Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İTTİHAD-I İSLAM (İSLAM BİRLİĞİ)  (Okunma sayısı 50415 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2007, 12:44:47 öö
  • Ziyaretçi

Kuran ahlakının tüm dünyaya hakim olması, Kuran-ı Kerim'de haber verilen, Peygamber Efendimiz (sav)'in hadis-i şeriflerinde bildirdiği, İslam alimlerinin de eserlerinde yer verdiği büyük bir müjdedir. Peygamberimiz (sav), Allah'ın Hz. Mehdi'yi vesile kılarak İslam ahlakını tüm dünyaya hakim edeceğini bildirmiştir. Hz. Mehdi'nin Allah'ın izniyle ahir zamanda ortaya çıkacağı ve İslam ahlakını yeryüzüne hakim kılacağı Peygamber Efendimiz (sav')'in bir hadis-i şerifinde şöyle haber verilmiştir:

Kıyametin kopması için sadece bir günden başka vakit kalmamış da olsa, Allah benim Ehl-i Beytimden (soyumdan) BİR ZATI GÖNDERECEK, yeryüzü zulümle dolduğu gibi, O YERYÜZÜNÜ ADALETLE DOLDURACAKTIR.

Hadislerde ve İslam alimlerinin yorumlarında bildirildiğine göre, İslam ahlakının hakimiyetinin en önemli aşamalarından biri İttihad-ı İslam'ın yani İslam dünyasının birliğinin sağlanmasıdır. Hadislerde haber verildiği üzere Hz. Mehdi'nin zuhuruyla birlikte İslam dünyasındaki dağınıklık son bulacak ve Hz. Mehdi'nin önderliğinde Müslümanlar Kuran ahlakında ittifak edeceklerdir.

Ahir zaman ve Kuran ahlakının dünya hakimiyeti konularına kitaplarında yer veren Bediüzzaman Said Nursi de, İslam Birliği konusu üzerinde önemle durmuştur. Bediüzzaman, Hz. Mehdi'nin İslam Birliği'nin kurulmasına vesile olacağını ifade etmiş, İslam Birliği'nin oluşturulmasını ve İslam ahlakının dünyaya hakim olmasını İslam dünyasının büyük bir bayramı olarak nitelemiştir. Bediüzzaman Said Nursi'nin konuyla ilgili bazı sözleri şöyledir:

Bu zamanın EN BÜYÜK farz VAZİFESİ İTTİHAD-I İSLAM'dır (İslam Birliği'dir).

... İnşaAllah, alem-i İslamın (İslam aleminin) da BÜYÜK BİR BAYRAMINA YETİŞİRSİNİZ. CEMAHİR-İ MÜTTEFİKA-İ İSLAMİYENİN (İslam cumhuriyetlerinin birleşmesinin) kudsi kanun-u esasiyelerinin (kutsal kanunlarının) menbaı (kaynağı) olan Kur’an-ı Hakim, İSTİKBALE TAM HAKİM OLUP beşeriyete (insanlığa) tam bir bayramı getireceğine ÇOK EMARELER (işaretler) VAR.

Görüldüğü gibi Bediüzzaman, İslam Birliği'nin sağlanmasını mutlaka yerine getirilmesi gereken önemli bir görev olarak bildirmiştir. Bediüzzaman'ın da ifade ettiği gibi, İslam Birliği'nin gerçekleşeceğine ve Kuran ahlakının yeryüzüne hakim olacağına dair pek çok alamet ve işaret bulunmaktadır. Bu alametler hadis-i şeriflerde detaylı olarak bildirilmiştir. Tüm bu alametlerin tecelli ettiği ve İslam ahlakının dünyaya hakim olmasına vesile olacak mübarek kişi ise, Hz. Mehdi'dir.

« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2007, 12:54:27 öö Gönderen: LuckyEye »

Temmuz 14, 2007, 12:58:35 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Kuran ahlakıdamı Dünyaya hakim olmaya çalışıyor.

Temmuz 14, 2007, 01:01:07 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Saniyorum "Kuran Ahlaki"ndan kasit Kuran-i Kerim'in ogretilerinin dunya capina yayilmasi, ve huzurlu bir ortam yaratilmasi. Yoksa, kelime anlami ile bir "Hakim Olma" soz konusu degildir.

Temmuz 14, 2007, 01:08:04 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Saniyorum "Kuran Ahlaki"ndan kasit Kuran-i Kerim'in ogretilerinin dunya capina yayilmasi, ve huzurlu bir ortam yaratilmasi. Yoksa, kelime anlami ile bir "Hakim Olma" soz konusu degildir.
evet anladım.
Huzur operasyonu başlamıştır ama görüyorumki  Kuran yalnız değil aynı zamanda İncilde kurtuluşu ve saadeti müjdeliyor.
ne diyelim iyi çalışmalar :)

Temmuz 14, 2007, 01:33:50 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

evet anladım.
Huzur operasyonu başlamıştır ama görüyorumki  Kuran yalnız değil aynı zamanda İncilde kurtuluşu ve saadeti müjdeliyor.
ne diyelim iyi çalışmalar :)

Tevrat müjdelemiyormu?

Temmuz 14, 2007, 01:40:04 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Tevrat derki : (Az olun Öz olun,Nerde çokluk orada yokluk)
ayrıca derki: (Kimseyi çağırmayın gelenede kapınızı kapatmayın)

Temmuz 14, 2007, 01:44:51 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Hayır bern kurtuluşu ve saadeti müjdelemiyormu diye sordum

Temmuz 14, 2007, 01:49:07 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Hayır bern kurtuluşu ve saadeti müjdelemiyormu diye sordum
Tabiki her kitap değişik açılardan müjdeliyor ama birazda insanların çabasına bağlı olan bir şeydir.
ona bakarsanız budizm öğretilerindede şiddete rastlamayız.
sevgili kardeşim anlatmak istediğim her şey müjdeyle olmuyor.

Temmuz 14, 2007, 01:51:51 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

kurtuluş saadet konusuna gelince müjdeliyor.ama diğer kitaplar gibi sadece kendinden olana müjdeliyor

Temmuz 14, 2007, 02:41:46 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Tevrat derki : (Az olun Öz olun,Nerde çokluk orada yokluk)
ayrıca derki: (Kimseyi çağırmayın gelenede kapınızı kapatmayın)

güzel :D
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..