anlamlarına gelebilir.

"Arındırılmış dünya(toprak)'nın en derinine in(ziyaret et),saklı taşı keşfediceksin" olarak Türkçeye çevirebilir.

Ama yine de çok farklı şekillerde yorumlanabilir literal mi yoksa metaforik mi yorumlanacağı kişiye bağlı. :)

Ayrıca ek bilgi olması açısından Lapis philosophorum üzerine Basil Valentine'in 12 anahtarı araştırılabilir:
The Twelve Keys of Basil Valentine