Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktaki Üçler… 1  (Okunma sayısı 7523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2012, 12:51:31 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konuya bu başlığı koyunca, bunu izleyen masonların dudaklarına hafif bir gülümseme yayılmıştır sanırım.

Yok, hayır!... Şimdilik yanıldınız. "Üçler"den söz etmeyeceğz şimdilik. Belki daha sonra... Şimdiki ilgi alanımız biraz farklı. Önce rakam.

Şöyle diyelim:

Masonlukta üç sayısına çok önem veriliyor. Gerçi diğer birçok ezoterik örgütte de üç sayısına çok önem verilir ve bu sayının simgesel değeri üzerinde özenle durulur ama sanırım masonluk bu bağlamda biraz ayrıcalıklı.

Üstelik Masonlukta sadece üç sayısına özel bir önem ve değer verilmekle kalınmıyor. Bir rakam ya da bir sıfat olarak “üç” ile başlayan birçok terim, birçok kavram var.

Bu başlık altında işte bunları şöyle bir gözden geçirmek istiyorum.

Ancak belki buna girişmeden önce sadece bir sayı olarak üç üzerinde durulabilir ve bunun simgesel değerlendirmesinden söz edilebilir. Biliyorum ki forumda bu işi benden çok daha iyi yapabilecek olan katılımcılarımız var.

Buyurun… Söz sizin… Ben bu başlık altında değineceklerime sonra devam edeceğim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 13, 2012, 05:35:13 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Selamlar,

hani biraz kopyacilik oldu ama en azindan bir baslangic teskil etsin dedim.

Alıntı
Üç Çember
Birbiri içine geçmiş üç çemberden oluşan şekil.
Bu şekil, genelde pek basit olarak, “evrensel oluşum” düşüncesinin simgesi olarak alınır.

Üç Işık
1.   Masonluğun simgesel derecelerinde çalışan bir locanın oturumlarını yaptığı mabette, ortada bulunan üç sütun üzerinde yer alan ışıklar ve bu ışıkların simgelediği kavramlar.
2.   Bir locada zorunlu olarak bulundurulması gereken üç hareketsiz mücevher.

Üç Işık Kaynağı
Masonluğun simgesel derecelerinde çalışan bir locanın oturumlarını yaptığı mabette, yapılan çalışmanın temeli olarak nitelenen üç öğe.

Üç J
Süleyman Mabedi’nin yapımına ilişkin öyküde, Başmimar Hiram Abif’i öldüren üç katilin adlarının bazı ritüellerdeki toplu kısaltması.

Üç Kere Muhterem Üstat ; Bak: Üç Kez Saygıdeğer Üstat

Üç Kez Güçlü
1.   Üç Kez Güçlü Üstat ile aynı anlama gelmek üzere kullanılan kısa unvan.
2.   Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı uygulamalarında, ritin bir yüksek konseyinin başkanı olan “Egemen Büyük Komandör”ün ek niteliği.

Üç Kez Güçlü Büyük Pontif
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı uygulamalarında, 19. derece çalışmasında atölye başkanının görev unvanı.

Üç Kez Güçlü Büyük Üstat
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin 30. derece çalışmasında, areopaj başkanının görev unvanlarından biri.

Üç Kez Güçlü Önder
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı uygulamalarında, 24. derece çalışmasında atölye başkanının görev unvanı.

Üç Kez Güçlü Üstat
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı derecelerinde, atölye başkanının görev unvanı.

Üç Kez Saygıdeğer/Sayın Üstat
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı uygulamalarında, bir yetkinleşme atölyesi (olgunlaşma locası) başkanının 5. derece oturumundaki görev unvanı.

Üç Kez Üçlü Alkış
Üç kez üst üste üç el çırpışından oluşan alkış.

Üç Kez Ünlü Denetici
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin 8. derece çalışmasında, bir nazırın görev unvanı.

Üç Kez Ünlü Üstat
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin 7. derece çalışmasında, atölye başkanının görev unvanı.

Üç Kez Üstün
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı uygulamalarında, 15. derece çalışması sırasında şapitr başkanının görev unvanı.

Üç Kez Yetkin Âdem Baba
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı uygulamalarında, 28. derece çalışması sırasında atölye başkanının görev unvanı.

Üç Nokta ; Bak: Kısaltma

Üç Nur Membaı ; Bak: Üç Işık Kaynağı

Üç Sütun
Masonluğun simgesel derecelerinde çalışan locaların oturumlarını yaptığı mabetlerde mutlaka yer alan, Antik Çağ’ın üç temel mimari stiline benzeyen sütunlar.
Bu sütunlar, İyon, Dor ve Korint stillerine göre düzenlenir.

Üç Üçgen
Zincir gibi, aynı sırada birbiri içine geçmiş üç üçgenden oluşan simge.

Üç Vuruş ; Bak: Vuruşlar

Üç Yerküre Büyük Locası
Almanya’nın en eski obediyansı.

Üç Yıldız
Gökyüzündeki üç öncelikli ve önemli yıldız.

Üçgen   (geometrik şekil ve simge)
Üç noktayı birleştiren, üç açı ile üç kenardan oluşan geometrik şekil.

Üçgen   (örgütsel terim)
Masonlarca oluşturulan, ancak ritüelik çalışmalar yapmayan bir küçük mason topluluğu ya da birimi.

Üçgen Baklalı Zincir
Her bir baklası bir eş kenar üçgenden oluşan zincir şeklindeki simge.

Üçgen ve Kare
Altta bir kare ve üstte bir eş kenar üçgen ile oluşturulmuş bileşik simge.

Üçleme
Birbiriyle bağlantılı üç öğenin zorunlu olarak bir arada bulunması nedeniyle, aynı anda üçünden birden söz edilmesi gereğine dayanan anlatım yöntemi.

Üçler
Bir locanın ilk üç yöneticisi.

Üçlü Alkış
Üç kez üst üste yapılan el çırpışı.

Üçlü Tau
Üç Tau’nun alt uçlarının birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir simge.

Üçlü Üçgen
Üç eş kenar üçgenden oluşturulan simgesel düzenleme.

Üçüncü Bölme
“Orta Bölme” teriminin bazı ritlerin kimi derecelerindeki bir karşılığı.

Üçüncü Derece
Simgesel derecelerde çalışan bir locanın uygulamalarında “üstat” derecesi.

Üçüncü Gök
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin bazı uygulamalarında, 26. derece çalışmasının yapıldığı yerin simgesel niteliği.

Üçüncü Mabet ; Bak: Herod Mabedi

Ü. K. G.
Üç Kez Güçlü

Ü. K. M.
Üç Kere Muktedir

Bunun yaninda birde Alevilerde bir ücler vardir.
Birde Hiristiyanlikta ücler vardir.

Saygilarimla

Şubat 13, 2012, 06:59:24 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu "üç" konusu hakkında biraz düşündüm. Hani bu forumda Masonluktaki herşeyin bir simge olduğu vurgulanıyor ya sık sık. Sayın ADAM'ın önermesi üzerine ben de bunu kendimce simgesel bir açıdan değerlendirmeye ve öyle düşünmeye çalıştım.

Bunu düşünmeden önce Masonluğun içinde Üç rakamının bu kadar çok göze batar şekilde bulunduğunu farkedememiştim. Sayın Tij'in listesi de bunu kanıtlarcasına duruyor.

Ben biraz da düşünsel açıdan bakmak isterim.

Üç rakamının Masonluğun felsefesinde de sembol olarak bir yerinin olduğunu düşündüm. Mesela Masonluğun kendisini düşünsel olarak üzerine inşaa ettiği şu temel ilkelerine bakalım: Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik.

Masonluğun çalışmalarında izlediği yola bir bakalım: Bilimsellik, Akıl, Bilgelik.

Mason localarında hepsi ayrı bir düşünce ve olguyu simgeleyen üç sütun: Güzellik, Kuvvet, Bilgelik.

Ben bu düşünsel üçlemelerin, bu şekilde ele alınışlarının bile bir şeyler anlatmaya çalıştığını düşündüm. Hatta biraz daha ileri gidilirse bu üçlemelerle kişi olarak bir masona yer açma, onu da bu düşüncelerin içindeki kendi yerine koymak isteğinin bir dışa vurumu olarak yorumladım... Bir masona yer açmak?... Açmama izin verin:

Masonluğun sahip olduğu en değerli şey masonlardır. Çünkü o düşünceyi hayata geçirecek olan bizzat kişi olarak masondur. Masonsuz bir Masonluk... Düşünülebilir mi?

Peki yukarıda anlattıklarımla bunların alakası?...

Masonluk daha iyi bir yarın, daha iyi bir dünya çabasıyla çalışır. Bunu düşünsel dünyasında da adete bir yapıyı inşaa edermişcesine ele alır. Bunu bu forumdaki herkes biliyor. Bu düşünce sembolerine bakarak bile anlaşılabilir.

Peki bir şeyin üzerinde en sağlam şekilde duracağı bir yapının, örneğin bir masanın kaç ayağı vardır? Dört değil mi? Gerçi iyi tasarlanmış üç ayaklı bir masada sağlamdır. Bunun günlük hayatımızda örneklerini çokca görebiliriz. Fakat en bilinen ve en çok kullanılan form dört ayaklıdır.

İşte tam burada yukarıda anlatmaya çalıştığım Masonluğun bu düşünsel üçlemelerinde kişi olarak masona açtığı yer ortaya çıkıyor.

Bilimsellik, akıl ve bilgelik. Bunları hayatına geçirebilmiş, olayları bu süzgeçten geçirerek değerlendiren bir mason.

Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik. Bunların yanında bütün bunları özümsemiş bir mason.

Güzellik,kuvvet ve bilgelik. Bunların yanında, bütün bunları kendinde  barındıran, içselleştirmiş bir mason.

Yani Masonluk düşünsel dünyasını üçlemenin üzerine kurarken, en değerli şeyine, yani masonlar yer açmak  ve onlara şunu anlatmak istiyor olabilir: Bütün bunları hayata geçirecek olan sizlersiniz. Bunları bilmek size yetmez. Siz bütün bunları hayatınıza geçirmekle sorumlusunuz...

Belki de bu yazdıklarım konumuzla alakasızdır. Fakat Sayın ADAM " Masonluktaki üçler" diye bir başlık açınca, konu beni daha çok düşünsel tarafıyla yakaladı. "Üç" rakamının Masonluktaki somut yerini kuşkusuz Sayın ADAM daha iyi anlatacaktır. Merakla bekliyoruz
enelsır

Şubat 13, 2012, 07:12:20 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Selamlar,

yukarda belirtmedim, aslinda belirtme geregi duymadim, cünkü herkes alintinin nereye ve kime ait oldugunu bilir dedim, ama yeni gelen arkadaslar vardir ve bilmezler belki diye yinede yazayim.

Yukardaki alintiyi sayin ADAM"in Mason Sözlügü"nden aldim veya aktardim.

Saygilarimla

Şubat 13, 2012, 07:16:41 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.adam

Herzaman ilginç konular açıyor şu ana kadarki katkılarda örneklemelerle ilginç bir hal aldı.Ortaya konanların ışığında artık sorular sorulmasının zamanı olabilir.
sn.tijin son paragrafta sadece belirttiği ama sormadığı soruyu sorayım alevilikteki üçleme örneği ve diğer örneklerdeki benzerliklerden ne anlamalıyız?

bu üçlemeler sadece masonlukta değil ezoterizmin hemen hemen genelinde olan bir olgu tam anlamı ile ne anlamalıyız bu sorudan.
Anlatıma bakarsak herşey tıpkı birbirinin aynı ve devamı yani bir bütünün parçaları sadece şekilleri değişik .cevapları merakla bekliyorum.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 13, 2012, 09:10:15 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üç sayısının sadece Masonlukta değil birçok kurumda önemli yeri olduğunu düşünüyorum. Mesela ilk aklıma gelen ''Allah'ın hakkı üçtür''. Yarışmalarda önemli dereceler ilk üç derecedir vs. örnekler çoğaltılabilir.

Şubat 13, 2012, 09:28:11 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alevilikte, Allah, Muhammed, Ali üclemesi vardir. Bununla beraber 5"ler, 7"ler, 12"ler ve 40"lar vardir
Hiristiyanliktada, Tanri, Ogul ve Kutsalruh üclemesi. Bununla beraber 12"lerde vardir sanirim.

Sayin karahan"in sorusuna gelirsek, aslinda soruya en güzel cevabi Mason arkadaslar veya sy. ADAM gibi bu konuda yetkin arkadaslar verebilirler ama benimde söyleyecegim bir cümlem var.
 Masonluk"ta diger bircok olgu gibi uzaydan gelmedi bu insanligin ürünüdür ve insanligin ürünü olan bir seyde insanlarla birlikte gelisecegi icin insanlarin bircok özelliginide icinde tasiyacaktir, bu dinsel olur , bu ahlaksal olur, bu ekonomik olur vs.vs.vs.
Bu anlamda Masonlugun Alevilik"ten, Hiristiyanlik"tan veya Yahudulik"ten bircok seyi almasi veya onlara vermesi bence esyanin tabiyatina uygundur.

Saygilarimla

Şubat 14, 2012, 08:18:07 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu başlığının ilki için öyle güzel şeyler yazıldı ki, bana pek bir şey kalmadı.

Sayın Tij güzel bir liste yaptı. Tamam, onu forumdaki Mason Sözlüğü'nden almış ama o benim oluşturduğum bir şey değil. Ben de onu Ansiklopedik Mason Sözlüğü'nden çekip aldım; orada çok daha ayrıntısı var. Bir benzeri de Özgür Masonlar Büyük Locası'nın web sitesinde. Ancak Sayın Tij'in bunu listelemesi iyi oldu. Bundan sonra alt başlıklar olarak nelerden söz edebileceğimizi biliriz sayesinde.

Sayın enelsır'ın yorumsal değerlendirmesi bence enfes... Ancak orada bir öneri mi var sanki, "Üç tamam fakat onu aslında dört bütünler." gibi.

Kuşkusuz üç salyısı ve bununla bağlantılı anlatım ya da değerlendirmeler her yerde çok önemli. Bu önem  belli dinler, mezhepler, tarikatlar, diğer ezoterik kurumlar ve feleselerin tümündü ya görülür ya sezilir. Bu nedenle burada Aleviliğin ayrıcalıklı bir yer tuttuğunu söyleyemeyiz; ötekiler de en az o denli önemli.  Hatta hani Sayın Hypatia'nın bir bölümünü Masonların Efsaneleri başlığı altında aktardığı yazılardaki şu Antik Mısır olgusuna uzanırsak, orada bunların hepsinin öncesinde Osiriz-İsis-Horus üçlemesini görürüz. O kaynağa bakarak bunu daha da eskilere, Atlantis ve Mu gibi tarih öncesi uygarlıklara uzandırırsak belki orada da karşılıkları vardır. Belki değil, mutlaka olmalı. Çünkü bu diyalektik olgu. Doğa yasası. Kaçarı yok.

Acaba o teist dinlerdeki düalizmin üzerine trinitenin getirilişi de bundan ötürü mü?

Bu arada elbette sayısal simgecilikten söz edilince aslında Pythagoras'a değinilmeden de geçilemez. Bunların ondan önce de var olmadığından ötürü değil de, onun bu işin içinde çok önemli bir yer tutmuş ve sayıları müzik ile bağdaştırmış oluşu nedeniyle.

Katılımlar için teşekkür ederim. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.