Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Düşünmek bazen iyi değil sanki  (Okunma sayısı 11713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2013, 10:09:04 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Doğru söze ne denir?
Sadece hayvanlar düşünmezler,onlar düşüğnmedikleri için huzur içinde yaşarlar tek dertleri olan işleri yaparlar birde düşünen hayvanlar varki işte onlar herşeyi yaparlar.
hangi hayvanda kapital hırsı var ise o düzeni bozar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 20, 2013, 10:11:43 ös
Yanıtla #21
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tamamen yanlış anlamışsınız bence. O yazının düşünmeyen bir insanın yazısı olarak algılanması mümkün mü sizce? Amacım sadece bir şeyleri anlatabilmekti. Düşünmeden ne anladığınıza bağlı yoksa her insan düşünür. Evini geçindirmeyi, sevgilisini, karısını, çocuğunu, anlık menfaat sağlayacağı her şeyi...Benim kastettiğim daha farklı şeylerdi ki üzerine burada saatlerdir tartışıyoruz zaten. Ancak kastettiğim şey düşünmeyen insanlar daha mı mutlu olabilir? Bunu merak etmiştim. Fazla derine girmeden verilenle yetinen,  sorgulamayan, okumayan, çok fazla bilmese bile inanan, neye inandığını , ne yaptığını tam olarak bilmeyen insanlar daha mı mutlu olur diye düşünmüştüm. Frakındaysanız etrafımız bu şekilde mutlu insanlarla dolu.

Nisan 20, 2013, 10:13:42 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir önceki iletime isminizi yazmayı unuttum. Sizin yazınıza cevaben yazmıştım Melina özür dilerim.

Nisan 20, 2013, 10:18:49 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Tamamen yanlış anlamışsınız bence. O yazının düşünmeyen bir insanın yazısı olarak algılanması mümkün mü sizce? Amacım sadece bir şeyleri anlatabilmekti. Düşünmeden ne anladığınıza bağlı yoksa her insan düşünür. Evini geçindirmeyi, sevgilisini, karısını, çocuğunu, anlık menfaat sağlayacağı her şeyi...Benim kastettiğim daha farklı şeylerdi ki üzerine burada saatlerdir tartışıyoruz zaten. Ancak kastettiğim şey düşünmeyen insanlar daha mı mutlu olabilir? Bunu merak etmiştim. Fazla derine girmeden verilenle yetinen,  sorgulamayan, okumayan, çok fazla bilmese bile inanan, neye inandığını , ne yaptığını tam olarak bilmeyen insanlar daha mı mutlu olur diye düşünmüştüm. Frakındaysanız etrafımız bu şekilde mutlu insanlarla dolu.

Kusra bakmayın bt ama burada düşünmeyen ben değilim. Doğru okursanız, bu yazı düşünülerek yazılmadı mı dedim, düşünmeden yazılmış demedim. Düşünürsünüz veya düşünmezsiniz, bu size kalmış bir şey tabi ki, özgürsünüz. Ancak buradaki düşünce sorgulaması, sorgulama anlamından çıkıp, genel anlamda bir düşünmeye dönüştüğünden açıkçası anlayamamıştım. Şu son yazdığınızla anlamış ve düşünmüş oldum.

Teşekkürler
Adequatio intellectus et rei

Nisan 20, 2013, 10:21:39 ös
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güzel benzetme Karahan. Rica etsem bana dünyada kapital hırsı olmayan bir hayvan örneği verir misiniz?

Nisan 20, 2013, 10:24:36 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Güzel benzetme Karahan. Rica etsem bana dünyada kapital hırsı olmayan bir hayvan örneği verir misiniz?

sadece hayvanlarda yok ama 4 ayaklı olanlarında

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 20, 2013, 10:26:36 ös
Yanıtla #26
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anladım Melina ama ben size düşünmüyorsunuz dememiştim. 'Düşünmeden' kelimesini tırnak içine almayı unuttuğum için sanırım böyle anlaşıldı. Ayrıca sonuç olarak ne demek istediğimi anlamanıza da sevindim.

Nisan 20, 2013, 10:27:36 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence bu güzel bir örnek oldu Karahan;)

Nisan 20, 2013, 10:28:21 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Anladım Melina ama ben size düşünmüyorsunuz dememiştim. 'Düşünmeden' kelimesini tırnak içine almayı unuttuğum için sanırım böyle anlaşıldı. Ayrıca sonuç olarak ne demek istediğimi anlamanıza da sevindim.

Belki de. Ben de sevindim.
Adequatio intellectus et rei

Nisan 20, 2013, 10:30:02 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Uzman Uye

O zaman işi sokratese bırakmaya ne dersiniz?
Bakınız sokrat amca ne diyor,

Sokrates’e göre üç tür insan vardır:

“Birinci tür insan: Bilmediğinibilmeyen insan. Bütün kapılarını kendi eliyle kapatıp uykuya dalmıştır. Uyuyan insan hiç bir şeyi öğrenip anlayamaz, bilip tanıyamaz, ancak geçireceği bir şokla uyanabilir.

İkinci tür insan: Bilmediğinibilen insan.Uykudan uyanarak eksikliğini fark eden, kararlı bir şekilde eksiklerini tamamlamaya arzulu ve uyanan insandır. Süreç içerisinde kendini geliştirip olgunlaşacaktır.

Üçüncü tür insan: Bildiğinibilen insan. Buna uyanık ve Olgun-Kamil insan da denebilir. Bu özelliklere sahip bir insan, varoluşun, hayatın anlamını sezip, arzularını ve nefsini bu anlama uygun bir şekilde yönlendirebildiği ölçüde huzuru ve mutluluğu elde edebilecektir.”

Yunancada “enkrateia”, Callicles’in tarifiyle “Kişinin kendi kendine kumanda etmesi”dir. Sokrates’e göre ise “enkrateia”, “Bilgili olmak ve kendine hâkim olmak; hazlara ve arzulara kumanda etmek”tir.

En büyük bilge, aşkın varlığı en keskin şekilde duyumsayandır. Sokrates’in hep dediği gibi: “Ben bir şey biliyorsam, o da hiç bir şey bilmediğimdir.”

EDMUND BURKE