Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 30 Ağustos Zafer Bayramı  (Okunma sayısı 2114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 30, 2014, 02:24:44 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bugün günlerden Atatürk  arkadaşlar         
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

çoğumuzunda bildiği gibi resimlerin etkisi çok büyüktür dizelerle uzun uzun anlatacağımız   bir olayı resimle  kısa ve öz bir şekilde  anlatırız ve kalıcı olur, bende uzun uzun yazmaktansa günün anlam ve önemini 1 resimle anlatmak istiyorum

bence bugün göreceğiniz hiçbir şey bu fotoğraf kadar anlamlı olmayacak

Ağustos 30, 2014, 02:46:57 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eylül 1922’de karargâh subaylarından Şükrü Ali Bey’e “Garp Cephesi Kumandanlığı” antetli bir kâğıda yazdırdığı ve “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” sözleri ile biten tarihî emrinin tam metni:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları!

Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi’nde zalim ve mağrur bir ordunun anâsır-ı asliyesini (asıl unsurlarını) inanılmayacak kadar az bir zamanda imha ettiniz. Büyük ve necîb milletimizin fedakârlıklarına lâyık olduğunuzu ispat ediyorsunuz. Sahibimiz olan büyük Türk milleti istikbalinden emîn olmaya haklıdır. Muharebe meydanlarındaki maharet ve fedakârlıklarınızı yakından müşahade ve takip ediyorum. Milletimizin hakkınızdaki takdirlerine delâlet (kılavuzluk, aracılık) etme vazifemi mütevâliyen (ardarda) ve mütemadiyen (aralıksız şekilde) ifa edeceğim.

Başkomutanlığa teklifatta (tekliflerde) bulunulmasını Cephe Komutanlığı’na emrettim.

Bütün arkadaşlarımın Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri verileceğini nazar-ı dikkate alarak ilerlemesini ve herkesin kuvâ-yı akliyesini (aklının gücünü), yiğitliğini ve menâbî-i celâdet (kahramanlığının kaynaklarını) ve himmetini müsabaka ile ibzâle (yarışırcasına bol bol harcamaya) devam eylemesini talep ederim.

Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Reisi
Başkumandan
M.Kemal"

http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/985295-iste-askerlik-tarihimizdeki-en-meshur-emrin-orijinali

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Ağustos 30, 2014, 05:32:25 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Öncelikle ben de 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum. Bu meyanda  sayın İlteriş'in paylaştığı resimler gerçekten çok manidar. İdrak edenler zaten hemen hemen belli, ne var ki bazı aymazlar hala işin farkında değil. Öyle ki; bu aymazlar hala Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kurduğu cumhuriyetin bütün nimetlerini afiyetle yerler, bütün imkanlarını şahsi çıkarları için kullanıp saltanat üstüne saltanat sürerler, ondan sonra da ATATÜRK'e küfrederler. Yani, bazıları yediği kabın  içine pislerler.
        İğreniyorum bu sahtekar, ahlaksız, faziletsiz, karaktersizlerden.
        Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Ağustos 30, 2014, 11:22:55 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sn İlteriş'in paylaştığı resim, ardından Sn Alşah'ın iletisi...
İçim titredi.

Özellikle bu 30 ağustos'un ifade ettikleri içine sıkıntı olanlar başta olmak üzere; zaferin hangi manevi düşmana karşı elde edilmiş olduğunu idrak edebilen herkesi selamlarım.

Her türlü olumsuzluk ve birçoklarında bulunan umutsuzluk duyguları içinde bile zaferlerin elde edilebileceğine dair bir örnek daha bırakan Mustafa Kemal Atatürk'ü ve emrinde tereddütsüz savaşan orduların neferlerini bir kez daha saygıyla sevgiyle selamlarım.

Bayramımız kutlu olsun.