Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Henoteist Mason olabilir mi?  (Okunma sayısı 6906 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2016, 12:54:22 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Henoteizm yada Agnostizm düşüncesinde bir şahıs Mason olabilir mi? Bu konuda aklımda uzun süreçtir merak var bu konuda beni aydınlatmanız konusunda ricacıyım.

Haziran 05, 2016, 02:13:03 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bildiğim kadarıyla geleneksel masonluk, ''Ateizm'' olmadığı taktirde inanç ayrımı yapmaz. Tıpkı müslüman şeyhlerin olmasının yanı sıra Hiram ustanın pagan olması gibi.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 05, 2016, 09:22:30 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Risus yanıtınız için çok teşekkürler ama bir konuda gördüğüm kadarıyla Deist kişinin mason olamaması gibi bir şey yazıyorduda.

Haziran 05, 2016, 09:45:29 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğim kadarıyla geleneksel masonluk, ''Ateizm'' olmadığı taktirde inanç ayrımı yapmaz. Tıpkı müslüman şeyhlerin olmasının yanı sıra Hiram ustanın pagan olması gibi.

Sayın Risus,

Mason forum üyelerinin ifadelerinden anlaşıldığı kadarıyla monoteist inançlar arasında ayrım yapılmıyormuş. Misal politeist bir pagan (ki Türkiye'de bile azımsanamayacak derecede mevcutlar) tekris edilmezmiş.

Kaynak: http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17424.msg115211#msg115211

Saygılarımla...
Serius est quam cogitas.

Haziran 05, 2016, 04:53:06 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ben de bunu söylemiştim, Ateizm dışında kalan inançlar arasında ayrım yapmıyor. Ateizm monoteist bir inanç değil antiteist bir inançtır. Belkide daha doğrusu inançsızlıktır.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 06, 2016, 08:08:30 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İnançsızlar da mason olabilir. Belki katı kuralları olan mason kurumyarında değil ama onlar mason kurumlarının tümü değil.
Üstelik inançlı olduğunu gerektiği için söyleyip, böylece daha başından onursuzluğa düşen bir masondan daha iyi mason olur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 07, 2016, 08:41:54 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de bunu söylemiştim, Ateizm dışında kalan inançlar arasında ayrım yapmıyor. Ateizm monoteist bir inanç değil antiteist bir inançtır. Belkide daha doğrusu inançsızlıktır.

Politeizm de ateizm dışında kalıyor ama Gelenekçiler tarafından o da kabul edilmiyormuş. En doğru cevabı sayın ADAM verdi aslında...
Serius est quam cogitas.

Haziran 07, 2016, 09:08:19 ös
Yanıtla #7
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, muntazam masonlugun kuralları bellidir. Yüce bir yaratıcıya inanmayan kişi mason olamaz. Yüce yaratıcı kavramı evrensel bir terimdir. Bu vesile ile bir cok din inanç bunun içine girer fakat Ateizm bu kavramın içine girmez.

Kişi tanrıya inanmadığı halde mason olabilmek için yalan söylüyorsa bu muntazam masonlukun değil, kişinin deformasyonudur. Masonluk bir gönül işidir. Gönülsüz kişi mason olsa ne olur mason olmasa ne olur. Acaba kardeşlerine bu yalanı söyleyen sofrada kim bilir ne yalanlar söyleyecek merak ediyorum.

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Haziran 07, 2016, 10:18:42 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üstelik inançlı olduğunu gerektiği için söyleyip, böylece daha başından onursuzluğa düşen bir masondan daha iyi mason olur.
  Duyduğum en doğru  söz.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Haziran 08, 2016, 09:05:28 ös
Yanıtla #9

Sayın ADAM, muntazam masonlugun kuralları bellidir. Yüce bir yaratıcıya inanmayan kişi mason olamaz. Yüce yaratıcı kavramı evrensel bir terimdir. Bu vesile ile bir cok din inanç bunun içine girer fakat Ateizm bu kavramın içine girmez.

Kişi tanrıya inanmadığı halde mason olabilmek için yalan söylüyorsa bu muntazam masonlukun değil, kişinin deformasyonudur. Masonluk bir gönül işidir. Gönülsüz kişi mason olsa ne olur mason olmasa ne olur. Acaba kardeşlerine bu yalanı söyleyen sofrada kim bilir ne yalanlar söyleyecek merak ediyorum.

Saygılarımla

Sayın Aras,

Birkaç Masonun bir araya gelerek oluşturduğu kurallar sadece o kuralları oluşturanları ve o ekole bağlanmak isteyenleri ilgilendirir. Bilinmelidir ki Masonluk, kimsenin tekeli değildir. Bahsetmiş olduğunuz "değişmez" kurallar başta Masonluğun akılcı/bilimsel yönünü ve bilginin ilerleyişini inkar etmektir. Sizin iddia ettiğiniz zorlama birtakım kurallar yani dogmalarınızın kendisi Masonlukla çelişiyor. Haliyle hangi inanırlar Mason hangi inanmayanlar Mason olamaz kısmına karar verecek bir merci yoktur. Buna karar vermek kimsenin haddine de değildir.

Saygılarla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus